Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ШЕСТА ТЕМА

  • 24 669
  • 723
# 390
Морена, сподели как би го лекувала ти да знам за следващия път.
Аз имам едно пътуване за десетина дни. Мисля да си взема кваса с мен. Не знам обаче къде да го сложа в багажа(чекиран или кабинен) и дали да пъхна чашката в една термо чаша. Ще имам около 12ч път.
Абсолютно никакъв проблем не е 10тина дни да стои в хладилника. Храниш 5гр квас, 40 вода и 50 брашно. 2-3 часа да си стои на стайна и прибираш. Даже и 2 седмици съм го държала. После му трябват 2 до 3 хранения на топло и е топ! Отделно може да си изсушиш, за твое спокойствие.
Виж целия пост
# 391
Ето го и готов за хранене моичкия Simple Smile

Петорно нарастнал (утре ще покажа къде е нивото му в началото)



И хлътването



А това е оформено и зашито тесто,  ще бъде хлебче с много обич за моето братче.

Виж целия пост
# 392
Morena какви хубави балончета...аз все още съм си със същите,като вчера,но днес нарастна с няколко милиметра,може би 30-40 процента и си стоя така до следващото хранене...не се втечни така рано както предните дни...мирише ми на оцет ,незнам нормално ли е
Виж целия пост
# 393
Цитат
Абсолютно никакъв проблем не е 10тина дни да стои в хладилника. Храниш 5гр квас, 40 вода и 50 брашно. 2-3 часа да си стои на стайна и прибираш. Даже и 2 седмици съм го държала. После му трябват 2 до 3 хранения на топло и е топ! Отделно може да си изсушиш, за твое спокойствие.
Prime, безкрайно благодаря за съвета. Така ще го нахраня и оставя в хладилника.
Виж целия пост
# 394
Morena какви хубави балончета...аз все още съм си със същите,като вчера,но днес нарастна с няколко милиметра,може би 30-40 процента и си стоя така до следващото хранене...не се втечни така рано както предните дни...мирише ми на оцет ,незнам нормално ли е
Благодаря! Simple Smile  
Ти започна ли с 1:2:2 ?  И сега се сещам - разбъркваш ли добре до гладка смес без бучки?

Ето го моя току що нахранен.

Виж целия пост
# 395
Да,започнах с 1:2:2 снощи така ,сутринта и тази вечер също.Да бъркам доста,докато стане гладка смес,също хубаво разбърквам и кваса преди да отделя в чисто бурканче и да добавя вода и брашно.Сега го сложих по близо до пода,сложих термометър там и температурата е 23.5.Дали да не пробвам няколко дни с повече пълнозърнесто брашно.Сега ползвам смес от 300 гр София мел пици и 100 гр софия мел пълнозърнесто пшенично.
Виж целия пост
# 396
Да,започнах с 1:2:2 снощи така ,сутринта и тази вечер също.Да бъркам доста,докато стане гладка смес,също хубаво разбърквам и кваса преди да отделя в чисто бурканче и да добавя вода и брашно.Сега го сложих по близо до пода,сложих термометър там и температурата е 23.5.Дали да не пробвам няколко дни с повече пълнозърнесто брашно.Сега ползвам смес от 300 гр София мел пици и 100 гр софия мел пълнозърнесто пшенично.
Сакън, недей. Никаква промяна, че ще се върнеш в началото. 
Защо искаш да ползваш повече ПЗ?  Да не би да му е много 1:2:2 ?
Виж целия пост
# 397
незнам,не ми изглежда да му е много...аз почти нищо не разбирам,затова питам и изпълнявам 😊Когато минат 12те часа кваса е станал по течен,но не като предните дни и се опъва като лепило и мирише на оцет...няма никакви течности изплували отгоре.
А за пълнозърнесто незнам мислех,че може по бързо да се случат  нещата или незнам...защото пак гледам много клипчета и там нещата се случват бързо,а при мен е някакъв застой.
Продължавам си така тогава 1:2:2 с тази смес с която до сега си храня и се надявам да видя хубавите балончета и растеж скоро и аз
Виж целия пост
# 398
Така е, може да забърза ферментацията повече пз,  но не може да си играеш  с това. Simple Smile
 Водата също забързва ферментцията, от нея може да сложиш повече ако искаш. Ще имаш много течна смес обаче. 
Храни  както си започнала и да видим как ще е следващите дни.  Не бързай с нарастването, още е на 6 дни само. Simple Smile
Виж целия пост
# 399
Благодаря ти 🤗Продължавам така,а пък да видим какво ще стане.
Виж целия пост
# 400
Надя, а  банетон имаш ли,  а ако не, намира ли ти се някакъв подобен съд? А бръснарско ножче за рареза?  Такива неща... някои необходимостида си подготвиш,  докато захващаш квас... Simple Smile
Виж целия пост
# 401
Morena поръчах от тему банетон в комплект с други работи,трябва да дойдат до седмица - 10тина дни,имам и подобен глинен съд,беше ми подарък миналата година...изпекла съм 3 козунака в него за великден и е прибран,незнам ще бъде ли подходящ?А за брашно с какво и на коя марка печете хляб...Предлагат ми на Мливо на доста изгодна цена,но не намирам коментари за него...не съм го и ползвала никога,а пък с хляб с квас изобщо незнам какво брашно се ползва..
Днес кваса все още няма по различно развитие от предните дни...все така с малко балончета и малки,не са големи,като твоите,увеличава се с малко и накрая ми мирише на оцет...снощи е стоял на температура 23.5-24 градуса до сутринта,днес пак е на по ниско дп пода на същите градуси(нали сме с подово и топлината идва от там)
Не съм сигурна точно така ли изглеждаше или капака беше по висок,ще отворя кашончето днес да го видя...забравила съм как изглежда
Виж целия пост
# 402
Браво, да се похвалиш с покупките. Simple Smile
Колко е дължината на банетона?
За сгъванията ти трябва тежка купа, за да не тръгва с тестото.
За начало ще е по-добре да правиш по малко и по-често хляб, за да свикваш... ако можеш разбира се.
И да си записваш  за съставките, за процеса и  резултата е много, много полезно...  че след някой и друг хляб, започват да ти се сливат... а  записаното много помага.   
Аз меся през ден с 300 - 325 - 350г брашно, защото го харесваме пресен/хрупкав.
Не сравнявай твоя 7 дневен квас с никой друг на различна възраст. 
И моят,  и всеки друг е минал през същото, както и твоят Квас.   Оцетната миризма не е нормална и показва, че гладува.  Увеличи брашното с  1 грам за сметка на водата в храната му. 
   Брашното Мливо (бялото) не съм ползвала отдавна,  по спомен беше лепкаво и за начало не бих казала, че е удачно.   Силното им пък не ти трябва.  Обаче пълнозърнестото и ръженото им много харесвам.
Можеш да ползваш всякакво брашно, за предпочитане е (не заради кваса) да е чисто брашно, без добавки.
Ако си в София, във Фантастико има Caputo  - Класик и Куоко  Има и манитоба, но засега не ти трябва.  Капуто може и да се поръчва. Добър вариант е Евамел Екстра, баничното им е с добавки.   И на DM брашната са хубави. Ако намериш Съединение и то е прекрасно брашно, каквото е и (или беше) Балван, че чувам, че не се намирало вече.  И пицата на София мел (само пицата)  по етикет няма нищо.
    Съдът  ти ако е достатъчно голям (висок поне 12-13см и широк 25-26см  на дъното като гледам) ще е подходящ, макар тези с възможност да е дъно плитката част да са по удобни.  Трябва да ползваш по дълги ръкавици или да внимаваш много, ама нали си го ползвала за козунак, знаеш...
Виж целия пост
# 403
Височина има,обаче дъното отвътре измерено от мен е около 21 см.Имам големи купи порцеланови за салата ,мисля че ще свършат работа...ама то много далечна работа ми изглежда още да пробвам за хляб😊
Обаче сега погледнах комплекта от 2 банетона които съм поръчала и двата са кръгли единия 21 см ,а другия 23 см...а на мен продълговат ли ще ми трябва?
Ето как изглеждаше кваса сутринта...миришеше доста по слабо на оцет,но още е много далеч от това да си удвои или утрои размера.
Това брашно ли
 https://www.alo.bg/brashno-melnica-saedinenie-9406341
Ето и глинения съд(ама да не си помислите,че съм някакъв майстор на козунаците,изобщо даже не съм..просто винаги на Великден пека,а каквото станат...до сега винаги са се изяждали,значи не са много зле 😆)



Виж целия пост
# 404
Височина има,обаче дъното отвътре измерено от мен е около 21 см.Имам големи купи порцеланови за салата ,мисля че ще свършат работа...ама то много далечна работа ми изглежда още да пробвам за хляб😊
Обаче сега погледнах комплекта от 2 банетона които съм поръчала и двата са кръгли единия 21 см ,а другия 23 см...а на мен продълговат ли ще ми трябва?
Ето как изглеждаше кваса сутринта...миришеше доста по слабо на оцет,но още е много далеч от това да си удвои или утрои размера.
Това брашно ли
 https://www.alo.bg/brashno-melnica-saedinenie-9406341
....
Не е да ти "трябва", зависи какъв хляб искаш да печеш - кръгъл или овален (различно се режат те - разрезът преди печенето имам предвид) .  Съдът ти е по подходящ за кръгъл хляб и то с 21 см банетона, за 23см банетона е малък. Няма място за овален хляб, и да оформиш овален, при печенето ще стане кръгъл. 
Ако са тежки купите ти - ще ти свършат работа.  И моите са "за салата".
   Нормално се развива, много е рано, не бързай. Simple Smile Квасът и квасното тесто изискват търпение... и учат на такова. Simple Smile
   Да, това е брашно Съединение, което до неотдавна купувах от Била (около мен го няма по други магазини), но напоследък го нямаше, пък скоро не съм и проверявала.... дано не са го спрели...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия