За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 24 723
  • 612
# 510
Някой може ли да сподели изпитана рецепта за сок от череши. Тази година имаме много, а компот и сладко никой не яде.
Виж целия пост
# 511
Скрит текст:
Някой може ли да сподели изпитана рецепта за сок от череши. Тази година имаме много, а компот и сладко никой не яде.

По тази рецепта можеш да си направиш сироп, като замениш вишните с череши. Намали захарта, ако са много сладки.


Плодовете от варенето можеш да си ги оцедиш и замразиш. Използвай ги при направата на сладкиши или при сервиране на сладолед.


Виж целия пост
# 512
Аз знам за 17` шунка, която и в Зоната правят. Същата подготовка като на Пейч, само че печеш в загрята на 180-200° фурна точно 17 минути. После изключваш и оставяш цяла вечер.
Виж целия пост
# 513
Момичета и момче, ще квася овче кисело мляко, ама искам да стане като на мама Simple Smile, та да се допитам и до вас:
Имам дадена домашна закваска, но е доста кисела, а освен това е малко количеството за 3 л мляко, което трябва да подквася.
Имам и кисело мляко Родопско чудо, което аз лично харесвам, защото е умерено кисело и гъсто, но пък досега не съм го ползвала за закваска и не съм сигурна дали е подходящо.  Та, удачно ли ви се струва да смеся двете закваски или направо да си търся друго мляко за закваска?
Виж целия пост
# 514
Кубратова, аз скоро квасих с Железница от Лидл и съм много доволна, то е 4%,.
Виж целия пост
# 515
Кубратова можеш да ги смесиш, няма проблем. Дали ще стане като на майка ти обаче не знаем.
Вкусът на киселото мляко е нещо много индивидуално. Аз например киселочи не обичам и заквасвам със сметана Данон. Става нежно и сладникаво като сметана. Други обаче твърдо го свързват с изразения кисел вкус - ако не е кисело, не е домашно. Така че въпрос на лично предпочитание. Когато се заквасва с купешко мляко, придобива вкуса на съответното мляко, защото те ползват различни бактерии и в различни съотношения. В случая като е овче, ясно че няма да стане съвсем същото като Родопско чудо, но това е принципът. Важно е купешкото мляко да е с жива закваска.
Виж целия пост
# 516
Аз квасих дори не чисто овче, а смес с краве 2:1 и пак вкусът беше на овче мляко, та само от закваската съвсем няма да се промени.
Виж целия пост
# 517
Това във връзка с моя пост ли е?
Естествено, че няма закваската няма да направи краве мляко да има вкус на овче и обратното.
На едно и също мляко обаче различните закваски могат да придадат съвсем различен вкус.
Виж целия пост
# 518
Скрит текст:
Момичета и момче, ще квася овче кисело мляко, ама искам да стане като на мама Simple Smile, та да се допитам и до вас:
Имам дадена домашна закваска, но е доста кисела, а освен това е малко количеството за 3 л мляко, което трябва да подквася.
Имам и кисело мляко Родопско чудо, което аз лично харесвам, защото е умерено кисело и гъсто, но пък досега не съм го ползвала за закваска и не съм сигурна дали е подходящо.  Та, удачно ли ви се струва да смеся двете закваски или направо да си търся друго мляко за закваска?

Здравей, Кубратова!
Ако съм наблизо и мога да опитам закваската, щях да съм по полезен с отговора.
Мен ме притеснява киселинността й за която пишеш.
Ако я използваш и е много кисела има вероятност новата партида мляко да стане прекалено кисело или рядко.
Не трябва закваската да има мирис на мая, оцет или да е горчива, тя тогава е негодна и трябва да я изхвърлиш.
Наскоро не съм ползвал кисели млека за закваска на овче мляко. Но навремето съм правил със закваска от краве кисело мляко и се е получавало.
Според мен Родопско чудо е добър вариант или ако имаш възможност да вземеш нова прясна закваска.
Успех!
Виж целия пост
# 519
Благодаря на всички!
Пейч, на драго сърце бих те поканила да опиташ (и сладкиш ще ти приготвя, няма само да се мъчиш със закваската Simple Smile ), но си много далече.
Тя тази домашна закваска си е краве кисело мляко, което за моя вкус е много кисело - иначе не горчи, няма плесен, нито променен вкус, на кисело мляко е, просто ми е по-кисело за предпочитанията.
Пратих сега ММ да вземе на Железница от Лидл и ще видя най-после дали него да ползвам или Родопско чудо. Аз самата предпочитам по-мек вкус, не изразено кисел. Имам и сметана, даже се чудех дали да не ползвам от нея, но следващ път ще пробвам, че това мляко не е за мен, да не се окаже, че хората друго ще очакват като вкус - братът на ММ да вземе да обещае на приятели, пък снаха му ще го прави Simple Smile
Прочее, стискайте палци, да не се изложи снахата Simple Smile
Виж целия пост
# 520
Скрит текст:
Благодаря на всички!
Пейч, на драго сърце бих те поканила да опиташ (и сладкиш ще ти приготвя, няма само да се мъчиш със закваската Simple Smile ), но си много далече.
Тя тази домашна закваска си е краве кисело мляко, което за моя вкус е много кисело - иначе не горчи, няма плесен, нито променен вкус, на кисело мляко е, просто ми е по-кисело за предпочитанията.
Пратих сега ММ да вземе на Железница от Лидл и ще видя най-после дали него да ползвам или Родопско чудо. Аз самата предпочитам по-мек вкус, не изразено кисел. Имам и сметана, даже се чудех дали да не ползвам от нея, но следващ път ще пробвам, че това мляко не е за мен, да не се окаже, че хората друго ще очакват като вкус - братът на ММ да вземе да обещае на приятели, пък снаха му ще го прави Simple Smile
Прочее, стискайте палци, да не се изложи снахата Simple Smile


Кубратова, благодаря!

Отначало, домашното овче кисело мляко има много приятен вкус. Запазва се много по дълго от кравето - за вкуса имам предвид. Много по бавно започва да киселее. Моята баба /лека й пръст/ го съхраняваше в мазето. То беше вкопано 1,5 м в земята и беше превъзходно за тази цел.
Домашното краве кисело мляко при мен започва да киселее леко и отделя течност след 2-3 ден при съхранение в хладилник.
Виж целия пост
# 521
Кубратова, може и Родопското чудо да е добро, просто не съм го ползвала, а Железница ползвах по случайност, че това бях купила, когато мм ме изненада с овче прясно мляко от пътуване.  Simple Smile И черпи после с подквасеното насам натам...  много го харесали...
Иначе и ние предпочитаме да не киселее киселото мляко и съм кавсила и с ацидофилно по този повод. Simple Smile
Виж целия пост
# 522
Здравейте, ще правя торта и сега виждам, че маскарпонето ми е със срок 01/06/2026, от Лидл е. Тортата е за утре, значи поне до края на седмицата ще се яде. Не е надута опаковката, само в хладилник е стояло, не е отворено още. Вие бихте ли го ползвали за крема или не?
Виж целия пост
# 523
Здравейте, ще правя торта и сега виждам, че маскарпонето ми е със срок 01/06/2026, от Лидл е. Тортата е за утре, значи поне до края на седмицата ще се яде. Не е надута опаковката, само в хладилник е стояло, не е отворено още. Вие бихте ли го ползвали за крема или не?
Твърдо ще си е идеално.  И ще го ползвам и още как.  Много пъти съм писала, не гледам дати в къщи, гледала съм в магазина... отвярям и ако не ме притесни миризмата, пробвам...
Виж целия пост
# 524
Няколко дни нищо не са, то ще му личи ако е развалено но съм сигурна че няма да е.

За киселото мляко - майка ми купува някакво Болярче за целта. И за краве, и за овче. Пробвала преди време с него, станало добре и сега си е наумила че само с това ще се кваси. На мен също ми допада резултатът.
Кубратова, предполагам че си знаеш да нагрееш млякото почти до завиране за поне 10 минутки, ако ползваш мултикукър би трябвало да го има в началото на програмата за кисело мляко и е най-лесно че си държи 90  градуса. Не всеки го прави това като кваси, някои само го кипват и свалят но така става по-добра консистенция после.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия