Политиката на България - епизод осем

  • 347 684
  • 16 157
# 15 960
Е ще ви го обобщя, да си подсладите латето:

Проектобюджетът за 2026 г. се характеризира с висок дефицит от 5.7% от БВП, значително увеличение на държавните разходи и замразяване на основни социални плащания и заплати.

Официално предложение: Заложен е бюджетен дефицит от 5.7% (около 7.2 млрд. евро), което надхвърля Маастрихтския критерий от 3%. Прогнозата се базира на инфлация от 4.3%.
Критика на Василев: Макрорамката и приходите са подценени с между 700 млн. и 1 млрд. евро. Според него дефицитът може да се свие до 1.7% само с две корекции — чрез орязване на раздутите разходи за текуща издръжка и оптимизиране на резкия скок при капиталовите разходи.

Animal Scream CatОфициално предложение: Минималната работна заплата се замразява на 620 евро. Замразяват се учителските заплати, възнагражденията в държавния сектор, както и надбавките за деца, обезщетенията за безработица и майчинството за втората година.

Разходите за издръжка на държавната администрация нарастват с 35% (+1.5 млрд. евро). Бюджетът на Висшия съдебен съвет (ВСС) се увеличава умопомрачително с 250% — от 43 млн. евро на 108 млн. евро.

Драматичен ръст на капиталовите разходи до 9.3 млрд. евро (при похарчени 5.8 млрд. евро за предходната година). Премахва се прозрачната програма за инвестиции в общините, гласувана от Народното събрание.

Бюджетът е „водопад от евра за олигархията“ и строителните обръчи от фирми. Премахването на общинската програма връща корупционния модел, при който регионалният министър и Министерският съвет разпределят непрозрачно пари с постановления към „наши общини“. Средствата, които ще се харчат без санкция на парламента, достигат 3.7 млрд. евро.
Въвежда се частично плащане на личните осигуровки от страна на държавните служители, но с брутно компенсиране на заплатите им. Вдига се максималният осигурителен доход.
Виж целия пост
# 15 961
Е ще ви го обобщя, да си подсладите латето
А аз да му сложа топинга
Милиарда в приходите идва от ограбването на държавните дружества което е "иновация" на Василев, достойно следвана от Желязков. Нито е разумно, нито е приложимо. В капиталовите влизат средствата по ПВУ. Предполагам, Василев не казва, че трябва да се откажем от тях. ДДС е върху парите по пву е около 1.1 милиарда които може да се спестят, но ако не се спестят и се възползваме от ПВУ капиталовите на практика падат до 2.4 което е по-малко от миналата година. Разходите за ДА са вдигнати надявам се заради освобождаване на служители на които трябва да се покрият 20 заплати и отпуските.
Василев да е обяснил нещо по въпроса?
Виж целия пост
# 15 962
Гълъб Донев оправда поскъпването на винетките : Нищо не е , увеличават се с по 1,20 евро на месец. Joy
Виж целия пост
# 15 963
Всички искат реформи и да се реже, ама да не от тях точно.
Виж целия пост
# 15 964
Гълъб Донев оправда поскъпването на винетките : Нищо не е , увеличават се с по 1,20 евро на месец. Joy
Е , все пак не всички пенсионери ще умрат от 2.39 ..
Виж целия пост
# 15 965
Е ще ви го обобщя, да си подсладите латето
А аз да му сложа топинга
Милиарда в приходите идва от ограбването на държавните дружества което е "иновация" на Василев, достойно следвана от Желязков. Нито е разумно, нито е приложимо. В капиталовите влизат средствата по ПВУ. Предполагам, Василев не казва, че трябва да се откажем от тях. ДДС е върху парите по пву е около 1.1 милиарда които може да се спестят, но ако не се спестят и се възползваме от ПВУ капиталовите на практика падат до 2.4 което е по-малко от миналата година. Разходите за ДА са вдигнати надявам се заради освобождаване на служители на които трябва да се покрият 20 заплати и отпуските.
Василев да е обяснил нещо по въпроса?
Никой не обявява публично съкращения на реални хора в ДА. Говори се за незаетите щатове. И за тях ли са предвидени обезщетения? При освобождаване на вече пенсионирани служители(веднъж получили пари при пенсиониране), които продължават да работят, пак ли обезщетения ще им изплатят? Не е прекалено нагло?
Или при освобождаване от едно място и прехвърляне на друго място, пак 20 заплати ли ще им заплатят?
Тия космически обезщетения при освобождаване от работа трябва да се премахнат. Дори това не е предвидено.
Виж целия пост
# 15 966
Много ме хвана яд на Донев - техническа грешка за ВСС, оправено е. Ама гледайте ги тези работи, тъпа история. И още една техническа грешка каза, но я забравих, а не ми се връща.

Окрупненото министерство съкрати реални хора Simple Smile
Виж целия пост
# 15 967
Всеки ден технически грешки, след като народът се възмути. Мда, мда. Bowtie
Виж целия пост
# 15 968
Мотика ли беше? Grinning
Виж целия пост
# 15 969
За ВСС има ли техническа грешка?Кога го е казал това?
Виж целия пост
# 15 970
За първи път чувам, български финансов министър да се оправдава с техническа грешка. Гълъб защо си мисли, че ще му повярваме.
Виж целия пост
# 15 971
При освобождаване на вече пенсионирани служители(веднъж получили пари при пенсиониране), които продължават да работят, пак ли обезщетения ще им изплатят? Не е прекалено нагло?
Демонстрираш тотално непознаване на материята. Ако остане на работа след придобиване на право на пенсия – плаща се при окончателното напускане.
Вече има наченки на свиване на персонал.
Виж целия пост
# 15 972
Дай да видим разбивката на "други", гълъбче мамино.
Виж целия пост
# 15 973
Според теб обезщетеният трябва да са в отделно перо ли, муци?
Виж целия пост
# 15 974
За първи път чувам, български финансов министър да се оправдава с техническа грешка. Гълъб защо си мисли, че ще му повярваме.


Виж няколко поста по-нагоре вярващите и ще видиш защо наи тези надежди.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия