Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема № 15

  • 26 946
  • 767
# 135
Зависи от големината на апартаментите и техните идеални части, които трябва да бъдат над 50 %. Ние скоро правихме събрание и за ремонт на покрив, и за други неща за смяна, и при нас се събраха около 59%. Хубавото е, че ние имаме 3-ма собственика на по 2 апартамента, което ни улесни за успешен кворум защото сумата беше много голяма.
Важно е да каже как реагира домоуправителя
Цитат
Чл. 13. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Общото събрание се свиква чрез покана, подписана от лицата, които свикват общото събрание, която се поставя на видно и общодостъпно място на входа на сградата не по-късно от 7 дни преди датата на събранието, а в неотложни случаи - не по-късно от 24 часа. Датата и часът на поставянето задължително се отбелязват върху поканата от лицата, които свикват общото събрание, за което се съставя протокол. Общото събрание може да бъде насрочено и да се проведе най-рано на осмия ден след датата на поставяне на поканата, а в неотложни случаи - не по-рано от 24 часа след поставянет
о
Виж целия пост
# 136
Не е неотложен ремонт, а необходим, когато тече от покрива. Т.е. не са застрашени животът и безопасността на хората.
Ако има пари в касата на входа, домоуправителят трябва да финансира с тях ремонта веднага, ако няма - свиква се събрание 7 дни предварително с покана.  ОС трябва да  реши как ще събере необходимите средства, а не дали ще събира! Съкооператорите нямат право да откажат извършването на този вид ремонт. По принцип ако до 1 месец не е свикано събрание и не са взети мерки, Вие също може да отстраните проблема и после или спирате да плащате фонд Ремонт, или си искате парите на куп. Ако не платят, може да заведете иск срещу ЕС.
Има го обяснено в ЗУЕС. Напишете в търсачката необходим ремонт и изчетете членовете, в които  е засегнат този въпрос.
За начало чл. 48
(5) За извършване на необходим ремонт на общи части на сградата се отпускат финансови средства незабавно с решение на управителния съвет (управителя). Общото събрание утвърждава направените разходи, които са удостоверени с платежни документи.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 82 от 2023 г., в сила от 31.12.2023 г.) Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание, в случаите, когато е уведомил управителя за необходимостта от такъв, но той не е свикал общо събрание в едномесечен срок от уведомяването. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.

(7) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Ако разходите, извършени от собственик, не бъдат възстановени по реда на ал. 6, той има право да предяви иск срещу останалите собственици.
Виж целия пост
# 137
Не е неотложен ремонт, а необходим, когато тече от покрива. Т.е. не са застрашени животът и безопасността на хората.

16. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) "Неотложен случай" е наличие на факти или обстоятелства, които създават предпоставка за разрушаването на сградата или на съседни или близко стоящи сгради, на техни конструктивни елементи, общи части, инсталации или части от тях или за такова увреждане на сградата или на съседни или близко стоящи сгради, на техни конструктивни елементи, общи части, инсталации или части от тях, което възпрепятства нормалното използване на сградата или самостоятелните обекти в нея, както и наличието на факти и обстоятелства,
Виж целия пост
# 138
Не е неотложен ремонт, а необходим, когато тече от покрива. Т.е. не са застрашени животът и безопасността на хората.

16. (нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) "Неотложен случай" е наличие на факти или обстоятелства, които създават предпоставка за разрушаването на сградата или на съседни или близко стоящи сгради, на техни конструктивни елементи, общи части, инсталации или части от тях или за такова увреждане на сградата или на съседни или близко стоящи сгради, на техни конструктивни елементи, общи части, инсталации или части от тях, което възпрепятства нормалното използване на сградата или самостоятелните обекти в нея, както и наличието на факти и обстоятелства,
В случая не стана ясно от питането къде тече и колко тече, за да е спешно! Защото ако капе някъде в общите части, конструктивно няма предпоставка за разрушаване на сградата, най-вероятно не им и пречи да си живеят.
Ако им тече в апартамента и не могат да го обитават - вече става неотложно (възпрепятства нормалното използване на сградата или самостоятелните обекти в нея).
И в двата случая управителят трябва да отпусне пари и в двата случая нямат право да откажат събиране на средствата! Въобще не я интересува питащата колко хора ще гласуват ЗА. А май нея това я притеснява според предния й пост.
Виж целия пост
# 139
какво е значението колко ще гласуват - ЗА, независимо дали 1 или 10 са против следва съд, с известен край

(2) Общото събрание не може да откаже приемане на решение за извършване на разходи, които са необходими за поддържането или за възстановяването на общите части на сградата.

дори ми е чудно защо такива дела се влачат 7-8 месеца - след като всеки знае как ще свършат - това и обикновен прокурор, трябва да може да решава такива дела
Виж целия пост
# 140
какво е значението колко ще гласуват - ЗА, независимо дали 1 или 10 са против следва съд, с известен край

(2) Общото събрание не може да откаже приемане на решение за извършване на разходи, които са необходими за поддържането или за възстановяването на общите части на сградата.

дори ми е чудно защо такива дела се влачат 7-8 месеца - след като всеки знае как ще свършат - това и обикновен прокурор, трябва да може да решава такива дела
Именно, не я интересува, това написах и аз, защото питаше това
При необходим спешен ремонт на покрива, нужно ли е съгласието на всичките 8 апартамента или може 50+1% ид. части или 5 апартамента да са съгласни?
Само трябва да решат до кога ще съберат парите. Ако е неотложен ремонт чл. 49
Виж целия пост
# 141
Здравейте
Някой регистрирал ли е скоро ЕС в общината.
Освен протокол и попълнено заявление трябва ли и нещо друго ?
Виж целия пост
# 142
Здравейте
Някой регистрирал ли е скоро ЕС в общината.
Освен протокол и попълнено заявление трябва ли и нещо друго ?
Не
Виж целия пост
# 143
Аз имам въпрос, свързан с фонд "Ремонти".
В ЕС имаме големи и малки апартаменти и сумите, които собствениците заплащат са различни предвид притежаваните идеални части.
Във връзка с преминаването към единната европейска валута от 01.01.2026 г. как следва да се закръглят сумите, които ще се плащат към фонда:
- според курса на БНБ - 1,95583  или
- според притежаваните идеални части от собствениците?
Виж целия пост
# 144
Първо според курса. Ако сумата стане неудобна за плащане и връщаме на ресто, като например 11.31 евро, то можете да си прегласувате сумите да се закръглят нагоре, например.
Виж целия пост
# 145
Аз имам въпрос, свързан с фонд "Ремонти".
В ЕС имаме големи и малки апартаменти и сумите, които собствениците заплащат са различни предвид притежаваните идеални части.
Във връзка с преминаването към единната европейска валута от 01.01.2026 г. как следва да се закръглят сумите, които ще се плащат към фонда:
- според курса на БНБ - 1,95583  или
- според притежаваните идеални части от собствениците?
Вие вече си събирате по ид.ч., остава само да превалутирате както petiaivanov е писала. Под 5 ст ние ще пишем надолу, над 5 ст - нагоре. Решете го на ОС.
Виж целия пост
# 146
Цитат
Здравейте !
Имам следният проблем.Съседите на долния етаж имат аспиратор,вклщчен в общият въздуховод на сградата.Газовете и миризмите от готвено нахлуват у нас. Как може да се реши този проблем законно.Собстеникът на долният етаж отказва всякакъв контакт с нас.

И при нас е така. Стар блок, има един тесен въздуховод с розетка в банята, до този на тръбите. Съседите отдолу са включили абсорбатора в него, пробили са стената от кухнята. Комининът в кухнята, който може да играе ролята на въздуховод и където е кухненската розетка, е махнат преди години в няколко апартамента и на практи няма такъв. Голям кеф като тръгнат миризмите отдолу.
Бяхме решили този проблем с автоматичен вентилатор Cata, който се затваря плътно. И когато е плътно хванат и към дупката в стената, не влизат миризми, когато вентилаторът не работи. Пускаме го, когато няма миризми. Ползваме го предимно за бързо проветряване при отворени прозорци в стаите, тъй като е мощен.

Мисля, че беше такъв, трябва да се внимава да съвпада диаметъра на отвора с този на вентилатора. те са с различни диаметри и мощност. На снимката е в отворено, работно положение. Когато не работи, предната част се прибира и го затваря.
https://baniastil.com/%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0 … s-(10)-10082.html

Здравейте, навсякъде е така. Може да купите клапа или да си отваряте прозореца и да пускате вашия аспиратор. Прозореца се слага на система при ползваме на аспиратора задължително!
Виж целия пост
# 147
Здравейте
прочетох всичко написано относно теч от съсед и какво да предприема, защото имам същия проблем
Съседката над нас отказва да си отремонтира теч в банята, който е доказано с термокамера ,че е от нея.
Според съвети, описани във форума трябва да :
1. уведомя домоуправителя ,който да ми се подпише на протокол ,че е запознат със проблема. Той самия може ли да я накара да си отстрани теча?
2. с протокола от домоуправителя да входирам жалба в общината. Те имат ли правомощия да я накарат да си отстрани теча?
3. да си направя застраховка. След като ми изплатят определената сума за пораженията те имат ли правомощия да я накарат да си отстрани теча?

Какво друга трябво да предприема според вас?

Не ме разбирайте погрешно, ще направя всичко което е нужно по законен ред, но дали това ще я накара да си отстрани теча?
Изключително неприятно положение, но не ми се иска да се стига до саморазправа, защото теча от банята й вече е и в спалнята ни
Виж целия пост
# 148
Консултирай се с адвокат.
Само и единствено влязлото в сила съдебно решение, осъдително такова, може да я задължи.
Виж целия пост
# 149
Също не мисля, че някой може да задължи някого да си направи ремонт. Още повече, че нямате право дори с полиция да влизате в чужда собственост. Доказано ли е откъде е течът - тръба или...? Ако е от фугите на плочките, просто се префугира, не е скъпо или сложно. Ако е от тръба, вече ще трябва разбиване.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия