Моля за мнение.Преместване обратно в чужбина / Шотландия

  • 10 047
  • 269
# 210
Но в Англия не ми се случваше често да се заприказвам, а в Лондон, дори напротив, особено в последните години ако тръгнеш по Оксфорд стрийт или около Пикадили съркъс и имаш чувството че си в някакво море от хора в Глобалистан. Едни от най-неприятните ми за посещения места.

Глобалистан, точно. Думата трябва да я патентоваш.  Глобалистан в най-грозния му вид. Аз мисля повече да не ходя в Лондон, освен по работа и при нужда. Трудно ми е да преглътна промяната. Квартали без чужденци там никога не е имало от кралица Виктория насам, но това, което виждам от 2010г насам ме натъжава. Точно смес между Брадистан (галеното име на Брадфорд по разбираеми причини) и талибанизирано гето.

Нямам против да има чужденци. Като отидох бях впечатлена от индийките по сарита с голи части около корема и по чехли зимата, черните с изисканите, сложни прически и дълги нокти.

Учех около Tottenham court road и се прибирах до Lancaster gate, където живеех, пеша. Харесваше ми да влизам в магазините, да тествам парфюмчета, да виждам всякакви хора. Понякога отскачах до Пикадили.

Обичах да се разхождам по High street Kensington. Имаше чужденци, но сега само такива има и само Близък Изток и подконтинент с малко други за боя или мая. 

Париж и Лондон си приличат по много неща, но са си различни светове. Части от Париж са сринати през ВСВ и е строен след нея. По-модерен, удобен и красив. Жилищните блокове са повечето с балкони. Улиците са широки, още от времето на Осман, който го е проектирал. Сградите от неговия период са строени да има магазини и офиси на партера и първия етаж, големи апартаменти с балкони на втори, трети и четвърти етаж, малки апартаментчета за бедни по-нагоре и стаи за прислуга на таваните, под покрива. Жилищата са много, много добре изолирани повечето, за разлика от английските. Много добре поддържани общи части, градинки, озеленяване. Това в Англия го няма извън центъра. Рядкост са блокове без централно парно и топла вода. Даже и наричаните "гето" квартали са много по-чисти, поддържани, с по-добра инфраструктура и обществен транспорт от много централни, софийски квартали. Хората са изключително вежливи, любезни и общителни, но само ако знаеш френски. Тук като влезеш в асансьора или подминем непознат съсед, колега, казваш Добър ден. В Англия поздравяваха, но ме питаха откъде се познаваме и спрях. Като дойдохме тук, в една болница възрастен човек ми направи забележка, че не съм го поздравил като съм влязла в асансьора. Извиних се и започнах да поздравявам, но ми беше трудно.

Много са толерантни към всичко. Има много повече корупция, отколкото в UK и администрацията е трудна. Често не са ясни в изискванията. Пример - отивам за здравна карта или нещо подобно. Пишеше да се носи бележка за бременност, без която трябва рентгенова снимка. Нося. Давам я на лекарката и тя ми иска ехографии, прегледи, изследвания. Казвам, че са искали бележка. "Трябва ми малко повече". Добре, но защо не предупреждават? Носех си папката и и ги дадох, но я носех, защото имах час при акушерката след това.

На юг са много топли и малко кланови. Животът е фиеста по италиански. В много градове французи няма сред младите.

Елате и поживейте тук! Северна Испания е близо, но животът не е абсолютно същия като в съседен Перпинян. Знам го от съседи испанци, които се пенсионираха в северна Испания, върнаха се и пак си отидоха.

Билбао много ме влече. Езика харесвам и кухнята. Умирам си за осолена треска в зехтин и чесън и мога само това да ям 2 седмици. Зехтинът се сгъстява от чесъна и дава бял сос. Ей това:

https://honest-food.net/basque-cod-al-pil-pil/

И чийзкейка обожавам. 

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.gastrolab … %2Ctrie%2Cxga1pt2

Имаме си гасконци и тук. Най-старите европейци. В миналото са населявали целия Бискайски залив и атлантическото крайбрежие до Нант и даже нагоре.

Аз не съм живяла никога извън парижкия район и не мога да опиша от първа ръка животът навсякъде, защото е много различен. Харесвам западна Франция, юга, около Лимож, Нормандия и Бретания.

Французите са големи патриоти и тертиплии. Държат си на френското. Както Джоан Колинс каза, във Франция всичко е френско. Френското винаги е удобно и красиво.

Френски лесно може да научите щом знаете испански. Трябва да поживеете тук и да се потопите в културата, езика. Ще е ново приключение и предизвикателство.

Чужденците са основно от Италия, Испания, Полша, Украйна, Северна Африка, бившите колонии в Африка, Виетнам, Китай, Камбоджа, Лаос. Има хора от цял свят, но не толкова разнообразно, колкото в Лондон. Повечето чужденци знаят френски. По тази причина малко французи се пънат да говорят на друг език. Редовно хора ми се оплакват, че един час търсят някой да ги упъти на английски и ..... никой. Това в квартала с небостъргачите и много седалища на големи компании и банки, хотели, където дневно по гарите минават 400 000 души!!!!!!!!! Не, че никой не знае английски, ами не им се занимава.

В парижкия център е гадно да се живее и работи. Вечно има демонстрации, манифестации, протести. Днес имаше против победата на Националния Сбор. 350 000 души очакваха. Имаме доста въоръжени грабежи, стрелби в големите градове. Ужасна престъпност като кражби, насилие. В Англия е по-ниска в момента, мисля.

Образованието е вече под всякаква критика, дори частното. Младежта излиза неграмотна. Висшето е ОК, но са коне с капаци. Малко е разхвърляно и неуредени, за разлика от Англия. Поне има общежития за социално слаби студенти, но класирането е трудно. В Англия май няма. Не съм чувала да има.

Здравеопазването е мноооооого по-добро от английското. Зъболечението не чак толкова.

В парижкия район си заслужава да се поживее само заради музеите. Този на импресионизма е любимият ми, Лувърът, парфюмния във Версай, но има стотици. Много красиви замъци, исторически къщи в района. 

Климатът е сходен в Париж и Лондон, но Париж е леко по-топъл и слънчев. По-луксозен и красив изглежда, особено около Сена и каналите. 

Държава, която (все още) не е за подминаване е Франция. Има по нещо за всеки. 

Авторът може да се замисли и за Франция или Испания. Хората са по-топли и контактни.
Виж целия пост
# 211
И аз се чудя какъв е този прословут социален живот в БГ. Моите познати там излизат по-малко от мен тук. Аз си имам приятелки българки от старите емигранти като мен, и приятелки местни, австрийки, германки. Постоянно сме поканени някъде или ние каним гости, ходим на ресторант. Е, няма ракия, но който иска може да си я купи от бг магазин. Ние не пием и този въпрос не ни вълнува. Миналата седмица бях поканила швейцарци на кисело зеле със свинско, тази седмица на скара с картофена и шопска салата. Ядат та пушек се вдига Smile Имаме си общи теми, но ако не знаеш език няма как да общуваш, това е логично. Но тогава вината не е в местните, които уж нямали социален живот.
Виж целия пост
# 212
Да, много благодаря за описанието, Невена. Така е, както си го представях през твоите думи.

Не мисля, че ще уча отново някога френски, твърде много вода изтече, за да се нагаждам отново и заобичах Испания, особено океанската й част. Тя е непретенциозна, летата са прохладни, рибата - превъзходна, зелена е.

LemonDesi не знам на каква възраст си, но аз и няколко от списващите сме били тийнове през ‘80-90. Имаше някаква европейска идея по него време, която ми се струваше, всички прегръщаха, от двете страни на стената.

Вместо европеизиране, за мен сега се случва азиатизиране на Европа. А кого според теб не можем да понасяме точно, аз не разбрах.
Виж целия пост
# 213
Няма голямо значение на каква възраст съм, горе-долу подобна.
Просто евроцентризмът не ми е в кръвта явно...
Чудно ми е някак как европеецът (казано най-общо, но можем да го доуточним - белият човек) по подразбиране трябва да е приет радушно навсякъде, а другите са глобалистанци когато не си знаят мястото.
Виж целия пост
# 214
Извинете, не е по темата... ама какво ни прави нас българите по-малко глобалистанци от тези, които не можем да понасяме и така прекалено са пропълзяли навсякъде?

Това, че не променяме облика на местата, по които се заселваме, не си учим децата, че са нещо повече от местните, нито да мразят местните, не търсим да налагаме нашата култура, религия и език и че сме интегрируеми, а децата ни асимилируеми независимо от образователното ни ниво, социалния статут и нашата собствена пригодимост. 

И най-космополитните и отворени от нас, както и от местните, от известно време трудно понасяме глутниците, хм, глобалистанци.

Някои общности определено не са в полза на държавите, към които гребат и плуват, съжалявам. И не става дума за цяла Азия, а за определени части. Също и за части от Африка.

Никоя система, особено западна, човеколюбива, правова и демократична не може да се справи с хора, които имат коренно различна ценностна система и разбирания когато придойдат в огромен брой и се асоцират със себеподобни от съседните страни и райони. Това обяснява вдигането на популярността на тукашния Национален Сбор.

Аз не съм евроцентристка, но желая във Франция да преобладава френския език, култура, начин на живот, кухня и да лъха свобода. Същото желая в Италия, ОК, Испания, Белгия, Германия, България и всяка друга държава. Желая и да се отчитат местните районни особености. В Шотландия да виждам шотландски живот, в Уелс - галски, в южна Англия - английски. Като отида в Сицилия, зная, че не е като в Милано. В Билбао е различно от Мадрид, барабар с езика. Във Франция си имаме Бретания с нейния език и всички особености, гасконци, югът е доста италиански, доколкото може да се говори за италианско. Има и карибска по островите Гваделупа, Мартиника, Сен Бартелеми. В България Тракия и Мизия се различават, а също и Македония. Помашката култура в Родопите е уникална. Има пловдивска арменска, турска в кърджалийско и разградско, шуменско.

Не ми се нравят Брадфорд или Марсилия от днешно време и не се виждам да живея там. Това вече не е мулти мулти, не е и циганизация, ами си е глобалистанизиране.

САЩ и Канада са друга бира, млади държави и доста изкуствено ми идва всичко там. В Европа бих искала да се запази, доколкото е възможно, местната култура на местно ниво, поне в социалния, административен и културен живот. 

Нямам против да дойде половин Куба и четвърт Бразилия, както и цяла Аржентина и Чили. Голям купон ще стане. Също от Намибия, Габон, Конго. На първите, обаче, населението намалява или расте от имиграция, а вторите не са много на брой.

ierldan, ако дойдете тук за две години, то френския ще го възстановиш за точно 2 месеца и ще го усъвършенствате. Не е нужно да се заселвате завинаги. Щом ти е било мечта, изживей го! После идете да изживявате национализма! Идвам и аз 🌞. Дружно ще се борим с вятърни мелници. Аз пък искам да поживея в северна Испания, но ММ не иска. Само дъщеря ми би искала и само на гости. Галиция ме влече, но е влажно и далече. Моята голяма мечта е година в Бразилия. Вероятно няма да я осъществя.

Към Перпинян е близо до Испания и Андора. Невероятно красиви са планините, с кози, мечки и каквато твар се сетиш. Има много испанци. Имаше. Сега са повече северноафриканци, но и в Испания вече е същото. Климатът е същия като в северна Испания. Ако идеш на някой безлюден плаж, не знаеш в Испания ли си или във Франция. Същата риба по пазарите, същата атмосфера. Само цените са .... различни и не в наша полза.

Идея е да си купите каравана. Може и на старо. Има си вътре газови котлони, газова фурна, може и газова сушилня да си сложите. Пералня и електрически уреди искат ток от батерии. Електричеството от слънчеви панели не винаги стига. Идвате, паркирате се някъде и живеете месец, два, три. Европейската карта покрива спешната помощ за този период. После обратно с купчините мръсни дрехи, Ха Ха и след месец или два пак. Може и с корабче, по френските канали. На кораб се побират повече слънчеви батерии. В стария квартал имаше паркирани доста немци и холандци, с деца, сами. Живеят няколко месеца и тръгват за друг пристан. Познаваха цяла Франция. Животът на такова корабче е впечатляващо удобен. На пристан си имат ток, газ от тръба, всичко. Това ако се включат, разбира се. Някои носят мотор, колела и обикалят града с тях.

Каравана или корабче са прекрасна идея за млади хора или пенсионери. Опознават държавата и градовете и ако някъде им хареса, се заселват и усядат.
Виж целия пост
# 215
Съгласна съм с мненията на Невена и Ierldan относно Лондон, мулти-културната атмосферата и пригодността му за живот и създаване на семейство. Чудесен град е за студенти, будни хора и млади професионалисти, необвързани и без деца. Като един от градовете с най-голям процент мигранти от цял свят в световен мащаб, разнообразието, динамиката и възможностите, които предлага, са несравними. От Лондон като изходна точка може и да се пътува много лесно навсякъде. По разбираеми причини представлява също така магнит за туристи. Дай Боже всекиму да има възможност да прекара няколко дни и да усети атмосферата на Лондон.

За усядане и семеен живот, обаче, има далеч по-пригодни средно големи до големи градове в Англия, които са компактни, с по-хомогенно население (преобладаващо местно), без да им липсват възможности за културен живот и активна, качествена почивка, или в по-малка степен мулти-култи дух. Предимствата са близост до работното място, свършваш работа в пет следобяд, в пет и петнадесет след кратка разходка си вкъщи. Места в безплатни детски градини, добри училища, здравеопазване, не толкова скъп живот, както в Лондон. Разлика в заплатите има, но поради високите и покачващи се цени на недвижимите имоти балансът определено е на страната на заплатите, като покупателна стойност, и така докато в Лондон човек може да си позволи собствено жилище с изплащане на кредит, в другите градове - където цените са двойно до тройно по-ниски при подобна квадратура и условия - би могъл за същите пари да закупи две, едно за собствено ползване, едно като инвестиционен обект за даване под наем, или ако районът позволява, за отдаване на туристи.

Миграцията, обаче, има както положителните, така и отрицателните страни. Обратната страна на монетата - капсулирани, паралелни общества, липса на сигурност, на места бавно, но сигурно асимилиране на приемната култура. Последния път, когато бях в Лондон, се разхождах в Holborn, това е много централен квартал между Kensington и London City, и се изумих от това, което видяха очите ми - ако се абстрахираме от типичната английска архитектура с малки, ниски къщи, наредени една до друга, по улиците се срещаха предимно жени в бурки, хиджаби, нихаби. Чувството е все едно си в арабска страна. Пиша това като човек, който е прекарал по-голямата част от живота си в мултикултурна среда, с приятели от всякаква националност, танцувал капоейра с колежки-бразилки, хапвал пържен банан с камерунци, празнувал Нова Година с австралийци - тоест нямам ни една расистка кост в тялото ми. Не страдам от предразсъдъци към различни нации и култури, смятам, че стига да спазва законите и установените порядки в Рим, образно казано, всеки е свободен да се мести и живее в която страна желае.

Това, на което ставаме свидетели напоследък, обаче, ислямски демонстрации за отмяна на основния закон и въвеждане на Халифат в Германия, групови изнасилвания, тормоз на жени на централни площади, нападения с ножове и какво ли не, е в разрез не само с демокрацията и порядките в западните общества, а представлява много сериозен риск за сигурността. Аз лично не искам да живея в квартали с голям процент мигранти от съображения за сигурност (иначе лежерната интернационална атмосфера в тях ми харесва) - някои не приличат на Европа, по-скоро на Близкия Изток.
Виж целия пост
# 216
Извинете, не е по темата... ама какво ни прави нас българите по-малко глобалистанци от тези, които не можем да понасяме и така прекалено са пропълзяли навсякъде?
Добър въпрос. И аз това се питам.
Виж целия пост
# 217
Извинете, не е по темата... ама какво ни прави нас българите по-малко глобалистанци от тези, които не можем да понасяме и така прекалено са пропълзяли навсякъде?

Това, че не променяме облика на местата, по които се заселваме, не си учим децата, че са нещо повече от местните, нито да мразят местните, не търсим да налагаме нашата култура, религия и език и че сме интегрируеми, а децата ни асимилируеми независимо от образователното ни ниво, социалния статут и нашата собствена пригодимост.  

И най-космополитните и отворени от нас, както и от местните, от известно време трудно понасяме глутниците, хм, глобалистанци.

Някои общности определено не са в полза на държавите, към които гребат и плуват, съжалявам. И не става дума за цяла Азия, а за определени части. Също и за части от Африка.

Никоя система, особено западна, човеколюбива, правова и демократична не може да се справи с хора, които имат коренно различна ценностна система и разбирания когато придойдат в огромен брой и се асоцират със себеподобни от съседните страни и райони. Това обяснява вдигането на популярността на тукашния Национален Сбор.

Аз не съм евроцентристка, но желая във Франция да преобладава френския език, култура, начин на живот, кухня и да лъха свобода. Същото желая в Италия, ОК, Испания, Белгия, Германия, България и всяка друга държава. Желая и да се отчитат местните районни особености. В Шотландия да виждам шотландски живот, в Уелс - галски, в южна Англия - английски. Като отида в Сицилия, зная, че не е като в Милано. В Билбао е различно от Мадрид, барабар с езика. Във Франция си имаме Бретания с нейния език и всички особености, гасконци, югът е доста италиански, доколкото може да се говори за италианско. Има и карибска по островите Гваделупа, Мартиника, Сен Бартелеми. В България Тракия и Мизия се различават, а също и Македония. Помашката култура в Родопите е уникална. Има пловдивска арменска, турска в кърджалийско и разградско, шуменско.

Не ми се нравят Брадфорд или Марсилия от днешно време и не се виждам да живея там. Това вече не е мулти мулти, не е и циганизация, ами си е глобалистанизиране.

Nevena много добре е отговорила на този въпрос, аз няма как да се съглася повече с нея. Нямам предразсъдъци спрямо ничия култура - нито от Африка, нито от БИ. Имам приятелка-мароканка, познавам цялата й фамилия, добре интегрирани, работещи хора. Познати/приятели иранци, иракчани. В студентските години редовно посещавахме един ливански ресторант, където пиехме традиционен чай и пушихме наргиле, но няма начин да си затворя очите за действителността.

Тя е - етнически размирици в източните квартали на Лондон през 2015г., групови нападения над жени на площада пред Кьолнската катедрала през 2016г., мигрантски метежи срещу полицията в Берлин навръх Нова Година, демонстрации за халифат в Европа. Сериозен риск за вътрешната сигурност на страните са тези прояви. Това не е резултат от източноевропейската имиграция към Западна Европа от 2000те години.
Виж целия пост
# 218
И аз имам носталгия към България, ще ми се да се върна, но няма как да стане - децата ми са в чужбина баща им няма да ги пусне да се преселят. За сега съм оптимистично настроена че в двете държави ще си имам хубав живот въпреки, че не харесвам мъжете тук. Може пък да си внеса един Български жребец в тоя Тексас 😉 хахахааа
Виж целия пост
# 219
O, Примадона, аз си внесох един, директен внос от София, малко по-млад от мен. Вече го направих швейцарец, ама беше трудно...то език да учи, работа, интегриране...
Виж целия пост
# 220
Напоследък любимото ми място за разходка в уикенда беше превзето от палатки на кандидат бежанци, подгонени от Сунак. Сега всяко свободно зелено местенце е кордонирано с метални огради, за да не се създава импров шанти таун. Ето един от вчера, пренебрегнал оградите. И цялата му покъщнина около него. Има НПО им дават палатки и дрехи. Дрехите се вижда къде ги държат.
Скрит текст:

Като ги погледнеш, са само младежи, жени няма. С какво тези хора имат да допринасят освен за жилищната криза? Не вярвам всички да си отворят кебабници като в София. Няма особено търсене…

Невена, много идилично…Палатки, кемпери, корабчета и въобще номадски тип превоз и преспиване издържах само по студентските години. Единственият транспорт, който признавам е вело, така че мястото трябва да е навигируемо с колело. И да е зелено. Каминото бих го правила всяко лято, но искам да живея на океана, сред планините - за малко.

Филомена и Деси, не разбрах вашето лично мнение какво е за неконтролируемата имиграция. Да продължава as is? Щото нали както другите две дами, включили се искащи или внесли си български мъже в чужбина, и всеки установил се иска да си внесе жена, деца, болни родители, култура и порядки, които колкото по-далече от лелеяното за имиграция държава е, толкова по е вероятно да са в разрез с местната. Тогаз какво?
Виж целия пост
# 221
О, да видиш какъв глад за работна ръка е в строителството. Въпреки забраните и проверките чат-пат ги наемат иначе няма кой да работи.
Виж целия пост
# 222
Примадона, намерих го в един сайт за кучета (вече не помня кой, то беше отдавна), аз си търсех мъжко за моето. Видяхме се в София, кучетата хич не се харесаха, но аз се сдобих с мъж Laughing
Виж целия пост
# 223
Браво 😂
Виж целия пост
# 224
В Глазгоу тези с тентите са местни, не са бежанци. Бежанците са настанени. Доброволствала съм към организация, подпомагаща homeless, тези с тентите болшинството са по свое желание там- зависимости или ментални проблеми, много малко не по свое желание, но имат кучета, а в хотелите и шелтърите не настаняват с кучета. Има един, за когото поне 10 пъти съм сигнализирала зимата, без палатка е, а зимата е кучи студ. Казват ми, че отказва да бъде настанен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия