Моля за мнение.Преместване обратно в чужбина / Шотландия

  • 9 376
  • 269
# 255
И аз не поддържам контакт със сънародници. Мога роман да напиша за тези, с които по една или друга причина ме е сблъсквал живота. С другите балкански нации проблем нямам.
Виж целия пост
# 256
Преди доста години, в Либия наблюденията ми бяха, че българската общност не е задружна на фона на другите. Разбира се, може да съм виждала нещата, които са на повърхността... но се набиваше на очи.
Виж целия пост
# 257
И тук като цяло не сме задружни. Гледам другите общности, повечето си помагат, а ние само се заяждаме по групите във Фейса. Иначе аз имам няколко приятелки българки от много години, с които много си помагаме и редовно се виждаме. Преди се заговарях като чуех българска реч, но повечето ме гледат лошо и явно си мислят, че искам нещо от тях и спрях.
Виж целия пост
# 258
Sephora, ставаше въпрос за друго - че имиграцията в Европа преди и след 2015 година с бежанците е различна. В първия случай е рекрутирана по някакъв начин в училищата, в университетите, след или направо от работната сила (квалифициран или неквалифициран труд), всеки отива в чужбина с някакъв договор или в рамките на freedom of movement има право да търси работа за определен срок (3месеца), ако не намери, малшанс за него. С бежанците и нелегалните емигранти положението е коренно различно.

Също не съм съгласна, че българите сме били или сме приемани по същия начин като бежанците, които извършват престъпления или ругат деца, носещи кръст, на ш** християнин в християнска страна. Зулумите, за които се писа, (и не ме разбирайте погрешно, не се поставям над ромите), са дело на етнически роми, не на българи, съжалявам.

Познавам много българи зад граница от най-различни слоеве на обществото и мога да ти кажа, че и тези, работещи като домашни помощнички / хигиенистки или друг неквалифициран труд, без осигуровки, са работливи, скромни и създават контакти с местни, колкото могат. Интегрират се.

Аз не деля хората на българи и не българи, или като цяло по признак нация. Англичаните  имат един много хубав израз: I don’t have a type. If we vibe, we vibe. If we don’t, we don’t.
Виж целия пост
# 259
Може ли превод на английският израз от последният коментар?
Виж целия пост
# 260
Не мога да кажа така обобщено българи, американци, австрийци.. 2000 - 2001 нещата изглеждаха като че ли доста по-различно. Но определено наричам и моя кръг хомогенен, въпреки че не е само от австрийци или само от българи.

Всички си приличаме и имаме сходен начин на живот и разбирания за образование, възпитание, професионално развитие. Излизала съм от зоната на комфорта ми, нямам вече голяма нужда да го правя и определено се събирам само с хора, с които си приличам. Затова също бих казала, че кръгът ми е хомогенен, но на база виждания и начин на живот. Далеч по-приятно е - човек си спестява сума усложнения Blush

Абсурдно е да общуваш (или не) с някого, само на база дали е роден в същата държава като теб. Не виждам това как може да бъде критерий за сближаване в смисъл приятелство и обич.
Виж целия пост
# 261
Абсурдно е да общуваш (или не) с някого, само на база дали е роден в същата държава като теб. Не виждам това как може да бъде критерий за сближаване в смисъл приятелство и обич.
E как, трябва да създаваш връзки и да искаш услуги, пък и меракът да се нахейти държвата в която живееш и ония опък хора дето живеят там е неустоим. Всичко това сближава моментално😁
Виж целия пост
# 262
Предполагам предходният коментар е свързан с лично светоусещане - няма как да знаем, ако не е подкрепен с конкретни примери от авторовия собствен емигрантски живот, иначе, една бройка изживяваща се с мерак да нахейти, за да създаде връзки, е много малка извадка, за да се прави обобщение😉.

По темата, но не изцяло. Живеем наистина глобално и докато се получи кохизивнес (спойка) в обществото, в мулти народните големи градове, два процеса се случват - 1) претопяване на новодошлите и 2) загуба на идентичност сред местните. Колкото повече от едното, толкова повече, от другото. Докато навсякъде се амалгамира. Естествено, обратното на спойка е конфликт, колкото по-малко интерес към асимилация от новодошлите, толкова по-малко интерес към толерантност от местните.

На мен има неща, които в западната култура ми харесват повече - основно - нейният либерализъм и свобода да бъдеш по-определен начин, без да пречиш на другите. От друга страна, има привички, особено сред населението от близкия изток, които не одобрявам, (основно по отношение на жените) и не бих искала подобни да се връщат глобално (въпреки че вече се случва). Определено мисля, че процесите на глобализация се ускоряват и скоро, ако мнението на електората не се вземе под внимание, мислещите че “имиграцията е контролируема” и че бежанците могат да се сложат да работят в строителството, живеещи иначе по палатки и лагери, и натирени обратно, когато конфликтите отшумят (болшинството идват без документи и иди докажи дали са лекари или фанатици), ще бъдат разочаровани. Ще живеем, ще видим. Предполагам  в близките 50г, както селата изчезнаха, така и националностите ще изчезнат и светът е вероятно да заприлича и по визия, и по същност на Бразилия.
Виж целия пост
# 263
...
Valerie, няма да стане само със загряване. Трябва си постоянен огън отдолу. Пробвай и сподели. Да, върти се джезвето, но не непрекъснато. Не помня посока, честно казано. То и на котлон става, но трябва среден огън. Нацелиш ли температурата, и на чугунен котлон става. Правили сме на балкона лятото, на единичен чугунен тиган и даже на сач.

Я направо запалете огън на плажа!

Такова кафе тук не се търси. Има турски кафенета, ама са само мъже вътре.
[/quote]

Ех, Nevena,
едно е да си кафеджия по пиенето на кафе, друго да си майстор-кафеджия в правенето..

Пясъкът не беше проблем. Джезвето да, с такава форма не намерих нищо подобно.
Поръчах си медно, истински малък ибрик от Турция. Ако бях поръчала от Китай, щеше да дойде много по-бързо. Но реших да от Турция. 2 седмици път. Обиколи Европа - Бурса, Истанбул, Шарл дьо Гол.. Сега трябва да се се спусне - бавно, бавно и да пристигне. Нали ще кипва после бавно. 🙂
Казваш, че не се търси такова кафе там при теб. Кебапа е станал бизнес навсякъде, но кафе на пясък не. Предполагам за това, че е нерентабилно - 1 час да грееш пясък не си е работа (за 1 час съм изпила понякога вече 2 кафета).
Реших да опитам въпреки всичко.
Харесвам различни видове кафе, различни смеси и вкусове.

Вероятно ситното смилане непосредствено преди да се направи+ледената вода, отводняването на кафето и падането му на дъното, както и бавното кипене води до максимално извличане на аромата и маслените вещества.

Ако го направя бавно на котлон в медно джезве, мислиш ли, че ще има същия вкус? Да изключа пясъка. Медни йони отделят ли се? 🤔
Иначе видях, че има машинки квадратни с пясък, шнур и т.н. между 300 и 500 €. Няма смисъл..

Ще пиша как е на вкус.

По темата: авторът вече не пише. Видях, че има 3 мнения, коректни и не отговори на по-острите постове. Това показва, че все нещо е научил за 10 години навън - добрият тон, толерантността.
Дай боже всекиму, както се казва.
Виж целия пост
# 264
На газов котлон си става същото като на пясък при равни други условия. Не мога да позная къде е варено кафето ако е направено бавно, честно. Парфюмистка съм и различавам миризми и вкус доста добре.

Ще стане, да. Бавничко и внимаваш да не изкипи. Майка го правеше и на чугунен котлон. Докато загрее и кафето станало, ха ха.

Не, не е заради енергията нерентабилно, а заради кафеджията, който трябва да седи на място и да прави кафетата. Познат турчин имаше пясък на газ в кафенето, но повечето хора пиеха еспресо. Също, лятото помещението става горещо. Никой няма да пуска таквоз чудо за 2 кафета дневно.

Медта не е вредна, а и предполагам е калайдисано отвътре.
Виж целия пост
# 265
Определено мисля, че процесите на глобализация се ускоряват и скоро, ако мнението на електората не се вземе под внимание, мислещите че “имиграцията е контролируема” и че бежанците могат да се сложат да работят в строителството, живеещи иначе по палатки и лагери, и натирени обратно, когато конфликтите отшумят (болшинството идват без документи и иди докажи дали са лекари или фанатици), ще бъдат разочаровани. Ще живеем, ще видим. Предполагам  в близките 50г, както селата изчезнаха, така и националностите ще изчезнат и светът е вероятно да заприлича и по визия, и по същност на Бразилия.

Широко им е на някои около врата, тъй като миграционният проблем не ги засяга директно. Все още.  

Бежанците все още се насочват предимно към богатите държави в Европа и ЕС, обаче политиците във въпросните държави не бездействат - изготвят планове как ще придвижват прекомерните бежанци към трети страни. Сунак открито говори за подобни планове. Тези страни са в Африка - Руанда, в Европа - Албания. Засега. В бъдеще е възможно и други бедни страни в Европа с голям процент мюсюлманско население да бъдат превърнати в трети страни, принудителни приемници на бежанци.
Виж целия пост
# 266
Тези страни са в Африка - Руанда, в Европа - Албания. Засега. В бъдеще е възможно и други бедни страни в Европа с голям процент мюсюлманско население да бъдат превърнати в трети страни, принудителни приемници на бежанци.

Няма, споко! Ако британците съобщят, че поради липса на място ще пренасочват новопристигналите, които търсят убежище към Руанда или Бурунди, до месеци потокът ще спре.

Почти ми е смешно като прочета как някой се удавил в Ламанша, бягайки от Ирак или Афганистан. Алоооу, въпросният бяга от Франция. Ирак и Афганистан не са на Ламанша. Никога не можах да разбера защо не остават тук. Условията и помощите не са много по-ниски.
Виж целия пост
# 267
Никога не можах да разбера защо не остават тук. Условията и помощите не са много по-ниски.
Ама условията да стигнеш до помощите са по-важни Wink
Виж целия пост
# 268
Амиии съмнявам се потокът да спре. Както казва един швейцарски иконом, който е против миграцията, ОК става жертва на собствените си успех и просперитет и освен топ 2% работодатели на върха, които нетно печелят от евтината работна ръка, всички останали губят от липсата на място за живеене (основен икономически принцип на supply and demand), липса и поскъпяване на услуги, увеличаване на цените, много престъпления. Немският канцлер също имал планове за екстрадиране на вече намиращи се в страната проблемни, криминално проявени бежанци в трети страни, не само да минават през тях на път към ОК, Германия, Дания, Швеция. Лично аз - одобрявам.
Виж целия пост
# 269
Мисля, че знаеш какво трябва да направиш, просто го отлагаш.

На английски се казва-cut your losses. Пробвал си, не се е получило, все тая. Продължавай напред, на острова или на някое съвсем различно място, светът е голям. Докато нямаш семейство е лесно да се преместиш. Не му мисли толкова, млад си още.

И не се вслушвай толкова в мненията на другите, включително и тези тук. Всеки си гледа от собсвената камбанария, никой не е е минал точно по твоя път. Важно е на теб какво ти харесва или не ти харесва.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия