Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 15

  • 26 969
  • 767
# 255
Ние изпратихме писмо с обратна разписка за дължимите такси (с написани периоди) и хората си платиха Wink Може първо така да пробвате, преди да правите нотариална покана.
За съжаление таксите на банките за банкови сметки на ЕС са доста по-високи отколкото за лична сметка и тегленето е по-сложно, ако не е с карта. Според мен е вариант домоуправителят да си открие лична сметка и да води отчет.
Виж целия пост
# 256
Ние изпратихме писмо с обратна разписка за дължимите такси (с написани периоди) и хората си платиха Wink Може първо така да пробвате, преди да правите нотариална покана.
За съжаление таксите на банките за банкови сметки на ЕС са доста по-високи отколкото за лична сметка и тегленето е по-сложно, ако не е с карта. Според мен е вариант домоуправителят да си открие лична сметка и да води отчет.
Ние открихме в Изипей. Плащаме такса по 1 лв само като превеждаме по банкова сметка. Има и банкиране, и дебитна карта за теглене баз такса от техен банкомат, за поддръжка на сметката няма такса.
Виж целия пост
# 257
Имам заведено дело срещу етажната собственост - ремонт обща част, която отказват да заплатят
До самото дело ще минат около 6 месеца

През това време управителя ще бъде ли информиран че има заведено дело

Кога ще е делото е ясно че ще има - но преди кога ще е датата на делото, ще го информират ли
Виж целия пост
# 258

Ние открихме в Изипей. Плащаме такса по 1 лв само като превеждаме по банкова сметка. Има и банкиране, и дебитна карта за теглене баз такса от техен банкомат, за поддръжка на сметката няма такса.
Драго, благодаря ти , всичко което си написала ми е много полезно.
Предстои ни събиране на много големи суми във връзка с ремонти. Досега го карахме само със събрания, не сме де регистрирали. Има предложение за Сдружение, за мен е дълга и ненужна процедура и доста рискова май?!
Мисля че регистрация само като ЕС е по-добрия вариант, ако някой има опит , моля нека сподели.
Драго, кой се разпорежда със сметката при вас? Управителят ли еднолично или само в присъствие на втори човек?
Чета че така се застрахова ЕС срещу злоупотреби.
Виж целия пост
# 259

Ние открихме в Изипей. Плащаме такса по 1 лв само като превеждаме по банкова сметка. Има и банкиране, и дебитна карта за теглене баз такса от техен банкомат, за поддръжка на сметката няма такса.
Драго, благодаря ти , всичко което си написала ми е много полезно.
Предстои ни събиране на много големи суми във връзка с ремонти. Досега го карахме само със събрания, не сме де регистрирали. Има предложение за Сдружение, за мен е дълга и ненужна процедура и доста рискова май?!
Мисля че регистрация само като ЕС е по-добрия вариант, ако някой има опит , моля нека сподели.
Драго, кой се разпорежда със сметката при вас? Управителят ли еднолично или само в присъствие на втори човек?
Чета че така се застрахова ЕС срещу злоупотреби.
Ние имаме и Сдружение и регистрирана ЕС. Така открихме две сметки. Сдружението е учредено за ремонти, ЕС събира Фонд управление и п-ка. Сдружението го регистрираха за нула време в общината. ММ после им поиска удостоверение, че е управител и на ЕС. С протокол от ОС и регистрацията в общината взе два Булсатата от АВ. После с тях след доста имейли откриха две сметки в Изипей. Титуляр по сметките е управителят на ЕС/Сдружението, вписани са и касиера, и контрольора. Касиерът държи картите и може да получи достъп до сметките ако му подадете личните данни в изипей (копие на личната карта). Иначе може управителят да гледа сметките и да следи движенията без да може да превежда пари, а всички разплащания прави касиера само.
По принцип ЗУЕС казва, че при неотложни ремонти управителят отпуска веднага пари от касата ако има налични. При нас по стечение на обстоятелствата ММ нарежда преводите през банкирането, когато се правят срещу фактури, а касиерът плаща в брой и тегли пари ако имаме плащания срещу разходни ордери.
Застраховка не знам каква е това, но ако се случи нещо с човека държащ паритехна ЕС не се налага да се разправяте,  защото има и такива случаи.
Голям бонус при Изипей е банкирането и картата, защото при повечето банки освен високата такса банкирането е пасивно и няма дебитна карта. Носят се протоколи и т.н. за всяка сума, която се тегли при някои банки. От друга страна, може би така е по-безопасно, но доста по-времеемко и ангажиращо, за хората които се занимават от ЕС.

musicdoubl3, да, би трябвало.
Виж целия пост
# 260
Имам заведено дело срещу етажната собственост - ремонт обща част, която отказват да заплатят
До самото дело ще минат около 6 месеца

През това време управителя ще бъде ли информиран че има заведено дело

Кога ще е делото е ясно че ще има - но преди кога ще е датата на делото, ще го информират ли
Професионален домоуправител ли е?
Виж целия пост
# 261
Имам заведено дело срещу етажната собственост - ремонт обща част, която отказват да заплатят
До самото дело ще минат около 6 месеца

През това време управителя ще бъде ли информиран че има заведено дело

Кога ще е делото е ясно че ще има - но преди кога ще е датата на делото, ще го информират ли

Естествено, че съдът е длъжен да уведоми надлежно страните по делото за първото съдебно заседание - управителят представлява етажната собственост пред третите лица, включително държавните органи и институции. Това е една от предпоставките, за да бъде даден ход на делото.
Виж целия пост
# 262
Има е сметка или две, в Хоуми. 10-20 лв е таксата на месец.  Но мисля, че не е на името на физическо лице.
А, иначе, не е много добре да е на името на Иван от втория етаж, защото Иван може да избяга с парите. Или пък да му се наложи да плаща данък за този приход.
Виж целия пост
# 263
Някой ползва ли фирма за почистване на входа? Ако може за препоръка, евентуално. За София
Виж целия пост
# 264
Естествено, че съдът е длъжен да уведоми надлежно страните по делото за първото съдебно заседание - управителят представлява етажната собственост пред третите лица, включително държавните органи и институции. Това е една от предпоставките, за да бъде даден ход на делото.
а приблизително в какъв срок става това, след завеждане на делото

Професионален домоуправител ли е?
не, един дятка от входа, то той е проблема де и не казва на съседите
Виж целия пост
# 265
Естествено, че съдът е длъжен да уведоми надлежно страните по делото за първото съдебно заседание - управителят представлява етажната собственост пред третите лица, включително държавните органи и институции. Това е една от предпоставките, за да бъде даден ход на делото.
а приблизително в какъв срок става това, след завеждане на делото

Вие адвокат нямате ли си? Защото от началния пост по темата се разбира, че вие сте предявили иск към етажната собственост да ви бъде платена сумата за ремонта. Едва ли сте си написали исковата молба сама. Питайте си адвоката - той ще ви разясни каква е процедурата. "Дело" е доста обширно понятие и до него се стига след поредица действия - на съда и на адвокатите на двете страни. Тези действия предполагам са различни, в зависимост от естеството на гражданския спор. Още повече сроковете за назначаване дати на заседанията в Каспичан и София са различни, зависят от натовареността на съда.
Виж целия пост
# 266
И другите, ако са дядковци с пенсии под 1000 лева, няма да ви платят нищо, даже и да ги осъдите.
Виж целия пост
# 267
И другите, ако са дядковци с пенсии под 1000 лева, няма да ви платят нищо, даже и да ги осъдите.
До колкото е вярно първото изложение на казуса от потребителя - иска е срещу етажната собственост, а не персонално срещу дадковците. Логично ми се струва, ако има присъда в полза на ремонтиралия - плащането да се извърши от наличните пари, събрани по сметките и в касата на ЕС. Така или иначе вноска "Фонд ремонт" се плаща от всички ежемесечно. Като стигне до изпълнителен лист може да изиска от съдия-изпълнителя да блокира не само банковата сметка, но и касата на ЕС. Тогава касиера е длъжен всяка събрана стотинка да превежда по сметките на съдия изпълнителя докато не се изплати цялата присъдена сума.
Виж целия пост
# 268
А касата има ли наличност? ЕС има ли фонд ремонт? Това трябва да се знае предварително.
Виж целия пост
# 269
А касата има ли наличност? ЕС има ли фонд ремонт? Това трябва да се знае предварително.
Е какъв е смисъла да го знае предварително. Докато й затрябва да блокира (това само в случай, че ЕС реши да не си плаща присъдено то)  наличността ще се е променила 1000 пъти.
Изобщо на тоя етап има прекалено много неизвестни:
1. Дали съда ще допусне иска
2. Дали съда ще уважи иска
3. В каква степен ще уважи иска (колко ще присъди)
4. Дали ЕС все пак ще реши и ще си плати доброволно (може да го направи на всеки един етап - преди, по време и след делото)

Ако се стигне до блокиране на касата - най-логичното е там да има постъпления, защото как по друг начин се събират вноските на живущите? Ако всичко се плаща по банка, банковата сметка и без това се блокира
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия