Не пропускайте година без цитонамазка! Това може да Ви коства живота! ПАП и HPV

  • 283 165
  • 1 784
# 1 485
Момичета,малко съм притеснена ConfusedКонизацията ми беше на 28.Май , а от вчера(25 Юни) имам едно странно усещане ниско долу.Нещо средно м/у дърпане и болка.Много тъпо звучи това обяснение,но не мога да го опиша по друг начин Embarassed Embarassed.Мина доста време от операцията и досега не съм имала никакви оплаквания,затова сега се притесних ConfusedПри някоя от вас имало ли е такова нещо?
По кой метод ти е направена конизацията?
За да бъдеш най спокойна може да отидеш на преглед, аз също съм имала подобно усещане за щастие няма нищо притеснително.
Виж целия пост
# 1 486
Момичета,малко съм притеснена ConfusedКонизацията ми беше на 28.Май , а от вчера(25 Юни) имам едно странно усещане ниско долу.Нещо средно м/у дърпане и болка.Много тъпо звучи това обяснение,но не мога да го опиша по друг начин Embarassed Embarassed.Мина доста време от операцията и досега не съм имала никакви оплаквания,затова сега се притесних ConfusedПри някоя от вас имало ли е такова нещо?

И при мен се получи такова усещане и доколкото си спомням беше по същото време. Аз съм със скалпелна. А ти?Нямаше проблем, но беше неприятно. Обаче аз все пак си отидах на лекар. Съветвам и теб да отидеш. Успех!  Hug
Виж целия пост
# 1 487
Cubbit, а знаеш ли какъв процент от конизираните отиват на хистеректомия?
Според мен поне 30%-това го пишеше също някъде из инфото, което четох

Къде го пише това? Дай ми линк да го прочета. Сигурна съм, че нещо не си разбрала. Един час рових из нета и не намерих студия, която да показва колко % от конизираните отиват на хистеректомия.

За сметка на това намерих студии, които изследват до колко ЦИН 3 и конизация е надежден показател за предсказване на евентуална последваща хистеректомия. (Извинете ме за грубия превод, но статистика съм учила на немски и английски и не знам как се казва predictive factor на български.)
Ето линкове. Нямам намерение нито да ги превеждам, нито да ги дискутирам, нито да пояснявам статистически термини. Който се интересува, да си потърси информация, да превежда, да учи статистика.
http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=3656014
http://www.medscape.com/viewarticle/487839
http://www.greenjournal.org/cgi/content/full/98/5/779
http://www.medscape.com/viewarticle/487839 <--- тук темата е малко-различна, но е аргумент

Не може да се поставят под общ показател всички конизирани и да се твърди, че 30% от тях отиват на хистеректомия. Това е твърде плашещо за тези, на които им предстои тепърва.
Между ЦИН 1, 2 и 3 има разлика в дълбочината на проникване на атипичните и канцерогенните клетки. Има значение и дали тези клетки да се разпространили по цялата шийка и са влезли в матката или са локализирани само до входа на шийката.

Пак да кажа - ако конизацията е направена както трябва и са изрязани всички проблемни области, и биопсията показва чисти ръбове - реконизация не се налага, да не говорим пък за хистеректомия.

Аз бях с ПАП 4 / ЦИН 3, но за щастие с карцинома ин циту клетки само на входа на шийката. Бях конизирана успешно с много плоско изрязан конус. Вече година и 4 месеца съм с ПАП 2 и без никакви оплаквания в това отношение.

Виж целия пост
# 1 488
Cubbit, а знаеш ли какъв процент от конизираните отиват на хистеректомия?
Според мен поне 30%-това го пишеше също някъде из инфото, което четох

Хей,това звучи много страшно!Истина ли е?
Виж целия пост
# 1 489
Момичета, да ви попитам и аз - защо спорите за хипотетични неща. Дали ще се стигне до реконизация или хистеректомия е строго индивидуално и наистина няма смисъл да се плашат тези,които тепърва влизат във темата.
Естествено е всички,които наскоро сме конизирани да се притесняваме от евентуално "АКО...".
Cubbit предполагам също е имала своите притеснения, но е абсолютно права, че ако конизацията е извършена както трябва тя е окончателна лечебна процедура. Имайте й малко повече доверие!
Да ви попитам нещо - относно кръвотечението след конизацията.Моето е на периоди - ту затихва, ту изведнъж се "излива". Това нормално ли е.  newsm78
А, и още нещо - наближава да ми дойде цикълът.При вас как беше - нормално ли дойде и как протече. Моят по принцип е болезнен първия ден.

Дано никой не съм засегнала с това,което написах по-горе  bouquet
И все пак ще напиша още нещо - откакто се разбра за моя проблем, установих , че имам доста познати, които са конизирани преди години.Досега просто не е ставало въпрос за това.Никой не започва разговорът със "Здравей, аз съм конизирана..." Mr. Green
Така че нека гледаме по-оптимистично на проблема си.
Виж целия пост
# 1 490
Момичета,малко съм притеснена ConfusedКонизацията ми беше на 28.Май , а от вчера(25 Юни) имам едно странно усещане ниско долу.Нещо средно м/у дърпане и болка.Много тъпо звучи това обяснение,но не мога да го опиша по друг начин Embarassed Embarassed.Мина доста време от операцията и досега не съм имала никакви оплаквания,затова сега се притесних ConfusedПри някоя от вас имало ли е такова нещо?
По кой метод ти е направена конизацията?
За да бъдеш най спокойна може да отидеш на преглед, аз също съм имала подобно усещане за щастие няма нищо притеснително.
Конизацията е скалпелна Confused
Виж целия пост
# 1 491
Момичета,малко съм притеснена ConfusedКонизацията ми беше на 28.Май , а от вчера(25 Юни) имам едно странно усещане ниско долу.Нещо средно м/у дърпане и болка.Много тъпо звучи това обяснение,но не мога да го опиша по друг начин Embarassed Embarassed.Мина доста време от операцията и досега не съм имала никакви оплаквания,затова сега се притесних ConfusedПри някоя от вас имало ли е такова нещо?

И при мен се получи такова усещане и доколкото си спомням беше по същото време. Аз съм със скалпелна. А ти?Нямаше проблем, но беше неприятно. Обаче аз все пак си отидах на лекар. Съветвам и теб да отидеш. Успех!  Hug
Благодаря ти  bouquet
Виж целия пост
# 1 492

Да ви попитам нещо - относно кръвотечението след конизацията.Моето е на периоди - ту затихва, ту изведнъж се "излива". Това нормално ли е.  newsm78
А, и още нещо - наближава да ми дойде цикълът.При вас как беше - нормално ли дойде и как протече. Моят по принцип е болезнен първия ден.


Доктора ми каза,че леко кървене е нормално да има,когато падат конците ConfusedДано и при теб е така Wink
Виж целия пост
# 1 493
Момичета,малко съм притеснена ConfusedКонизацията ми беше на 28.Май , а от вчера(25 Юни) имам едно странно усещане ниско долу.Нещо средно м/у дърпане и болка.Много тъпо звучи това обяснение,но не мога да го опиша по друг начин Embarassed Embarassed.Мина доста време от операцията и досега не съм имала никакви оплаквания,затова сега се притесних ConfusedПри някоя от вас имало ли е такова нещо?
По кой метод ти е направена конизацията?
За да бъдеш най спокойна може да отидеш на преглед, аз също съм имала подобно усещане за щастие няма нищо притеснително.
Конизацията е скалпелна Confused
И моята е такава, аз както казах имам подобни усещания, при мен се оказа, че има някакви оголени кръвоносни съдове и най вероятно от това имам някакъв дискомфорт преди цикъл.
Ако решиш да отидеш на преглед пиши какво са ти казали.Аз точно заради тези усещания преди около месец си правих колпоскопия и ми взеха цитонамазка, слава богу всичко беше наред.
Надявам се и с теб да е така.
Успех!
Виж целия пост
# 1 494
Здравейте на всички!Правих си цитунамазка и искам да помоля някой ако разбира от медицина да ми разясни какво означават резултатитеми.
"Плоски и суперфициални клетки,цилиндрични ендоцервикални клетки,резервни клетки,единични клетки с лека кариомегалия,единични сегментоядрени левкоцити"
Моляви някой да ми отговори защото съм много притеснена.Лекарят ми каза,че съм предразположена към рак на шийката на матката или яйчниците.Нищо неразбирам от този резултат,ще ви бъда благодарна ако някой ми го разясни. Sad
Виж целия пост
# 1 495
цитуOнамазка

"Плоски и суперфициални клетки, цилиндрични ендоцервикални клетки, резервни клетки, единични клетки с лека кариомегалия, единични сегментоядрени левкоцити"

macaronka, резултатът ти е група 2 или 3. Това не са ли го написали?! Това, което си посочила е обяснение. Би трябвало да има написан резултат по BETHESDA терминологична система (нещо споменато за лезии или десплазии) или Класификация по PAPANICOLAOU (ПАП 1, 2, 3, 4 или 5).
Твоето описание съответства на ПАП 2 или 3, което значи, че трябва да направиш контролна цитонамазка колкото е възможно по-скоро, при друг лекар.

Леквоцитите показват наличие на инфекция или прекарана такава.
При кариомегалия обикновено има атипия на сквазимодните клетки (на епитела, покривната тъкан на шийката). Тази атипия трябва да се изследва ПАК.

Основното е, да разбереш кой ПАП си! Питай лекаря отново. Ако ти каже, че не знае, няма смисъл да ходиш изобщо повече при него - намери си друг. Но при всички положение трябва да се изясни дали си ПАП 2 или ПАП 3, защото последващите процедури за евентуално лечение са доста различни. При ПАП 3 камбаната звъни силно и трябва да се вземат сериозни мерки.

Успех и пиши какво е станало! fingerscrossed
Виж целия пост
# 1 496
Да ви попитам нещо - относно кръвотечението след конизацията.Моето е на периоди - ту затихва, ту изведнъж се "излива". Това нормално ли е.  newsm78
А, и още нещо - наближава да ми дойде цикълът.При вас как беше - нормално ли дойде и как протече. Моят по принцип е болезнен първия ден.

gala03, благодаря за топлите думи.

Мен ме конизираха на втори март миналата година с електрическа примка, т.е. конци нямаше. На четвърти ми дойде цикъла (както и се очакваше.) Бяха ме предупредили, че няма да е нормален - в смисъл, че ще е или много обилен, или много слаб. Беше слаб и само за 3 дни, а нормално ми е 5. На третия ден след края на цикъла, на девети, започна течението и си го имах до 22. При мен беше по-скоро зацапване, а не истинско течение. Можеш да хвърлиш едно око на графиката ми от тогава тук.
От конизацията насам преди всеки цикъл имам 2-3-4 дни зацапване. Преди това никога не ми се е случвало. Иначе самият цикъл не е се променил като количество и времетраене. Първият ден ми е болезнен - и преди, и сега.

Имай предвид, че е индивидуално при всеки. Но е добре човек да е подготвен с малко инфо. Simple Smile Дано и някой друг сподели как е било при него.
Виж целия пост
# 1 497
   При мен р абсолютно същото като при cubbit, въпреки, че бях със скалпелна конизация  Peace
Виж целия пост
# 1 498
Да ви попитам нещо - относно кръвотечението след конизацията.Моето е на периоди - ту затихва, ту изведнъж се "излива". Това нормално ли е.  newsm78
А, и още нещо - наближава да ми дойде цикълът.При вас как беше - нормално ли дойде и как протече. Моят по принцип е болезнен първия ден.

gala03, благодаря за топлите думи.

Мен ме конизираха на втори март миналата година с електрическа примка, т.е. конци нямаше. На четвърти ми дойде цикъла (както и се очакваше.) Бяха ме предупредили, че няма да е нормален - в смисъл, че ще е или много обилен, или много слаб. Беше слаб и само за 3 дни, а нормално ми е 5. На третия ден след края на цикъла, на девети, започна течението и си го имах до 22. При мен беше по-скоро зацапване, а не истинско течение. Можеш да хвърлиш едно око на графиката ми от тогава тук.
От конизацията насам преди всеки цикъл имам 2-3-4 дни зацапване. Преди това никога не ми се е случвало. Иначе самият цикъл не е се променил като количество и времетраене. Първият ден ми е болезнен - и преди, и сега.

Имай предвид, че е индивидуално при всеки. Но е добре човек да е подготвен с малко инфо. Simple Smile Дано и някой друг сподели как е било при него.
А течението (до 22-ри)каво беше Embarassed?
Виж целия пост
# 1 499
mimzy, много слабо, леко ръждиво с тук таме малки съсиречета. Ползвах ежедневни превръзки, не се наложи да включвам тежката артилерия.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия