За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 29 523
  • 765
# 225
Рецепта за калсически сос Бешамел,моля !
Виж целия пост
# 226
 За хайвера- да, правилно.
За бешамела- запържваш брашно в масло, разреждаш с топло прясно мляко, като бъркаш постоянно, сол и смляно инд, орехче.
Виж целия пост
# 227
За бешамела - никога не топля млякото, но дръпвам от котлона брашното и изсипвам наведнъж количеството мляко при постоянно бъркане. Досега не съм имала грешка. Става перфектен.

Рецепта от книгата на проф.Стоянович:
Виж целия пост
# 228
За хайвера- да, правилно.
За бешамела- запържваш брашно в масло, разреждаш с топло прясно мляко, като бъркаш постоянно, сол и смляно инд, орехче.
Същото, но не е топло млякото , а задължително е  студено. Може и със зехтин ето така-, изнесена е част от рецептата: ФОКАЧА С ШУНКА, МОЦАРЕЛА И БЕШАМЕЛ
БЕШАМЕЛ
2 с . л - масло
1 ч . л - зехтин
1 с . л - брашно
сол на вкус
400 м л - топло прясно мляко -  може и малко повече (по рецепта млякото е топло, но предпочитам да работя със студено, по-добре е и не става на бучки)
прясно мляко  - за намазване на фокачата и още една от
МУСАКА С ПАТЛАДЖАН, КЕФАЛОТИРИ И ЗАЛИВКА СЪС СОС БЕШАМЕЛ
БЕШАМЕЛ
750 мл - студено прясно мляко
100 г - универсално брашно
3 - жълтъка
сол, смлян бял пипер, индийско орехче
около 100 г - настъргано кефалотири* ( настърган пармезан)
Виж целия пост
# 229
Скрит текст:
Рецепта за калсически сос Бешамел,моля !

https://ipeychev9.blogspot.com/2014/04/blog-post_15.html
Виж целия пост
# 230
Сос бешамел не съм правила отдаавна,но днес има пилешко филе вкъщи с броколи и ще го направя.
На мен обаче не винаги ми се получава,или има бучки или стои като каша,вместо сос.Някаква тънкост ли има? Топло/студено мляко, непрекъснато бъркане, по-слаб огън?

Пейчев, разгледах ти кулинарния влог.
Много ми е драго да гледам мъже кулинари (за толкова години, как пък един път не ми се падна един такъв вкъщи? Laughing )
Виж целия пост
# 231
Бешамел със студено прясно мляко ми се получава по- добре, отколкото с топло. Намерила съм си брашно, което не става на бучки.
Виж целия пост
# 232
За да не става на бучки сос Бешамел, като започна да сипвам млякото намалявам огъня и бъркам интензивно с бъркалка. Млякото винаги ми е студено и го сипвам на малки порции, не цялото. Ако се изсипе цялото наведнъж винаги става на бучки и после трудно се оправя.
Виж целия пост
# 233
Всякакви такива смеси бъркам с постепенно добавяне на течността. Много по-лесно е малко количество гъста каша да се разбърка гладко, отколкото буци брашно и каша, плуващи в много течност.
Така правя и сосове, и палачинкова смес, и всяко подобно. По-малко работа е, то иначе ясно че при достатъчно упорито разбиване все ще стане... но на мен не ми се бърка цял ден или да трябва да прецеждам. Не и ако мога да си го спестя Grinning
Виж целия пост
# 234
За да не става на бучки сос Бешамел, като започна да сипвам млякото намалявам огъня и бъркам интензивно с бъркалка. Млякото винаги ми е студено и го сипвам на малки порции, не цялото. Ако се изсипе цялото наведнъж винаги става на бучки и после трудно се оправя.
Никога не ми е ставало на бучки. Цялото мляко наведнъж сипвам, но махам съда от котлона.
Виж целия пост
# 235
По горната рецепта сосът никога не ми е ставал на бучки. От снимката се вижда. Накрая се прецежда, за да се отделят зелениите и подправките,  и да остане само ароматния сос.
Виж целия пост
# 236
За да не става на бучки сос Бешамел, като започна да сипвам млякото намалявам огъня и бъркам интензивно с бъркалка. Млякото винаги ми е студено и го сипвам на малки порции, не цялото.
+1  Точно, когато се поеме едната доза мляко, тогава следващата. 

Така го правя от години и не съм пробвала друг начин, щом работи този. Simple Smile
Виж целия пост
# 237
За почерпката на децата - соленки.
Рецептата е скрийншот от фейса.


Вчера ги правих


И тези бухтички се правят бързо и лесно, не се месят с ръце.

Рецептата
Виж целия пост
# 238
Бешамел със студено прясно мляко ми се получава по- добре, отколкото с топло. Намерила съм си брашно, което не става на бучки.

Категорично със студено става по-добре. И аз го слагам по малко, като отстранявам от котлона. Никога няма бучки.
Виж целия пост
# 239
Точно така, в студеното мляко е тайната. Един известен български готвач каза в едно от видеата си, че за да стане бешамелът гладък и без бучки, трябва млякото да е студено и да се изсипе наведнъж. Не вярвах, но вече няколко пъти така го правя и става разкошен сос бешамел!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия