Майчинството счетоводно - 3

  • 151 498
  • 2 946
# 465
Здравейте момичета имам казус за вас и простете ми ако сте пояснявали и друг път същата тематика, но не съм пускала търсачката!
Моя позната работодателя я осигурява на заплата 185лв. през бременността в 4м и 6м ползва болнични, в момента е в майчинство вече четвърти месец като за всички болнични и е плащал 90% от заплатата а сега и дава майчинство 105лв с обяснението че е ползвала болнични през бременността! Та въпроса ми е има ли право при условие, че няма прекъсване на болничния за майчинство да променя ставката работодателя? Не знам дали ви стана ясно, но ще пояснявам ако има въпроси!
Благодаря предварително за отговорите

Обезщетението за бременност и раждане не може да е по-малко от минималната работна заплата. Ползвала, не ползвала болнични, по-малко от 180 лева не може да получава. Да си потърси парите!

Благодаря че ви има!!! Hug
Виж целия пост
# 466
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=175462.0
Прочетете какво пише тука
Виж целия пост
# 467

 #Crazy чакам с голямо нетърпение какво ще кажат ZinaSt и Incandescent, че ми е любопитно......
Виж целия пост
# 468

 #Crazy чакам с голямо нетърпение какво ще кажат ZinaSt и Incandescent, че ми е любопитно......

Спокойно момичета - не е нужно да се създава излишна параноя.

Естествено, че 315 - дни е ОТПУСК и то отпуск за бременност и раждане и за него се полага ОБЕЗЩЕТЕНИЕ от фонд ДОО в размер на 90 % от осиг. доход на майката. Наистина само първите 135 дни се заплащат на база БОЛНИЧЕН ЛИСТ, а остатъка  - на база молба-декларация от майката до работодателя или до НОИ. Няма такова нещо, че е за сметка на работодателя - това са абсолютни инсинуации!!!  Hug

Да добавя още нещо - вече има майки, които получават такова обезщетение от 01.01.2007 г.- ако не са минали 315 дни от първия болничен за бременност и раждане.
Виж целия пост
# 469

 #Crazy чакам с голямо нетърпение какво ще кажат ZinaSt и Incandescent, че ми е любопитно......

ZinaSt  и отговори в нейната тема.  #2gunfire
Виж целия пост
# 470

 #Crazy чакам с голямо нетърпение какво ще кажат ZinaSt и Incandescent, че ми е любопитно......

Спокойно момичета - не е нужно да се създава излишна параноя.

Естествено, че 315 - дни е ОТПУСК и то отпуск за бременност и раждане и за него се полага ОБЕЗЩЕТЕНИЕ от фонд ДОО в размер на 90 % от осиг. доход на майката. Наистина само първите 135 дни се заплащат на база БОЛНИЧЕН ЛИСТ, а остатъка  - на база молба-декларация от майката до работодателя или до НОИ. Няма такова нещо, че е за сметка на работодателя - това са абсолютни инсинуации!!!  Hug

Да добавя още нещо - вече има майки, които получават такова обезщетение от 01.01.2007 г.- ако не са минали 315 дни от първия болничен за бременност и раждане.

Много точно.  Peace Аз съм една от тези майки.
Виж целия пост
# 471
.. привет и от мен .. прочетох писанията на Йоана ..  Joy .. похвално е че е успяла да прочете всички закони .. наредби .. заповеди и указания на НОИ .. аз лично .. чистосърдечно си признавам че не съм ..   Sunglasses
.. весело е наистина .. НО .. по същество .. всяка една от Вас .. която е родила .. знае каква е поредността на издаване на болничните листове .. или
1. болничен лист за 45 дни преди предполагаемия термин.
2. болничен лист за 42 дни за самото раждане
3. болничен лист за остатъка до 135 дни
.. някои се сещат защо е този третия болничен лист ... но за другите да обясня .. това е т.нар/. болничен "живородено дете" или .. той се издава в случаите когато детето е живородено .. живо ... и не е дадено за отглеждане на държавна издръжка ...
.. или за да съм още по конкретен .. ако очаквате някой да ви даде болничен за 315 .. 270 .. 190 .. и т.н. дни .. ЗАБРАВЕТЕ .. освен изброените налко по горе .. няма да получите други ..
... това НЕ ЗНАЧИ .. че няма да получавате обезщетение 315 дни ..

П.С. .. аз толкова съм чел .. който е чел повече .. да пише
Виж целия пост
# 472
Еми освен ако Йоана няма да добави нещо....
Виж целия пост
# 473
Общо-взето следя темата, но доста е изписано и просто нямам възможност да прочета всичко и да видя дали е дискутирано по въпроса, който ме интересува.
Става дума за сестра ми - бременна е и предстои да роди в средата на м.май. До януари т.г. беше студентка в частен университет, но прекъсна. Безработна е и в момента не се осигурява. Самотна майка е, т.е. бащата на детето не е с нея  и няма да припознае детето.
Има ли право на тези 180лв майчинство след като роди и кой трябва да й ги плаща? Или трябва да се обърне към социалните? И изобщо каква е процедурата при нейното положение?
Виж целия пост
# 474
Общо-взето следя темата, но доста е изписано и просто нямам възможност да прочета всичко и да видя дали е дискутирано по въпроса, който ме интересува.
Става дума за сестра ми - бременна е и предстои да роди в средата на м.май. До януари т.г. беше студентка в частен университет, но прекъсна. Безработна е и в момента не се осигурява. Самотна майка е, т.е. бащата на детето не е с нея  и няма да припознае детето.
Има ли право на тези 180лв майчинство след като роди и кой трябва да й ги плаща? Или трябва да се обърне към социалните? И изобщо каква е процедурата при нейното положение?

Няма право на 180 лева. Трябва да отиде до Социалното. Има право на 4 помощи:

1. Еднократна помощ за бременност - 150 лева.
2. Еднократна помощ за раждане - 200 лева
3. Помощ за отглеждане на дете - 100 лева месечно до навършване на 1 година на детето.
4. Месечни помощи за отглеждане на дете - 18 лева месечно.
Виж целия пост
# 475

 #Crazy чакам с голямо нетърпение какво ще кажат ZinaSt и Incandescent, че ми е любопитно......

ZinaSt  и отговори в нейната тема.  #2gunfire

Знам едно - ZinaSt и Incandescent - от глад няма да умрат! Работата ще се бие за тях......

Момичета, заради всичко,което правите и помагате на други мами, следя тази тема.......  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

Дано не ми се налага да опирам до вас......Че стигне ли се до там, лошо ме е сполетяло....
Виж целия пост
# 476
Благодаря за хубавите думи  Heart Eyes
Виж целия пост
# 477
  bouquet Аз прочетох цялата тема - от начало до край. Искам да благодаря специално на ZinaSt и Incandescent за всичко, което правят за нас невежите в тази област бадещи и настоящи майки. За съжаление както виждам има работодатели и счетоводители, които или наистина са некомпетентни или просто така им харесва да се правят на незнаещи. Радвам се много за този форум и ще продължавам да следя темите.  До момента съм намерила отговор на всички въпроси, които ме интересуваха. Благодаря още веднъж!
Виж целия пост
# 478
И аз искам да прочета цялата тема, тази и всички останали   bouquet
Въпросът ми е следният: Сега съм в 13 г.с. Термина ми е за 10-10. полагаемия ми болничен от 45 дни започва около 23-25 август. Ако си взимам болнични още от сега това ще повлияе ли на 315 дни, които се полагат? И ще промени ли сумата на майчинството ми през първите 9 месеца?  newsm78

Виж целия пост
# 479
И аз искам да прочета цялата тема, тази и всички останали   bouquet
Въпросът ми е следният: Сега съм в 13 г.с. Термина ми е за 10-10. полагаемия ми болничен от 45 дни започва около 23-25 август. Ако си взимам болнични още от сега това ще повлияе ли на 315 дни, които се полагат? И ще промени ли сумата на майчинството ми през първите 9 месеца?  newsm78



Ако през месеците от Септември 2006 до Февруари 2007 нямате промяна на заплатата, няма да се отрази.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия