Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 28 468
  • 776
# 270
За съжаление по-точни стойности не се подават от АВ, а би трябвало да има такава база данни. Ето защо можем предимно да правим допускания по темата. Няма лошо в покупките в брой. Като се има предвид законодателството, би трябвало да е за имоти с наистина ниска стойност. В тази връзка се замислям, че ако процентът на ипотеките е такъв и броят на сделките в брой е толкова голям,  колко от сделките се изповядват на реална стойност. Обществена тайна е порочната практика в тази част от сделките. Друг проблем виждам в това, че често при анализ на пазара се цитират индекси на цените на жилищата от НСИ, но те получават данни от АВ ...
Виж целия пост
# 271
Няма драма в нищо, естествени процеси...просто нали много се оплакват, че нямало, че било скъпо и т.н., та затова. Иначе, кешът съчетан с ниски данъци, вдига цените.
Да, цитираните цени от мен са за Южна Европа (Гърция, Италия, Испания), на север е по-скъпо, но и почти не се строи. В София е скъпо, защото се строи много, а се строи много, защото е евтино да се построи и после да се продаде и препродаде още 1-2 пъти.
Виж целия пост
# 272
@Гого - особено ако кешът е създаден "от въздуха", тоест от новоотпуснати кредити.
Например продавам апартамента от баба си за 200к и го купува някой с кредит (банката му отпуска 200к). Аз получавам цената в банковата си сметка и в банките вече има с 200к депозити повече.
След това ако си купя нещо друго за 200к, те отиват в сметката на продавача и не се губят.
Това ако някой се чуди откъде толкова милиарди депозити в банките. Създават се чрез кредитиране, а се унищожават само когато кредит се изплаща. Но тъй като новите кредити растат и са повече от погасените стари, съответно и депозитите в банките растат.

@ради - покупка "в брой" се има предвид без ипотека, а не да броиш пачки в куфарче. Ти пак можеш да заплатиш цената по банков път, просто с налични пари, а не с теглен кредит.
Виж целия пост
# 273
Да, говоря за покупка в брой, по банков път. Малко или много и това влияе. Продаваш нещо и купуваш друго и данъците за тези покупко-продажби са ниски.
Виж целия пост
# 274
"Имаме огромен ръст в жилищното строителство през последните пет години. Само в столицата всяка година има издадени разрешения за строеж на над 1 млн. квадратни метра разгъната застроена площ, а последните три години имаме разрешения за над 2 млн. квадратни метра. За предишната пикова 2007 г. разрешенията бяха за под 1 млн. квадратни метра, напомни ученията и посочи, че в момента сме в период на абсолютен връх от демократичния преход по този показател. Това заяви в интервю за Българската телеграфна агенция доц. д-р Драгомир Стефанов от Университета за национално и световно стопанство.

Заради известното забавяне в строителството – от порядъка на три до четири години от момента на издаване на разрешението за строеж до въвеждането в експлоатация на сградата, сега 5-6 млн. квадратни метра са в строеж и ще излизат на пазара поетапно следващите две-три години, посочи ученият."
Виж целия пост
# 275
То даже не ти трябва да си учен, за да направиш този извод, а само да гледаш крановете из София.
Но и друг учен го каза преди няколко месеца, като излезе годишния доклад на Уникредит:


Като видя червеничкото колко е било - реално пуснати жилища примерно 2015, 16, 17, 18 и като видиш сивичкото за 2021-2-3, което ще се превърне в червеничко някъде 2024-5-6, малко ми издиша това, дето повтарят брокерите "бързайте, че не останаха"
Разбира се, ако се завършат всички започнати строежи.
Виж целия пост
# 276
А вдигнаха ли ви се вноските в ОББ? Те вдигат лихвените проценти по кредитите всеки март и септември.
рефинансирахме през февруари нашия ИК в ОББ на 2,26%, през март увеличиха лихвата на 2,32%
А какви са условията за предоговаряне?
Виж целия пост
# 277
Не сме предоговаряли, предишния ИК беше в друга банка. Рефинансирахме го с нов ИК от ОБб
Виж целия пост
# 278
Цитат
В София е скъпо, защото се строи много, а се строи много, защото е евтино да се построи и после да се продаде и препродаде още 1-2 пъти.

Само в България може да има такава логика. Обикновено е обратното - когато се строи много, става по-евтино. Базово икономическо правило за търсене и предлагане. Щом е евтино да се строи, но се продава и препродава скъпо, следва че има някаква спекула и изкривяване на пазара.
Виж целия пост
# 279
То даже не ти трябва да си учен, за да направиш този извод, а само да гледаш крановете из София.
Но и друг учен го каза преди няколко месеца, като излезе годишния доклад на Уникредит:


Като видя червеничкото колко е било - реално пуснати жилища примерно 2015, 16, 17, 18 и като видиш сивичкото за 2021-2-3, което ще се превърне в червеничко някъде 2024-5-6, малко ми издиша това, дето повтарят брокерите "бързайте, че не останаха"
Разбира се, ако се завършат всички започнати строежи.
Обаче трябва да се има предвид, че вероятно 80-90% от "сивичкото" на практика е продадено на зелено или още в начална фаза на строителство. Има информация за множество проекти, които се реализират преди акт 16. В тази връзка, червените стълбове, които статистиката ще отрази след 1-2г., на практика са продадени днес. Друг вече е въпросът, колко от тези продажби ще се превърнат в оферти на вторичния пазар.
Виж целия пост
# 280
Според теб, при положение че всички "спасяваха пари" в тухли, колко ще се появят на вторичен пазар? Нали не смяташ, че българина масово купува за лично ползване или отдаване под наем? Ако беше така нямаше да има хиляди празни и неремонтирани апартаменти. За мен сценариите са два - или ще се наводни пазара или ще си е все така сух, защото българина ще стиска имота до гроб.
Виж целия пост
# 281
Честно, немалко пъти съм чувал брой апартаменти като мерило за богатство на българина. Хората като си говорят викат "тоя има 5 апартамента", "тоя има 2 апартамента", недай боже за някой да кажат "тоя няма апартамент".
За политиците също така пишат - като почнеш Цецо Цветанов имал 6 апартамента, Бойко Рашков имал нам-колко апартамента, и така нататък.
В другите държави си мерят богатството с пари - еди-кой си има 5 милиона долара. Тука - има 5 апартамента.
Така че може и да не ги продават, Гого - те не ядат и не пият, а ако ги нямат няма да минат за заможни хора.
Виж целия пост
# 282
Кметът обеща промени в такса смет, то е крайно време. Да видим дали наистина ще има осезаемо увеличение за някои.
Виж целия пост
# 283
Аз лично смятам, че няма да има крайности в сценариите ... т.е. нито ще има наводнение на пазара, нито ще се стиска до гроб. Смятам, че за продажба ще излязат жилища на купувачите, които не са си направили добре сметките и не са си преценили възможностите. Всичко останало няма да сменя собственика си, независимо дали стои празно или се експлоатира.
Виж целия пост
# 284
Има ли промяна в размера на таксите за разрешение за строеж в София? От години се говори, че са твърде ниски, имаше някакви призиви да се увеличи, но не намирам информация дали реално се е случила някаква промяна. Това може би би охладило ентусиазма на някои инвеститори.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия