Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване тема 92

  • 37 507
  • 772
# 720
Момичета, а някой при Маслянков да е правил двойна мастектомия+експандери?
Аз правих при него двойна мастектомия с импланти и лимфна дисекция в една операция.
Доволна съм.
Виж целия пост
# 721
Момичета, моля за мнение при направен преглед мануално и с ехограф и заключение - операция с пълна двустранна мастектомия какво бихте направили, прегледа е от хирург, който работи и като мамолог в няколко частни центъра, София. От вчера е случката, профилактичен преглед, веднага след него пациента е насочен за мамолог по най-бързия начин, който откри това:
Хирурга/ мамолог каза че не бил привърженик на първо химиотерапия, после операция, направо операция трябвало, други изследвания не са правени, само мануално и ехограф - не трябва ли да се направи ЯМР или Пет скенер, или само обикновен скенер, налична фамилна обремененост. За София къде да се отиде най-добре - Онкото в Дървеница, д-р Йорданов в Сити клиник или Байчев ВМА?
Виж целия пост
# 722
Златният стандарт , за да се постави диагноза е ЯМР на гърди, Пет скенер и корбиопсия. Чак тогава се предприемат следващите стъпки. Не правете бързи ходове от страх. Желая всичко да се окаже фалшива тревога.
Виж целия пост
# 723
Момичета, моля за мнение при направен преглед мануално и с ехограф и заключение - операция с пълна двустранна мастектомия какво бихте направили, прегледа е от хирург, който работи и като мамолог в няколко частни центъра, София. От вчера е случката, профилактичен преглед, веднага след него пациента е насочен за мамолог по най-бързия начин, който откри това:
Хирурга/ мамолог каза че не бил привърженик на първо химиотерапия, после операция, направо операция трябвало, други изследвания не са правени, само мануално и ехограф - не трябва ли да се направи ЯМР или Пет скенер, или само обикновен скенер, налична фамилна обремененост. За София къде да се отиде най-добре - Онкото в Дървеница, д-р Йорданов в Сити клиник или Байчев ВМА?

Не става въпрос за първо химиотерапия или първо операция. Пациентката НЯМА ДОКАЗАН РАК!

След ехограф се е оперирало в миналия век. Този доктор прилага остарели методи и бих потърсила друг специалист (лично аз посетих 4 хурурга и 5 онколога преди да взема решение).

Задължително първо кор биопсия и хистология, които да докажат рака.

И ако има рак, задължително е СТАДИРАНЕ.

Чак тогава следва лечение (операция, терапия и пр.). Невинаги има химиотерапия преди операцията.

Абсолютно погрешно е да се оперира без ракът да е доказан с хистология и да е стадиран с ЯМР, КТ или ПЕТ КТ.

Тялото си е на пациента и той избира как ще бъде лекуван, със съвременни методи или по остарялата школа...

Ето най-обща информация за стъпките на лечение (дълъг текст е, но съм събрала и подредила най-важните неща, които биха улеснили всеки, който се сблъсква с диагнозата):

Скрит текст:

Според съвременната медицина се прави:

-   Кор биопсия – дебелоиглена биопсия под ехографски контрол (не тънкоиглена, не отворена). Кор биопсията е с местна упойка и не е болезнена. Остава белег, като от убождане и мястото посинява, но няма болка.

-   Пробата се изследва за да се определи вида на тумора (Не с гефрир, той дава много грешки и не се прилага в напредналите държави. Дамата, осъдила болницата в Русе за отрязаната гърда е била с гефрир. За съжаление у нас все още много лекари го прилагат).

В случай, че се окаже злокачествен се прави имунохистохимия . Това е изследване за отнасяне към
•   Естроген,
•   Прогестерон
•   и HER 2 (трансмембранен растежен хормон).
•   Определя се ki67 - полифератна активност, която определя скоростта на нарастване на тумора и може да бъде до 100. За ниски стойности се приемат под 20 (преди са се приемали под 14)
•   Обикновено се гледа и E-cadherin – трансмембранен белтък, при чиято липса или ниски стойности по-лесно се откъсват клетки.

-   Освен мамография и ехография задължително се правят още образни изследвания (с контраст) – ЯМР,  КТ(скенер), ПЕТ КТ – едно или няколко от изброените. Това е необходимо, за да се стадира ракът.

Едва тогава се определя лечението – операция, химиотерапия, хормонална терапия, лъчетерапия и т.н.

При чисти лимфни възли с ниско ki67 и хормонозависим тумор, но Her 2 негативен световните протоколи не препоръчват химиотерапия, защото е неефективна. В такива случаи някъде правят теста Ендопредикт, който у нас не се поема от здравната каса, а  е сериозна сума (около 4900 лв).

При чисти лимфни възли най-добрият вариант е сентинелна биопсия. При нея се махат само 1-2-3 стражеви лимфни възли и после ръката може да се натоварва. Повечето лекари у нас работят по старата школа и правят лимфна дисекция - махат всички лимфни възли от първи и втори ред и после ръката трябва да се пази до живот, за да не се получи лимфедем.

При заразени лимфни възли се прави лимфна дисекция.

При мултифокален карцином най-често се прави мастектомия.

За медицинските специалисти:

Биопсията се прави от хирург онколог (по-рядко от специалист по образна диагностика).

Хистологията от патолог.

Лечението е при медицински онколог.

Това са различни специалисти.


За да се лекува човек от медицински онколог, трябва да има доказан карцином. Т.е. почва се с хирург онколог и кор биопсия.

После хистологията.

Ако излезе злокачествено образувание, се търси помощ от медицински онколог.

Следва лекарска онкокомисия (мултидисциплинарен екип) и после терапия/лечение/операция,  каквото решат...


В случаите,  в които ще има неоадювантна (предоперативна) химиотерапия е добре туморът да се маркира предварително. Така ще се знае точно къде е бил и ако се повлияе напълно от "химията" и изчезне, после хурургът ще се ориентира по маркираното място точно  къде да реже.

Диспансеризирането е след като приключи активното лечение.

Живеем в 21. век и е редно да се възползваме напълно от постиженията на съвременната медицина. Не сме в миналия век, че да се оперираме след ехограф и да правим тънкоиглена и отворена биопсия. За съжаление много от българските лекари работят по старата школа. Не зная дали нямат нужната апаратура или умения или двете…


Ако хистологията открие доброкачествено образувание, следва наблюдение или операция. Толкова. Няма нужда от още образни изследвания, от имунохистохимия и пр.


В случай, че се наложи мастектомия, имайте предвид,  че е възможно да се направи реконструкция:

-  След приключване на активното лечение. Обикновено с няколко операции. Когато е имало лъчетерапия, кожата е изменена и първо пренасят материал с мазнина ( от гърба или корема най-често).

- Мастектомия с едномоментна реконструкция,  т.е. по време на самата операция (маха се туморът и се слага импланта). Възможна е и двустранна мастектомия с едномоментна реконструкция.

Виж целия пост
# 724
Абсолютно ,подкрепям!
Да дадеш заключение за двустранна мастектомия,след ехография, е престъпление...
Даже няма да питам за името на хирурга...
Виж целия пост
# 725
това е доктора
https://superdoc.bg/lekar/dots-tsanko-tsankov-dm-7303
Виж целия пост
# 726

Благодаря,  че го посочихте! Да знаем и да не го препоръчваме!

И да предупреждаваме дамите да бягат по-далече от него!
Виж целия пост
# 727
Аз следвах стриктно стъпките на Вела!
Искам да кажа, че мамолога и мен ме изпрати на доверен от него хирург който да ме оперирал както и на ЯМР точно на определено място с напечатана хартийка, че той ме изпраща.
Ще ходя на второ мнение при Виктор Йорданов а след 5 месеца съм на контролно ЯМР.
Това преминах ...
- ехограф
- мамограф
- ЯМР с контраст
- Кор биопсия
- Имунохистохимия
Виж целия пост
# 728
Привет! И аз да се включа. Както споделиха и другите дами – много е важно да се следва правилната последователност от стъпки. Това не е просто формалност, а начин да се вземат най-точните решения за лечението навреме. Тези подходи са утвърдени в практиката по света, защото дават най-добър шанс за правилна диагноза и терапия. За съжаление, в България все още често се случва да се прескачат или разместват ключови етапи… и това понякога води не просто до объркване, а до решения, които не са най-добрите за пациента. Затова е толкова важно да сме информирани и спокойни в решенията си.

Категорично бих Ви насочила към д-р Виктор Йорданов. Часовете за него се пускат през централата на Сити около 20-то число за следващия месец, все още може да има за април..Опитайте се да се обадите, обяснете ситуацията – често проявяват разбиране и има шанс да ви съдействат с по-ранен час.

Ето тук съм описала всички стъпки при съмнение за рак на гърдата:
https://vm.tiktok.com/ZNRxKS5wf/

А на всички прекрасни хора тук – честито Благовещение. Дай Боже само добри вести да чуваме!
https://vm.tiktok.com/ZNRxKqFD1/

Момичета, моля за мнение при направен преглед мануално и с ехограф и заключение - операция с пълна двустранна мастектомия какво бихте направили, прегледа е от хирург, който работи и като мамолог в няколко частни центъра, София. От вчера е случката, профилактичен преглед, веднага след него пациента е насочен за мамолог по най-бързия начин, който откри това:
Хирурга/ мамолог каза че не бил привърженик на първо химиотерапия, после операция, направо операция трябвало, други изследвания не са правени, само мануално и ехограф - не трябва ли да се направи ЯМР или Пет скенер, или само обикновен скенер, налична фамилна обремененост. За София къде да се отиде най-добре - Онкото в Дървеница, д-р Йорданов в Сити клиник или Байчев ВМА?
Виж целия пост
# 729
Да допълня, че ако са няколко образувания, трябва да се вземе кор биопсия от всяко, защото може да има разлики (например едно да е ин ситу и да е с едни характеристики, а другите с други, както при мен).
Виж целия пост
# 730
Днес бях на ехограф при Д р Гергов  и го попитах дали е нужно  и мамография/правила съм 2023/ след като прегледа беше ок , а и ми предстои Пет скенер, та последва ядосано  че трябва ,но ако не искам си е моя работа. Задължително ли е на всеки две години? Може би има значение структурата на гърдата и дали има съмнения ?
Виж целия пост
# 731
Съвета беше да се редуват 1 год ехо 1 мамограф, това е ако всичко е наред.
Виж целия пост
# 732
М.м., има значение структурата - на мен двама ехографиста са ми казвали, че съм с плътни гърди и няма смисъл от мамограф. Правила съм по собствена воля отдавна. Иначе ехограф и ПЕТ скенер минавам на шест месеца, което също има значение, предполагам. Ако те пращат, знаеш, че не е мъчително изследване, така че иди за твое спокойствие.
Виж целия пост
# 733
И моята структура е плътна имам малка киста, но товара от Пет не е малък и затова се чудя
Виж целия пост
# 734
Днес бях на ехограф при Д р Гергов  и го попитах дали е нужно  и мамография/правила съм 2023/ след като прегледа беше ок , а и ми предстои Пет скенер, та последва ядосано  че трябва ,но ако не искам си е моя работа. Задължително ли е на всеки две години? Може би има значение структурата на гърдата и дали има съмнения ?
При много плътна структура нищо не можеш да разбереш от мамографията - прави се ЯМР или поне контрастна мамография. След като след РМЖ на дясна гърда и съмнение след ехограф за РМЖ на лява направих 3Д мамография в Сити, доц. Виктор Йорданов ми се накара защо изобщо съм я правила, при моята плътност нищо не се виждало и трябвало ЯМР или поне контрастна мамография. После направих ЯМР, но понеже беше лобуларен мултифокален, пак не даде много яснота, едва след операция и хистология се потвърди.
Виктор Йорданов е идвал на презентация в нашата фирма за рак на гърдата и профилактиката му и показа със снимки как понякога на мамограф не се вижда ясно при плътни гърди образуванието - стоеше като едно сиво размазано петно и не дава явно яснота за образните диагностици. Мамографията е изключително важна и необходима, но не винаги върши работа.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия