Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално-тема 98

  • 25 309
  • 518
# 510
Това питане сериозно ли е 👀
Виж целия пост
# 511
Това питане сериозно ли е 👀
Напълно сериозно.
Масово старите селски къщи са без документи, с незаконни пристройки и т.н. Едно време кой как знае, така е строил.
Сега е различно, в момента строя малка сглобяема къщичка, разказа ми се играта с документацията, но имам и една друга, стара къща за продаване в провинцията, там не съм гледала никакви документи още, ама скоро може и да се наложи. Подозирам, че и там ще е мътна и кървава, за това питам.
Виж целия пост
# 512
И мен ме вълнува.
Наистина по селата масово къщите са така. Но при последваща продажба би възникнал проблем.
Има и друг "трик" - продава се двор със стара къща, съборетина, събаряш я и строиш на нейно място нова, без да искаш разрешителни. И никой не идва да проверява и да пита коя е къщата, откога е, ползва се вече наличната стара документация.
Виж целия пост
# 513
Боже, Боже! Отидохме на документна подправка... сега трябва да се включи специалист по наказателно право Confused
Виж целия пост
# 514
По принцип не мисля, че някой бута тези къщи. Но примерно, ако искаш да  направиш застраховка, или да се прокара там ток, вода, или съответно подмени ел. мрежа, ВиК мрежа, тази къща не съществува. (Не само в България е тъй, аз търсех около мен малка къща, адски много постройки са така, но е официална информация и си го пише с големи букви. Повечето са наследени и се ползват за уикенда, ама ако се реши да се инвестира в нея, вече става сложно.)  Но ако говорим за етажи и има съседи, които го знаят, и им се скрива примерно гледката, биха се възползвали. И ако има застраховка и изгори последният етаж, надали ще платят нещо.
Виж целия пост
# 515
В България един такъв имот, може да се узакони, с удостоверение за търпимост, но си е ходене по мъките и харчене на пари.
Ако къщата обаче е била идеална и цената и е била поносима, аз бих пробвала да си я узаконя, това че не е с изрядни документи, мен не би ме спряло.
Виж целия пост
# 516
Да, то това е проблемът, узаконяването. Т.е това време и пари трябва да си се калкулира. И ако е къщичка из горите тилилейски, може би е добре да се види да не попада в защитена природна зона (ама това са вече изключения).
Виж целия пост
# 517
Въпросната къща не подлежи на удостоверение за търпимост. За него си има определени изисквания по закон, които рядко са налични.
Затова бяха четирите дни консултации, с всички възможни институции.

Всеки може да закупи каквото иска и точно както поиска, и да си носи последствията от решенията, негови са си. Аз само дадох пример.
Виж целия пост
# 518
А нямаше ли опция, да се узакони, като се издаде разрешение за строеж на липсващите в първоначалната документация за къщата етажи? И после ще следвате процедурата, все едно сега ги строите?
Не мога да повярвам, че няма никакъв начин да се узакони.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия