Страсти – ясли и градини в София, кампания 2026/2027 - Тема 1

  • 25 463
  • 746
# 75
Скрит текст:

За много родители е важно как гледат децата, а не само дали е безплатно.

Смятам, че е абсолютно равноправно за всички деца да има финансиране, макар за тези в частните заведения то да не е достатъчно и да се налага солидна допълнителна сума. Това изказване обаче, че едва ли не доредилите се до "безплатна" градина нехаят за децата си и просто ги хвърлят някъде, за да им е евтино, е крайно дразнещо.

Аз съм останала с впечатление, че има прекалено много родители, на които първи и основен приоритет им е точно да е безплатно. И са склонни да си затворят очите и да игнорират всякакви нередности, защото смятат, че така или иначе нищо не може да се направи (българите сме пословични с апатията си). Или защото наистина не им дреме, нали “баба ти био киноа е яла и все с перце са я галили”, все ще оцелеят децата. Ако имаше места навсякъде, тоест конкуренция между общинските ясли, тогава по естествен път по-предпочитани щяха да бъдат по-добрите. Ама няма.

Еми, аз не съм останала с впечатление на родителите да не им пука за децата им, камо ли пък те да са "прекалено много".
Толкова години, а все още опознавам границите на човешката идиотия. След "не си родител, щом не вегетираш по 7 години у дома с всяко дете", имало и фаза "не ти пука, щом лапето не е в частна градина"... 😁
Виж целия пост
# 76
Частни/държавни ясли/градини/училища - винаги ще има добри и лоши, независимо дали са платени или не. Аз например избрах да запиша детето си в частна ясла, която не дава точка и ми е една идея по-далеч от друга, която не харесах по ред причини. Единствения плюс й беше локация и точката, но не всичко (за мен) е на всяка цена. Надявам се да ни приемат в държавна ясла на есен, но ако нещо силно не ми хареса във възпитанието и отглеждането, няма да се поколебая да я преместя в друга (без значение частна или държавна).
Виж целия пост
# 77
Скрит текст:
За много родители е важно как гледат децата, а не само дали е безплатно.

Смятам, че е абсолютно равноправно за всички деца да има финансиране, макар за тези в частните заведения то да не е достатъчно и да се налага солидна допълнителна сума. Това изказване обаче, че едва ли не доредилите се до "безплатна" градина нехаят за децата си и просто ги хвърлят някъде, за да им е евтино, е крайно дразнещо.

Аз съм останала с впечатление, че има прекалено много родители, на които първи и основен приоритет им е точно да е безплатно. И са склонни да си затворят очите и да игнорират всякакви нередности, защото смятат, че така или иначе нищо не може да се направи (българите сме пословични с апатията си). Или защото наистина не им дреме, нали “баба ти био киноа е яла и все с перце са я галили”, все ще оцелеят децата. Ако имаше места навсякъде, тоест конкуренция между общинските ясли, тогава по естествен път по-предпочитани щяха да бъдат по-добрите. Ама няма.

Аз пък съм виждала куп родители да държат децата си в отвратителни частни ясли, само и само за да вземат прословутата точка. И гък не казват, защото ще им покажат вратата.

Айде стига с тия претенции, че сте по-по-най, защото сте си пратили детето на частна ясла. Въпрос на избор и възможности е къде ще си пратиш детето, хубави и лоши ясли има и от двата вида.

Абсолютно съм съгласна относно точката, затова и се радвам, че ще отпадне.

 А щом толкова ги е грижа родителите за децата, защо си държат децата в лоша (и често по-скъпа) частна ясла? Май заради проклетата точка, която ще им увеличи шанса за прием в държавната градина?

Никакви претенции нямам, ти ми вменяваш такива, засегната ли се чувстваш? За сведение - детето ми не посещава детско заведение.

По подразбиране грижата в държавна ясла трудно може да е адекватна в софийските условия. 25 бебета в група с 2 възрастни жени, зле платени; деца, неизкарвани навън от ноември до март - това е масовият случай. Знам, че има изключения, дано да са повече. Изобщо не оспорвам, че има и доста лоши частни - особено тези с “точката” - дано им секне бизнеса скоро.
Виж целия пост
# 78
Въпросът за кандидатстване с цел компенсации е ясен. Две страни има монетата. А някой има ли предложение как това би могло да се предотврати. Аз лично не виждам такова решение.

Относно смяната на набор. Нещо не съм съвсем сигурна в тълкуването на разпоредбата, струва ми се неясна чл. 14, ал. 11 След приключване на класиранията през месеците май и юни за съответната учебна година, в общинските ДГ и ПГ в общинските училища, децата могат да кандидатстват с по-голяма или по-малка възрастова група, когато има наличие на свободни места и няма чакащи за прием деца от съответната възраст, при спазване условията на чл. 4 от настоящата Наредба. Дете, което посещава яслена група в общинска детска градина, може да кандидатства за по-голяма възрастова група в същата детска градина.
Спорад първата хипотеза няма проблем да кандидатстват и деца от яслена група, няма ограничение. Второто изречение обаче визира "същата детска градина". Чл. 4 не помага особено за изясняване на волята. Чл. 4. Предучилищното образование се осъществява от детските градини, включително задължителното предучилищно образование за деца на 4-годишна възраст. Задължителното предучилищно образование за деца на 5 и 6-годишна възраст се осъществява от детските градини и подготвителните групи в училищата
Мога да помогна с това как се реализира тази разпоредба в практиката, т.е. какво позволява ИСОДЗ:
- децата на възраст за първа яслена група нямат опция да кандидатстват със сменен набор за местата на втора яслена група, нито за местата на първа градинска, а по-малка възрастова група от тях няма в детските заведения
- децата на възраст за втора яслена група могат да кандидатстват със сменен набор в ДГ за местата на първа градинска група, но не могат да кандидатстват нито в ДГ, нито в СДЯ за местата на първа яслена.
- децата в градинска възраст могат да кандидатстват за местата на един набор по-големите или един набор по-малките.
Виж целия пост
# 79
Благодаря за информацията Лорена. Жалко че не поставихте въпроса по-рано. Тази разпоредба трябва да се измени за да е еднозначна. Да не се налага тълкуване за изясняване на съдържанието. То офиц тълкуване само от органа издал акта де.
Виж целия пост
# 80
Скрит текст:

За много родители е важно как гледат децата, а не само дали е безплатно.

Смятам, че е абсолютно равноправно за всички деца да има финансиране, макар за тези в частните заведения то да не е достатъчно и да се налага солидна допълнителна сума. Това изказване обаче, че едва ли не доредилите се до "безплатна" градина нехаят за децата си и просто ги хвърлят някъде, за да им е евтино, е крайно дразнещо.

Аз съм останала с впечатление, че има прекалено много родители, на които първи и основен приоритет им е точно да е безплатно. И са склонни да си затворят очите и да игнорират всякакви нередности, защото смятат, че така или иначе нищо не може да се направи (българите сме пословични с апатията си). Или защото наистина не им дреме, нали “баба ти био киноа е яла и все с перце са я галили”, все ще оцелеят децата. Ако имаше места навсякъде, тоест конкуренция между общинските ясли, тогава по естествен път по-предпочитани щяха да бъдат по-добрите. Ама няма.

Аз пък съм виждала куп родители да държат децата си в отвратителни частни ясли, само и само за да вземат прословутата точка. И гък не казват, защото ще им покажат вратата.

Айде стига с тия претенции, че сте по-по-най, защото сте си пратили детето на частна ясла. Въпрос на избор и възможности е къде ще си пратиш детето, хубави и лоши ясли има и от двата вида.

Абсолютно съм съгласна относно точката, затова и се радвам, че ще отпадне.

 А щом толкова ги е грижа родителите за децата, защо си държат децата в лоша (и често по-скъпа) частна ясла? Май заради проклетата точка, която ще им увеличи шанса за прием в държавната градина?

Никакви претенции нямам, ти ми вменяваш такива, засегната ли се чувстваш? За сведение - детето ми не посещава детско заведение.

По подразбиране грижата в държавна ясла трудно може да е адекватна в софийските условия. 25 бебета в група с 2 възрастни жени, зле платени; деца, неизкарвани навън от ноември до март - това е масовият случай. Знам, че има изключения, дано да са повече. Изобщо не оспорвам, че има и доста лоши частни - особено тези с “точката” - дано им секне бизнеса скоро.

След като детето ти не посещава детско заведение, на базата на какво правиш такива заключения?
Виж целия пост
# 81
Скрит текст:

За много родители е важно как гледат децата, а не само дали е безплатно.

Смятам, че е абсолютно равноправно за всички деца да има финансиране, макар за тези в частните заведения то да не е достатъчно и да се налага солидна допълнителна сума. Това изказване обаче, че едва ли не доредилите се до "безплатна" градина нехаят за децата си и просто ги хвърлят някъде, за да им е евтино, е крайно дразнещо.

Аз съм останала с впечатление, че има прекалено много родители, на които първи и основен приоритет им е точно да е безплатно. И са склонни да си затворят очите и да игнорират всякакви нередности, защото смятат, че така или иначе нищо не може да се направи (българите сме пословични с апатията си). Или защото наистина не им дреме, нали “баба ти био киноа е яла и все с перце са я галили”, все ще оцелеят децата. Ако имаше места навсякъде, тоест конкуренция между общинските ясли, тогава по естествен път по-предпочитани щяха да бъдат по-добрите. Ама няма.

Аз пък съм виждала куп родители да държат децата си в отвратителни частни ясли, само и само за да вземат прословутата точка. И гък не казват, защото ще им покажат вратата.

Айде стига с тия претенции, че сте по-по-най, защото сте си пратили детето на частна ясла. Въпрос на избор и възможности е къде ще си пратиш детето, хубави и лоши ясли има и от двата вида.

Абсолютно съм съгласна относно точката, затова и се радвам, че ще отпадне.

 А щом толкова ги е грижа родителите за децата, защо си държат децата в лоша (и често по-скъпа) частна ясла? Май заради проклетата точка, която ще им увеличи шанса за прием в държавната градина?

Никакви претенции нямам, ти ми вменяваш такива, засегната ли се чувстваш? За сведение - детето ми не посещава детско заведение.

По подразбиране грижата в държавна ясла трудно може да е адекватна в софийските условия. 25 бебета в група с 2 възрастни жени, зле платени; деца, неизкарвани навън от ноември до март - това е масовият случай. Знам, че има изключения, дано да са повече. Изобщо не оспорвам, че има и доста лоши частни - особено тези с “точката” - дано им секне бизнеса скоро.

След като детето ти не посещава детско заведение, на базата на какво правиш такива заключения?
Говорене с приятели и познати, четене на родителски групи, например тази във фейсбук, където се обсъжда доста по-оживено и с конкретни ДГ и примери. Темата ме интересува. Общо взето колкото и да ме убеждаваш, има тенденция и тя е ясна.
Виж целия пост
# 82
Да, ЕЖК. Добре.
Виж целия пост
# 83
Моето е в ЧДЯ с такса 500 евро... с точка и всичко. И нищо общо с това което четеш навсякъде, страхотно място е и такъв късмет изкарахме да намерим място там точно, изобщо не се борех да има точка а да има къде да посещава и да не ми е през 10 квартала...
Виж целия пост
# 84
Вместо да пишеш напълно безполезни заядливи коментари защо не споделиш как е в държавната детска ясла на децата ти? Сподели положителните неща, колко деца са в група, извеждат ли ги през цялата година, как се грижат за тях, боледуват ли и тн.
Или сподели горчив, или какъвто и да в било опит от частна ясла. Оставам с впечатлението, че имаш поне 3 деца и имаш личен опит от всичко, щом не са меродавни мненията на всички останали.
Виж целия пост
# 85
Защото коментари, че на родителите не им пука за децата, като ги пращат в държавна градина са супер полезни Rolling Eyes

По-горе съм писала как е в нашата ясла.
Виж целия пост
# 86
Питате как да източите системата?

VaniaK, как по-точно източвам системата?
Нека приемем варианта, че нареждам детските заведение, които са в района ми (Красно село) и започвам да се моля на всички божества на 08.05 детето ми да е прието в ясла. Обаче детето ми не е прието и какво следва? Започвам едно лутане - да търся ЧДЯ, да се връщам ли на работа, да седя ли вкъщи с 360 евро на месец? ЧДЯ, които са ми в района и с добри препоръки, отдавна вече ще със запълнени бройки. Мен не ме интересува допълнителната точка, която се дава за градинска група, защото и по новите правила ще получавам макс точките, а драмата е при родителите, които нямат уседналост на територията на СО.

Прегледах системата и за район Красно село има 200 неприети деца от миналата година за яслена група (класирането към януари 26). Какъв ми е шансът?

Аз не отричам държавните градини и ми се иска да вярвам, че има такива с добронамерен и отнасящ се отговорно към децата персонал. Както написах и в началото - съображенията ми са свързани с внимание, отношение към детето. Мога да греша, не знам. Но ми се иска аз да изпреваря системата, а не тя мен да ме прецаква. Няма да взема ничие място, нито ще открадна на някого нещо.
Виж целия пост
# 87
Много просто - капарира се предварително и се разбирате кога да започне детето. Не виждам какъв е проблемът.
Виж целия пост
# 88
Запазвате си частна ясла и като ви приемат, горите с капарото. Както впрочем правят всички. Защото след като излезе голямото класиране, места вече в частните няма.

Какво може да стане, писахме по-горе. Въпросът Ви беше как да не Ви приемат, за да получите компенсация. Като искате на частна ясла - плащате си. Това ми е равно на онези, които пазят място с фалшиви бележки или изкарват измислени телкове на детето. Това е КОМПЕНСАЦИЯ за неприети деца, които нямат избор и трябва да са на частна. Вие като държите на частна, отивайте си, но не се бутайте в класиранията, защото и малък шанс има да ги разместите.
А, какви са Ви съображенията за частна, няма значение. Това си е личен избор на всеки. Просто тези приказки какви били държавните ясли/градини са ми оправдания на родителя защо си записва детето на частна ясла.
Виж целия пост
# 89
Това, че като излезе класирането места в частните няма не е вярно - ние намерихме дори в частна с точка след излязло вече класиране, защото доста от родителите, които са платили там и ги приемат освобождават места, така, че за мен е мит, че трябва от сума ти месеци преди това да се запазва място. Да, ако е някаква мега елитна ясла, може и наистина да няма места, но в масовия случай не мисля, че е така .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия