Майчинството счетоводно - 3

  • 151 500
  • 2 946
# 765
Според Кодекса на труда не може. Но трябва да знае, че си бременна. Ако имаш съмнения в лоялността му е най-добре да го уведомиш писмено, нпр. занеси му копие от лекарско заключение за бременността, което да заведат в деловодство с входящ номер.
Иначе ако знае, че си бременна, не може да те уволни. Може да ти предложи друга работа, по-лека.
Виж целия пост
# 766
Несъм прочела всички мнения във тази тема и не знам дали няма да се повторя, но искам да питам:Може ли работодателя ми да ме уволни докато съм бременна? Има ли някъква защита от закона при бременност?
Предварително благодаря за отговора.

Зависи от вида на трудовия ти договор. Какъв е?
Виж целия пост
# 767
Според Кодекса на труда не може. Но трябва да знае, че си бременна. Ако имаш съмнения в лоялността му е най-добре да го уведомиш писмено, нпр. занеси му копие от лекарско заключение за бременността, което да заведат в деловодство с входящ номер.
Иначе ако знае, че си бременна, не може да те уволни. Може да ти предложи друга работа, по-лека.

В общи линии е така, но не съвсем  Sunglasses

Ето цитат от Кодекса на труда във връзка със закрилата от уволнение:

"Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12 , както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6 . В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.


(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 5, бр. 52 от 2004 г.) Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 .


(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., предишна ал. 6, бр. 52 от 2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение."

Да поясня:

чл.328, ал. 1, т. 1, - при закриване на предприятието; 7 -при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
 , 8 -когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
 , 9  -за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност;
 и 12 -  при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор ,

както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 -Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда.
  и ал. 2, т. 6  -работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен; 

Това се отнася за постоянен / безсрочен / трудов договор.
Виж целия пост
# 768
Здравейте мами, осветлени от счетоводните дела. Моля да осветлите и мен.
Когато забременях бях безработна, регистрирана в БТ. Имах право на парично обещетение в срок от 8 месеца.  Работа не започнах, защото след това родих. Сега получавам "социални помищи" за отглеждане на дете 100 лв/ месечно в срок от 1 година. А според осигурителния кодекс се изисква да имам минимум 6 месеца трудов стаж, за да получавам нормално майчинство. А имам 6 години и отгоре, но... оказа се, че трябва да е директно преди раждането.
Никак не е справедливо аз да не мога да получавам нормално майчинство, а тези (нищо против тях - "кой как се уреди"), които сключват договор само и само да вземат тези парички да получават, а да имат (фиктивен или не ) стаж от 5-6 месеца.  Чии осигуровки са повече?
Та огорчението ми е не голямо, а огромно...  Twisted Evil
Може ли някоя от вас да ми обясни дали е възможно да получавам нормално майчинство от 2 години?
    Благодарности - за вниманието!
    Извивения - за непрочетените постове до тук - толкова са много... , а времето ни е ограничено!
Виж целия пост
# 769
Здравейте мами, осветлени от счетоводните дела. Моля да осветлите и мен.
Когато забременях бях безработна, регистрирана в БТ. Имах право на парично обещетение в срок от 8 месеца.  Работа не започнах, защото след това родих. Сега получавам "социални помищи" за отглеждане на дете 100 лв/ месечно в срок от 1 година. А според осигурителния кодекс се изисква да имам минимум 6 месеца трудов стаж, за да получавам нормално майчинство. А имам 6 години и отгоре, но... оказа се, че трябва да е директно преди раждането.
Никак не е справедливо аз да не мога да получавам нормално майчинство, а тези (нищо против тях - "кой как се уреди"), които сключват договор само и само да вземат тези парички да получават, а да имат (фиктивен или не ) стаж от 5-6 месеца.  Чии осигуровки са повече?
Та огорчението ми е не голямо, а огромно...  Twisted Evil
Може ли някоя от вас да ми обясни дали е възможно да получавам нормално майчинство от 2 години?
    Благодарности - за вниманието!
    Извивения - за непрочетените постове до тук - толкова са много... , а времето ни е ограничено!

Не знам от къде имате информацията си, но тя не е коректна. Изисква се 6 месеца осигурителен стаж някога през живота ви, като избощо няма изискване да е непосредствено преди раждането.
Има обаче и друго изискване за получаване на т.нар. от вас нормално майчинство, на което изискване вие не отговаряте. И то е - да работите. Ако не работите нямате право на отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Единствения начин да получите право на този отпуск е да ви назначат на работа ( пък било то и фиктивно ).

Виж целия пост
# 770
здравейте,имам следният въпрос -работя по  трудов договор и на работодателя предоставих болничен, но имам и втори трудов договор към работодател в друг град /софия/ и вторият работодател на който също изпратих болничен към кое поделение на НОИ трябва да го подаде,към НОИ София, или към НОИ където аз живея? newsm78мерси Hug
Виж целия пост
# 771
здравейте,имам следният въпрос -работя по  трудов договор и на работодателя предоставих болничен, но имам и втори трудов договор към работодател в друг град /софия/ и вторият работодател на който също изпратих болничен към кое поделение на НОИ трябва да го подаде,към НОИ София, или към НОИ където аз живея? newsm78мерси Hug

Всеки работодател си подава болничните в поделението на НОИ където е регистриран.
Виж целия пост
# 772
Здравейте,

Страхотна тема Hug
Имам следния въпрос - 135 те дни от болничните по майчинство ми изтичат сега на 11 април. За останалите дни до 315 трябва да подам някаква декларация към работодателя. Може ли да ми кажете от къде да потърся образец на тази декларация и въобще такава ли е процедурата или има и още нещо?

Сигурно въпроса ми е задаван многократно, но нямам свободно време да се ровя.

Благодаря предварително Grinning
Виж целия пост
# 773
Здравейте,

Страхотна тема Hug
Имам следния въпрос - 135 те дни от болничните по майчинство ми изтичат сега на 11 април. За останалите дни до 315 трябва да подам някаква декларация към работодателя. Може ли да ми кажете от къде да потърся образец на тази декларация и въобще такава ли е процедурата или има и още нещо?

Сигурно въпроса ми е задаван многократно, но нямам свободно време да се ровя.

Благодаря предварително Grinning

Да - подава се декларация. Образец има на сайта на НОИ - www.noi.bg и се отива в нормативни документи на Наредба за изчисляване и изплащане на обезщетенията и Приложения към нея.
Трябва да попълниш и представиш Приложение 1 - ДЕКЛАРАЦИЯ за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50 и 51 от КСО.

Виж целия пост
# 774
Здравейте,

Страхотна тема Hug
Имам следния въпрос - 135 те дни от болничните по майчинство ми изтичат сега на 11 април. За останалите дни до 315 трябва да подам някаква декларация към работодателя. Може ли да ми кажете от къде да потърся образец на тази декларация и въобще такава ли е процедурата или има и още нещо?

Сигурно въпроса ми е задаван многократно, но нямам свободно време да се ровя.

Благодаря предварително Grinning

И аз ще споделя мнение по въпроса, защото то малко се различава от това на Incandescent. Щом 135-те дни изтичат на 11.04, това означава, че болничният ви за бременност и раждане е започнал преди 01.01.2007. Което пък означава, че вие сте заварено положение и ще продължите да получавате обезщетението си чрез работодателя.

Документите, които в този случай трябва да подадете са:

1. Молба - свободен текст
2. Декларация
3. копие от акта за раждане на детето.

Молбата може да изглежда примерно така:

........... ( адресира се до работодателя, а не до НОИ )

Моля, на осн параграф 22 от ПЗР на КСО и чл. 45 от НРВПО да ми бъде разрешено ползването на отпуск за бременност, раждане и отглеждане на дете в размер на 180 дни, за детето ............. ( трите имена и ЕГН на детето ), считано от ......(дата).


Декларацията е по образец и е Приложение № 7 към Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Изглежда ето така:

Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2
(Ново - ДВ, бр. 96 от 2006 г.)
  ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл. 163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката) Подписаната: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
(трите имена по документ за самоличност)
декларирам, че за ползването на отпуск по чл. 163, ал. 1 или 6 от Кодекса на труда във връзка с чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските за детето ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .,
(трите имена на детето)
родено на ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. 20 ... ... ... ... ... г.,
ЕГН ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... :
1. детето не е дадено за осиновяване;
2. детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
3. детето не е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
4. детето не е починало;
5. осиновяването не е прекратено от съда.
Задължавам се при даване на детето за осиновяване, при настаняването му в заведение на пълна държавна издръжка, при настаняването му по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето или при смърт, както и при прекратяване на осиновяването от съда да уведомя предприятието, за да прекрати разрешения отпуск.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
 
... ... ... ... ... . 20... . г. Декларатор:
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
 
Забележки:
1. Декларацията се съхранява в личното досие на работника или на служителя.
2. Излишното се зачертава. 
 


Виж целия пост
# 775
ZinaSt, много благодаря. Hug HugТочно такава е ситуацията.
Виж целия пост
# 776
ZinaSt, много благодаря. Hug HugТочно такава е ситуацията.

Съжалявам, че не си направих труда да сметна от кога датира болничният  Blush
Виж целия пост
# 777
А имате ли представа дали 180-те дни болнични, които се издават от ЛКК, включват и 45-те дни преди термина, или 180-те са само за общо заболяване и нетрудоспособност и отделно са 45-те за бременност и раждане?
Виж целия пост
# 778
А имате ли представа дали 180-те дни болнични, които се издават от ЛКК, включват и 45-те дни преди термина, или 180-те са само за общо заболяване и нетрудоспособност и отделно са 45-те за бременност и раждане?

Отделно са. 180-те дни са за общо заболяване. 45-те дни са за бременност и раждане, което е различен осигурителен риск.
Виж целия пост
# 779
Благодаря за светкавичния отговор,  ZinaSt bouquet
Весели празници с много слънце и любов  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия