Страсти – ясли и градини в София, кампания 2026/2027 - Тема 1

  • 25 433
  • 746
# 45
Ако няма обявени места за набора изобщо не може да кандидаства за градината.
Виж целия пост
# 46
Здравейте, имам следното питане - как да наредя "желанията" за детска ясла, така че да НЕ приемат синът ми, за да се възползвам от компенсациите? С максималния възможен брой точки сме по отношение на уседналост и трудовоправоотношение. Доколкото четох поне едно от желанията трябва да е по настоящ адрес, а другите произволни.
Записан е в частна ясла и ще стартира този септември, набор 25 е . Съображенията ми са, че той ще тръгне на ясла на 1год3мес и не смятам, че в държавната ясла ще получи необходимото внимание. Поне за яслените групи смятам да го държа в частна ясла, а след това да премине към държавна градина, ако имаме този късмет разбира се.

Ще го наредите там където има най-малък шанс. На много места има деца с бонус точки от брат сестра, и така ще гледате да има по-малък шанс. Ние миналата година бяхме в подобно положение, тръгна на 1г и 3месеца на ЧДЯ, май месец решихме че не искаме да сменяме и го наредих в градина където почти нямаше шанс да влезне.Нямате обаче на 100% гаранция, даже и 1% шанс да има, пак може да е вашето дете. Иначе съм съгласна на база опита ми до тук че в частната беше по-добрия избор отколко да го местим в държавна, той е роден края на годината и си беше бебе още.

Vania K как точно източва системата? Сумата се полага и за дете в държавна ДГ и в частна, дали държавата ще ги плаща на мен или на държавната е все тая, незаето място няма да остане за яслени,даже ще е добре дошло за семейство което няма да плаща частна
Виж целия пост
# 47
Ние имаме доста по-малко детенце в нашата група. Децата му викат "бебето", защото ако те са на по 3-4 години вече то е на 2г. Мисля, че е най-обгрижваното дете в цялата група. Предвид това, че е и с памперс все още...
Така, че държавните детски градини не са нещо лошо(не и всички). И там се грижат добре за децата.
Виж целия пост
# 48
За градините нямам забележка, от първа група нататък не мисля че частна си заслужава, но за яслените ми се смени изцяло мнението. Голямото ми дете беше в държавна, сега си дадох сметка колко зле се държаха сестрите и с мен и с него, на края имаше и инцидент заради който беше уволнена едната сестра. Докато не се смени наредбата да не са задължително мед сестри, предпочитани за мен ще са частните.
Виж целия пост
# 49
Питате как да източите системата?
Какво точно да източи?  Нали тази компенсация е предвидена именно затова.
Места за всички ясленчета няма, особено за първа ясла местата са най-малко в сравнение с останалите набори. Общината все още не може да ги осигури и точно затова са компенсациите - за да могат все пак някои дечица да ходят на ясла, макар и частна.
Ако не е това детенце, то няма да бъде прието друго, на което родителите може и да не могат да си позволят да плащат частна ясла дори и с компенсации.
Виж целия пост
# 50
За градините нямам забележка, от първа група нататък не мисля че частна си заслужава, но за яслените ми се смени изцяло мнението. Голямото ми дете беше в държавна, сега си дадох сметка колко зле се държаха сестрите и с мен и с него, на края имаше и инцидент заради който беше уволнена едната сестра. Докато не се смени наредбата да не са задължително мед сестри, предпочитани за мен ще са частните.
Ми детето не му е мястото на 2г. в градинска група като цяло Simple Smile Разбирам, че може да се сменят набори и т.н. Но винаги когато стане въпрос какво да се вземе като играчки за групата, въпросното дете няма как да играе с тия неща. Ето с памперс е, задължително се следи, задължително повече внимание за него и т.н.
Педагозите памперси не сменят. Те и дупета не бършеха преди време.
Виж целия пост
# 51
Не му е... как е попаднало там? Нали ясленчета не могат да сменят набори? Или могат?
Виж целия пост
# 52
Явно могат Grinning Така ни казаха, нямало място в яслата, а имало в първа група и е сложено там. Как и какво повече не знам аз.
Виж целия пост
# 53
Не му е... как е попаднало там? Нали ясленчета не могат да сменят набори? Или могат?
Не знам доколко не може да се сменя набор на ясленче, особено когато става дума за същата ДГ.

Дъщеря ми е 1-ва група и в началото на годината преместиха едно ясленче при тях. Тоест преместване в същата ДГ.

Проверих класиранията - е ми, не видях да е имало прием на детенце със сменен набор на последните три текущи класирания.
Явно всичко е възможно.

Иначе според Наредбата е възможно смяна на набор за 1-ва градинска.
Само за яслата е невъзможно.
Виж целия пост
# 54
Сега като се замисля май можеше, ама директорите не съветваха, точно по-горните причини. Разбирам дете родено януари да смени,ама ето моето е края на ноември, и ми е притеснено за почване първа група от септември, още си е бебешон в сравнение с тези родени първата половина на годината. В частната са разделени на родени първата половина и втората и разликата им е огромна
Виж целия пост
# 55
За съжаление частната ясла не гарантира също внимание. На моя колежка детето в частна ясла редовно оставаше гладно, защото не искаха да го хранят (1 г и 4 м), а и бързо ставал от масата. Моето в държавна го хранеха в началото. Дано при вас е по-добре естествено!
Иначе, доколкото знам начинът е да сложите на първо място заведение, в което нямате шанс/няма обявени места. Във фб групата редовно питат такива неща.
Ако не кандидатствсте обаче няма да получите компенсация. За компенсация трябва да имате постоянно кандидатура, която да се "върти" и на междинните класирания.

+1

Не е толкова страшно в държавните ясли, зависи от градинатга и персонала. То и в частните е така, и за тях съм слушала толкова ужасни истории, колкото и за държавни. Зависи къде ще попаднеш, просто трябва добре да се проучва.

Моите са в държавна ясла, малкото беше на 12 месеца като започна. Ами нямам забележки, хранят го, преобуват го редовно (кожата му е чуствителна и веднага си проличава, ако не е), лесно се адаптира. Голямото дете сега е 2-ра яслена и си ходи с желание; имат вече и различни занимания - танци, футбол, рисуват. Всеки ден ни пращат снимки и клипчета какво правят децата.
Виж целия пост
# 56
Ехеее, занимания. При нас няма такива неща уви, затова сега се интересувам живо от ДГ в Красна поляна, но пък явно тук няма местни и никой не написа нищо по нов въпрос

Иначе май може да се смени набор за ясленче, защото едно съседско дете, по-голямо с един месец от моя син, от 2 яслена мина в 1 градинска и то в друго заведение. Не знам дали е възможно това по втория начин, но е факт че детето е 23та март и на есен ще бъде 2 градинска.
Виж целия пост
# 57
Питате как да източите системата?
Какво точно да източи?  Нали тази компенсация е предвидена именно затова.
Места за всички ясленчета няма, особено за първа ясла местата са най-малко в сравнение с останалите набори. Общината все още не може да ги осигури и точно затова са компенсациите - за да могат все пак някои дечица да ходят на ясла, макар и частна.
Ако не е това детенце, то няма да бъде прието друго, на което родителите може и да не могат да си позволят да плащат частна ясла дори и с компенсации.

Компенсацията е за деца, които не са приети в държавно заведение. Искам в частна, но пък и искам компенсация - е вид заобикаляне на правилата. Редно е тези, които искат на частна да си осигурят сами този разход. За мен това не е честно. За съжаление няма как това желание на родителя да бъде разграничено. Хубавото е, че в градинските групи не е толкова зле и все някога ще ги приемат и съответно няма да имат право на компенсация.
Виж целия пост
# 58
Въпросното място в ясла обаче ще бъде заето от друго дете, няма да остане незаето. Да не говорим, че за другото семейство разходът за чдя може и да е непосилен.
Виж целия пост
# 59
Другото семейство какво е, са хипотези. За мен това не е редно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия