За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 28 853
  • 748
# 300
Приятели, имам необходимост от подходяща рецепта в която да оползотворя буркан люти чушки в доматен сос от зимнина. Смятах, че е бамя, но не... Не са много люти чушките на пръв опит... Сещам се за кюфтенца с доматен сос, дали мога да я направя с такъв буркан?
Виж целия пост
# 301
  Да, кюфтенца от месо или зеленчукови, картофена, бобена и др. яхния, може да пасираш малко и като сос към паста, ориз и прочее. Или със сирене за разядка.
Виж целия пост
# 302
Скрит текст:
Приятели, имам необходимост от подходяща рецепта в която да оползотворя буркан люти чушки в доматен сос от зимнина. Смятах, че е бамя, но не... Не са много люти чушките на пръв опит... Сещам се за кюфтенца с доматен сос, дали мога да я направя с такъв буркан?


Смилаш чушките на пюре.
https://ipeychev9.blogspot.com/2016/01/blog-post_21.html

https://ipeychev9.blogspot.com/2024/04/blog-post.html

https://ipeychev9.blogspot.com/2015/02/blog-post_5.html

Смилаш целия буркан с почистените чушлета и заливаш /вместо доматите в рецептата/, ако обичате лютичко.
https://ipeychev9.blogspot.com/2014/03/blog-post_29.html
Виж целия пост
# 303
Може и в гювечета да сложиш
С кюфтенца, с наденица, с полента
Виж целия пост
# 304
Полентата няма да стане ако не е предварително приготвена или ? Мисля доматите стягат, а буркана май е с домати и пеперони .
Виж целия пост
# 305
Да, приготвяш си отделно полентата, нея ползваш като сос.
Виж целия пост
# 306
Полентата би била като канапе според мен. Simple Smile
Нещо такова, нищо че при мен е арабски кускус, снимката е линк, ако му потрябва рецептата на някой. 

Виж целия пост
# 307
аз съм много зле с приготвяне на полента, до сега само 1 път ми се е получило. Но арабски кускус мога. Патладжаните изглеждат супер.
Виж целия пост
# 308
Ако в панировка се сложи царевично нишесте вместо брашно, по-добре ли става? Онзи ден панирах херинга и много бързо ми изгоря едно парче, та се чудя нишестето ли е виновно, готвачката ли Simple Smile
Виж целия пост
# 309
Ако в панировка се сложи царевично нишесте вместо брашно, по-добре ли става? Онзи ден панирах херинга и много бързо ми изгоря едно парче, та се чудя нишестето ли е виновно, готвачката ли Simple Smile
Нишестето е по-фино и вероятно по-бързо загаря.
Аз при паниране смесвам обикновено брашно, царевично брашно и галета в произволно съотношение, но да полепва добре и пържа, не загаря нищо.
Виж целия пост
# 310
Панировка от смлени домашни сухари, царевично брашно, царевичен грис и малко нишесте си правих скоро. Подправки по избор. Нищо не е изгоряло.

Полента - качамак ли имате предвид? Хубави рецепти с описана техника има в румънски готварски книги и блогове.
Виж целия пост
# 311
Полента - качамак ли имате предвид?
Аха, едното по италиански, другото по нашенски.
Виж целия пост
# 312
А мамалига по тяхному Simple Smile. И като добавим пикантен дом.сос и малко боб - по мексикански.
Виж целия пост
# 313
Скрит текст:
Ако в панировка се сложи царевично нишесте вместо брашно, по-добре ли става? Онзи ден панирах херинга и много бързо ми изгоря едно парче, та се чудя нишестето ли е виновно, готвачката ли Simple Smile

Да не е била много висока температурата на пържене?
 

Сьомгата е оваляна в нишесте


От 9-т степени нагревателен уред пържа на 5-та. Когато започне да "цвърчи" мазнината слагам рибата.
Виж целия пост
# 314
Има мазнини, които загарят много при пържене. Предполагам, че в олио е пържено, но има такива, които прегарят много бързо. При 9-степенен котлон риба пържа на 7-8.

Основна рецепта за качамак (румънска е): на 500 мл. млечна сметана или мляко, или смес от двете, се добавят 100 грама царевичен грис. Слагам го внимателно, преди да е завряло млякото. Посолява се в процеса на готвене, а не след това. Бърка се с телена бъркалка, вари се на умерен огън. Ако правите с вода - приблизително пак същото съотношение на грис и течност,към края се добавя масло, сирене, каквото решите. Аз слагам понякога пушен червен пипер, подправки разни, различни сирена...

Сваля се от огъня, когато се сгъсти толкова, че лъжица да оставя следи. Не се чака "да се отлепя от съда", защото после стяга още. Обикновено българските рецепти, които срещам, са с доста по-малко течност и така не се вари достатъчно, удря на сурова царевица. И задължително се посолява така, че да ври със солта, а не после, да остане блудкаво. В случай, че го правите за сладък - щипка сол. Ако сиренето е много солено - пак малка щипка в началото.

Качамак/мамалига/полента от предишния ден може да се реже и запича, като аз я разтеглям с точилка и изрязвам формички. На всяка се слага бучица краве масло, запичат се на фурна и стават като бисквитки.

И всички рецепти, при които във вряща вода или мляко се добавят грис, брашно и пр. (качамак, бешамел) - НЕ! Дърпа се настрани и се добавя или се добавя преди да заври, с бъркане с телена бъркалка, да се разтвори и тогава се оставя да ври. Иначе става бързо на топчета, те се капсулират и няма оправяне. Изключение е пареното тесто за еклери, но там технологията е по-различна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия