Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Какви са възможностите за лечение на ендомметриоза след лапароскопска хирургия?
Какво представлява IV степен на ендомметриоза и какви са възможностите за лечение?
Какви са степените на ендомметриоза и как се класифицират?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Какви са възможностите за лечение на ендомметриоза след лапароскопска хирургия?
След лапароскопска хирургия за ендометриоза, лекарят може да препоръча хормонално лечение за 2-3 месеца или бързо забременяване, което спира растежа на ендометриалните клетки. Бързото забременяване се счита за ефективен метод за борба с ендомметриозата, тъй като бременността спира менструалния цикъл, който допринася за развитието на заболяването.
-
Какво представлява IV степен на ендомметриоза и какви са възможностите за лечение?
IV степен на ендомметриоза е най-тежката форма. Лечението обикновено включва хормонални терапии като Zoladex или Diferelin, които спират менструалния цикъл и забавят растежа на заболяването. След лапароскопска хирургия, бързото забременяване може да се препоръча като метод за справяне с ендомметриозата.
-
Какви са степените на ендомметриоза и как се класифицират?
Ендомметриозата се класифицира в четири степени: първа степен (0-5 точки), втора степен (6-15 точки), трета степен (16-40 точки) и четвърта степен (над 40 точки). Класификацията се основава на размера на лезиите и проникването в яйчниците. По-високите степени обикновено изискват по-агресивно лечение.
-
Какви са симптомите на ендометриозата?
-
Какви са потенциалните усложнения от ендомметриозата по време на бременност?

Докторът каза, че е отстранил кистата от десния яйчник, ендометриозни огнища зад матката и по повърхността на левия яйчник. И двата яйчника са запазени цели. Тръбите ми са проходими. Ендометриозата била първа степен. Сега ми предстои тримесечно лечение с инжекции. Докторът още не е казал какви ще бъдат. След две седмици, когато стане готов хистологичния анализ, ще ми даде протокол за Здравната каса. Но като чета колко време се чака за тези инжекции направо ми настръхва косата.


Ot tozi forum vsu6tnost razbrah kakvo mi ima i kakvo me o4akva - iskam da vi kaja na vsi4ki edno golqmo BLAGODARQ!!!! NE ZNAETE NA KOLKO HORA POMAGATE - DIREKTNO I INDIREKTNO
Ujasna novina!!!! Mnogo sum oburkana, qvno az sum si vinovna 4e ne sum si zakupila Diferelina i ne sum zapo4nala le4enieto, no doktora mi prepisa protivoza4atu4no - REGULON, i sporen nego 6te zadurjim polojenieto. Qvno se okaza slabo, za6toto prokurvih i imah silni bolko min. sedmica, zatova i otidohg na lekar. Na videozona se vidq kista, na su6toto mqsto, no malko po-malka ot predi6nata. Zatova az si pomislih, 4e tova se obqsnqva s tova 4e qvno samo sa mi vzeli material za histologiqta i sa me zatvorili