Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ШЕСТА ТЕМА

  • 24 629
  • 723
# 420
Да, така продължавай... ще тръгне...
От една партия сме значи... и аз така го гледам 3 години вече... като бебе,  сутрин като стана първо него поглеждам, като лягам вечер пак същото.... макар да е  много стабилен вече моя.
Моля, пак заповядай! Simple Smile
Виж целия пост
# 421
Дааа броя балончетата...а ,ако вземе че тръгне и се удвоява и утроява ще му се радвам още повече ...даже и ластичка сложих да се виждат 1-2 мм с които расте 😊 сутрин правя закуска за малката и едновременно и кваса храня
Виж целия пост
# 422
Morena тази сутрин кваса нахранен снощи към 21 часа не миришеше на оцет,а миришеше приятно..беше се надигнал с около 25 процента...та отделих от него към 9 сутринта  10 гр в чист буркан и си добавих брашно и вода,обаче бързах и този от който отделих не го изхвърлих...прибирам се към 14 часа и гледам остатъка,този който трябваше да изхвърля,се надигнал още с доста балончета и като махнах капачката мирише на козуначено тесто
Ето го как изглеждаше този ,който последно е хранен в 21 ч снощи,сутринта разБъркан и извадени 10 гр от него и зарязан



А това е този който нахраних в 9 сутринта ,не е мръднал много...ама то и  снощи се събудих към 2 и не беше мръднал ,явно по късно зпочва
Виж целия пост
# 423
Надя, този  зарязаният, който е поразбъркан (нали си вадила от нето) чудесно обрисува една ситуация, която като обяснявах в една ФБ група (да го ползват хората) и ме баннаха, пък в другата квасна ме направиха админ....
Ето сега и ти сама си го видяла (не съм само аз да го твърдя), точно както и аз още в началото на моето квасно приключение...  Бях започнала да храня кваса и тъкмо го разбърках и ми звънна свеки (а тя е много разговорлива) и се заприказвахме...  след около час се връщам със свито сърце към кваса, а той тръгнал отново нагоре (такава изненада за мен тогава...) ... и си миришеше, и на вкус си беше съвсем нормално...  
Ама  как можело като не му е дадена храна... неможело така  и туй то. А е толкова просто да се опита...
Та аз вече две години си се възползвам от  страхотното предимството, което ми дава това разбъркване.
Преди да тръгне да хлътва  закваската в пик,   разбърквам я нежно и я оставам... така имам малко повече време за автолиза (или за друго, ако не ми  е удобно да замеся в момента..  случвало се е да излизам за час - час  и половина през това време... ) и я ползвам в който и да е момент до около 2 часа,  а тя обичайно нараства повече (ако я оставя) отпреди разбъркването.  Сега вече  и съм чела за обяснението на процеса -  при разбъркването се получава "сръчкване" на дрождите, достигат да места със захари, които не са достигали пред това... и се хранят!  

Чудесно си върви процесът при теб. Simple Smile
Ще ти кажа моята рутина с кваса, по-лесно е,  ползвам само един буркан за кваса (и го мия от дъжд на вятър), не два.
Както съм описала и в поста за захващането в блога ми...
От бурканчето с кваса (знам грамажа на бурканчето)  изваждам  излишъка, който събирам в друг буркан - това е Остатъка  и го съхранявам добре затворен  в хладилника.  4те грама квас, който храня си остават в бурканчето, нахранвам, разбърквам, с лъжичка избутвам сместа от стените надолу и с влажна кърпа почиствам стените.  Това е.
Виж целия пост
# 424
Колко интересно, че говорите за това, което ми се случи днес! 🙂
Сутринта в 5 си направих закваска 1:1:1 с идеята, като се прибера от работа към 13ч да правя хляб. Като се прибрах беше само удвоило и далеч от пик + че ми се обадиха да върша друга работа навън. И какво да правя, като дори не знам кога ще се прибера... Някъде бях чела, че може да се разбърка и да втаса втори път (Морена, може и да е от теб!) Разбърках го сериозно (не нежно 🙂) Прибрах се в 18ч и беше повече от тройно, още с леко куполче! Та замесих тесто, но няма да е хляб. Може би мекици и лахмаджун...

П. П. И аз храня по същия начин квасчето. В едно бурканче, а другото си е в хладилника с остатъците.

П. П. П. Морена, от къде те баннаха?
Виж целия пост
# 425
Прайм, от Страст с квас".  В началото ми липсваше да влизам, ама сега и пари да ми дават, не ща... много е лудница там, голямо текучество..., в другата група ( Хляб с квас)  ми е много по добре - тя  нещо средно между страстната група и тук.  Simple Smile

Много се радвам, че и ти се възползваш от това предимство. Simple Smile
Виж целия пост
# 426
Ето мекичките с разбъркания квас 😁
Най-успешните ми облачета. Пробвала съм 1-2 рецепти, но тази ще си я запиша. Просто хлебно тесто.

Виж целия пост
# 427
Прекрасни са, Прайм! Simple Smile
Да знаеш, че и хляб би бил чудесен. Моите са обичайно с такава закваска.
Аз загрявам фурната да пека.  В днешния хляб съм вложила и малко рожков освен триците на Лимеца. Пък откога  се каня багети (просто да разделя на две такива хлебчета, за повече от любимата ни коричка) да направя и все се отнасям...



Виж целия пост
# 428
Morena значи може преди да храня да го разбъркам и оставя около час и след това да отделя и нахраня.снощи нарочно оставих остатъка отвън в бурканчето и на сутринта беше се надигнало още и си ухаеше страхотно...без да съм хранила...тоест 24 часа без храна,на 12тия разбъркан и извадено количество в нов буркан и оставен на плота...
А какво правите с този остатък...аз сега май мога са го събирам,защото мирише хубаво...сутринта кваса ,който нахраних снощи на 10тия час се беше надигнал около 70 процента,а на 12тия беше  малко повече от двоен и имаше леко куполче...значи на 12тия час е пика сега нали така?Изчаках да стане равно(може би на 13тия час)но не хлътнало и нахраних...ето как изглеждаше на 13тия час


Обаче днес цял ден няма да имаме ток и температурата ще падне до около 19 градуса
Виж целия пост
# 429
Надя, това разбъркване се отнася само за закваската, която е за тестото. 
С кваса не съм го правила никога,  няма и да го правя. Няма за какво с него - когато е готов, се храни и това е. 
Твоят е много млад и неустойчив сега.  След време (само при добри грижи) ще е силен и устойчив, ще е предвидим и също ще задържа пик за известно време, няма лесно да тръгне да спада.
Например моят като хлътне, не е спешно да го нахраня, може да стои така 30-45мин. без да се променят консистенцията, вкусът или миризмата и дори не се свлича (това е защото е с около 90% хидратаця, освен че е перманентно балансиран).
Така е за пика. Simple Smile  Пак да кажа - чудесно се справяш и върви квасът ти!   Когато нямате ток, сложи го във фурната (като във шкаф), там няма да се влияе температурата от отваряне на врати и  прозорци евентуално...
Събирай си Остатъка, но го съхранявай в хладилника и без никакви занимавки с него (разбъркване или хранене). Ето за него, той е изключително полезен.  Снимката е линк.




Ето го моя поръсен с рожков. Simple Smile

Виж целия пост
# 430
Прайм, разкошни мекици!! Браво - и не са попили мазнина… А слагала ли си ракия примерно в тестото? При мен, когато правих много отдавна, си станаха тежки и мазни. Повече не съм правила, защото нямам време да се занимавам и пържа, а и не искам да уча още детето на пържено.
Надя, страхотно се справяш! Продължавай така Simple Smile За в бъдеще, мога да препоръчам килимче, върху което да стои квасът, а като месиш - и купата с тестото да втасва. Аз го ползвам зимата и пролетта, защото вкъщи е хладно.
Моренка, а защо не разбъркваш остатъка в хладилника? Аз го бъркам всеки път и му се радвам как се надига и има балончета Cry
И един друг въпрос - има ли някакви специфики в отглеждането на квас на по-висока надморска височина, напр. 1600-1700 м? Ще ровя в Гугъл, разбира се, но ако някой има опит, ще ми е по-ценно от произволен гугълски размисъл/коментар.
Виж целия пост
# 431
Благодаря!
Не съм слагала ракия, защото не бях решила какво ще го правя тестото. Не попи изобщо мазнина. Пържа по 1 мекица в най-малката тенджерка. Сложих 1 пръст олио и накрая пак си беше почти толкова.
Виж целия пост
# 432
Здравейте, попадна ми реклама на Земята на траките, брашно мляно на каменна мелница. Добро ли е за хляб с квас? От кой вид купувате? Аз ще трябва да поръчвам онлайн затова се чудя и питам тук.
Виж целия пост
# 433
Здравейте, попадна ми реклама на Земята на траките, брашно мляно на каменна мелница. Добро ли е за хляб с квас? От кой вид купувате? Аз ще трябва да поръчвам онлайн затова се чудя и питам тук.
Как няма да ви попадне - тези хвърлят толкова много пари за реклама, че не се учудвам защо са им такива цените. Не ги харесвам без да съм ги пробвала 😅
Нека кажат по-запознати за качеството.
Виж целия пост
# 434
Здравейте, попадна ми реклама на Земята на траките, брашно мляно на каменна мелница. Добро ли е за хляб с квас? От кой вид купувате? Аз ще трябва да поръчвам онлайн затова се чудя и питам тук.
Във фб групите вече три години  не съм чула да го хвалят това (бялото им) брашно. Аз съм взела само ПЗто им и ръженото.
Прайм, разкошни мекици!! Браво - и не са попили мазнина… А слагала ли си ракия примерно в тестото? При мен, когато правих много отдавна, си станаха тежки и мазни. Повече не съм правила, защото нямам време да се занимавам и пържа, а и не искам да уча още детето на пържено.
Надя, страхотно се справяш! Продължавай така Simple Smile За в бъдеще, мога да препоръчам килимче, върху което да стои квасът, а като месиш - и купата с тестото да втасва. Аз го ползвам зимата и пролетта, защото вкъщи е хладно.
Моренка, а защо не разбъркваш остатъка в хладилника? Аз го бъркам всеки път и му се радвам как се надига и има балончета Cry
И един друг въпрос - има ли някакви специфики в отглеждането на квас на по-висока надморска височина, напр. 1600-1700 м? Ще ровя в Гугъл, разбира се, но ако някой има опит, ще ми е по-ценно от произволен гугълски размисъл/коментар.
Лимонче,  всичко, което се пържи, трябва да  е в добре загрята мазнина - тогава не я попива.  Ако нямаш термометър ( да търсиш 170-180 градуса), може да се ориентираш като пуснеш парченце хляб - ако веднага започва интензивно да се пържи е 180градуса, ако по кротко  се пържи - 170.
Не съм слагала алкохол никога.  
   Остатъкът (ако не си чела в блога ми за него)  е остатъчен продукт и не е целта да го обгрижваме/отглеждаме (както и да е), а просто да го използваме.  Инцидентно съм го поразбърквала при добавянето на нова порция, но наистина са пренебрежимо малко пъти. Препоръчвам да порочетеш за него при мен.  
    Квасът на по висока  надм. височина на теория би трябвало да втасва по бързо (по малко е налягането), но сама най добре ще се ориентираш  как точно се случват нещата. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия