Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ШЕСТА ТЕМА

  • 24 615
  • 723
# 210
Много се изкушавам за бретера, но не знам къде ще го държа. От друга страна ми трябва нещо за печене. Само за овален хляб ли става?
Виж целия пост
# 211
Много се изкушавам за бретера, но не знам къде ще го държа. От друга страна ми трябва нещо за печене. Само за овален хляб ли става?
Предвид широчината от 30см, спокойно става и за кръгъл хляб.
Виж целия пост
# 212
Купих си и аз, но по-малък и от друго място. Моят е с р-р  33/22/10 не съм пекла още в него.
Виж целия пост
# 213
Благодаря, Морена. Сега пека по много сложна за мен схема - камък за печене и захлупвам с най-голямата тенджера, която имам. Въпрос на време е според мен да се изгоря много лошо със захлупването и махането на горещата тенджера. Влюбих се в твоя глинен съд, но и той ми се струва голям. Още обмислям какво ще е най-подходящо за мен.

Днес замесих тесто за пица по тази рецепта: https://www.facebook.com/100064624016966/posts/pfbid027iVJko6FC7 … VG3PNhH9LBgsnZrl/

Първият път нещо не се получи и си спомням, че зехтинът ми се видя много. Сега го намалих наполовина. Но според вас достатъчно ли са тези 2-3 часа ферментация? Аз по мое усмотрение го извадих за 3-4 часа след като бях прибрала в хладилника и сега го върнах обратно... Ще пека утре.
Виж целия пост
# 214
Здравейте,
искам да споделя какво открих за доброто разтваряне на хляба при печене.
Разбира се, използвам квас когато е "в пик", всичко друго се получава, като вкус и шупли. Купих си специален нож, правех дълбок разрез, на 45 градуса и т.н. Това, което не правех добре е оформянето на хляба. Започнах да го оформям по-стегнато и разликата е доста голяма - получава се хубаво отваряне.
Виж целия пост
# 215
Мен ме е страх да оформям по-стегнато, че да не му изкарам въздуха. Грешно ли е? А какво е специалното ножче? Аз така и не успях да намеря около мен бръснарски ножчета и си поръчах от Тему заедно с банетона, но са доста калпави, тънки и се гънат.
Виж целия пост
# 216
Мен ме е страх да оформям по-стегнато, че да не му изкарам въздуха. Грешно ли е? А какво е специалното ножче? Аз така и не успях да намеря около мен бръснарски ножчета и си поръчах от Тему заедно с банетона, но са доста калпави, тънки и се гънат.
Аз ползвам такова и съм доволна
https://www.amazon.co.uk/Tumtanm-Handcrafted-Slashing-Sourdough- … gad_source=1&th=1

Виж целия пост
# 217
Благодаря, Дани! Моето е същото, просто ножчета не стават. Търсих в Кауфланд, в кварталния магазин, дали не гледах и в ДМ, но не можах да намеря.
Виж целия пост
# 218
Ако искаш може и този вид тип скалпел
https://www.amazon.co.uk/ZPTEE-Pcs-Bread-Lame-Set/dp/B0FZ8SD5B6/ … ln=0&gad_source=1
Виж целия пост
# 219
Моето ножче го взех от "Земята на траките", не е супер удобно, показаното от Амазон ми изглежда по-добро.
Виж целия пост
# 220
sunny-n, добре дошла сред нас!  Simple Smile


Мен ме е страх да оформям по-стегнато, че да не му изкарам въздуха. Грешно ли е? А какво е специалното ножче? Аз така и не успях да намеря около мен бръснарски ножчета и си поръчах от Тему заедно с банетона, но са доста калпави, тънки и се гънат.
За мен стягане в по ранен етап,  при ВС (вътрешните сгъвания) е по удачно, а не след като е пълно с въздух ( при оптимално втасване) при оформянето.

Иначе за доброто отваряне на хляба не е един  фактор,  а съвкупност от няколко и един ако куца, отива по дяволите отварянето. Wink  Като първо бих посочила брашното - някои са по разтегливи от други и те дават по добро отваряне.  А пък и много от впечтляващите отвори имат недовтасала среда, затова и имат силата да се отворят силно.

Относно ножчето за разреза,  купувала съм няколко, както и скалпел (той ми беше най неудобен на мен) и като най удобни се оказаха 3-4 вида, последният ми е любим.  
  А пък шпатулата ми е изключително  удобна за разбъркване на кваса и закваската, за нула време разбърквам гладко.










Виж целия пост
# 221
Morena, благодаря!
Моето ножче /държач/ е като първото показано, мисля, че от Али го бях поръчала, а самите ножчета ги намерих в магазин "1 лев". Ето и няколко от моите хлябове с добро отваряване, но са отдавна и нямам спомен с какво брашно са или някаква друга подробност. Факт е обаче, че леко превтасалите не се отварят така, но пък са ми много по-вкусни.

Виж целия пост
# 222
... Факт е обаче, че леко превтасалите не се отварят така, но пък са ми много по-вкусни
Нормално, след като  е добре втасало или леко превтасало.  Simple Smile
Виж целия пост
# 223
Привет от мен пак Simple Smile
Опитвам се да си отгледам квас най-накрая Simple Smile
НО
7ми ден вече, но нито веднъж не се е надигнал, удвоил, има едва едва балончета... Сигурно защото вкъщи е 20-21 градуса или брашното ми е 100% типово или... друга причина има... Има 2-3 подповърхностни балончета, като разбърквам се виждат вътре дупки, и това е. Иначе не мирише лошо, което може би също е странно. Следвам схемата от сайта на Морена Simple Smile
Виж целия пост
# 224
Привет от мен пак Simple Smile
Опитвам се да си отгледам квас най-накрая Simple Smile
НО
7ми ден вече, но нито веднъж не се е надигнал, удвоил, има едва едва балончета... Сигурно защото вкъщи е 20-21 градуса или брашното ми е 100% типово или... друга причина има... Има 2-3 подповърхностни балончета, като разбърквам се виждат вътре дупки, и това е. Иначе не мирише лошо, което може би също е странно. Следвам схемата от сайта на Морена Simple Smile
Браво, че опитваш. Simple Smile И хубаво, че ползваш типово брашно, щом ти е такава температурата.  Ако опиташ да осигуриш по топла среда (ключова е за ферментацията), ще е по добре.  Например в термочанта да го слагаш с буркан топла вода (само да не се допират) или в нещо подобно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия