Болничен при преносване?

  • 12 423
  • 31
# 30
Ето това намерих:

Макрозомия. Тя се определя като тегло на новороденото повече от 4 или според някои автори 4.5 кг. Теглото на новороденото е толкова по-високо, колкото диабетът е бил по-неконтролиран. Изключение от това правило са бременни диабетички, които имат съдови и бъбречни изменения. Това води до хипоксия на плода и намаляване на растежа му. Макрозомията е особено изразена при деца, родени от майки със захарен диабет от I тип. Макрозомията се дължи на развитие на хиперинсулинизъм поради хипертрофия на Лангерхансовите острови на панкреаса вследствие на хипергликемията. Хиперинсулинизмът предизвиква хипертрофия на мастната тъкан, на черния дроб, сърцето, надбъбречните жлези и др. Мозъкът, който е инсулинорезистентен, не претърпява никаква хипертрофия и остава относително малък за размерите на тялото на плода. Правилният контрол на хипергликемията намалява риска за развитие на макрозомия. Все пак децата се раждат с увеличено тегло, което показва, че за макрозомията играят роля освен хипергликемията и други метаболитни нарушения, като увеличение на кръвните мастни киселини и аминокиселините. При диабет на бременността макрозомия при раждането се наблюдава много по-рядко - средно в 15% от случаите. За макрозомията играе роля и телесното тегло на майката. Поради това при диабет на бременността е необходимо да се съблюдава хипокалоричен диетичен режим, съобразен с телесното тегло на майката.
Както се разбира е нормално при гестационен диабет,  плода да е по-голям.Както и неговите крайници. Точно това означава макрозомия "голям плод"

Дано всичко мине добре Hug
Виж целия пост
# 31
горната инфо е повече от изчерпателна
дано всичко е ок...непременно след раждането бебето да се прегледа за евнтуални проблеми/аномалии/ - за да не се пропусне нещо дето би могло да се коригира ако го има
дано е от повишена кръвна захар....
успех и моля те пиши какво е станало!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия