Седмокласници 2025/2026 - тема V

  • 28 462
  • 757
# 480
Имам дете,което държа НВО 2020г-гидината на ковид.Нощта преди математиката направи ужасен пристъп /астматик е/, не спахме почти цялата нощ,сутринта и кашляше леко-слава богу нямаше температура,защото тогава я мереха на входа. Мина,даже изкара супер резултат,но за всички ни беше огромен стрес...
Виж целия пост
# 481
За кандидатстване в университет има 35345 възможни дати за явяване на изпит, а за след 7 клас - по една. Не знаех, че ако се явиш на допълнителните поради болничен престой участваш чак след 4то класиране. Направо си звучи като присъда да се разболееш на заветните дати... А децата най-много се притесняват от това какво ще кажат другите (приятели, съученици) - ей тоя тъпак уж много умен, пък изкара малко. Питам го той така ли мисли за познатите си, които не са успели в едно или друго - не, не мислел така. А защо смяташ, че за теб някой би помислил това - сигурен бил. И всяка друга паралелка извън желаната за него би бил провал, за друго училище пък въобще не става и дума. Та в този смисъл - може и да ползваме семейните причини преди НВО. Въпреки че в училище повече ще си отвлича вниманието и няма да мисли само за това.
Виж целия пост
# 482
Мисля, че остана вариант ако детето има висок бал на втората дата да го приемат надпланово в елитно училище без налични свободни места, НО ако физическата среда позволява. Тоест и 500 бал да има на втората дата пак може да му покажат пътя. Миналата година, в интерес на истината, навсякъде имаше свободни, но единични бройки, а аз не знам дали изобщо обявиха колко деца са се явили на втората дата
Виж целия пост
# 483
Мисля, че остана вариант ако детето има висок бал на втората дата да го приемат надпланово в елитно училище без налични свободни места, НО ако физическата среда позволява. Тоест и 500 бал да има на втората дата пак може да му покажат пътя. Миналата година, в интерес на истината, навсякъде имаше свободни, но единични бройки, а аз не знам дали изобщо обявиха колко деца са се явили на втората дата
Мисля,че имаше условие да има бал,по-висок от последния приет в паралелката,за да е надпланово.
За 2024г бяха около 10 деца със здр причини явили се на втората дата/тогава тази възможност беше за първи път/ за цяла България,за миналата година не знам.
Виж целия пост
# 484
Гледам сега наредбата и от написаното разбирам, че надплановият прием за 7-ми клас е само когато няма свободни места след 4-то класиране т.е. пак до последно не се знае какво ще се случи:
Скрит текст:
Чл. 94г. (Нов - ДВ, бр. 105 от 2023 г.) (1) Учениците, подали заявление за класиране по реда на този раздел, се приемат според бала и поредността на желанията им, както следва:
1. (изм. - ДВ, бр. 50 от 2025 г., в сила от 20.06.2025 г.) за прием в V клас - на свободните места по чл. 74г, ал. 7 след втория етап на класиране по раздел V, а когато няма свободни места - на места над утвърдения държавен план-прием, ако условията на физическата среда позволяват това и балът им е по-голям или равен на минималния бал за приемане в съответната паралелка в V клас след двата етапа на централизираното класиране по раздел V;
2. (изм. - ДВ, бр. 50 от 2025 г., в сила от 20.06.2025 г.) за прием в VIII клас - на свободните места по чл. 68а, ал. 9 след четвъртия етап на класиране по раздел IV, а когато няма свободни места - на места над утвърдения държавен план-прием, ако условията на физическата среда позволяват това и балът им е по-голям или равен на минималния бал за приемане в съответната паралелка в VIII клас след четирите етапа на централизираното класиране по раздел IV;
3. (изм. - ДВ, бр. 50 от 2025 г., в сила от 20.06.2025 г.) за прием в ХІ клас - на свободните места след третия етап на класиране по раздел VI, а когато няма свободни места - на места над утвърдения допълнителен държавен план-прием, ако условията на физическата среда позволяват това и балът им е по-голям или равен на минималния бал за приемане в съответната паралелка в XI клас след трите етапа на класиране по раздел VI.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 50 от 2025 г., в сила от 20.06.2025 г.)
(3) В случаите по ал. 1, ако физическата среда не позволява учениците да бъдат записани в желаното училище над утвърдения държавен, съответно допълнителен държавен план-прием, те се приемат според бала и поредността на желанията им, посочени в заявленията, по низходящ ред.
Виж целия пост
# 485
Децата от допълнителната дата могат да кандидатстват за всички паралелки, а не само за тези със свободни места. Ако в желаната паралелка, за която им стига бала /и то най-ниския от всички 4 класирания/ няма свободни места, приемат се в нея надпланово.
Виж целия пост
# 486
Децата от допълнителната дата могат да кандидатстват за всички паралелки, а не само за тези със свободни места. Ако в желаната паралелка, за която им стига бала /и то най-ниския от всички 4 класирания/ няма свободни места, приемат се в нея надпланово.
И аз мисля,че кандидатстват за всички места.


Отзиви от ПИ на Регалия  от тези,които са се явявали?
Виж целия пост
# 487
Децата от допълнителната дата могат да кандидатстват за всички паралелки, а не само за тези със свободни места. Ако в желаната паралелка, за която им стига бала /и то най-ниския от всички 4 класирания/ няма свободни места, приемат се в нея надпланово.
А защо пише, ако условията на физическата среда позволяват. Могат ли да ти кажат, не приемаме детето, нищо че има необходимия бал, нямаме свободни столове в стаята примерно. Какво значи физическата среда да позволява
Виж целия пост
# 488
svetlaem качих ПИ от Регалия на предната страница. Според дъщерята бил много лесен.

А за надплановия прием след 4-ти етап на класирането - ако има 1 свободно място, а 2 кандидатстващи деца с висок бал какво става? Защото в наредбата пише, че надпланов прием има само когато няма свободни места, или поне аз така го разбирам.
Виж целия пост
# 489
Няма как да има 1 свободно място в надпланов прием. Той е надпланов именно защото е над утвърдения брой места за прием, т.е. при липса на свободно място. Ако има свободно място, приемът просто не е надпланов.
Написали са, ако физическата среда позволява в случай на хипотези от типа - 10 отговарящи на условията за надпланов прием за една и съща паралелка примерно. Практически такива хипотези не се случват. Тук става въпрос за единици деца и физическата среда винаги позволява.
Виж целия пост
# 490
Значи отговорът в крайна сметка е, че ако има 1 свободно място след 4то класиране в много желана паралелка и има 2 кандидатстващи деца, явили се на втората дата, с висок бал, то ще влезе само едното?
Дано не ни се налага да разбираме на практика как работи системата..
Виж целия пост
# 491
svetlaem качих ПИ от Регалия на предната страница. Според дъщерята бил много лесен.

Много благодаря,сетих се да погледна след като писах и видях!
Погледнах го-определено е по-лесен от този в НТГ,но си е баш с трудността на досегашното НВО.
Виж целия пост
# 492
Значи отговорът в крайна сметка е, че ако има 1 свободно място след 4то класиране в много желана паралелка и има 2 кандидатстващи деца, явили се на втората дата, с висок бал, то ще влезе само едното?
Дано не ни се налага да разбираме на практика как работи системата..
Не, отговорът е, че ще влязат и двете - едното ще влезе на свободното място, а другото - надпланово.
Виж целия пост
# 493
Стреса дали ще са здрави го отнасяме родителите.Според мен донякъде и пренавитите родители подпомагат за това.
Аз за сега не мисля да го спирам юни от училище.
Моя утре го пращам на училище.Дано само не донесе поредния вирус скоро.
Виж целия пост
# 494
_Mishlence_ , благодаря много за труда да предоставиш всички ПИ до тук.
svetlaem качих ПИ от Регалия на предната страница. Според дъщерята бил много лесен.
Дали не липсва 5та стр? Не виждам задачи от 14та до 19та вкл.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия