Израел нападна Ливан

  • 9 864
  • 204
# 195
Израел може просто да построи една непристъпна стена на границата си с Газа и това ще му осигури мирно съществуване,ама не го прави...
Виж целия пост
# 196
Просто светът не работи така. Организации, борещи се за някаква цел, не спират да се борят при достигане на някой крайпътен камък по пътя

Като едно време ИРА. Да си припомним, може би, какво се случи с тях след атентати, взривове, убийства, невинни жертви на техните акции, невинни жертви на ответните акции на британската полиция. Саморазпуснаха се и спряха да се борят за заличаване на неверниците англиканци. Или ЕТА в Испания - подобна история, същият завършек. Или даже да останем в самата Палестина - Фатах и Арафат бяха терористи, в момента Фатах е нормална, невъоръжена, улегнала политическа партия в Западния бряг.

Светът работи точно така, стига да не се подклаждат огнища, за да се поддържат други траектории.
Виж целия пост
# 197
Въпросът не е какви земи са взели на палестинците през 40-те. Въпросът е, че те продължават да крадат палестински земи като разрушават цели палестински села на основание, че жителите нямат разрешително за постройките, а израелските закони са направени така, че да има множество пречки за някой палестинец да си извади подобно разрешително. После те пъдят палестинците от техните села и в някои случаи заселват израелци на тяхно място, за да направят земите израелски. Това не са неща, които са се случили преди 100 години, те са се случвали и през 21-ви  век и продължават да се случват. Това е една от основните причини Израел да е сравняван с Апертеида в Южна Африка. Заради тези тактики на израелското правителство, палестинската земя постепенно се свива все повече и повече. Затова палестинците са излезли на протест през 2018 при който израелските военни разстреляха над 200 протестиращи.
Само че, ако Израел спре да завзема палестински земи и се изтегли от досега завзетите, това не значи, че Хамас и Хизбула ще си кажат: „Дайте да се саморазпуснем.“ Просто светът не работи така. Организации, борещи се за някаква цел, не спират да се борят при достигане на някой крайпътен камък по пътя, а напротив - казват си: „Ето това работи, значи продължаваме в същия дух.“ Просто в момента имаме две страни, всяка бореща се за заличаването на другата.
Toчно така. Моята теория е , че няма добри в тази война. Симпатиите ми за Израел бяха до едно време, защото в Европа гледаме как заради човешките права мюсюлмани убиват, изнасилват из Париж, палят го, правят каквото си искат. И изведнъж има някой, който е око за око, зъб за зъб.
Виж целия пост
# 198
Като едно време ИРА. Да си припомним, може би, какво се случи с тях след атентати, взривове, убийства, невинни жертви на техните акции, невинни жертви на ответните акции на британската полиция. Саморазпуснаха се и спряха да се борят за заличаване на неверниците англиканци. Или ЕТА в Испания - подобна история, същият завършек. Или даже да останем в самата Палестина - Фатах и Арафат бяха терористи, в момента Фатах е нормална, невъоръжена, улегнала политическа партия в Западния бряг.

Светът работи точно така, стига да не се подклаждат огнища, за да се поддържат други траектории.
Сравнението с IRA и ETA не е коректно, защото има съществени разлики: IRA и ETA действат в условия на развит политически процес и реална перспектива за споразумение, докато Хамас и Хизбула са много по-въоръжени, по-структурирани и с по-дълбока регионална и външна подкрепа, включително от държавни като Иран. Този момент ти убягва. Разпаднали са се от изтощение и липса на външна подкрепа. Смяташ, че Хамас и Хизбула ще останат без такава ако Израел направи отстъпки, защо? Освен това те функционират не само като въоръжени групи, а и като политически и социални структури, което ги прави много по-устойчиви на разпускане.
И да, професионалните борци за някаква кауза не се отказват след достигането и, а се прехвърлят към нещо друго. Постоянно го наблюдавам и не само при въоръжените, а при всевъзможни каузи. Че то нали те от това живеят?
Виж целия пост
# 199
Уверявам те, че нищо не ми убягва. И ИРА, и ЕТА имаха външна подкрепа - католическата ИРА беше директно спонсорирана както от американски конгломерати, така и от италианската мафия. Да не говорим за поддръжката от страна на самата Ирландия, включително в обучението на бойци. За Фатах нищо не казваш, или те нямаха също подкрепа от абсолютно същите обичайни заподозрени като Хамас и Хизбулла, а преди 1989та - и от целия социалистически блок.

Няма значение. Не очаквам да си промениш мнението заради повече информация.

Симпатиите ми за Израел бяха до едно време

Не думай! Вече не им симпатизираш? Като гледам постовете назад, това ще да е от последната седмица промяна. На какво се дължи? Осъзна, че нарушаването на човешките права тръгва бавно и полека само с лошите, които си го заслужават, докато изведнъж обхване всички?
Виж целия пост
# 200
Супер извратено и психарско е това , че палестинците в Газа били гласували за  Хамас и видиш ли ти това оправдава избиването им ,независимо от възраст и пол .
Какво правим в случая с Биби обаче ,той също доста е съпортвал Хамас за да отслаби влиянието на легитимната Фатах ?
Какво правим с факта ,че не е реагирал на предупрежденията на разузнаването за готвена атака , задаваме си въпроса -защо ?
И разбира се отново разрушени къщи  и убити от израелската армия в Ливан , въпреки договореното примирие .
Виж целия пост
# 201
Видео, което обяснява как Израел умишлено избива палестински журналисти в Газа, за да им попречи да съобщават за това, което се случва: https://youtu.be/i1zD7dY7QYg

Броят избити журналисти в Газа до този момент е някъде около 300 и това надвишава броя избити журналисти в двете световни войни, Виетнам, Югославия и Афганистан ВЗЕТИ ЗАЕДНО.
Виж целия пост
# 202
Уверявам те, че нищо не ми убягва. И ИРА, и ЕТА имаха външна подкрепа - католическата ИРА беше директно спонсорирана както от американски конгломерати, така и от италианската мафия. Да не говорим за поддръжката от страна на самата Ирландия, включително в обучението на бойци. За Фатах нищо не казваш, или те нямаха също подкрепа от абсолютно същите обичайни заподозрени като Хамас и Хизбулла, а преди 1989та - и от целия социалистически блок.

Няма значение. Не очаквам да си промениш мнението заради повече информация.
Ти хубаво се опитваш да ме убедиш, но сравняваш съвсем различни мащаби и оттам си правиш извода - щом там така, то и тук трябва така.
Членовете на ИРА, бойците имам предвид, са варирали през различните периоди от няколкостотин до около хиляда души. Общо през организацията са преминали около 8-10 хиляди души за цялото ѝ съществуване. Това е малка нелегална организация.
Хамас и Хизбула имат десетки хиляди бойци, финансиране от порядъка на стотици милиони, при това с държавна подкрепа, и структури, които на места функционират почти като държава в държавата. Да се правят директни аналогии между тях и ИРА е все едно да сравняваш кварталната банда с редовна армия.
А за Фатах изобщо не разбирам защо го даваш като пример. Това не подкрепя тезата ти, а я опровергава. Какво като ООП и Фатах са подписали споразумения? Конфликтът приключи ли? Не. Хората, които не са били съгласни с тези споразумения, просто са се преляли в други организации и борбата е продължила под друго име.
Ако утре Хамас подпише споразумение с Израел и започнат да се занимават с отглеждане на портокали, но същите хора продължат същата борба в нова организация, какво точно се е променило?
Виж целия пост
# 203
Света се променя , променят се и хората , та някой ден …
Няма вариант обаче Израел на този етап да подпише и да спазва, каквото и да е мирно споразумение . .
Партиите на Бен Гвир и Смотрич може да не са обявени за терористични  организации , но реално са си такива .Незаконните заселници са си организирани  и финансирани от държавата , те какви са просто хулигани  ?
Виж целия пост
# 204
Уверявам те, че нищо не ми убягва. И ИРА, и ЕТА имаха външна подкрепа - католическата ИРА беше директно спонсорирана както от американски конгломерати, така и от италианската мафия. Да не говорим за поддръжката от страна на самата Ирландия, включително в обучението на бойци. За Фатах нищо не казваш, или те нямаха също подкрепа от абсолютно същите обичайни заподозрени като Хамас и Хизбулла, а преди 1989та - и от целия социалистически блок.

Няма значение. Не очаквам да си промениш мнението заради повече информация.
Ти хубаво се опитваш да ме убедиш, но сравняваш съвсем различни мащаби и оттам си правиш извода - щом там така, то и тук трябва така.
Членовете на ИРА, бойците имам предвид, са варирали през различните периоди от няколкостотин до около хиляда души. Общо през организацията са преминали около 8-10 хиляди души за цялото ѝ съществуване. Това е малка нелегална организация.
Хамас и Хизбула имат десетки хиляди бойци, финансиране от порядъка на стотици милиони, при това с държавна подкрепа, и структури, които на места функционират почти като държава в държавата. Да се правят директни аналогии между тях и ИРА е все едно да сравняваш кварталната банда с редовна армия.
А за Фатах изобщо не разбирам защо го даваш като пример. Това не подкрепя тезата ти, а я опровергава. Какво като ООП и Фатах са подписали споразумения? Конфликтът приключи ли? Не. Хората, които не са били съгласни с тези споразумения, просто са се преляли в други организации и борбата е продължила под друго име.
Ако утре Хамас подпише споразумение с Израел и започнат да се занимават с отглеждане на портокали, но същите хора продължат същата борба в нова организация, какво точно се е променило?
Ама те хората на Западният бряг се опитват да отглеждат маслини и портокали, но им ги опожаряват и им взимат къщите и земите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия