Страсти – ясли и градини в София, кампания 2026/2027 - Тема 1

  • 25 453
  • 746
# 90
Аз запазих място от ноември за март. Яслата не дава точка. Сигурно и по-рано можеше да почне. Друга с точка ми казаха свободно място евентуално от юни/юли. Трета, която също дава точка - от септември. Не ги намирам и трите за елитни. Може би веднага след класирането има места, защото приетите в държавна освобождават, но според мен бързо свършват и тези места.
Виж целия пост
# 91
Аз не мисля, че хората, които не записват децата си в държавно заведение когато са приети, са такива, които гонят само компенсации и са се объркали. Няма нищо сложно в това да избегнеш приемане. Според мен са хора, чието дете още е твърде малко и са размислили в последния момент и хора, чието дете вече е в частна ясла и условията на пръв поглед изглеждат по-добри или просто не искат нова адаптация. Ясленият период е само две години, като маса хора си пускат децата на две годишна възраст. Една година да плащаш ясла в масовия случай не е драма.

И наистина, забравих, че компенсациите реално са парите на дете, които се полагат, та да… по-скъпо е строенето на държавни градини. Но съм говорила с общината ни и тя не е казвала парите да са проблем, което в хубаво.
Генерално смятам, че трябва да се работи за по-добри държавни градини и училища.
Първо, сградите (за съжаление в съвремието има и компромиси с тях, както и унищожаването на училищните дворове), оставам с впечатление, че има повече контрол в държавното и най-важното - повече частен сектор в тази сфера - повече разслояване, а това неимоверно е лошо.


За мен е много важно да има улеснен процес държавата да закупува/отчуждава частни имоти. То не само за образование, ами за булеварди, тротоари, зелени площи.
Виж целия пост
# 92
Аз запазвах по Ковид време. Даваше точка градината. Тогава Януари като звънях няколко ми отказаха и казаха, че ако искам може да ме сложат в списъка на чакащите…
Както и да е намерих една обаче ни затвориха и в край на сметка капаро не оставихме, защото жената я беше страх да се срещнем. Пък защо не е искала по банка нямам идея…
Не изгорях с капарото и направо и съобщихме, че детето е прието после.
Виж целия пост
# 93
https://stolica.bg/stolichna-obshtina/predlozhenie-v-yaslite-i-d … li-dvama-pedagozi
Виж целия пост
# 94
То на годинка не знае къде се намира какво ще ги образоват? Няма да си решат проблема, защото педагозите не им се плаща да бършат дупета. Пак няма да си намерят хора…
Виж целия пост
# 95
Но е стъпка напред.
Виж целия пост
# 96
Щом така мислят да действат
Виж целия пост
# 97
За мен е стъпка назад.
Моето предложение е детската градина да е от 2 години, а не 3.
Масата хора към момента си пращат децата на 2 години. ЧДГ също приемат от 2г. възраст. Децата на 2г. възраст ходят и в доста случаи дори говорят.
СДЯ приемат ако не се лъжа бебета на 3м. по наредба.
Заобикалянето на проблем, не е решение.
Утре като няма кардиохирурзи, дерматолози ли ще ни оперират?
Виж целия пост
# 98
И да е от 2 г. ДГ места пак няма да има.
Никъде в София няма условия и персонал за отглеждане на деца от 3 м. възраст. И от 10месечна няма.

Какво решение предлагате? Ясно и че няма да изникнат 30 нови ДГ до септември.
Виж целия пост
# 99
Нали не са проблем местата, а персонала за яслите? Извадете статистика, но моите лични наблюдения от хората в квартала и на работното ми място е, че децата се пускат на 2 години. Ако детската е от 2 годишна възраст, то голяма част от децата ще бъдат гледани от педагози и много по-малка част ще остане в нужда за медицински сестри.
Така разбира ли се предложението ми?

И наистина ли планирането Ви/на общината е до септември? Нещо спешно ли се случва този септември за разлика от миналите 20 години?
Виж целия пост
# 100
Че то и сега има места, на които от втора ясла се гледат от педагози. "Вариант" групите са така. И двете ми деца след първа яслена отидоха във вариант група с преподавателите, с които остават до 4 група, а сестрите поемат нова първа яслена.
Виж целия пост
# 101
Не знаех. Да, това ми е предложението. Така ли е навсякъде?  СДЯ със сигурност не е, нали? Нямам опит с държавна ясла.
Виж целия пост
# 102
Нали не са проблем местата, а персонала за яслите? Извадете статистика, но моите лични наблюдения от хората в квартала и на работното ми място е, че децата се пускат на 2 години. Ако детската е от 2 годишна възраст, то голяма част от децата ще бъдат гледани от педагози и много по-малка част ще остане в нужда за медицински сестри.
Така разбира ли се предложението ми?

И наистина ли планирането Ви/на общината е до септември? Нещо спешно ли се случва този септември за разлика от миналите 20 години?
За да бъде задължителното предучилищно образование от 2 г. възраст трябват промени в ЗПУО, напр. чл. 8. Също от чл. 62 и следващите. Не е в компетентността на СО, трябват изм. и доп. в закон.
Виж целия пост
# 103
Първа градинска група е от 3г. възраст, задължителното обучение от 4г. Не знам за какво ми говорите 😀
Виж целия пост
# 104
За тригодишните няма задължение да осигурят обхват. За 1 и 2 г. също. "начало в годината на навършване на 4-годишна възраст на детето" За това говоря, чл. 8, ал. 1 от ЗПУО
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия