⁉️Изкуственият интелект - новини от света на ИИ, коментари, изображения

  • 2 130
  • 61

Изкуственият интелект ( Artificial intelligence, AI) е наука за концепциите, методите и средствата за създаване на интелигентни компютърни програми, измерване и изследване на естествения интелект, чрез компютърни системи с цел тяхното подобряване.
Терминът „изкуствен интелект“ се създава от Джон Маккарти през лятото на 1956 г. на една научна конференция в Колеж Дартмут, посветена на тази тема, след което той се превръща в академична дисциплина.
Въпреки ранния оптимизъм, периодът, известен като „зимата на ИИ“, настъпва през 70-те и 80-те години, когато се сблъскват със сериозни предизвикателства поради ограниченията на технологиите и недостатъчното разбиране на сложността на човешкия ум.
В края на 60-те години на XX век Дъглас Енгелбарт изобретява първата компютърна мишка.
През 90-те години на XX век в областта на изкуствения интелект се постигат най-много успехи. Изкуствен интелект се използва в много сфери: логистика, извличане на данни, медицинска диагностика, машинно обучение, интелигентно преподаване, ситуационни разсъждения, планиране, разбиране на естествените езици и превод, спектрометрия, виртуална реалност.
Системата Deep Blue побеждава световния шампион по шах, Гари Каспаров, през май 1997. През същата година мисията на НАСА, свързана с изпращането на сондата Марс Патфайндър прави успешно спускане на повърхността на Марс на първата роботизирана автономна система Соуджърнър. През 90-те години на ХХ век в интернет пространството навлизат и се използват масово програми за извличане на информация, използващи изкуствен интелект и т.нар. уеб кроулъри. В края на 90-те години на ХХ век се създава програмата за гласово разпознаване ViaVoice. В една от последните си версии може да трансферира текста в текстообработваща програма.
В началото на XXI век на пазара се пускат първите интерактивни роботизирани домашни любимци.
Синтия Брезил от Масачузетския технологичен институт публикува дисертация на тема Социални машини, описвайки робота Kismet, който има лице, изразяващо емоции. Роботът Nomad изследва отдалечени региони на Антарктика в търсене на останки от метеорити. /източник: Уикипедия/

Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас - в домакинството, в мобилните приложения, в автомобилите, в социалните мрежи, в медицината, във фабриките, в земеделието. Почти няма сфера от живота ни, в която той вече да не е намесен.
Тази тема ще е за всичко свързано с ИИ – новини, вашите коментари свързани с тях. Споделяйте къде в ежедневието си го използвате, вашето мнение относно ефективността му?  
Заповядайте!



Виж целия пост
# 1
Задължително е да се посочи източникът на това copy/paste(проверих)!
Виж целия пост
# 2
Аз ще започна с една новина от областта на медицината.
Aмepиĸaнcĸaтa биoтexнoлoгичнa ĸoмпaния Іnѕіlісо Меdісіnе e paзpaбoтилa нoвo лeĸapcтвo зa лeчeниe нa идиoпaтичнa бeлoдpoбнa фибpoзa c пoмoщтa нa изĸycтвeн интeлeĸт.
https://www.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/ … D1%80-540444.html
Виж целия пост
# 3
Огромното екологично въздействие на генеративния изкуствен интелект (AI) е още по-сериозно, отколкото изглежда, защото компаниите не са прозрачни относно емисиите, произвеждани от новите гигантски AI центрове за данни.

https://it.dir.bg/tehnologii/istinskite-mashtabi-na-vrednite-emi … ni-ostavat-skriti


Марк Андрисън, съосновател на финансовия гигант Andreessen Horowitz — инвеститор в огромен спектър от технологични компании — разкри своята "техно-оптимистична" визия за бъдещето.
В скорошен туит американският милиардер спокойно заяви, че изкуственият интелект трябва да срине заплатите на всички. Едва след това по думите му може да настъпи "утопията".

https://it.dir.bg/tehnologii/top-investitor-v-ai-tselta-ni-e-da- … e-na-rabotnitsite
Виж целия пост
# 4

Виж целия пост
# 5
За китайския DeepSeek



Италия вече го блокира
https://it.dir.bg/komunikatsii/italiya-blokira-deepseek
Виж целия пост
# 6
Здравейте,

Прецених, че темата е подходяща за тук, но ако модераторът сметне друго – моля, нека я премести.

Напоследък социалните мрежи са залети от съдържание, генерирано с помощта на AI, но почти никъде това не се упоменава. Снимки на „самотни“ рожденици – близнаци, тризнаци, които уж никой не е поздравил. Внучета, снимани с баби, които „никой не обича“. Хора, които „сами“ са създали нещо красиво, но не са получили признание. Всичко това изглежда трогателно и масово трупа лайкове и съчувствени коментари.

Но… колко от тези истории са реални? И защо толкова много хора се връзват на тях?

Споделям няколко примера и ми е интересно:






❓ Разпознавате ли AI-генерирани изображения? Ако да – по какви детайли?
❓ Как се чувствате, когато видите подобно съдържание? Разбирали ли сте, че сте харесвали AI-снимки, без да подозирате?
❓ Защо според вас такива публикации събират толкова много харесвания и коментари?
❓ Дали хората ги подкрепят, защото не разбират, че са фалшиви, или просто обичат драмата?
❓ Как очаквате да се развие този тренд – ще стане ли по-разпознаваем, или ще бъде все по-трудно да се различи фалшивото от реалното?
❓ Смятате ли, че платформите трябва да маркират AI-генерираното съдържание, за да информират потребителите?

Споделям и рекламата на един бранд, който умело успя за пореден път да хване тенденцията и да се възползва от нея. Разбира се предвид аудиторията си - може да си го позволи.
Скрит текст:



Чакам вашите мнения и примери! 👀
Виж целия пост
# 7
Смятам, че безвъзвратно е закъснял предмет за интернет-грамотност в училище. Не знам как да разпознавам ИИ, на този етап ползвам логиката си, но предполагам, че ще става все по-трудно. Например, снимките на 105-годишни рожденици, които изглеждат по-свежо и от нагласени за наградите Оскар, очевидно не са истински. Тези трите деца бих повярвала, че са реални, разбира се, без сълзливата история. Но плашещо много хора се връзват на подобни глупости. Това, да речем, е безопасно, но знае ли се какво предстои...
Виж целия пост
# 8
Хората приемат за истински тези изображения, както приемат за истински темите в БГ МАМА са семейни драми. 😄 Нищо чудно и тук да се напълни с ботове
Виж целия пост
# 9
Не лайквам никакви снимки никъде, освен ако не са на познати.
Ако е нещо свързано с дарение предпочитам да проверя и се уверя, че е реално, преди да даря.
За сега ал се забелязва и познава по снимки и клипове, но ще става все по- трудно.
Самият текст подсказва обаче.
Внучета, снимани с баби, които „никой не обича“. Хора, които „сами“ са създали нещо красиво, но не са получили признание.
Ето на такива текстове изброени горе, никога не вярвам.
За мен лайкват заради хубавите картинки и подвеждащ текст. А той е основното което трябва да подскаже, че е изкуствено.
Виж целия пост
# 10
Попитах моите по-възрастни роднини, които използват Интернет ежедневно, за фалшивите снимки в Интернет (като им показах кой тип имам предвид), казаха, че знаят, че са фалшиви, но ги лайкват и споделят, защото са красиви според тях.
Виж целия пост
# 11
Аз лично ги разпознавам и подминавам. Големият въпрос каква е целта на подобни публикации.... Заради трафик ли, защо ли...?
Виж целия пост
# 12
Повръща ми се от АI генерирани снимки и видеа. Масово са плъзнали. За момента горе-долу са различими от истинските, особено от мислещи хора, които все пак досега са гледали истински изображения/видеа и графики/рисунки, плод на човешка мисъл и ръка (макар и чрез софтуер). Но има и много хора, които ахкат и охкат под фейк видеа и снимки и това е плашещо. А ИИ задобрява с всеки изминал ден и ще дойде моментът Х, в който всичко ще сме заляти от фалшиви новини, придружени от фалшиви снимки и видеа и тогава ще е апокалиптично ....

Да е говорим за моралната страна, че ИИ краде чужд труд
Виж целия пост
# 13
Същото си мислех. Ще дойде момент, в който няма да сме наясно дали нещото, което четем или гледаме е истина.
Виж целия пост
# 14
Нищо ново под Слънцето.
Във форума от години има фалшиви драми, генерирани от ЕстественИнтелект. ИзкуствениятИнтелект поне е по-грамотен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия