Дискова херния - 23

  • 8 733
  • 241
# 210
Чудесно е, че си постиганала подобряване и намерила решение на проблема, Елора Simple Smile

Имай предвид, че всяко тяло, в зависимост от вида и остротата на проблема, се повлиява в различна степен и с различна скорост. Всички правим неща за да се подобрим, включително и нещата, които ти описваш, че правиш.

Разбира се, че всяко тяло е различно и в зависимост от това са различни и симптомите.
Ако уж прави гимнастика един човек  и не се оправя, значи бърка генерално някъде и трябва да търси другаде решение.
Оставам с впечатление,че като се спомене ежедневна гимнастика направо лошо им става на някои хора.
И на работа имам хора с дискова херния. Само мрънкат, че ги боли, имат 50 кила отгоре, но не правят гимнастика.
На такива хора им викам мрънкалници.

Решение на проблема означава да не ме боли нищо.
В момента от гимнастиката за кръста съм доволна. Врата е много по-слаб ефекта.
Ще обиколя ако трябва всички рехабилитатори.
Виж целия пост
# 211
Ако уж прави гимнастика един човек  и не се оправя, значи бърка генерално някъде и трябва да търси другаде решение.
Оставам с впечатление,че като се спомене ежедневна гимнастика направо лошо им става на някои хора.
Зависи къде е, какъв е и колко е задълбочен проблемът. До един момент да, гимнастика, държи във форма, помага, облекчава. След един момент - не става и това е. Аз съм човекът гимнастика. Физическата ми култура и подготовка са забележителни. Правех и правя всеки ден гимнастика, за която здравият "човек от улицата" не може и да мечтае (в момента ми отнема около час и половина на ден, опитвам се да скъся до час). След един момент на болки и проблеми, каквато и извънземна гимнастика да правиш, не става и не става. С което не казвам да не правим гимнастика. Според мен тя е задължителна и за здрави и за болни. Просто не всяка болка се дължи на мързел и трябва добра преценка за коя какво се полага.
П.П. Избягвам да нося тежко, особено когато има асиметрия. Това е най-тъпата възможна гимнастика. Ако нямах кой да поеме тежкото от магазина, аз също бих взела количка. Лумбалната опора при седене също е разумно поведение, колкото и да си fit.
Виж целия пост
# 212
Grizantema , хайде да уточним каква гимнастика.
Някаква стандартна за стягане на тяло, отслабване.
Или визираш физикална /рехабилитационна/ гимнастика.
Че ги има един тон видове. И от гимнастика може да се увреди човек и даже няма и да се сетиш, че е от това.
Даже подозирам че края на миналата година май от гимнастика се увредих.
Та спрях с глупостите.
Иначе често ако има неправилна позиция, колкото и да се сцепваш, пак ще се сецнеш.

Добре мина днес. Изпотих се, чак замирисах Joy А не е уж спортна.
Сядам да си допълня новостите във файла, че да не забравя.
Виж целия пост
# 213
Гимнастиката ми е отчасти общоукрепваща, отчасти спортно специфична, отчасти специфична за страданието ми. Не ми се правят три гимнастики поотделно. Винаги съм я съгласувала с кинезитерапевт - екстра си е. Няма огромно разнообразие в упражненията за трите цели - навсякъде трябва сила на крака, глутеуси, корпус, разумна гъвкавост на кръста. Моите упражнения са по-тежки от средното, но в контекста на гръбначните болки, изпълняват същата цел, каквато и по-стандартните - да има здрава мускулна обвивка около гръбнака и да му се поддържа свободата на движение. Сега след операцията упражненията са ми направо жизненоважни - зараствайки, травмираните тъкани трябва  да се моделират правилно, за да нямам ограничения на движенията и хронични болки впоследствие. Тук имаше доста повече намеса от кинезитерапевт - трябваше ми знание как да степенувам натоварването, така че да ми е и полезно и достатъчно за съответния етап.
Упражненията могат да направят за нас доста, но не всичко. Могат да укрепят гръбнака - много важно, за да предотвратим или забавим допълнителните вреди върху него. Могат да разнесат частично стягането на мускулите около болката, а това стягане може да е ужасно болезнено също. Могат да подобрят кръвообращението и храненето на тъканите. Останалото... ако за нерва наистина няма място, няма как упражненията да му го направят. Няма как с упражнения да върнем назад хернията или да надигнем смачкания диск. Измъчени фасетни стави, защото стоят в неправилна позиция, възпалени от триенето прешлени - ами няма как. И т.н.
Но упражнения все пак трябва да се правят, каквито и колкото са възможни. С тях човек е по-здрав, по-енергичен и по-предпазен от бъдещи проблеми.
Виж целия пост
# 214
Много интересна гимнастика ми звучи.
Тоест е доста особена гимнастика от която хем поддържаш форма, хем и опорнодвигателната система.
Тази година във ВМА лекарката каза, че нямам никакви мускули.
Е, не съм голям спортист. Години бях над 100 кила, отслабнах преди 8 години и като отслабнах започнах да спортувам. Като отслабнах ми изчезнаха почти напълно болките.
Карах си кротренажор вкъщи, правих силови - клек, гири, лицеви и подобни неща. Малко йога сутрин.
Та чак бях изумена, че съм нямала мускули.
Но преди няколко години ходех на народни танци. Много ми харесаха. Но от тях ми се увреди кръста страшно. Явно от самото подскачане. После се пооправих, но почнах да ходя на масажи, мануални терапевти. Донякъде ме оправяха, но после пак си почваше болката.

Има ли  как да покажеш някое упражнение. Има ли ги някъде?
Ох, сигурно няма.
Виж целия пост
# 215
Нищо толкова необикновено няма. Особеното е, че за крака правя части от първата половина на балетния клас - бедрата, прасците и глутеусите жестоко се товарят ако се прави съвестно, а корпусът е статичен (т.е., не му вредя, а като резултат имам силни крака). Използвам отделно и ластици за заздравяване на различните части на бедрата. Това преди операцията ми беше невъзможно, не можех да стоя права толкова време, но сега се възползвам.
На килима правя смес от упражнения, които са ми показани от кинезитерапевт, такива, които съм видяла от чужбински терапевти някога на клипове в ютюб, както и някои предпазливи йога асани или части от тях. Имам и части от балетен клас на земя - много натоварващо нещо. Гледам да има за всяка част на корпуса, във всяка посока. Упражненията в един момент престават да товарят, та съм ги усложнявала и утежнявала допълнително, за да ми вършат работа. Накрая завършвам с продължителен стречинг на краката.
Важно е не толкова невероятното упражнение, което може да се види отнякъде, важното е то да товари достатъчно, за да се измъчат контролирано мускулите и по този начин да провокираме промяна в тях. Искам да кажа, че и съвсем стандартен набор е добър, стига да постига тази цел.
Всички упражнения са проверени при специалист и много важно - предпазливо съм ги проверявала през тялото си, за да реша кое ми е полезно, кое - безполезно и от кое ме боли толкова, че ми е вредно.
Виж целия пост
# 216
А кинезетерапевта от София ли ти е?
И на мен ми се иска нещо такова. Сборна гимнастика.
Но и тази вчера си натоварва в някаква степен.
Виж целия пост
# 217
Да, от София е, но трябва да отбележа, че тази сборна гимнастика е един сбирщайн, който аз съм си направила през годините, използвайки обща култура, знания от моя спорт, информация откъде ли не, посещения при най-различни терапевти и техните съвети. При него отидох с този вече готов комплекс, той го изгледа, коригира и допълни. Може и да може и най-вероятно може да направи сборен комплекс от-до, просто на мен не ми се наложи да започваме от А и Б. Много съм доволна от съветите и упражненията за възстановяване след операцията - наистина имах нужда от компетентен човек, а дотук каквото ми е казал, се е оказало вярно и резултатно.
Казва се Свилен Лунгов и надявам се, че не нарушавам правила на форума, като го пиша. Като гледам, има си достатъчно пациенти, така че се надявам да не бъде сметнато за реклама. И други негови колеги през годините са ми помагали добре, може би в България имаме добра школа в кинезитерапията.
Виж целия пост
# 218
Благодаря ти много Hug
Тази фирма ми беше следващата за посещение и май ще отида при него.
Ти си имаш опита. Занимавала си се професионално със спорт. Може и на мен да помогне, да направим комплекс, който хем да ми е спортен, хем лечебен.

Сегашния рехабилитатор е младо момче, помага ми гимнастиката, но за кръста повече. Но за врата към момента е слаба промяната.
Не ми е дал много упражнения за врата. 4-5. Само едното не го знаех, но страшно ми допадна.
Видя упражненията на Шишонин, които му казах, че правя. Не го е чувал.
Каза, че са ок и руснаците са царе в тези неща, но да не задържам както той показва. При него е задържане за 6-7 секунди във всяка позиция.
Каза, че такова задържане често напряга и може да навреди даже.
Реших да правя както каза и има напредък на врата, но пак казвам, слаб. Може би трябва време.
Ще си направя пет процедури и после отивам при твоя.

Мислиш ли,че спорта ти е причинил травмите?
Виж целия пост
# 219
Не, категорично не. Влязох в спорта с вече направено увреждане. Дълги години спортувах с него без да се обажда, но напоследък (17 години по-късно) явно му дойде времето. Преди десет години имах криза, която успях да прескоча, но сега не се получи с консервативно лечение. Честотата на кризите отговаря на средната стойност и за човек, който не спортува, така че не мога да набедя спорта за тези неприятности. Напротив, дал ми е тонус и свобода на движенията, които намирам за много полезни.
За врата нещата като цяло ми се струват по-мъчителни и неподдаващи се на промяна (имам си и аз едни красоти там, които отвреме-навреме ме "радват"). Мускулите са по-малки, по-фини, вярно, че носят и по-малко натоварване. За съжаление, терапевтите нямат вълшебна пръчка, макар че би ми се искало.
Виж целия пост
# 220
Спортните танци се танцуват на ток. Според мен, няма как да не са повлияли.
Виж целия пост
# 221
Малко се отплесваме, но: спортните танци (хайде, конкретно латиноамериканските, защото съм специализирана там) се танцуват на ток, но това не е изобщо същото, както когато ходим на ток.
Скрит текст:
Тежестта трябва да е на друго място на стъпалото (силно напред, петата е с много малко тежест), заради съвсем различния начин на пренасяне на тежестта от обикновеното ходене. При обикновеното ходене тялото започва да пада напред и петата поема тежестта му, а при танцуването пренасянето на тежестта става по различен начин, на части, и се поема от пръстите. Поемането на тежеста с пръсти дава страхотен амортисьор и липсва този неприятен момент на внезапно пренасяне на усилието от петата към кръста при ходенето. Мъжете също са на ток и това не е случайно - танцуването на равна подметка е мъчително за коленете, падаме назад към петите и не можем да танцуваме добре. Токът (женският) е проблем най-вече за стъпалото - пренапряга малките мускули около свода, понякога тормози и глезена при определени анатомични особености. Сега, ако стойката е неправилна, коремът е слаб, тежестта е назад, имаме проблем разбира се и по-нагоре, но една опитна дама само масажира стъпалата, лепи лепенки по мазолите и си свирка Laughing
Всяко физическо усилие влияе, къде положително, къде не толкова. Специално спортните танци са доста милостиви към тялото, защото го натоварват хармонично, типични спортни травми там няма. Не съм чула състезателите латина да се оплакват от гръбнак досега (в стандартните танци се среща), пък доста танцьори познавам. Аз съм нещастното изключение.
Мненията са различни. Френският хирург: моля, в никакъв случай не преставай да спортуваш. Не можеш да предотвратиш бъдещи проблеми, като спреш, а от спорта има огромна полза. Кинезитерапевтът просто ме попита кога трябва да се върна в залата и кога е следващото състезание. Личният ми лекар и неврологът от комисията за болничен: спираш със спорта, НАЛИ? Мненията са разнопосочни, моя е отговорността кого да послушам.
Ноо, самият живот също влияе отрицателно - като седим, стоим, лежим неправилно, губим колаген с възрастта, вземем и с обърнем рязко от неправилна позиция - накратко, няма спасение, освен временно Smile. Гледаме да е с по-малко болки, това е.
Виж целия пост
# 222
Не знам за спортните, ама народните мен ме съсипаха много, а бях толкова добре.

Седенето убива. Убива цялото тяло. Не само кръста, но неврохируга в началото на годината си каза, че проблемите във врата са от седене. Офис, вкъщи + неправилна поза. Е, може и да е резултат от сколиозата.
Имала съм дни почти не съм ставала от компютъра,  после ми е било много зле. Физически, емоционално.
Та затова вече и вкъщи може да седя на компютъра, но не непрекъснато.
А на работа в тоалетната се чекна, ох разликата е голяма.
Имало е моменти преди да получавам схващане леко на краката от седене на работа. Но понякога и нямах избор, много работа. Почивка не винаги можем да излезем.
Обаче осъзнах, че здравето ми е по-важно. И може да не мога да изляза от работа, обаче за тоалетната копче никой не може да ми каже, нито що съм седяла минута и половина повече Joy

Скрит текст:
Сериозно ли и мъжете са на токова. Въобще не съм обърнала внимание.
Виж целия пост
# 223
В народните танци има много тръскане, всъщност почти всяко движение минава през това. Здравият гръбнак издържа, но болният...
Скрит текст:
Ето на такова нещо танцуват мъжете в латината

Виж целия пост
# 224
Ох, не ми напомняй. Приятно е, но за здрави хора.
В интерес на истината за народни танци едни колеги ми препоръчаха, че уж било полезно за кръст. Не че се оплаквах тогава, ама имало да пати.
Интересното е, че и на самите танци имаше хора с дискови хернии и на тях им били казали, че били полезни тези танци.
3 месеца издържах. Казах на треньорите, че се отказвам, защото ми се влошава състоянието на кръста, а те викат - много странно, има много тук идват точно за да си оправят кръстовете.
Та или не са запознати или лъжат за да привлекат хората.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия