Всички знаем, че често предпочитаната височина на жилището е между втория и петия етаж. Макар цените на първите и последните етажи да са по-ниски, в сравнение със средните етажи на сградата, те продължават да бъдат не особено привлекателна опция за купувача. Нека разгледаме предимствата и недостатъците на жилищата на първи и мансарден етаж.



Предимства на жилищата на първи етаж

Най-голямо предимство на жилище, разположено на първи етаж е неговата лесна достъпност. Това важи особено, когато в сградата няма предвиден асансьор. Първият етаж е добра опция за възрастни и трудноподвижни хора, както и за семейства с деца. В определени случаи е подходящ и за хора, които изпитват дискомфорт от тесни пространства и в частност асансьори. Пренасянето на мебели също е много по-лесно до първия етаж.

Ниската височина на жилището предполага и близост до уличното пространство. В някои случаи дори може да има излаз до озеленена зона като вътрешна или квартална градинка. Не бива да пропускаме и факта, че първите етажи са много по-прохладни в горещо време.

Жилищата на първи етаж предлагат и доза автономност, когато става дума за съседите. Имате свобода да обособите допълнително мокро помещение без притеснение дали ще наводните някого под вас. Плюс на първи етаж е и възможността да промените предназначението на жилището в офис. Необходимо условие тук е това да се случи с нотариално заверено съгласие на всички съседи, както и да е съобразено със законовите санитарно-хигиенни, противопожарни и технически изисквания.

Недостатъци на първия етаж

Когато купуваме жилище на първи етаж е добре да сме наясно и с неговите недостатъци. На първо място следва да подчертаем неговата близост до улицата. В резултат сме изложени на по-силен шум, а ако жилището е в по-голям град, и на по-голямо замърсяване. Праховото замърсяване на ниските етажи е осезаемо по-голямо.

Прохладните дни през лятото, през зимата се превръщат в по-студени, заради слабото ослънчаване на жилището. Трудно можем да открием и жилище на първи етаж, което да има добра гледка.
В зависимост от разположението на първия етаж, партер или над партер) може да се наложи допълнително обезопасяване на жилището от крадци чрез монтиране на решетки. Това важи и за входната врата, заради по-големия поток от хора, които преминават оттам. Минус на първия етаж може да се окаже и близостта му до складови помещения под земята, в случай, че има запушена канализация, наводнение или нашествие на вредители.

Предимства на мансардата

Една от най-привлекателните черти на мансардните апартаменти е тяхната панорамна гледка. Последният етаж ви дава предимство да виждате градския и околен пейзаж. Значителна част от мансардните апартаменти разполагат с голяма тераса, която можете да превърнете в място за отдих, градина или зона за игра на децата. А липсата на шумни съседи над вас само засилва усещането за уединение. Голямата квадратура, с която се сдобивате на по-ниска цена е един от плюсовете при покупка на мансарда.

Мансардните етажи са много по-добре осветени от жилищата на по-ниска височина. Можете да използвате това предимство като заложите на по-големи прозорци или на покривно остъкляване. Покривните прозорци предполагат естествено осветяване на апартамента през целия ден. През зимния сезон могат да подпомогнат отоплението на жилището, а през летния, дори и с поставени сенници, пропускат дневната светлина. Покривните прозорци са запазена марка на мансардите – освен, че пропускат свеж въздух в апартамента през целия ден, придават и известна доза романтика.

Недостатъци на мансардата

Недостатъците на мансардните апартаменти са пряко обвързани с тяхната височина. Последният етаж на сградата в климатично отношение е най-труден за отопление и охлаждане – през лятото е горещо, а през зимата е студено. Това предполага по-големи битови сметки, а в някои случаи поява и на влага в апартамента. Поради непосредствената близост до покрива на сградата, в мансардата има вероятност да се появи теч, който често се отстранява единствено от собственика.

Жилището на мансарден етаж може да се окаже и тежест, ако в сградата липсва асансьор или той е повреден. Това може да затрудни пренасянето на мебели или тежки товари до последния етаж.
В повечето мансарди покривите са скосени и това е предизвикателство при обзавеждането на жилището. Това може да наложи преустройство, а мебелите по поръчка значително да оскъпят неговото обзавеждане. Големите тераси на последните етажи също не бива да се подценяват. Необходимо е да се помисли за обезопасяване им, ако в жилището има малки деца.

Кое да изберем – жилище на първи или последен етаж?



И първият, и последният етаж имат своите особености, но при избора на жилище е добре да се ръководим от нашия начин на живот. Компромис е необходим и при двете жилища.
Първият етаж е място, където преминават повече хора, по-динамично е и е близо до живота на улицата. Често то се избира от млади хора, хора с домашни любимци или по-активни хора. При първия етаж почти липсва психологическата бариера за излизане от жилището и е много близо до градския живот.
Мансардните етажи са по-подходящи, ако търсите уединение, усещане за простор и свобода. При тях липсва шумът на улицата, а и въздухът е по-чист. Затова мансардите са идеална среда за живеене за по-спокойни и креативни хора, в пространство със свой чар и индивидуалност.