Страсти – ясли и градини в София, кампания 2026/2027 - Тема 1

  • 25 440
  • 746
# 60
Въпросът е, че някое дете си губи шанса и следващият път може да няма такъв. А не какво можел да си позволи.
Виж целия пост
# 61
Е и? Нали е преценка на родителите това?
Виж целия пост
# 62
Каква преценка? И какво значи "Еи"???
Говорим ако дете се бута само за компенсации, а друго иска да кандидатства за държавна детска градина, но това му взима шанса и просто му се плащат тия компенсации, то детето искащо да е в тази държавна градина ще си изпусне мястото. Не знам на какъв език да го обясня... На следващото класиране може да излезне дете с повече точки и въпросното дете нито предишният път има шанс нито този.
Виж целия пост
# 63
Нали за това се кандидатсва на места където няма шанс, какъв шанс взима и на кого? Ако дете за компенсации се класира или се записва или се отказва, и в двата случая или се заема мястото както си му е реда или го отстъпва. Аз всеки път ако имаме шанс го места, за да дам шанс на дете което иска да се класира да заеме място
Виж целия пост
# 64
Шанс винаги имаш. И ако те приемат, ще откажеш мястото - да, ще го пуснат на междинно, появява се дете с повече точки и взима мястото. Това значи, че при първото класиране някое дете е изгубило шанса си, защото някое друго се е бутало само за компенсацията. Или и друго. При първото класирането дете Х не го приемат, записват го на частна ясла (или плащат капаро, депозит и тн). И на междинно класиране се появява място, взима го, супер, ама защо е трябвало да дават едни излишни пари за частна ясла? Варианти много. Няма как да знаем кой приемат, кой го записват и кой не, поради какви причини. Просто не е редно дете, което е там само за компенсацията, да се бута по класиранията и да размества картинката.
Виж целия пост
# 65
Шанс винаги имаш. И ако те приемат, ще откажеш мястото - да, ще го пуснат на междинно, появява се дете с повече точки и взима мястото. Това значи, че при първото класиране някое дете е изгубило шанса си, защото някое друго се е бутало само за компенсацията. Или и друго. При първото класирането дете Х не го приемат, записват го на частна ясла (или плащат капаро, депозит и тн). И на междинно класиране се появява място, взима го, супер, ама защо е трябвало да дават едни излишни пари за частна ясла? Варианти много. Няма как да знаем кой приемат, кой го записват и кой не, поради какви причини. Просто не е редно дете, което е там само за компенсацията, да се бута по класиранията и да размества картинката.

И аз това щях да напиша. На всяко класиране ФБ групата се пълни с постове тип "приеха ни, ама ни не искаме, сега какво". А междувременно някое дете е загубило шанса си да го приемат, защото някой кандидатства само за да вземе компенсацията. А всички знаем, че на майското класиране има най-голям шанс за прием, на междинните е много по-трудно. И за мен не е редно това. Тези компенсации са за семейства, които имат реално желание детето да ходи в държавна градина, но не са го приели.
Виж целия пост
# 66
Ваня, толкова много неща не са редни, че това е най-малкият кусур на системата!
За мен лично няма нищо нередно - на всяко дете му се полага финансиране за посещение на ясла. Дали ще се изплати на държавна ДГ или директно на родителите - едни предпочитат едното, други другото. Даже непопулярното ми мнение е, че вместо да се вайка относно липсата на сгради и мед.сестри, общината просто да започне да изплаща това финансиране на всички родители, които са избрали частна ясла. Така и ще има и някаква мотивация за държавните заведения да подържат ниво и да се конкурират с частните. За много родители е важно как гледат децата, а не само дали е безплатно.

Добре, че поне ще отпадне точката за СДЯ/ЧДЯ, че някои ясли се бяха самозабравили и си позволяваха да извиват ръце и да тормозят и деца, и родители, само заради проклетата точка.
Виж целия пост
# 67
За много родители е важно как гледат децата, а не само дали е безплатно.

Смятам, че е абсолютно равноправно за всички деца да има финансиране, макар за тези в частните заведения то да не е достатъчно и да се налага солидна допълнителна сума. Това изказване обаче, че едва ли не доредилите се до "безплатна" градина нехаят за децата си и просто ги хвърлят някъде, за да им е евтино, е крайно дразнещо.
Виж целия пост
# 68
Ама то за всяко нещо е най-малкия кусур. Редовния отговор на всичко е: това да ни е проблема. Да, ама капка по капка вир става. А и за мен това е начин на мислене. Така ще възпиташ детето си и нещо друго като направи: ама то това да му е проблема на системата. Докато не започнем да мислим като общество, няма да живеем в добро такова.
Виж целия пост
# 69
Нали за това се кандидатсва на места където няма шанс, какъв шанс взима и на кого? Ако дете за компенсации се класира или се записва или се отказва, и в двата случая или се заема мястото както си му е реда или го отстъпва. Аз всеки път ако имаме шанс го места, за да дам шанс на дете което иска да се класира да заеме място
Това не може всеки да го предвиди къде има и къде няма да не говорим, че много хора в последната минута влизат в системата и нагласят нещата. С първата ми дъщеря 10 мин преди да затвори системата я сложих уж в градина дето нямаше шанс (тогава компенсации нямаше), защото ни беше най-близко от всички и я приеха… С 12 т беше от общо 13т. Та спорно е кога кой и как има или няма шанс
Виж целия пост
# 70
За много родители е важно как гледат децата, а не само дали е безплатно.

Смятам, че е абсолютно равноправно за всички деца да има финансиране, макар за тези в частните заведения то да не е достатъчно и да се налага солидна допълнителна сума. Това изказване обаче, че едва ли не доредилите се до "безплатна" градина нехаят за децата си и просто ги хвърлят някъде, за да им е евтино, е крайно дразнещо.

Аз съм останала с впечатление, че има прекалено много родители, на които първи и основен приоритет им е точно да е безплатно. И са склонни да си затворят очите и да игнорират всякакви нередности, защото смятат, че така или иначе нищо не може да се направи (българите сме пословични с апатията си). Или защото наистина не им дреме, нали “баба ти био киноа е яла и все с перце са я галили”, все ще оцелеят децата. Ако имаше места навсякъде, тоест конкуренция между общинските ясли, тогава по естествен път по-предпочитани щяха да бъдат по-добрите. Ама няма.
Виж целия пост
# 71
За да взимате компенсация не е нужно да се кандидатства на голямото класиране, достатъчно е на текущите да сте кандидатствали, така че места на никой няма да се вземат, спокойно.

Във Виена примерно компенсациите се изплащат директно на частните ясли, та предполагам и тук може да се направи това, риска е че така изведнъж компенсацията изчезва и няма да има контрол върху таксите
Виж целия пост
# 72
При нас едната година шансът беше 80%. Не записаха цели 3 класирани деца, а моето беше второто неприето. Ако не бяха тези родители да си мислят, че 80% е малко, щеше да влезе веднага, а сега не влезе никога в ясла.
Виж целия пост
# 73
Въпросът за кандидатстване с цел компенсации е ясен. Две страни има монетата. А някой има ли предложение как това би могло да се предотврати. Аз лично не виждам такова решение.

Относно смяната на набор. Нещо не съм съвсем сигурна в тълкуването на разпоредбата, струва ми се неясна чл. 14, ал. 11 След приключване на класиранията през месеците май и юни за съответната учебна година, в общинските ДГ и ПГ в общинските училища, децата могат да кандидатстват с по-голяма или по-малка възрастова група, когато има наличие на свободни места и няма чакащи за прием деца от съответната възраст, при спазване условията на чл. 4 от настоящата Наредба. Дете, което посещава яслена група в общинска детска градина, може да кандидатства за по-голяма възрастова група в същата детска градина.
Спорад първата хипотеза няма проблем да кандидатстват и деца от яслена група, няма ограничение. Второто изречение обаче визира "същата детска градина". Чл. 4 не помага особено за изясняване на волята. Чл. 4. Предучилищното образование се осъществява от детските градини, включително задължителното предучилищно образование за деца на 4-годишна възраст. Задължителното предучилищно образование за деца на 5 и 6-годишна възраст се осъществява от детските градини и подготвителните групи в училищата
Виж целия пост
# 74
За много родители е важно как гледат децата, а не само дали е безплатно.

Смятам, че е абсолютно равноправно за всички деца да има финансиране, макар за тези в частните заведения то да не е достатъчно и да се налага солидна допълнителна сума. Това изказване обаче, че едва ли не доредилите се до "безплатна" градина нехаят за децата си и просто ги хвърлят някъде, за да им е евтино, е крайно дразнещо.

Аз съм останала с впечатление, че има прекалено много родители, на които първи и основен приоритет им е точно да е безплатно. И са склонни да си затворят очите и да игнорират всякакви нередности, защото смятат, че така или иначе нищо не може да се направи (българите сме пословични с апатията си). Или защото наистина не им дреме, нали “баба ти био киноа е яла и все с перце са я галили”, все ще оцелеят децата. Ако имаше места навсякъде, тоест конкуренция между общинските ясли, тогава по естествен път по-предпочитани щяха да бъдат по-добрите. Ама няма.

Аз пък съм виждала куп родители да държат децата си в отвратителни частни ясли, само и само за да вземат прословутата точка. И гък не казват, защото ще им покажат вратата.

Айде стига с тия претенции, че сте по-по-най, защото сте си пратили детето на частна ясла. Въпрос на избор и възможности е къде ще си пратиш детето, хубави и лоши ясли има и от двата вида.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия