Висше образование и студенти в БЕЛГИЯ

  • 39 127
  • 629
# 165
Може би ако се направи допълнително здравно осигуряване ?
В България ли? Нямам представа. В Белгия се плаща отделно застраховка за хоспитализация. Тя е по-скъпа и зависи от възрастта. Не мисля че е нужна за студент, освен ако не планувате да правите операция в чужбина и плюс това може да я ползваш след като са минали 6 месеца.
Виж целия пост
# 166
Може ли да потвърдите дали планирам правилно - това, което следва да се направи при пристигане е да се регистрира в кметството и да си плати за здравен сертификат C1? А последното къде се вади? Нещо друго по институции?

Много ми се искаше да има в темата някой, който вече е в Льовен, че да попитам, освен Икеа в Брюксел, намира ли се някой евтин магазин за завивки, чаршафи и хавлии? По време на welcome week в университета, ще има second hand market и ще изчака да види там за останалите неща, които евентуално ще й трябват.

Ние пътуваме на 12ти, аз ще се прибера на 15ти и ще имаме два дни и половина и трябва да сме максимално стегнати и организирани.
Виж целия пост
# 167
В Белгия бих препоръчала магазин Action. Точно спално бельо не съм купувала, но мисля, че оттам бихте набавили всичко необходимо на много добри цени.
 https://www.action.com/fr-be/
Виж целия пост
# 168
innchen, много благодаря! Наистина има всичко на много добри цени. И е на 5 минути пеш от квартирата...

Днес купих билети и сега стана някак истинско, че заминава. И седмокласната одисея приключи и е време да се ориентирам в университетското приключение. Чак сега разгледах къде се намира стаята й и съм очарована. На 5 минути е от гарата, има ALDI на 3, много турски и арабски магазини и места за хранене (а те са на ниски цени). Най-далечното е кампусът, който е на 15 минути. Smiley
Виж целия пост
# 169
Включвам се със закъснение, но да кажа ние как процедирахме. Чаршафи, калъфки и протектор поръчах от Амазон на адреса на кампуса. Държах да са качествени, памучни. С Амазон прайм пратките идват за 1-2 дни.
От Икеа купихме олекотена завивка, покривало за леглото, възглавница, нов матрак. Взехме нощна лампа за бюрото и една стояща, която сложихме до леглото, едно пластмасово шкафче за под мивката в банята . Купихме и стойка за дрехи и органайзери.
Станалите неща - от Action.
Близо до кампуса на детето има Кruidvat, нещо като нашите Лили и ДМ. От там взехме почистващи препарати, домакински ръкавици, моп.  Водата в Льовен е много варовита и се налага почистване със силни препарати.
Ами май е това. Льовен е прекрасен, спокоен, аристократичен. Единствено белгийският климат развалян идилията, но децата ще свикнат.
Виж целия пост
# 170
Може ли да потвърдите дали планирам правилно - това, което следва да се направи при пристигане е да се регистрира в кметството и да си плати за здравен сертификат C1? А последното къде се вади? Нещо друго по институции?

Много ми се искаше да има в темата някой, който вече е в Льовен, че да попитам, освен Икеа в Брюксел, намира ли се някой евтин магазин за завивки, чаршафи и хавлии? По време на welcome week в университета, ще има second hand market и ще изчака да види там за останалите неща, които евентуално ще й трябват.

Ние пътуваме на 12ти, аз ще се прибера на 15ти и ще имаме два дни и половина и трябва да сме максимално стегнати и организирани.

С1 сертификата се вади от НОИ . В кметството регистрация с договора за наем иначе няма да ви регистрират. Има разни магазини други, но не съм сигурна за имената им защото в Брюксел и Фландрия са различни . Ще видите на място.
Виж целия пост
# 171
Може ли да потвърдите дали планирам правилно - това, което следва да се направи при пристигане е да се регистрира в кметството и да си плати за здравен сертификат C1? А последното къде се вади? Нещо друго по институции?

Много ми се искаше да има в темата някой, който вече е в Льовен, че да попитам, освен Икеа в Брюксел, намира ли се някой евтин магазин за завивки, чаршафи и хавлии? По време на welcome week в университета, ще има second hand market и ще изчака да види там за останалите неща, които евентуално ще й трябват.

Ние пътуваме на 12ти, аз ще се прибера на 15ти и ще имаме два дни и половина и трябва да сме максимално стегнати и организирани.

С1 сертификата се вади от НОИ . В кметството регистрация с договора за наем иначе няма да ви регистрират. Има разни магазини други, но не съм сигурна за имената им защото в Брюксел и Фландрия са различни . Ще видите на място.
А ако студентът е в общежитие, в съответното кметство ли се прави регистрацията? И ако първоначално е бил на квартира и после се мести в общежиетие, трябва ли да се отпише от общината, към която е била квартирата или автоматично става?
Виж целия пост
# 172
А ако хазаина предлага договор за наем, но без домицилиране става ли регистрацията в общината?
Виж целия пост
# 173
Скрит текст:
Може ли да потвърдите дали планирам правилно - това, което следва да се направи при пристигане е да се регистрира в кметството и да си плати за здравен сертификат C1? А последното къде се вади? Нещо друго по институции?

Много ми се искаше да има в темата някой, който вече е в Льовен, че да попитам, освен Икеа в Брюксел, намира ли се някой евтин магазин за завивки, чаршафи и хавлии? По време на welcome week в университета, ще има second hand market и ще изчака да види там за останалите неща, които евентуално ще й трябват.

Ние пътуваме на 12ти, аз ще се прибера на 15ти и ще имаме два дни и половина и трябва да сме максимално стегнати и организирани.

С1 сертификата се вади от НОИ . В кметството регистрация с договора за наем иначе няма да ви регистрират. Има разни магазини други, но не съм сигурна за имената им защото в Брюксел и Фландрия са различни . Ще видите на място.
А ако студентът е в общежитие, в съответното кметство ли се прави регистрацията? И ако първоначално е бил на квартира и после се мести в общежиетие, трябва ли да се отпише от общината, към която е била квартирата или автоматично става?

Да, в кметството, в което се намира общежитието.
Конкретно за Льовен може  да сте спокойни, че всички административни въпроси ще бъдат разяснени на децата през опознавателната седмица.
Виж целия пост
# 174
Здравейте девойки,
 Аз този път с един въпрос към платилите вече предварително наема за септември месец към Diggit, заедно с консумативите е сумата, нали?
Виж целия пост
# 175
Здравейте девойки,
 Аз този път с един въпрос към платилите вече предварително наема за септември месец към Diggit, заедно с консумативите е сумата, нали?
Да, аз така я платих.
Виж целия пост
# 176
Много благодаря за бързия отговор Hug
Виж целия пост
# 177
А ако хазаина предлага договор за наем, но без домицилиране става ли регистрацията в общината?
Не може да се регистрира в общината ако хазаина не предоставя адрес, това означава че все едно не живее там и ще имате главоболия.
Виж целия пост
# 178
Момичета, пътуваме на 9-ти септември. Ако има пътуващи тогава нека ми намигнат на летището.
Успяхме да букнем стая в общежитията на Xior. Couronne.. Ако някой ще бъде там, нека ми пише да запознаем децата.
Днес купих за гарджето еднопосочен билет и започвам да се натъжавам.
Виж целия пост
# 179
моята мома заминава за кортрейк, но ще лети на по-късна дата
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия