Коледа 2025

  • 94 912
  • 1 441
# 585
Благодаря, Роца!
Вероятно няма с какво да заменя анасона, че никак не ми понася, но ако все пак си пробвала с нещо? Или какво би било подходящо да го замести, включително по аромат. Няма да са същите сладки, но предполагам, че заради технологията на приготвяне и състава ще са много фини и крехки и искам да ги пробвам.
Кубратова, аз лично не съм пробвала замяна, понеже това е единственият вариант в който харесвам анасон Joy, но в един от източниците, където гледах рецептата, казваха, че може да се замени с ванилова, или друга есенция.
Виж целия пост
# 586
Скрит текст:
Благодаря, Роца!
Вероятно няма с какво да заменя анасона, че никак не ми понася, но ако все пак си пробвала с нещо? Или какво би било подходящо да го замести, включително по аромат. Няма да са същите сладки, но предполагам, че заради технологията на приготвяне и състава ще са много фини и крехки и искам да ги пробвам.

Звезден анасон или смес от канела и карамфил, като замяна. Но, промяна във вкуса ще има при всички положения. Това е специфична рецепта за Елзас по Коледа, включваща анасон.
Виж целия пост
# 587
Пейч, благодаря! Знам, че със сигурност вкусът ще се промени, но ми се иска да постигна текстурата, макар и с друг вкус. Хич не понасям анасон - даже през 2-3 маси в заведение, ако консумират питие с анасон, се местя Simple Smile
Виж целия пост
# 588
Аз приготвям ето тези локумки с тъмна бира. Много са лесни и са много вкусни:
https://www.kulinarno-joana.com/2015/10/purichki-s-lokum-i-orehi-lokumki/
Виж целия пост
# 589
Правя подобни сладки с ароматно бяло вино и с локум. Не за Коледа, но биха могли да станат, защото са като снежни топчета, а и позволяват дълго съхранение.
Скрит текст:
Бадемовите сладки свързвам с Коледа аз, може би заради цитрусовият аромат.
Мини Амаретите и Ричарелите с портокалов сок и корички със сигурност ще направя.  
Скрит текст:


Тези сладки също са с коледен аромат - ябълки леко запържени в масло, орехи, канела и крехко тесто, което се топи в устата.
Скрит текст:
Общо-взето у дома всяка седмица е Коледа Grinning, все забърквам по нещичко сладко, вече нищо пакетирано нe купувам.

Мики, дали може твоята торта Кардинал да се направи с оригиналният крем за Тирамису - с маскарпоне и жълтъци? Та дори да трябва да разделя блатовете на три за да е по-стабилна, но искам да избегна сметаната, не я харесват моите - блудкава и безвкусна била.
Виж целия пост
# 590
Sysly, тези топчета на мама в тетрадката са записани точно като "снежни топки" Simple Smile, така че са си право в десятката за Коледа. По спомени в нейните имаше и парченце орех, но това вече е добавка, без която може.
Виж целия пост
# 591
Кубратова, в моята тетрадка от мама, сладките топчета с орехова ядка в средата, също са записани като "Снежни топки."
Виж целия пост
# 592
Sysly, тези топчета на мама в тетрадката са записани точно като "снежни топки" Simple Smile, така че са си право в десятката за Коледа. По спомени в нейните имаше и парченце орех, но това вече е добавка, без която може.
Да, но в случая в самият локум си имаше парченца орехи и не съм слагала допълнително.
Правила съм ги и с масло вместо олио /по рецепта/ и съм добавяла ситно смлени орехи в брашното, стават като тези извитите сладки на Натална. Не помня как се казваха - Рохлички мисля бяха, но не съм сигурна.
Виж целия пост
# 593
Sysly, може ли рецепти, за тези с виното и с бадема,  моля
Виж целия пост
# 594
Сладки топчета с пълнеж от варено кондензирано мляко
 
Виж целия пост
# 595
Sysly, може ли рецепти, за тези с виното и с бадема,  моля
Заповядай:

Локумки с бяло вино /Пияни локумки/:

Скрит текст:
Съставки:
300 гр. брашно.
1 ч.л. бакпулвер.
2 пакетчета ванилова захар.
Щипка сол.
120 мл. бяло вино.
120 мл. олио
240 гр. локум (3-4 кутийки).
Пудра захар за овалване - в нея добавям едно прахче ванилия.

Късат се малки топчета колкото орех (моите са по 11 гр.), разплескват се върху дланта, поставя се половината от едно кубче локум и се оформя на топче.
Пекът се на около 180 гр. докато порозовеят.
Овалват се в пудра захар още докато са горещи.

За моят прочит на Ричарелите и Амаретите нямам написана рецепта. Обичам да импровизирам и карам на вкус и по усет. А и на тях няма какво да им се сбърка. Хващам една класическа рецепта и я напасвам по мой вкус и с каквито продукти разполагам в момента. Grinning

Допълвам, че намерих тази рецепта. Все пак съм записала един вариант, което означава, че съм била доволна от резултата Grinning:
Това е моя хрумка, нещо средно между Амарети и Ричиарели, но с хрупкав завършек отгоре.
Скрит текст:
1 белтък.
40-50 гр. пудра захар.
90-100 гр. бадемово брашно или смлени белени бадеми.
Щипка сол.
Настъргана кора от половин портокал.
Няколко капки портокалов сок.
2-3 капки есенция - горчив бадем или ч.л. Амарето. Аз слагам и двете.
И филирани бадеми за декорация и допълнителна хрупкавост.

Белтъка избивам с щипка сол и няколко капки портокалов сок до твърд връх. Не ги темперирам, директно от хладилника.
Сухите съставки предварително смесени прибавям постепенно до лепкава смес с нежно бъркане.

С лъжичка поставям рошави късчета на разстояние едно от друго и отгоре добавям филиграни бадеми с леко притискане.

Пека ги в предварително загрята фурна на 60-100 гр- до леко порозовяване на основата. По-красиви са когато са бели, но пък са по-вкусни леко порозовели. Вътре в сърцевината остават нежни и леко лепнещи като при целувките.
Виж целия пост
# 596
Колко трайни са Балеринките/Корекомките? Мога ли да ги направя 10 дни преди Коледа?
Виж целия пост
# 597
Сисли, за ставането, ще стане... просто вкусът ще е друг. Според мен, единия вариант е да го направиш класическия крем за тирамису ( маскарпоне, малко захар, жълтъци и сметана), като сложиш по-малко сметана, за да стане една идея по-плътен. Другия вариант, който мисля, че повече ще си пасне е да направиш Ками крем (маскарпоне, кондензирано мляко, сметана, ванилия), като пак сложиш по-малко кондензирано и сметана, за да не стане много сладък, това, ако ще сложиш сладко, както е по-рецептата.
Сещам се и за трети вариант, който ще си пасне... маскарпоне, рикота, малко пудра захар и ванилия. Ще стане по-лек и неутрален на вкус, и ще се впише най-добре с тортата.
Виж целия пост
# 598
Здравейте,търся рецептата за капучинови звезди,но от първа страница,не се отваря.
Виж целия пост
# 599
Скрит текст:
Здравейте,търся рецептата за капучинови звезди,но от първа страница,не се отваря.

Линкът от първа страница на Марчева е редовен и се отваря нормално.
https://cookwithmarcheva.blogspot.com/2019/10/blog-post_804.html
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия