Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 15

  • 26 975
  • 767
# 285
Имам следния казус: касиер съм на нерегистрирана ЕС, нямаме банкова сметка, трябва да преведа капаро за ремонт по банков път. Мога ли да вкарам парите в моя сметка през банкомат и да платя с електронно банкиране, като посоча за основание договора и това, че е за сметка на ЕС?

Извинявай, че се хванах за въпроса ти, но наистина ми е интересно.
Вчера проверих и се оказа, че нашата сегашна ЕС никога не е регистрирана, а лично подготвих всички документи по ЗУЕС още 2015г. От тогава са се сменили два пъти.
Защо домоуправител или съвет на ЕС не би искал да се регистрира? Какви са притесненията ви/им?
Виж целия пост
# 286
Имам следния казус: касиер съм на нерегистрирана ЕС, нямаме банкова сметка, трябва да преведа капаро за ремонт по банков път. Мога ли да вкарам парите в моя сметка през банкомат и да платя с електронно банкиране, като посоча за основание договора и това, че е за сметка на ЕС?

Извинявай, че се хванах за въпроса ти, но наистина ми е интересно.
Вчера проверих и се оказа, че нашата сегашна ЕС никога не е регистрирана, а лично подготвих всички документи по ЗУЕС още 2015г. От тогава са се сменили два пъти.
Защо домоуправител или съвет на ЕС не би искал да се регистрира? Какви са притесненията ви/им?
Защото ги мързи, немървливи са и не искат  да ги търсят от общината, ако се наложи при проблем в ЕС и подадена жалба за нещо си. Просто не им се занимава.
Аз не виждам нищо притеснително в регистрацията и го правя всяка година (знам, че може и на две, но не искам). Това ме легитимира и с този документ мога лесно да изисквам например справки от ВИК, Електро и ТЕЦ-дружествата.
Виж целия пост
# 287
Защото сигурно смятат, че регистрирания домоуправител е по-отговорен при установяване на нередности и е по-лесно подвеждането му под отговорност.
Виж целия пост
# 288
Blush благодаря.
 Мислим е една посока.
Виж целия пост
# 289
Проверявах възможностите за откриване на банкова сметка на ЕС с Общо събрание.
Вариантите изглежда са два

- ПИБ , която предлага два варианта - само разплащателна - 10 лв /месец и разплащателна с ремонти,  мисля около 15 лв / месец.
- Изипей, която Драго препоръча,  без такса,  но ако трябва да се идентифицират отделните апартаменти изглежда е нужно някакво приложение, което от своя страна иска абонамент .

- и някакво междинно решение Приложението Хоуми, , в най-икономичният му вариант  предлага гратисен период от 6 месеца, след което 10 лв на месец, като твърди,  че те са за поддръжка на сметката в ПИБ. Но в  ПИБ ми казаха,  че те си искат парите от нас,  а не през посредник. Така сумата става 20 лв.

Греша май  някъде?
Виж целия пост
# 290
Проверявах възможностите за откриване на банкова сметка на ЕС с Общо събрание.
Вариантите изглежда са два

- ПИБ , която предлага два варианта - само разплащателна - 10 лв /месец и разплащателна с ремонти,  мисля около 15 лв / месец.
- Изипей, която Драго препоръча,  без такса,  но ако трябва да се идентифицират отделните апартаменти изглежда е нужно някакво приложение, което от своя страна иска абонамент .

- и някакво междинно решение Приложението Хоуми, , в най-икономичният му вариант  предлага гратисен период от 6 месеца, след което 10 лв на месец, като твърди,  че те са за поддръжка на сметката в ПИБ. Но в  ПИБ ми казаха,  че те си искат парите от нас,  а не през посредник. Така сумата става 20 лв.

Греша май  някъде?
питай и в общинска банка, това е от сайта им
ето и тарифите https://municipalbank.bg/download/tarifa.pdf
Виж целия пост
# 291
Проверявах възможностите за откриване на банкова сметка на ЕС с Общо събрание.
Вариантите изглежда са два

- ПИБ , която предлага два варианта - само разплащателна - 10 лв /месец и разплащателна с ремонти,  мисля около 15 лв / месец.
- Изипей, която Драго препоръча,  без такса,  но ако трябва да се идентифицират отделните апартаменти изглежда е нужно някакво приложение, което от своя страна иска абонамент .

- и някакво междинно решение Приложението Хоуми, , в най-икономичният му вариант  предлага гратисен период от 6 месеца, след което 10 лв на месец, като твърди,  че те са за поддръжка на сметката в ПИБ. Но в  ПИБ ми казаха,  че те си искат парите от нас,  а не през посредник. Така сумата става 20 лв.

Греша май  някъде?
Каква идентификация и абонамент, не разбрах нещо?
Виж целия пост
# 292
Ние ползваме приложението Livo.
Виж целия пост
# 293
Драго,
ако в ЕС има няколко апартамента, всеки може да получи номер или код с който да си внася неговите задължения на всяка каса. Но за целта е нужно някакво приложение.
Иначе в Изипей ни казаха че можа да се открия само сметка на името на един човек, управителя, но не и на етажната собственост. Нямало такава опция.
При вас как е ?


Ние ползваме приложението Livo.
С каква Банкова сметка сте вързали приложението?
Виж целия пост
# 294
Изи пей, всеки апартамент си има номер и може да се плаща само при тях.
Виж целия пост
# 295
Изи пей, всеки апартамент си има номер и може да се плаща само при тях.
Нашата сметка в Изипей си е обикновена. Нямаме номера на апартаменти, превежда се по сметката на ЕС и Сдружението, после като се влезе в банкирането се вижда кой е платил по основанието на плащането.
Виж целия пост
# 296
Откога започва да тече задължение за плащане на такси? В сградата се  продаде апартамент, в който не живееше никой и не се плащаха такси. Новият собственик прави ремонт, втори месец, всеки ден идва, работи от 8 до 18ч, идват и майстори, изнасят тухли, мазилки и подобни, цапа се стълбище. Домоуправителят казва, че тъй като не живее още, не дължи нищо. В същото време моя позната си прави ремонт на жилището, през това време се изнесе на квартира, 6 месеца продължи ремонта, но си плащаше таксите.
Виж целия пост
# 297
Фонд Ремонти е задължителен и не може да бъде отменен с решение на ОС дори да не живее никой. Той е обвързан с жилището като жилище, а не с евентуално (не)наличие на хора.
За режийни такси няма конкретика - това си е изцяло ваше решение и ако в миналото сте взели такова да не събирате от необитаеми апартаменти ( опрощаване ), то е законно.
Можете да имате допълнителна такса за почистване при ремонти, но това пак си е ваше решение.
Виж целия пост
# 298
Нали имаше промяна -дори да не се живее се плаща за 1 човек? При нас голям зор им беше да плащат тези, които не живеят. Личното ми мнение, че това не е съвсем справедливо, можеше да е половин такса.
Виж целия пост
# 299
Нали имаше промяна -дори да не се живее се плаща за 1 човек? При нас голям зор им беше да плащат тези, които не живеят. Личното ми мнение, че това не е съвсем справедливо, можеше да е половин такса.
Защото текущо се поддържат общите части на всички имоти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия