Каква заплата получавате на месец?

  • 29 758
  • 430
# 165
Не мога да разбера колко е средната заплата в София, защото тук все едни високо платени специалисти, все с големи заплати...в  пловдив обаче средната е 1800лв нето. Около половината работещи взима толкова и малцина могат да си позволят единият да си почива продължително. Населението създава впечатление, че живее с много повече поради много фактори, които сега няма да засягам.
Имаше едно мнение, че най-високият дългосрочен разход е за образование, но аз не съм съгласна, той е за здраве.
Средната и масовата са две много различни неща. Средната е силно изкривена от лъжливи статистики и от това че повечето хора не разбират разликата между бруто и нето.
В София масово, масово се взимат не повече от 2000-2500 чисти, говорим за професии с остра липса на кадри и поне едно тясно специализирано висше. За такава от 10 места на 1,2 ми предложиха 3000. В София няма абсолютно никакъв смисъл да се местиш ако идваш от другите два големи града за под 3000, като това е някакъв минимум да има лек смисъл.
В Пловдив масовата заплата е не повече от 1500 чисти, масово осигуровки на МРЗ, за гореспоменатите професии 1800-2000  чисти. Изключителна рядкост в града са хора които взимат над 2000-2500. Цените са като в София с изключение на градския и наемите, които са значително по-ниски. И за мен беше учудващо, но истината е че към 2025 за повечето хора от Пловдив и Варна няма абсолютно никакъв смисъл са живеят в София, особено финансов. В ИТ сектора има някакъв смисъл все още, но дори и там има масови съкращения и затваряне на фирми в София, тъй че няма да продължи дълго още.
Виж целия пост
# 166
Не мога да разбера колко е средната заплата в София, защото тук все едни високо платени специалисти, все с големи заплати...в  пловдив обаче средната е 1800лв нето. Около половината работещи взима толкова и малцина могат да си позволят единият да си почива продължително. Населението създава впечатление, че живее с много повече поради много фактори, които сега няма да засягам.
Имаше едно мнение, че най-високият дългосрочен разход е за образование, но аз не съм съгласна, той е за здраве.
Средната и масовата са две много различни неща. Средната е силно изкривена от лъжливи статистики и от това че повечето хора не разбират разликата между бруто и нето.
В София масово, масово се взимат не повече от 2000-2500 чисти, говорим за професии с остра липса на кадри и поне едно тясно специализирано висше. За такава от 10 места на 1,2 ми предложиха 3000. В София няма абсолютно никакъв смисъл да се местиш ако идваш от другите два големи града за под 3000, като това е някакъв минимум да има лек смисъл.
В Пловдив масовата заплата е не повече от 1500 чисти, масово осигуровки на МРЗ, за гореспоменатите професии 1800-2000  чисти. Изключителна рядкост в града са хора които взимат над 2000-2500. Цените са като в София с изключение на градския и наемите, които са значително по-ниски. И за мен беше учудващо, но истината е че към 2025 за повечето хора от Пловдив и Варна няма абсолютно никакъв смисъл са живеят в София, особено финансов. В ИТ сектора има някакъв смисъл все още, но дори и там има масови съкращения и затваряне на фирми в София, тъй че няма да продължи дълго още.
Добре де, ако това е така, как продължава тази лудост с имотите. Ако това е така излиза, че примерно семейство с общ доход около 4500-5000 вземат имот за половин милион и вноската им е много над 30 процента от дохода, да не говорим, че трябват пари за ремонт. Мой колега с доход на домантинството му надминаващ 15 000 лева  на месец спомена , че 600 000 евро за апартамент в центъра са му много. Излиза обаче, че някой ги купува тези имоти все пак. Според мен масово се занимажава средната заплата, поради факта, че примерно плочкаджии, майстори на коли, търговци на коли не декларират почти никакъв доход или там някакъв минимум, а всъщност изкарват по 1000 лева на ден.
 Другия вариант е, хората да купуват имоти едвам едвам на върха на възможностите си и едно вдигане на лихвите примерно от 2,5 до 4,5 процента ще събори всичко.
Виж целия пост
# 167
Малко ми е чудно защо винаги се предполага, че обикновените хора взимат милиони под масата, а не се предполага, че строежите и после сделките с имоти са перачница на пари.
Виж целия пост
# 168
Имотният пазар в момента обслужва изпирането на пари преди приема на еврото. Да си превъртят левовете през имоти и после да ги имат в евра. Това е.

Дали се купуват и от обикновени хора? Да. Колегите ми си купуват апартаменти за по 300 хиляди евро. С доход на семейство около 8-9 хиляди лева.
Аз съм от будалите, работещи на заплата, не съм в сивия сектор и на всеки лев съм платила данък.
Виж целия пост
# 169
Добре де, ако това е така, как продължава тази лудост с имотите. Ако това е така излиза, че примерно семейство с общ доход около 4500-5000 вземат имот за половин милион и вноската им е много над 30 процента от дохода, да не говорим, че трябват пари за ремонт. Мой колега с доход на домантинството му надминаващ 15 000 лева  на месец спомена , че 600 000 евро за апартамент в центъра са му много. Излиза обаче, че някой ги купува тези имоти все пак. Според мен масово се занимажава средната заплата, поради факта, че примерно плочкаджии, майстори на коли, търговци на коли не декларират почти никакъв доход или там някакъв минимум, а всъщност изкарват по 1000 лева на ден.
 Другия вариант е, хората да купуват имоти едвам едвам на върха на възможностите си и едно вдигане на лихвите примерно от 2,5 до 4,5 процента ще събори всичко.

Старите хора са казали - не е луд тоя дето яде баницата, а този, дето му я дава. Ечи го е казала много добре:

Имотният пазар в момента обслужва изпирането на пари преди приема на еврото. Да си превъртят левовете през имоти и после да ги имат в евра. Това е.

От друга страна, човек трябва да живее някъде. Под наем, особено при появата на дете, често се оказва, че не е опция, защото даже адресна регистрация не може да си извади, за да трупа точки за детска градина и училище. И накрая - скъпо - евтино, човек се принуждава да си купи, за да знае, че може да разчита на някаква сигурност. Има и друго - когато човек плаща наем, това си е чиста загуба, защото животът минава, а накрая няма нищо. Кредит - плак цял живот плаща, ама знае, че поне покрива му е сигурен, доколкото нещо може да бъде сигурно в България изобщо.
Освен това - прави ми впечатление, че много хора са изключително финансово неграмотни. За тях върха на сладоледа е да изтеглят потребителски за началната вноска и ипотечен за останалото, буквално на границата на възможностите си. И после - леле мале. Освен това, младите масово не спестяват, защото сега са млади и им се живее. Страшно е. Първенци сме по изтеглени бързи кредити на глава от населението в Европа, а и социалните мрежи втълпяват, че всичко трябва да се получи тук и сега. Рекламите и те са - живей сега, а плащай после. Дано това да са преувеличени статистики, защото иначе звучи много страшно.
Виж целия пост
# 170
Напълно нормално ми с струва да се купи апартамент за 300 хиляди евро при доход 8-9 хиляди лева. За 30 години са около 2 хиляди лв на месец, малко отгоре ще е ако нямат самоучастие, но обикновено имат. За 4 човека 6-7 Хил лв на месец след ипотеката е достатъчно да живеят. 100000ще стигнат за ремонт и обзавеждане, но сумата на месец няма да нарасне непоносимо. Лошо ще стане при неочаквани кофти обстоятелства-болест, смърт, трайна безработица, инвалидност. Иначе се плаща на цената лишаване от екзотични почивки и екскурзии, скъпи вещи, процедури и всякакви глезотии.
Виж целия пост
# 171
Аз явно познавам най-малко перачи на мръсни пари Simple Smile
Около мен хората купуват предимно за собствени нужди - първи дом, след това за разширяване, втори дом на море или на планина. Нормални средностатистически хора, с деца в ученическа възраст.
Купуват, плащат си ипотеките, отглеждат си децата. Прозата на живота Simple Smile
Виж целия пост
# 172
Напълно нормално ми с струва да се купи апартамент за 300 хиляди евро при доход 8-9 хиляди лева. За 30 години са около 2 хиляди лв на месец, малко отгоре ще е ако нямат самоучастие, но обикновено имат. За 4 човека 6-7 Хил лв на месец след ипотеката е достатъчно да живеят. 100000ще стигнат за ремонт и обзавеждане, но сумата на месец няма да нарасне непоносимо. Лошо ще стане при неочаквани кофти обстоятелства-болест, смърт, трайна безработица, инвалидност. Иначе се плаща на цената лишаване от екзотични почивки и екскурзии, скъпи вещи, процедури и всякакви глезотии.

Горните сметки са доооста криви. При кредит от 300 хиляди евро и срок за изплащане от 30 години, вноската ще бъде 2500 лв., а върната сума в края на кредита малко над 900 000 лв..

И още нещо, най-лесно, но и грозно в същото време е да се прави сметка на чуждите пари. Екзотичните почивки, процедурите и екскурзии са нормални за едни и глезотии за други.
Виж целия пост
# 173
Много на едро се изказваш кое било грозно. Нищо грозно няма да си подредиш приоритетите, дали нов апартамент, или по-приятен живот, когато доходите ти не позволяват и двете.
Виж целия пост
# 174
Много на едро се изказваш кое било грозно. Нищо грозно няма да си подредиш приоритетите, дали нов апартамент, или по-приятен живот, когато доходите ти не позволяват и двете.

А вие откъде знаете, дали 6000-7000 са достатъчни за едно семейство, след като са дали вече 2000 за ипотека, както казвате?
Виж целия пост
# 175
Бреййй тука кви цифри се размятат все едно не живеем в бг...  6-7к дали стигали на семейство хахахха аве, брат, масата хора не са и сънували такъв доход. Масово живеят с 2-3к плюс ипотека и две деца. Вземете се осъзнайте къде живеете и какви са заплатите.
Вчера се върнах от морето. Хората бачкат по 12-13 ч. без почивка за 2-3к и това говорим за бг персонала с някакъв ценз като барман, спасител. Да не говорим, че 80% от персонала са някакви дръпнати дето не говорят нито бг, нито англ. Колко да вземат ....
Виж целия пост
# 176
Продават земи или наследствени имоти. Иначе трудно двама човека ще изплащат ипотека с деца и 3к доход.
Едното е крайност, но и това, което пишеш, също не е точно цялата истина.

Иначе, всеки нормален човек знае, че заемите не са просто съотношение дълг/доход, а зависи и в кой рейндж са, зависи от манталитета на хората, от много неща зависи като цяло.
Жилище за 300к евро е около 6 годишни заплати при цитирания доход, което днес не е толкова зле. Но са си над половин милион лева все пак за хора, които не са ултра заплатени. Виж, тоя, който има капацитет  да изкарва по 15к месечно, и един милион ще си изплати.
Виж целия пост
# 177
Трудно, трудно, колко да е трудно след като 80% от хората са така. Събудете се! И кой ще продава "наследствено" жилище, че да купува ново, вместо да си го ремонтира и да си живее там без ипотеки?! Не живее целия свят в София дошли от Долно нанагорнище. Осъзнайте се малко.
Виж целия пост
# 178
Трудно, трудно, колко да е трудно след като 80% от хората са така. Събудете се! И кой ще продава "наследствено" жилище, че да купува ново, вместо да си го ремонтира и да си живее там без ипотеки?! Не живее целия свят в София дошли от Долно нанагорнище. Осъзнайте се малко.
При наличие на повече от един наследник (братя, сестри, братовчеди). Обикновено продават, делят си парите и инвестират по отделно в друг имот. Доста такива примери около мен.
Виж целия пост
# 179
Не само ако са повече наследници. И при едно дете, ако в семейството има някой имот вповече, продават старо жилище с цел влагане в:
- ново в същия град
- ново в друг град
- ново или старо в по-удобен квартал в същия град
- друг размер...  
Достатъчно причини има едно налично жилище да не е изборът за живеене и да бъде "заменено". За мен това е много преобладаващ вариант при покупките на НС в големите градове.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия