Майчинството счетоводно - 3

  • 151 512
  • 2 946
# 735
и аз да попитам нещо по-различно от засегнатото до тук...аз съм в болнични от 28.02. Заплатите ни ги изплащат на 25-то число от месеца. И този месец,март,въпреки че съм в болнични, ми се обадиха от службата,че имам преведена заплата и трябва да си я взема.
Хубаво за мен,но няма ли недоразумение в случая и как ще се процедира сега newsm78 

На 25-то число за текущия месец ли ви плащат или за предходния  Thinking
Виж целия пост
# 736
Благодаря за бързия отговор:)
Виж целия пост
# 737
Здравейте
аз искам да попитам някоя от вас на ясно ли е с тези 90% от заплатата които ще се получават през първите 9 месеца?
Говориха ми, че за да вземаш 90% от заплатата на която те осигуряват, гледали и болничните.
Всъщност от първият взет болничен по време на бременността се гледа заплатата която се взема 6 месеца назад. Може ли да ми кажете дали това е вярно, защото ако е така аз само два месеца съм работила, а другите 4 съм била на бюрото по труда. А и другото което ме интересува е: ако съм осигурявана на по малко от минималната работна заплата колко ще ми бъде майчинството през тези 9 месеца който са 90 % от заплатата. Благодаря ви предварително.
Виж целия пост
# 738
Би трябвало да сме наясно  Wink
За четирите месеца, когато си била на Бюрото по труда, за доход се взима мин. раб. заплата за страната.
За другите два месеца - това, на което са те осигурявали.
При всички случаи обезщетението ти за 315 дни няма да е по-малко от 180лв., независимо дали си била на пълен или непълен раб. ден.
Виж целия пост
# 739
здравейте,
имам един въпрос относно получаването на еднократната помощ за раждане:
аз живея в софия, но адресът ми по лична карта е в бургас. не съм сменяла адресната си регистрация. искам да попитам - тази еднократна помощ къде се получава - по адресна регистрация или по адрес в личната карта. ако е по постоянен адрес - това означава ли, че трябва да си сменям личната карта с нова със софийкия ми адрес.
предварително благодаря
Виж целия пост
# 740
здравейте,
имам един въпрос относно получаването на еднократната помощ за раждане:
аз живея в софия, но адресът ми по лична карта е в бургас. не съм сменяла адресната си регистрация. искам да попитам - тази еднократна помощ къде се получава - по адресна регистрация или по адрес в личната карта. ако е по постоянен адрес - това означава ли, че трябва да си сменям личната карта с нова със софийкия ми адрес.
предварително благодаря
Помощите се получават по постоянен адрес, т.е. по адреса по лична карта. Или трябва да си смениш постоянния адрес, за да си получиш парите в София или  направи пълномощно на някой роднина, който ще ти подаде документите в Бургас.
Виж целия пост
# 741
samimami, благодаря!!!
Виж целия пост
# 742
Здравейте на всички, които ни спасяват в обърканото поле и неразборията на осигуровките, обезщетенията и НОИ. Ако може и аз искам да питам нещо. Бременна съм от септември месец, в болничен съм от януари. Осигурителния ми доход е 550 лв, заплатата ми е такава от януари`2006. През декември`2006 минах на втори трудов договор - на 560 лв. Там обаче излязох в болничен от края на февруари (поради неразбория в поликлиниката). Терминът ми е определен за юни месец. Та значи доходът е:
                      І раб. място                                    ІІ-ро раб. място
м. ноември`06  -   550 лв.                                          -
м. декември - 550 лв.                                            560 лв.
м. януари`07  -(частично на болничен)               560 лв.
м. феврури - болничен                                         (5 дена болничен)
м. март - - болничен                                             болничен 
м. април - ще е болничен                                    ще е болничен
м. май - ще съм в 45-те дни                                 ще съм в 45-те дни 
Според вас колко обезщетение трябва да получа за периода на 9-те месеца. Впрочем - едва ли е учудващо, но  #2gunfire НОИ още не ми е превело парите и за януари месец и направо се побърквам. Сори ако е много сложно и искрено ще съм ви благодарна, ако можете да ме насочите с инфо.
Виж целия пост
# 743
Здравейте на всички, които ни спасяват в обърканото поле и неразборията на осигуровките, обезщетенията и НОИ. Ако може и аз искам да питам нещо. Бременна съм от септември месец, в болничен съм от януари. Осигурителния ми доход е 550 лв, заплатата ми е такава от януари`2006. През декември`2006 минах на втори трудов договор - на 560 лв. Там обаче излязох в болничен от края на февруари (поради неразбория в поликлиниката). Терминът ми е определен за юни месец. Та значи доходът е:
                      І раб. място                                    ІІ-ро раб. място
м. ноември`06  -   550 лв.                                          -
м. декември - 550 лв.                                            560 лв.
м. януари`07  -(частично на болничен)               560 лв.
м. феврури - болничен                                         (5 дена болничен)
м. март - - болничен                                             болничен 
м. април - ще е болничен                                    ще е болничен
м. май - ще съм в 45-те дни                                 ще съм в 45-те дни 
Според вас колко обезщетение трябва да получа за периода на 9-те месеца. Впрочем - едва ли е учудващо, но  #2gunfire НОИ още не ми е превело парите и за януари месец и направо се побърквам. Сори ако е много сложно и искрено ще съм ви благодарна, ако можете да ме насочите с инфо.

Първо - не мога да разбера как на едното работно място си била в отпуск по болест, ана другото си работила  newsm78

Брутен осиг. доход за периода 07.2006-12.2006 - 3860 лв / 126 раб. дни = 30.63 лева ср. дневно брутно възн-е * 80 % сега / и *90% при болничен за бременност и раждане / = 24.51 лева

Нетен доход - 2899.17 / 126 = 23.01

Нетния доход е база за изчислението на обезщетението* брой раб. дни  за съответния месец в болничен.

И все пак не знам дали това е най-точното, имайки впредвид януарското разминаване на двете работни места.

Ако до излизане в отпуск за бременност и раждане си само в болнични без прекъсване - тази база се запазва.
Виж целия пост
# 744
Здравейте на всички, които ни спасяват в обърканото поле и неразборията на осигуровките, обезщетенията и НОИ. ................

Първо - не мога да разбера как на едното работно място си била в отпуск по болест, ана другото си работила  newsm78

Брутен осиг. доход за периода 07.2006-12.2006 - 3860 лв / 126 раб. дни = 30.63 лева ср. дневно брутно възн-е * 80 % сега / и *90% при болничен за бременност и раждане / = 24.51 лева

Нетен доход - 2899.17 / 126 = 23.01

Нетния доход е база за изчислението на обезщетението* брой раб. дни  за съответния месец в болничен.

И все пак не знам дали това е най-точното, имайки впредвид януарското разминаване на двете работни места.

Ако до излизане в отпуск за бременност и раждане си само в болнични без прекъсване - тази база се запазва.
Много ти благодаря за бързия отговор.   bouquet  bouquet  bouquet 
Значи трябва да смятам 23.51 лв. х броя на работните дни в месеца (ако разбира се няма допълнителна обърквация с болничните за януари или някой сюрприз на НОИ). Така обаче излиза, че няма голям смисъл от сключването на втория ми договор  Cry Cry Cry
А иначе защо се случи така с болничния - на едното място в болничен, а на другото - не, а бяха ме заблудили, че се дава само един болничен, на името на основния работодател, а на втория - негово копие. Е, оказа се, че  трябвало отделни болнични, всеки с името на конкретния работодател, но за първия б.лист докторите казаха, че вече било късно, неможели със задна дата да издават нов newsm78.   
Виж целия пост
# 745
Seagirl болничният лист наистина се издава в два екземпляра - за всеки от работодателите. При моите изчисления 2-рият друдов договор влиза само за един месец- 12.2006 и честно казано идея си нямам как ще ти изчислят сумите от НОИ, защото при втората фирма - работодател за болн. лист трябва да се вземе база с един месец напред, вкл. и 01.2007, а основният ти работодател ще е подал данни, че в този период ти си в болничен  Thinking
Предлагам да се поинтересуваш да не би затова да ти бавят сумите за обезщетенията и да потърсиш начин проблемът да се реши  Peace
Виж целия пост
# 746
........, но за първия б.лист докторите казаха, че вече било късно, неможели със задна дата да издават нов newsm78.   
.. точно така .. единственото изключение са болничните за бременност и раждане .. всички други болнични листове се издават в деня на започване на нетрудоспособността .. и за най тежките медицински случаи до 2 дни след това ..
Виж целия пост
# 747
......... Там обаче излязох в болничен от края на февруари (поради неразбория в поликлиниката). .......
.. за съжаление .. ще ви разочаровам .. но поне ще се опитам да ви обясня какъв е проблема .. липсата на бол.лист на едното от раб. ви места води до следното .. пред Р1 /работодател 1/ сте представили бол.лист за врем.нетрудоспособност и той е представен в НОИ за изплащане ..
...  НО ... в същото време при Р2 вие продължавате да работите .. с което нарушавате условията на лечение на болничния представен на Р1 .. лечението там е в най добрия случай "домашно" .. и след като вие ходите на работа при Р2 .. го нарушавате .. от там и следвайки процедурите НОИ обявяват болничния ви за невалиден /имат 100% право на това/ и НЯМА да ви изплатят обезщетение по него ...
НАЙ ДОБРОТО РЕШЕНИЕ /според интелектуалния ми капацитет разбира се/ ....
.. да пуснете молба за платен /или неплатен/ отпуск при Р2 .. от което ще стане видно че за периода на болничния вие не сте работили ..
Виж целия пост
# 748
Привет на всички счетоводители, които ни помагат в тази побъркана система на НОИ smile3525 От НОИ са ми привели някакви пари по картата, но по моите изчисления нещо не ми се връзва   newsm78 Искам да ПОПИТАМ: при всички положения ли работодателят плаща първия ден от болничните или може да има някаква вътрешноведомствена норма, съгласно която работодателят да плаща повече от един ден?   newsm78 Мога ли да подам МОЛБА до НОИ, за да ми издадат справка за вече изплатен болничен лист, както и за бъдещи такива, и има ли ОБРАЗЕЦ на тази молба - къде да го търся като приложение  newsm78  БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!!!      bouquet 
P.S. Да, ZinaSt беше споменала по-горе за молба, но има ли такова приложение към наредбата ?
Виж целия пост
# 749
Привет на всички ............
.. две страници по напред го има ....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия