Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ШЕСТА ТЕМА

  • 24 636
  • 723
# 405
В нашана Била го има брашното на Съединение. Снощи купих пълнозърнесто и видях, че ича и бялото на Съединение.
Виж целия пост
# 406
Мерси за инфото, Бриз, има надежда значи. Simple Smile  Аз за универсално си го ползвам, а и за хляб  (това го писах, ама тук ли беше или другаде...)
Виж целия пост
# 407

Някой случайно да знае какво се е случило с мелница Балван? Никъде не мога да намеря техните брашна - имаше си ги и в Хит, и къде ли не, а сега най-внезапно няма никъде... Идеи?
Също - има ли други брашна, които да са без добавки (за предпазване от гъгрици или каквито и да било други, просто смляно жито)?
Виж целия пост
# 408

Някой случайно да знае какво се е случило с мелница Балван? Никъде не мога да намеря техните брашна - имаше си ги и в Хит, и къде ли не, а сега най-внезапно няма никъде... Идеи?
Също - има ли други брашна, които да са без добавки (за предпазване от гъгрици или каквито и да било други, просто смляно жито)?

За алтернативни брашна скоро писах точно по този въпрос в друга тема  - https://bg-mam.ma/p/1834487/50854262, както и в тази, малко по-напред.  Какво е станало с Балван не знам... освен и те като Бабината питка...
Виж целия пост
# 409

Ехааа, как се радвам да те видя, как е щерката? А внучето?

И благодаря за съвета за брашната, но не разбрах съвсем - кое от тези препоръчваш и кое от тях къде може да бъде намерено? Това Съединение от Била... има ли го в Била, няма ли го - нямам път към Била, специално трябва да отида - а и другите откъде мога да взема?
Виж целия пост
# 410
Не се сещам, откъде се знаем... изглежда... съжалявам...  Добре сме всички, благодаря!  Simple Smile
За брашната - всичките са добри. Евамел ги има в някои реални магазинчета (мисля че в сайта им ги имаше, не съм го посещавала отдавна), а може и да се поръчва.  Капутото е във Фантастико и също може да се поръчва.  С търсене се намира...  Simple Smile
Аз лично се позапасих с Бабината питка и имам още, след това, както ползвам и сега (че мразя еднообразието  в кулинарията и все ги въртя, слагам добавки... )  ще остана основно на Капутото, Спелта, Съединение - като бели брашна.
Виж целия пост
# 411
Все още си стои така моя квас...увеличава се с 2 мм ,прави балончета тук там...вече взе да има и по големи из вътре...и на 12тия час е като лепило и мирише на оцет...
Не се стърпях и питах chatgpt и според него трябва да го нахраня 1:5:2.5 да стане като меко тесто...
Ама аз си продължавам 1:2:2 на 12 часа ,нищо не съм променяла ,пълнозърнестото още не съм го махнала...все още храна със смес 400 гр пица и 100 пълнозърнесто
Виж целия пост
# 412
Все още си стои така моя квас...увеличава се с 2 мм ,прави балончета тук там...вече взе да има и по големи из вътре...и на 12тия час е като лепило и мирише на оцет...
Не се стърпях и питах chatgpt и според него трябва да го нахраня 1:5:2.5 да стане като меко тесто...
Ама аз си продължавам 1:2:2 на 12 часа ,нищо не съм променяла ,пълнозърнестото още не съм го махнала...все още храна със смес 400 гр пица и 100 пълнозърнесто
А увеличили брашното с 1г за сметка на  водата? Или пробвай с 1: 2.5: 2.5
Миризмата на оцет трябва да изчезне. 
За мен е загуба на време да се пита ИИ, няма усета, който е нужен в месенето.  Неколкократно го хващам (от чужди опити де), че не върши работа.
Виж целия пост
# 413
Извинявам се, че се намесвам в разговора, но защо в такива огромни количества се храни квасът? 500 гр брашно за едно хранене? Или пък това е предварително направена смес - не е ли несигурно колко точно грама ПЗ брашно ще попаднат в определеното хранене? И така квасът не се храни постоянно с едно количество ПЗ брашно, ами с такова, което варира?
Виж целия пост
# 414
Извинявам се, че се намесвам в разговора, но защо в такива огромни количества се храни квасът? 500 гр брашно за едно хранене? Или пък това е предварително направена смес - не е ли несигурно колко точно грама ПЗ брашно ще попаднат в определеното хранене? И така квасът не се храни постоянно с едно количество ПЗ брашно, ами с такова, което варира?
Това е.  Би трябвало да е разбъркана сместа и тогава няма значение. Simple Smile  Аз така храних  кваса си в началото, не е било проблем.
И няма за какво да се извиняваш,  щом си говорим тук.
Виж целия пост
# 415
Да ,предварително направена смес е ,която е добре разбъркана.
 Morena аз отделям 20 гр квас + 40 вода + 40 брашно ,снощи направих 20 квас 40 брашно и 35 вода и сутринта нямаше разлика с предните дни,но и сутринта пак така водата 35 гр и тази вечер не беше станал ужасно течен и миришеше доста по добре...не толкова силно на оцет
Ето как изглеждаше тази вечер и пак сложих 35 гр вода вместо 40


Виж целия пост
# 416
Не се сещам, откъде се знаем... изглежда... съжалявам...  Добре сме всички, благодаря!  Simple Smile
За брашната - всичките са добри. Евамел ги има в някои реални магазинчета (мисля че в сайта им ги имаше, не съм го посещавала отдавна), а може и да се поръчва.  Капутото е във Фантастико и също може да се поръчва.  С търсене се намира...  Simple Smile
Аз лично се позапасих с Бабината питка и имам още, след това, както ползвам и сега (че мразя еднообразието  в кулинарията и все ги въртя, слагам добавки... )  ще остана основно на Капутото, Спелта, Съединение - като бели брашна.


От детската училищна тема. Май докъм 3-и клас или там някъде пишеше в нея (че и доста от тях пускаше). Ама беше... отдавна...
Ще го видя това Евамел, благодаря, има достатъчно близка за мен локация.

ПП
Като правя квас хич и не гледам колко брашно слагам за захранване... с лъжица слагам, колкото ми дойде. Вода... само, ако стане много твърдо след добавянето на брашното... Сега като се замисля - дори и не помня дали това съм го чела някъде, или ми го е казала някъде някоя баба. Просто съм забравила тези подробности, само техниката... Но (при мен поне) най-добре става с ръжено брашно. Ама отдавна не съм правила - ние (аз и ММ) го предпочитаме (на вкус) с квас хляба, но наследникът - хич изобщо и въобще го нЕще.
Виж целия пост
# 417
Надежда Х, изглежда добре върви процеса. Дано да успееш да отгледаш добър квас.
От моя скромен опит, т.е. няколко пъти съм опитвала да захвана квас, не тръгне ли отначало, не мога да го чакам с 2 балончна на денонощие...
Последно преди няколко години хванах по този метод, с мед. Бях го оставила за 48 часа, нямаше промяна в обема, виждаха се множество черни точици, но след първото хранене буквално изпълни буркана.
https://www.youtube.com/watch?v=-n9yh5lDvts
Хляба му хич не е ок, ама то за тридневен квас не знам дали може да се очаква повече.
Виж целия пост
# 418
Надя, чудесно изглежда и като му изчезне миризмата на оцет,  можеш да събираш остатъка, но пък и да намалиш количеството квас, което храниш на 5г,  иначе много ще хвърляш.

Аз днес месих, изглежда беше хубав ден за месене. Wink   Брашната ми са силното на Бабината питка (с 14.5г протеин) с 20% Семола и 5г конопено брашно, от което са ситните точици по тестото.  Хидратацията  е 86%, от които 2% олио (за крехка коричка).
Преди малко го прибрах в хладилника, след 8часа насипна ферментация.

Виж целия пост
# 419
Да,да ще намаля на 5 гр...а дано да спре да мирише на оцет и да тръгне работата...
Morena благодаря ти много за съветите...до сега да се бях отказала,като гледам в интернет как на другите на 3тия ден изпълва бурканчето и на 7мия вече правят хляб,а моя вече 10 дена си стои така...
А с помоща на ИИ можеше и да го уморя...
Според теб така ли да продължа сега с водата,да е малко по малко от брашното
Аз си го гледам,като бебе ... отварям очи и отивам да броя балончетата,преди да заспя пак 😆
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия