Шокиращо масово самоубийство или убийство в Петрохан - какво знаем и какво липсва

  • 1 497 610
  • 45 837
# 35 550
Не е само по религиозни причини да имате данни. Пропускате, че друг родител озтъкна екстремните спортове.

Екстремните спортове не изискват пълно изолиране от семейството. Напротив - връзката на детето със семейството му е изключително важна за психическото му здраве и устойчивост
Те и религиозните не изискват. Избор на родителя.

Зависи - при култовете се изисква изолация на сецата. Дори и в култове, в които живеят родителите, децата се изолират и живеят отделно от тях, като в много случаи и не общуват помежду си - деца и родители.
Чакаме доказателства за този култ.
Виж целия пост
# 35 551
Няма как от моите постове да разбереш, че държавата ги е убила.
Това е някакъв абсурд.

Сигурно на стотен път ще го напиша - темата е толкова активна заради децата.
Това, че четирима възрастни членове на секта, са избрали да приключат със стабилния сън, не е рядкост. В друг случай бихме го обсъждали едни 50 страници, не повече.

Ако Н. и А. не бяха при Калушев, нямаше да са убити.
Л., В., братята на двамата убити са живи, защото всеки по свой начин са успели да се махнат от сектата.
Значи не е проблем държавата да върши каквото е вършела и накрая да реши да ги приключи, важното е да няма деца, може да убива само възрастни хора? Остава и да определим коя възраст е подходяща, за да не ни напрегне и възмути.

Това са някакви лично твои схващания, които не виждам да имат общо с реалността.
Защо си ги представила като въпрос?
Държавата била убила сектата на Калушев? Ами... не, фантазии са това.
Ами това разбирам от вашите изказвания, вие не сте потресени и възмутени от само/убийствата на другите 4 човека, а само от това на двама души. Само за това се говори, само това се коментира.

Скрит текст:
Ама то никой не е казвал, че в пещерите на Мексико са търсили имАне...
   А ако имаше момиченца, тогава пък какво щеше да се пише...
Това какво общо има. Кой какво е щял да пише, ако. Що спамиш в темата?
Не е спам, предвид непрекъснатото натъртване как Калушев се обграждал САМО с момчета или как са оставяни тези момчета с възрастни МЪЖЕ.

А кое от това не е вярно?
Ники, Алекс, братята им, Леон, Валери.
Накрая за цвят са взели и едно момиче, "в чест на майка му" или по-скоро, за да чистят имидж.
Самият Калушев в писмото до майка си говори за децата и че опитът да "помогнат" на последното прелива чашата им.
Но, не, децата по никакъв начин не са свързани със станалото.
Начина им на влизане в "групата" и самото им присъствие там не са причина за убийствата.
А коя е причината за убийствата/самоубийствата (според която версия подкрепяш)?
Чакаме разследващите да разберат и да ни кажат, но тя не е, защото има момче на 15 г и мъж на 22 г.
А вие защо смятате, че те са причината за смъртта на всички?
Виж целия пост
# 35 552
Не е само по религиозни причини да имате данни. Пропускате, че друг родител озтъкна екстремните спортове.

Екстремните спортове не изискват пълно изолиране от семейството. Напротив - връзката на детето със семейството му е изключително важна за психическото му здраве и устойчивост
Те и религиозните не изискват. Избор на родителя.

Зависи - при култовете се изисква изолация на сецата. Дори и в култове, в които живеят родителите, децата се изолират и живеят отделно от тях, като в много случаи и не общуват помежду си - деца и родители.
Чакаме доказателства за този култ.

Те дори и очевидните не са никак малко:
- измислено религиозно учение и формулировки
- пълна преданост и безкритичност към лидера от членовете
- свидетелства за сляпа вяра в правилността на действията и мотивите на лидера
- изолация на децата от семействата им
- обявяване на останалия свят и на останалите хора, извън култа - за непосветени, по-нисши и лоши.
Виж целия пост
# 35 553
И за тези неща знаем, че са така от?
Виж целия пост
# 35 554
Алекс не е виждал майка си поне от година.
За същия период е виждал баща си и сестра си майче 2-3 пъти.
В сигнала на бабата и дядото на Леон се говири за отчуждаване от семейството.
Някакви предположения какво и защо е правил Калушев с тези деца и защо е било важно да са отделени от близките си?
1.Да предположим, че родителите са били смотани и са си захвърлили детето там.
2.Да предположим, че Калушев ги е манипулирал, всички и родители и деца.
3.Да предположим, че всички са вярвали, че тези са тулкувци и там ще имат прекрасен живот сред природата, ще се гмуркат, катерят и медитират.
И сега да предположим защо ги е убил.
1. Отчаял се е, че има такива лоши родители и е решил да ги убие, всички, явно и другите възрастни са имали същия проблем.
2.Изморил се е и е решил да сложи край на всико.
3.Виж отговор 2.
Виж целия пост
# 35 555
И за тези неща знаем, че са така от?

От много източници - изказванията на София, интервюто на Валери, показанията на бащата на второто дете на Ралица, показанията на бабата и дядото на Леон, постовете на Ралица относно личността на Калушев, изказванията на Яни Макулев. Който иска може да добавя.
Виж целия пост
# 35 556
Алекс не е виждал майка си поне от година.
За същия период е виждал баща си и сестра си майче 2-3 пъти.
В сигнала на бабата и дядото на Леон се говири за отчуждаване от семейството.
Някакви предположения какво и защо е правил Калушев с тези деца и защо е било важно да са отделени от близките си?

Свиленов казва същото в първоначалните си показания, от които се отмята после. И Николай, и сина на Свиленов  - Александър, са се отдалечили много от семейството.

Що се отнася до екстремните спортове - какъв спорт е практикувал Александър в пущинаците на Петрохан? Гмуркане в тунела освен или? За Леон няма и да питам, там е ясно, че е отишъл да практикува екстремно гмуркане в Непал, като за целта са му били нужни и религиозни одежди, както е видно от снимката. Само момичето не разбрах къде се е гмуркало. Опитаха се да ни пързулнат, че в оня кучи студ през Януари се е гмуркала в морето, ама то е толкова нелепо, че чак на обясняващите им просветна, и някак тихомълком заключиха тази тема в скрина на баба.


И сега да предположим защо ги е убил.


В линк, който дадох доста назад, беше много добре обяснено защо може да се самоубие някой, който е "отплеснал" в нещо сбъркано, но според него религия. И ако съдим по собствените му думи, че вече не се издържа в тази кочина, обяснението си е съвсем логично.
Виж целия пост
# 35 557

Кое му е  толкова трудното да ги убият с оръжията на жертвите?  Така версията за "самоубийство, става абсолютно достоверна. Това е важно, за да не се търси външна намеса.
А какъв е проблемът с версия "убийство"? Какво като се търси външна намеса? За Алексей Петров никой не се натиска да е самоубийство, спокойно си стои "убийство", нищо, че не е намерен, търси се убиецът, ще продължава да се търси, няма драма. Само за петроханци е драмата.
Пак неподходяща аналогия се търси. А.Петров не е бил сам и жената с него е оцеляла, има свидетели. Невъзможно е да се говори за самоубийство, иначе няма да се учудя, ако го бяха пробутали.
При Петрохан всички са убити /самоубити/, удобна и лесна версия, хем за полит.бухалка, хем да не се търсят потенциални връзки нависоко.
Виж целия пост
# 35 558
Алекс не е виждал майка си поне от година.
За същия период е виждал баща си и сестра си майче 2-3 пъти.
В сигнала на бабата и дядото на Леон се говири за отчуждаване от семейството.
Някакви предположения какво и защо е правил Калушев с тези деца и защо е било важно да са отделени от близките си?

Свиленов казва същото в първоначалните си показания, от които се отмята после. И Николай, и сина на Свиленов  - Александър, са се отдалечили много от семейството.

Що се отнася до екстремните спортове - какъв спорт е практикувал Александър в пущинаците на Петрохан? Гмуркане в тунела освен или? За Леон няма и да питам, там е ясно, че е отишъл да практикува екстремно гмуркане в Непал, като за целта са му били нужни и религиозни одежди, както е видно от снимката. Само момичето не разбрах къде се е гмуркало. Опитаха се да ни пързулнат, че в оня кучи студ през Януари се е гмуркала в морето, ама то е толкова нелепо, че чак на обясняващите им просветна, и някак тихомълком заключиха тази тема в скрина на баба.


И сега да предположим защо ги е убил.


В линк, който дадох доста назад, беше много добре обяснено защо може да се самоубие някой, който е "отплеснал" в нещо сбъркано, но според него религия. И ако съдим по собствените му думи, че вече не се издържа в тази кочина, обяснението си е съвсем логично.
Ок, за него да предположим, защо се е самоубил, но другите защо?
Виж целия пост
# 35 559
Алекс не е виждал майка си поне от година.
За същия период е виждал баща си и сестра си майче 2-3 пъти.
В сигнала на бабата и дядото на Леон се говири за отчуждаване от семейството.
Някакви предположения какво и защо е правил Калушев с тези деца и защо е било важно да са отделени от близките си?
Мои спекулации...
Ако децата са оставяни при Калушев, първоначално временно, а после постоянно, поради невъзможност на семействата да ги отглеждат / причините може да са всякакви, не само финансови/, не знаем дали той е изолирал семействата или те сами са се изолирали.
Причините един родител да не отиде да види детето си, ако го е оставил някъде за отглеждане, може да са много.
От идеята, че самото дете може да се разстрои при срещата с родител, до това, че на самия родител може да му е много тежко при срещата с детето.
Виж целия пост
# 35 560

Кое му е  толкова трудното да ги убият с оръжията на жертвите?  Така версията за "самоубийство, става абсолютно достоверна. Това е важно, за да не се търси външна намеса.
А какъв е проблемът с версия "убийство"? Какво като се търси външна намеса? За Алексей Петров никой не се натиска да е самоубийство, спокойно си стои "убийство", нищо, че не е намерен, търси се убиецът, ще продължава да се търси, няма драма. Само за петроханци е драмата.
Пак неподходяща аналогия се търси. А.Петров не е бил сам и жената с него е оцеляла, има свидетели. Невъзможно е да се говори за самоубийство, иначе няма да се учудя, ако го бяха пробутали.
При Петрохан всички са убити /самоубити/, удобна и лесна версия, хем за полит.бухалка, хем да не се търсят потенциални връзки нависоко.

Принципно да, всичко е възможно. Но за мен ако има професионален килър и той е професионален и си върши работата добре и си има подкрепка и чадър където трябва, няма нужда да го прави като самоубийство, за да не се разбира какво става. Професионалните килъри за това са професионални. Знаят как да убиват така че да не ги намерят.

Не казвам, че задължително е самоубийство, казвам, че нещата за мен са си неясни и не са така черно бели.
Виж целия пост
# 35 561
Ок, за него да предположим, защо се е самоубил, но другите защо?

Защото грижовният татко Смърф не може да остави невинните му синове, малките смърфчета, в тази кочина. Казано без ирония: така, както е вярвал, че е велик лама и това са му синове, а възрастните слуги, точно по този начин е вярвал, че ги спасява от кочината.
Допълвам: тримата от Петрохан ако са били (а те явно са били) с промити мозъци и са се имали за слуги на господаря, е напълно логично да следват заповедите му, точно както пише и в записките му. Нямат друг избор.
Виж целия пост
# 35 562

Кое му е  толкова трудното да ги убият с оръжията на жертвите?  Така версията за "самоубийство, става абсолютно достоверна. Това е важно, за да не се търси външна намеса.
А какъв е проблемът с версия "убийство"? Какво като се търси външна намеса? За Алексей Петров никой не се натиска да е самоубийство, спокойно си стои "убийство", нищо, че не е намерен, търси се убиецът, ще продължава да се търси, няма драма. Само за петроханци е драмата.
Пак неподходяща аналогия се търси. А.Петров не е бил сам и жената с него е оцеляла, има свидетели. Невъзможно е да се говори за самоубийство, иначе няма да се учудя, ако го бяха пробутали.
При Петрохан всички са убити /самоубити/, удобна и лесна версия, хем за полит.бухалка, хем да не се търсят потенциални връзки нависоко.

Принципно да, всичко е възможно. Но за мен ако има професионален килър и той е професионален и си върши работата добре и си има подкрепка и чадър където трябва, няма нужда да го прави като самоубийство, за да не се разбира какво става. Професионалните килъри за това са професионални. Знаят как да убиват така че да не ги намерят.

Не казвам, че задължително е самоубийство, казвам, че нещата за мен са си неясни и не са така черно бели.
Но ние не знаем как е направено, ние знаем как ни е представено.

Ок, за него да предположим, защо се е самоубил, но другите защо?

Защото грижовният татко Смърф не може да остави невинните му синове, малките смърфчета, в тази кочина. Казано без ирония: така, както е вярвал, че е велик лама и това са му синове, а възрастните слуги, точно по този начин е вярвал, че ги спасява от кочината.
Ние не знаем обаче нищо за тях, какво са мислили и в какво са вярвали.
Виж целия пост
# 35 563

Кое му е  толкова трудното да ги убият с оръжията на жертвите?  Така версията за "самоубийство, става абсолютно достоверна. Това е важно, за да не се търси външна намеса.
А какъв е проблемът с версия "убийство"? Какво като се търси външна намеса? За Алексей Петров никой не се натиска да е самоубийство, спокойно си стои "убийство", нищо, че не е намерен, търси се убиецът, ще продължава да се търси, няма драма. Само за петроханци е драмата.
Пак неподходяща аналогия се търси. А.Петров не е бил сам и жената с него е оцеляла, има свидетели. Невъзможно е да се говори за самоубийство, иначе няма да се учудя, ако го бяха пробутали.
При Петрохан всички са убити /самоубити/, удобна и лесна версия, хем за полит.бухалка, хем да не се търсят потенциални връзки нависоко.

Принципно да, всичко е възможно. Но за мен ако има професионален килър и той е професионален и си върши работата добре и си има подкрепка и чадър където трябва, няма нужда да го прави като самоубийство, за да не се разбира какво става. Професионалните килъри за това са професионални. Знаят как да убиват така че да не ги намерят.

Не казвам, че задължително е самоубийство, казвам, че нещата за мен са си неясни и не са така черно бели.
Но ние не знаем как е направено, ние знаем как ни е представено.

Така е. Аз визирам коментарите, които разчитат на това, че професионалния килър ще иска да го прави да изглежда като самоубийство. Казвам, че това не виждам защо ще искат да го правят. Това някой друг да иска да го прави да изглежда така е друга тема. Но нали знаете, че тогава важи и другото - да е самоубийство но някой нарочно да влага съмнения, за да иска да го изкара убийство.

Ако наистина има две фракции, то аз не мисля, че това е края на войната между двете фракции. Това е една от битките. И в момента би продължила войната. Фракцията, която е давала протекции, ще се бори срещу другата, точно като внушава, че е убийство. И ще иска да спре всеки въпрос около това какво са правили групата и защо има деца там, защото едва ли имат протекция, защото са правили хубави неща. Много лесно се разсейва разговора от това като се говори за убийство, конспирация на държавата срещу едни 6 бели човека.

Другата фракция пък ще се бори обратно точно като показва, че жертвите не са били чисти. И ще се фокусира максимално да очерни жертвите и фракцията, която ги е подкрепяла.

Аз не мисля, че едната фракция е по-бяла от другата или по-достоверна. Защото в крайна сметка може да се окаже, че и двете са еднакво отговорни за смъртта на тези хора. И да мисля че и двете фракции олицетворят държавата.

Стигаме до същото - много отворени въпроси, малко отговори, за да говорим категорично какво е станало.
Виж целия пост
# 35 564
И преди съм го пускала (автоматичен превод):

"Индикаторите за култ са следните:

Групата проявява прекомерно ревностна и безпрекословна отдаденост на своя лидер и (независимо дали е жив или мъртъв) счита неговата система от вярвания, идеология и практики за Истина, за закон.

Поставянето на въпроси, съмненията и несъгласието се обезкуражават или дори наказват.
Практики, променящи съзнанието (като медитация, песнопения, говорене на езици, сесии за осъждане или изтощителни работни рутини), се използват в прекомерни количества и служат за потискане на съмненията относно групата и нейния(ите) лидер(и).

Ръководството диктува, понякога с много подробности, как членовете трябва да мислят, действат и чувстват (напр. членовете трябва да получат разрешение за срещи, смяна на работа или брак – или лидерите предписват какво да носят, къде да живеят, дали да имат деца, как да дисциплинират децата и т.н.).

Групата е елитарна, претендирайки за специален, възвишен статус за себе си, своя(ите) лидер(и) и своите членове (напр. лидерът се смята за Месия, специално същество, аватар – или групата и/или лидерът е на специална мисия да спаси човечеството).

Групата има поляризиран манталитет „ние срещу тях“, което може да причини конфликт с по-широкото общество.
Лидерът не е отговорен пред никакви власти (за разлика например от учители, военни командири или служители, свещеници, монаси и равини от основните религиозни деноминации).
Групата проповядва или внушава, че нейните предполагаемо възвишени цели оправдават всякакви средства, които тя сметне за необходими. Това може да доведе до участие на членовете в поведение или дейности, които биха сметнали за осъдителни или неетични, преди да се присъединят към групата (напр. лъжа на семейство или приятели или събиране на пари за фалшиви благотворителни организации).

Ръководството предизвиква чувства на срам и/или вина, за да повлияе и контролира членовете. Често това се прави чрез натиск от страна на връстници и фини форми на убеждаване.

Подчинението на лидера или групата изисква от членовете да прекъснат връзките си със семейството и приятелите си и радикално да променят личните си цели и дейности, които са имали преди да се присъединят към групата.

Групата е заета с привличането на нови членове.

Групата е заета с печеленето на пари.

От членовете се очаква да отделят прекомерно много време на групата и свързаните с нея дейности.

Членовете са насърчавани или задължени да живеят и/или общуват само с други членове на групата.

Най-лоялните членове („истинските вярващи“) смятат, че не може да има живот извън контекста на групата. Те вярват, че няма друг начин да съществуват и често се страхуват от репресии към себе си или към другите, ако напуснат – или дори обмислят да напуснат – групата."
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия