Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 33

  • 34 314
  • 805
# 480
То и в центъра рядко косят. На около 20-30-40 метра от въпросния парцел с паркинг има ъглово общинско място, прекрасно облагородено от живущите в кооперацията до него. Те са насадили и рози и други цветя, растения, косят тревата. Красиво е. На 10 мин. пеша от това място има малка тревна площ пред дълга стара кооперация с 2 входа (просто е дръпната назад о линията на тротоара). От единия вход косят и чистят периодично, от другия - не.  От общината никога не са минавали да косят. Все в центъра.
Виж целия пост
# 481
Как да не е задължение, нали паркирането е организирано за съответния град от общините, щом са направили политика за паркиране и събират средства от това, трябва да се появяват и нови места за паркиране. Разбира се, живущите трябва да могат да си паркират колата.
Е то зоната е 100 лева на година, а едно паркомясто е 15-20 хиляди евро, тоест 30-40 хиляди лв. Кога общината ще събере пари от зона, че да ти направи място само за тебе.
Зоната просто дава право да паркираш, ако намериш място, а не ти гарантира място. Целта й е да ограничи броя на колите, а не да натрупа пари за строеж на нови паркоместа.
Ако беше второто, щеше да струва по пазарни цени примерно 150лв на месец. Инак става един плаща, друг ползва.

Ама взима по 100 лева от близо 2 милиона души. Едно 5000 нови места на година ще може да построи. И отделно си има бюджет. И е длъжна да го прави, както е длъжна да коси тревата, да реже клони, да оправя тротоари, да чисти снежни улици... 
В по-крайните квартали вижате ли някой да коси?
Как пък ще взима по 100 лв. от 2 милиона души?! Това е цялото население на София, а не броят на колите им, нито броят на колите, които попадат в синя или зелена зона.
Виж целия пост
# 482
Всичко, което гледате по света, че общините го правят, то е защото събират от всеки имот по 1% годишен данък сгради. Хората си плащат по 2-3-4000 (или повече) на година, и затова общината им коси, оправя им тротоарите, реже им клоните и т.н.
Тука с 200 лева данък няма как да стане. Нито със 100 лева годишна зелена зона да има нови паркоместа.
Виж целия пост
# 483
chris78, тука вече няма да се съглася.
Скрит текст:
Няма такова нещо, не и по целия свят. Имотът ни в Италия е освободен от данък, защото е основен, плащаме само такса смет. Вече за втори имот почва да се начислява данък, но честно казано не е много по-голям от този на софийски имот, който имаме. И дърветата кастрят редовно и тревата косят своевременно. Да не Ви показвам какви паркове имаме на "село". От 3 години удърно се преасфалтира града и поне 1 път годишно се нанася нова светлоотразителна маркировка, която ще ти избоде очите. Зона има, но не е хиляди евро годишната такса при нас,съвсем нормална е цената на абонамента. На тези места могат да паркират само живущи и никой друг (оцветени са в друг цвят). Годишната карта за градския транспорт 2023 г беше намалена на 30 евро, за да стимулират хората да оставят колите.
За съжаление действителността в България е друга.
Виж целия пост
# 484
Веднъж ми се случи ранна сутрин - между 7,30 и 8 ч., да гледам жалък опит на фирма за почистване в община Оборище да чисти тротоара по Раковска не ръчно, а с машината с четките. От нея излизаше такъв пушек, че дори току-що проходил екозащитник би се залепил с каноконлит за ауспуха или от каквото там излиза от тръбата. Беше дори по-зле от старите МАН-ове на градския транспорт, които си бяха душегубки отвсякъде. Отделно шофЕрът беше стъпил яко на педала, носеше се на максимална скоростно, все едно се бореше за победа на рали Монте Карло. От тротоара, в допълнение към задушливия дим от ауспуха, се вдигнаха вълни от прах като при вълнение на морето от 3-4 бала. Буквално 5 мин., докато си чаках тролея, тази мъгла от прах и изгорели газове не можеше да се разсее.

Наистина ви казвам, служителките по чистотата, които сутрин подмитат тротоарите по Раковска, се справят и се стараят в пъти по-добре и повече от този шофЕр. Но да си кажем - колко ли струва и колко ли е ефективно подмитането с метли? А миенето на квартални улици веднъж годишно с целодневното затваряне на огромни карета и местене на колите?
Виж целия пост
# 485
chris78, тука вече няма да се съглася.
Няма такова нещо, не и по целия свят. Имотът ни в Италия е освободен от данък, защото е основен
И аз няма как да се съглася. Ако получавате "безплатни" услуги, някой друг плаща за тях. Щом ви поправят тротоара, щом ви поддържат инфраструктурата - някой явно плаща за това, защото трудът на тези хора и материалите не са без пари. Ако не го плащате вие директно, явно го плащате чрез други данъци - или другите данъкоплатци плащат и за вас.

Ето сега проверих как е в Италия. Наистина не е 1%, а от 0.4% до 0.7% според общината. Може да има някои общини и да е нула - там даже има градчета, в които кметът дава къщи по 1 евро, само да идеш да живееш там, защото са обезлюдени.


В други държави е повече. По правило колкото по-развита инфраструктурата, толкова по-висок е и данъка. В Германия базовата ставка за цялата държава е 0.35%, но се добавя коефициенти според общината и стига до 1.5-2.3%:


При нас с тия ниски ставки (и то често върху занижена данъчна оценка) няма как да очакваме добра инфраструктура. Те че крадат, крадат - но и всичко да влагат, пак няма да стига.
Виж целия пост
# 486
В Илинден, Бъкстон, Младост - косят и чистят. Е, не е като да си е личното стопанство, ама не е и съвсем на самотек.
Виж целия пост
# 487
Темата е за наемни отношения,а не за паркиране и дейности на Общината.
Виж целия пост
# 488
Всичко, което гледате по света, че общините го правят, то е защото събират от всеки имот по 1% годишен данък сгради. Хората си плащат по 2-3-4000 (или повече) на година, и затова общината им коси, оправя им тротоарите, реже им клоните и т.н.
Тука с 200 лева данък няма как да стане. Нито със 100 лева годишна зелена зона да има нови паркоместа.

То, и Данък в/у дохода никъде другаде не е  плосък 10% .... Но у нас и милионерите, и работещите бедни плащат еднакъв % данък!
Виж целия пост
# 489
E, във Флорида е даже нула.

Еднакъв % изобщо не е равносилно на еднакво количество.
Виж целия пост
# 490
Във Флорида щатският данък върху дохода е нула наистина, но пък данъкът върху недвижимите имоти е по-висок от другаде, така че ако живееш там пак си плащаш. Всичките 50 щата имат различни % данък върху дохода, данък върху имотите, и данък оборот (който при тях е вместо ДДС) така че с комбинация от трите пак си събират нужните приходи.
Както и по-горе стана дума, щом се получават публични услуги, те трябва и да се заплащат от гражданите чрез данъците си. Ако за някой е безплатно, значи друг плаща вместо него.
Виж целия пост
# 491
При плащането на данък сгради (включващ и "боклука") има перфектна разбивка какъв % от него за какво отиват. Половината отиват за кварталното училище, независимо дали имаш ли деца или не.
Виж целия пост
# 492
Защо коментарът ми беше изтрит?
Виж целия пост
# 493
Защо коментарът ми беше изтрит?
Може би защото отговорът на коментара Ви лесно се намира в Гугъл.
Виж целия пост
# 494
Защо коментарът ми беше изтрит?
Може би защото отговорът на коментара Ви
 лесно се намира в Гугъл.

Или защото написаното от Вас не беше вярно.
Плащала съм данък върху дохода във Флорида, така че си проверете данните.


И много от нещата, които се пишат тук, лесно се намират в Гугъл. Всички тези коментари трият ли се?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия