Инвестиции - къде, как, какво? - Тема 5

  • 23 486
  • 430
# 285
Здравейте !
Съвсем прохождаща съм в инвестициите в акции, макар да обмислям идеята от поне 3 г.
Започнах с 212 и засега се движа с около 72 % ръст за 1 година , макар вложените ми да са смешни като стойност - исках да опитам.
Далеч не съм хазартен тип и по - скоро се уча в движение. Идеята ми е за дългосрочни инвестиции с добра доходност. Акциите ми са в нискорискови компании .
Според вас , какъв процент от доходите е нормално да бъдат инвестирани в акции ?
Виж целия пост
# 286
Здравейте !
Съвсем прохождаща съм в инвестициите в акции, макар да обмислям идеята от поне 3 г.
Започнах с 212 и засега се движа с около 72 % ръст за 1 година , макар вложените ми да са смешни като стойност - исках да опитам.
Далеч не съм хазартен тип и по - скоро се уча в движение. Идеята ми е за дългосрочни инвестиции с добра доходност. Акциите ми са в нискорискови компании .
Според вас , какъв процент от доходите е нормално да бъдат инвестирани в акции ?
Зависи колко време отделяме за това. При мен акциите са 50 процента от всичките ми спестявания и инвестиции. Но аз при тренировка, при пътуване с кола, постоянно слушам видеа и членувам в такива групи. Така че е много индивидуално. Но все пак при мен 70 от тези акции са под формата на ЕТФ, защото това е пакет от акции, примерно 500-те най-мощни американски компании. В индивидуални компании има риск в този развиващ се свят, всяка добра инвестиция и компания да се срине за месеци и да изчезне.
 Само вижте кои са били най-мощните компании през 2000 година. Някои от тях в момента ги няма на картата. Докато ако тогава сте избрали ЕТФ от най-добрите компании, реално изобщо не ви бърка, че 10 компании ще изчезнат и на тяхно място ще има нови такива.
Виж целия пост
# 287
Планирам да направя същото с 50% от спестяванията си , и то точно в ETF -и.По същите причини , които пишете. Благодаря за отговора , полезен ми е точно в този момент .
Виж целия пост
# 288
Каква част от дохода да инвестирате е много относително. По-скоро от спестените пари трябва да се определи процента. Едно е ако разходите са равни на приходите, друго ако са 1/3. Правилно ETF е по-сигурно от индивидуални акции. Естествени има и доста консервативни акции и по-рискови. Принципно едни 10-20% може да се отделят за хазарт колкото да има тръпка.
Виж целия пост
# 289
Здравейте !
Съвсем прохождаща съм в инвестициите в акции, макар да обмислям идеята от поне 3 г.
Започнах с 212 и засега се движа с около 72 % ръст за 1 година , макар вложените ми да са смешни като стойност - исках да опитам.
Далеч не съм хазартен тип и по - скоро се уча в движение. Идеята ми е за дългосрочни инвестиции с добра доходност. Акциите ми са в нискорискови компании .
Според вас , какъв процент от доходите е нормално да бъдат инвестирани в акции ?

Няма правилен бланкетен отговор на въпроса колко процента да инвестирам. За да знае някой трябва да е наясно с повечето неща в живота ти, така че сама преценяш, като вкараш повече, може би ще можеш да изкараш повече след време, това е бланкетния отговор.

Интересно ми е обаче кои са тези ниско рискови компании, които за една година са върнали 72%? На мен ми звучи малко като да кажа че София - Бургас го вземам за 2 часа но не карам бързо. По принцип може да си купила точно на 07.04.2025 когато беше дъното на пазара и наистина ниско рискови компании да са скочили толкова но ми е интересно да разбера кои са?
Виж целия пост
# 290
Здравейте !
Съвсем прохождаща съм в инвестициите в акции, макар да обмислям идеята от поне 3 г.
Започнах с 212 и засега се движа с около 72 % ръст за 1 година , макар вложените ми да са смешни като стойност - исках да опитам.
Далеч не съм хазартен тип и по - скоро се уча в движение. Идеята ми е за дългосрочни инвестиции с добра доходност. Акциите ми са в нискорискови компании .
Според вас , какъв процент от доходите е нормално да бъдат инвестирани в акции ?

Няма правилен бланкетен отговор на въпроса колко процента да инвестирам. За да знае някой трябва да е наясно с повечето неща в живота ти, така че сама преценяш, като вкараш повече, може би ще можеш да изкараш повече след време, това е бланкетния отговор.

Интересно ми е обаче кои са тези ниско рискови компании, които за една година са върнали 72%? На мен ми звучи малко като да кажа че София - Бургас го вземам за 2 часа но не карам бързо. По принцип може да си купила точно на 07.04.2025 когато беше дъното на пазара и наистина ниско рискови компании да са скочили толкова но ми е интересно да разбера кои са?

Гугъл 100% нагоре за 10 месеца, в моя случай. И това е само един от примерите.
Здравейте!
Инвестирала съм в етф и в отделни акции. Акциите имат по-голям растеж, но етф са ми с по-голяма доходност. Имам и един REIT

Хубава тема! Simple Smile Радвам се, че ви намерих! Аз не съм в България, за протокола.
Виж целия пост
# 291
Много е хубава (показателна) темата и сега хвърлих поглед на последните страници и се замислих, след миналогодишните рекорди и повсеместен оптимизъм, за следващата година-две коя сфера ще е най-добър (най-малко лош) вариант - софикс, недвижимите имоти, AI акциите, ценни метали или кеш? Лично аз се колебая между последните две.
Виж целия пост
# 292
Здравейте !
Съвсем прохождаща съм в инвестициите в акции, макар да обмислям идеята от поне 3 г.
Започнах с 212 и засега се движа с около 72 % ръст за 1 година , макар вложените ми да са смешни като стойност - исках да опитам.
Далеч не съм хазартен тип и по - скоро се уча в движение. Идеята ми е за дългосрочни инвестиции с добра доходност. Акциите ми са в нискорискови компании .
Според вас , какъв процент от доходите е нормално да бъдат инвестирани в акции ?

Няма правилен бланкетен отговор на въпроса колко процента да инвестирам. За да знае някой трябва да е наясно с повечето неща в живота ти, така че сама преценяш, като вкараш повече, може би ще можеш да изкараш повече след време, това е бланкетния отговор.

Интересно ми е обаче кои са тези ниско рискови компании, които за една година са върнали 72%? На мен ми звучи малко като да кажа че София - Бургас го вземам за 2 часа но не карам бързо. По принцип може да си купила точно на 07.04.2025 когато беше дъното на пазара и наистина ниско рискови компании да са скочили толкова но ми е интересно да разбера кои са?
Не е тайна . Banco Santander  и Saab . 
Явно съм уцелила, което никак не е гаранция за бъдещ успех.
Само че Saab вече са в корекция , не са изгодна сделка към този момент .
Виж целия пост
# 293
Много е хубава (показателна) темата и сега хвърлих поглед на последните страници и се замислих, след миналогодишните рекорди и повсеместен оптимизъм, за следващата година-две коя сфера ще е най-добър (най-малко лош) вариант - софикс, недвижимите имоти, AI акциите, ценни метали или кеш? Лично аз се колебая между последните две.
Пропускаш нефт, газ, суровини, храни, рядко земни метали, фарма, оръжия и кой знае колко други.
Виж целия пост
# 294
Не е тайна . Banco Santander  и Saab . 
Явно съм уцелила, което никак не е гаранция за бъдещ успех.
Нещо не се вързва. Банката е назад 2.6% за година при дивидент 2.4% Saab е малко на ръст. Откъде идват 72%?
Виж целия пост
# 295
Не е тайна . Banco Santander  и Saab . 
Явно съм уцелила, което никак не е гаранция за бъдещ успех.
Нещо не се вързва. Банката е назад 2.6% за година при дивидент 2.4% Saab е малко на ръст. Откъде идват 72%?

Покажи какво гледаш. Кои тикери?
Виж целия пост
# 296
Saab е от 200 на 600 SEK. С пик над 700. Банката е от 6 на 10+ евро с пик над 11.
Поздравления, много добри попадения. Е то Saab е 3 пъти нагоре от това повече здраве му кажи.
Виж целия пост
# 297
Покажи какво гледаш. Кои тикери?
Правилните, но за грешен период. Моя грешка
Виж целия пост
# 298
Може ли да споделите тикерите?
Виж целия пост
# 299
Може ли да ме посъветвате каква златна монета да купя?  Искаме да подарим за свадбата на дъщеря ми златна монета. Бях чела някаква статия за златните монети, че не всяка си държи цената и при нужда не може да се продаде по всяко време .
Виждала съм в Първа инвестиционна банка дори специални монети за такъв случай. Те дали биха  си запазили стоиноста. Искам да уточня, че дъщеря ми не живее в Бг.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия