Поскъпване на стоки- фрапиращи цени

  • 193 426
  • 4 962
# 2 370
За цената на зеленчука влияе и цената на труда. Преди 4-5г мин.заплата беше 600лв, сега е 600€.
В разгара на сезона, когато зеленчуците са вкусни и евтини, всеки може да си съхрани, по един или друг начин, желание да има.
Виж целия пост
# 2 371
Днес минах през Кауфланд за мартеници. Там да знаете какви са цените Simple Smile Ама валеше силен дъжд, а в понеделник трябва да се изпращат и просто нямахме избор. Нито имаше кой знае какво да изберем, нито цените бяха поносими, ама бяхме притиснати от времето, а там е сухо и има паркинг, та се възползват хората. Иначе тиквичките бяха хубави и на цена от  6,90 или нещо такова.  Това с тиквичките за 10 лева е някаква аномалия.
Виж целия пост
# 2 372
Какво е било преди 4-5 г, (аз бих казала 6г) го забравете.
Света се промени след всичко случило се. Имаше пандемия, война, последвала миграция в Европа, икономически застой, инфлация и в момента замаскирана криза.
Няма да се върнат цените от 2020.
Виж целия пост
# 2 373
Много ми е интересно... Защо някои хора упорито твърдят, че цените не растат или че това е нормално?!? Цените вървят нагоре с всеки изминал ден и това е неоспорим факт! Само заплатите не мърдат Joy
Ям червени чушки, моркови, тиквички и патладжани целогодишно и такова чудо досега не е било... Те станаха по-скъпи от месото.
Ама щото си траем и наистина ни баламосват с разни истории в стил Студио Х по новините, ще продължават да ни хранят с боклуците (щото гореизброените стават все по-гнусни и безвкусни мутанти) и цените им още ще растат.
Виж целия пост
# 2 374
Мисля, че няколко пъти вече обяснено защо "такова чудо преди не е имало".
Всеки потребител има избор - дава пари, защото не иска да се откаже от яденето на несезонни продукти ежедневно, или съобразява менюто си. Чак ми е странна ситуацията да дам 5 евро за тиквички насред февруари, да знам, че няма как да са по-малко от тази цена, и въпреки това да кажа - о, не, много е скъпо.
Предстоят ни survival of the fittest времена и смятам, че това е прекрасно, честно казано. Ще има години, в които не просто череши, ягоди, кафе и шоколад ще са скъпи - възможно е въобще да ги няма. Дори и за 100 лева за 400 грама.
Проблемът не е, че несезонен зеленчук е скъп. Проблемът е, че продукти, които не се влияят от сезонност, изведнъж поскъпват. 40 евроцента за яйце, 8 евро за масло, 15 евро за кило свинско например.
Виж целия пост
# 2 375
Има и доволни от поскъпването, гледам в темата. Има и невиждащи го.

Аз не прочетох накой да е дал 5 евро за тиквички.
Прочетох че се сподели този факт.

Защо пак изметвате и овъртате нещата. Сетих се..за да хвърлите вината върху хората..ами не е ок това. Жонглирате с фактите и ги извъртате.
Виж целия пост
# 2 376
Не се произвежда. Не и географски и повсеместно както досега.
Хората не могат да осъзнаят, че има концентрирано производство в различни региони и доказването храна до множество държави е скъпо.
Най-големият изнасител на зеленчуци е Холандия!
Като климат и територия дори не може да се сравни с нас. Ами нормално е там да е по-евтино.
Производството на мляко в България продължава да намалява. Какво сирене и масло с нормална цена искате, като внасяме суровини. Всички искат да купуват евтино, но никой не иска да произвежда, защото е трудно и скъпо.
Всички тези факти ги има като цифри на сайта на министерството на земеделието.
Достъпни са и не са една жена каза.
Виж целия пост
# 2 377
Мисля, че няколко пъти вече обяснено защо "такова чудо преди не е имало".
Всеки потребител има избор - дава пари, защото не иска да се откаже от яденето на несезонни продукти ежедневно, или съобразява менюто си. Чак ми е странна ситуацията да дам 5 евро за тиквички насред февруари, да знам, че няма как да са по-малко от тази цена, и въпреки това да кажа - о, не, много е скъпо.

Тогава как в същото време Т Маркет продава тиквичките по 1,75 €/ 3,42 лв. ? Т.е. почти 3 пъти по-евтино!
Нали не смятате, че ги продава на загуба?
Виж целия пост
# 2 378
Скрит текст:
Мисля, че няколко пъти вече обяснено защо "такова чудо преди не е имало".
Всеки потребител има избор - дава пари, защото не иска да се откаже от яденето на несезонни продукти ежедневно, или съобразява менюто си. Чак ми е странна ситуацията да дам 5 евро за тиквички насред февруари, да знам, че няма как да са по-малко от тази цена, и въпреки това да кажа - о, не, много е скъпо.

Тогава как в същото време Т Маркет продава тиквичките по 1,75 €/ 3,42 лв. ? Т.е. почти 3 пъти по-евтино!
Нали не смятате, че ги продава на загуба?

Защото продават второ качество, залежала стока или нелеп опит за дъмпинг. Или защото пазарът и конкуренцията си вършат работата. Можем да гадаем.
Виж целия пост
# 2 379
Защото тиквичките в Т маркет са български, а тиквичките с цена 10лв, внос.
Виж целия пост
# 2 380
Много ми е интересно... Защо някои хора упорито твърдят, че цените не растат или че това е нормално?!? Цените вървят нагоре с всеки изминал ден и това е неоспорим факт! Само заплатите не мърдат Joy
Ям червени чушки, моркови, тиквички и патладжани целогодишно и такова чудо досега не е било... Те станаха по-скъпи от месото.
Ама щото си траем и наистина ни баламосват с разни истории в стил Студио Х по новините, ще продължават да ни хранят с боклуците (щото гореизброените стават все по-гнусни и безвкусни мутанти) и цените им още ще растат.

Никой не е казвал, че цените не растат.
Дали е нормално е по-обтекаем въпрос, но като цяло с оглед и на световните процеси, и на проинфлационната политика на правителството, и на алчността на търговците, и на нееластичния пазар си е нормално. Но не е вярно, че заплатите не мърдат - мърдат но не равномерно за всеки и се движат със закъснение.
Вечеря със салата да е по-скъпа от вечеря с пържоли или кебапчета съвсем не е факт отскоро, а от много години. То и черният хляб да е по-скъп от белия би учудило Смирненски, но днес е факт.
Виж това с траенето не го разбирам. Какво искаш - митинги, протести, друго?  Единственото работещо е бойкот на неприемливите цени, но тук ни убеждават, че не било така. Чудно какво тогава?
Виж целия пост
# 2 381
Добре аз казах, че не са сезонни и е нормално да е висока цената. Да си призная на мен и 2 лева в сезон ми се струват много и не купувам. Готвя тиквички, когато станат моите или на съседите са се родили повече. А не е да не ги обичам. В единия фризер има поне две чекмеджета в края на лятото.
Виж целия пост
# 2 382
Аз това написах - макар да ги обичам много, не купувам. А сравненията със соца нямат място в темата, сравняваме поскъпването в близките месеци/години. 8 лв. за краставици също са много.
Виж целия пост
# 2 383
Тогава как в същото време Т Маркет продава тиквичките по 1,75 €/ 3,42 лв. ? Т.е. почти 3 пъти по-евтино!
Струват 3.49€/6.83лв.. Не знам къде виждаш толкова ниска цена.

Има и доволни от поскъпването, гледам в темата. Има и невиждащи го.

...

Защо пак изметвате и овъртате нещата. Сетих се..за да хвърлите вината върху хората..ами не е ок това. Жонглирате с фактите и ги извъртате.
Не видях доволни от поскъпването нито невиждащи го.

Ето едно НЕ жонглиране с факти. Цената в Европа на тиквичките е като в T-market. Цената в ЦБА е над средното.

Тиквичките(и повечето не сезонни зеленчуци продаващи се в България) са произведени в Турция. Една от причините за високите цени е годишната инфлация - 30.65%, но понеже методологията е променена, група от независими турски експерти смятат, че е изчислена неправилно и истинската инфлация е близо 53.42%. Цената на тиквичките от януари 2020г. до януари 2026г. се е увеличила 1949% или грубо 20 пъти.
Ето в турски сайт и в български.
Виж целия пост
# 2 384
Аз съм голямото изключение, че ям тиквички посред зима за под 2 евро килото. Ама, да, тука било топло, и да, тукашните не са оранжерийни. Всъщност няма как да знаем какви тиквички ми продават, факт е само цената.
И като започнете с това примижаване и отричане на фактите, ставате смешни, до трагичност.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия