ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗХОД от ситуацията с ДГ

  • 25 455
  • 510
# 210
знаете ли какво ми казаха днес от дирекция образование
моето дете, родено през 2006 г месец януари , няма право да кандидатсвта за детска градина 1 гр, но може да кандидатсвта в одз, за яслена група, да бъде прието случайно в единственото одз в квартала, да подам молба че не искам да посещава яслата, а да му пазят ,мястото за януари за градина  Shocked
извинете, но аз ли нещо грешно разбирам, или това е все същото като да кандидатства сега, и да тръгне септември или януари, все е за 1 група
и какъв е смисъла от системата, освен че ме ограничава вместо да подам за 6 цдг, да подам за 1 одз и да ми пазят мястото 3 месеца  newsm78
това е от устата на старши експерт
другия вариант , който ми предложиха, е да подам септември за градина, защото тогава пускат системата за всички, без ограничения за кандидатстването и възрастта, и да се надявам да ми го приемат януари, ако се е освободило място(но ако се овсободи място, то  е редно да е за дете по ред на подаване на молба, вероятно от 4 феврурари, а не от септември)
бясна съм
Виж целия пост
# 211
Ама при категоризацията ние не казваме, че няма да има и градини по 40 лв., може да са 3 категории 40, 80, 200  лв. Извинето, но хората с 200 лв. заплата взимат болнични без проблеми, също ако имаш 2 баби на разположение, можеш да си дадеш детето и в градина за 40 лв или 80 лв. Да, а с по-високата такса може да се стимулират учителите и да се подпомогне инвестиционата програма.

За компенсациите съм сагласна, но да е обвързано с трудов договор на жената, т.е. ако жената работи, кандидатствала е за градина, но няма място да й се изплаща компендсация. Може да се предвиди 2 месеца срок да си намери работа, т.е. държавата плаща 2 месеца /време за търсене на работа и адаптация на детето/, ако жената не е на трудов договор и се спира помоща за градина.


Да разбирам ли, че моето дете, защото съм даскал, заслужава градина за 40 лв. и аз трябва да се примиря с това...
Виж целия пост
# 212
Вижте, не сте прави с тази категоризация.
Специализирала съм градско управление в Холандия, и мога да ви кажа как стоят там нещата.
Принципно стремежът там е да се осигури максимална автономност (т.нар. децентрализация) на общините и общинските предприятия, които свободно се конкурират помежду си. Идеята е да разчитат на собствените си инвестиционни постъпления, а не да се преразпределя бюджетът.
Така че ако говорим за категоризация, това означава тотална реорганизация на принципа на работа на детските заведения и превръщането им в пазарно, а не субсидирано работещи предприятия. Този процес не се случва от днес за утре. И дълбоко се съмнявам, че общината ще го инициира.
А това, което се обсъжда тук е просто механично категоризиране.
Не е икономически издържано.
Виж целия пост
# 213
Да разбирам ли, че моето дете, защото съм даскал, заслужава градина за 40 лв. и аз трябва да се примиря с това...

Знаеш ли права си, много тъжно става, същото ще кажат и лекарите и половината интелигенция.
Ами ще си остане сегашната система, че със 200 лв. месечно спонсорство и с подходящи преговори, детето може да бъде записано в някоя от по-добрите градини. Идеята ми беше да се легализират тези пари и да се използват обратно в системата, ама явно няма да стане. Но пък може би не е честно спрямо хората, които плащат те или работодателят им по 300 и повече лв. осигуровки да ползват същите социални услуги, като хората плащащи по 50 лв.

Друго си мислех за заплатите на учителите, да се задължат училищата да толерират младите учители, например след 1-2 година стаж, заплатата им да става доста по-голяма. Защото в момента се толерират хора с 25 годишен стаж, а те вече са поизхабени, не им се учат нови неща. За тези хора трябват компенсации от професионалните пенсиони фондове.
Виж целия пост
# 214
...
Искам много внимателно да погледнете заложените заплати. При такава действителност какво да правят тези жени? Може би няма да раждат деца, за да гледат вашите?

Искам много внимателно да се замислиш, Занда, какво печелиш, като се заяждаш с всички, които дават идеи, разлчини от твоите? Какво толкова те дразни, че можем да получим същите пари, които ще получи и твоето дете, за да посещава ДДГ, само че ние ще ги използваме по друг начин и ще създадем друг тип детско заведение, по наш вкус? И какво си се захванала за тези цифри - те са съвсем условни, никой не ги е обсъждал и приел, просто гледаме дали е осъществимо. С малко помощ от общината мисля, че е. Но иска и много, много работа; подбор и подготовка на персонала; търсене на алтернативни източници на финансиране, много организация, съпътстваща появата на нещо ново.
Виж целия пост
# 215
занда, не виждам какво предлагаш като изход от ситуацията, конкретната ситуация с дг
Виж целия пост
# 216
освен това борисов категорично каза, че няма да се променят таксите в софия, какво толкова го обсъждате
Виж целия пост
# 217
...
Искам много внимателно да погледнете заложените заплати. При такава действителност какво да правят тези жени? Може би няма да раждат деца, за да гледат вашите?

Искам много внимателно да се замислиш, Занда, какво печелиш, като се заяждаш с всички, които дават идеи, разлчини от твоите? Какво толкова те дразни, че можем да получим същите пари, които ще получи и твоето дете, за да посещава ДДГ, само че ние ще ги използваме по друг начин и ще създадем друг тип детско заведение, по наш вкус? И какво си се захванала за тези цифри - те са съвсем условни, никой не ги е обсъждал и приел, просто гледаме дали е осъществимо. С малко помощ от общината мисля, че е. Но иска и много, много работа; подбор и подготовка на персонала; търсене на алтернативни източници на финансиране, много организация, съпътстваща появата на нещо ново.

Така ли мислиш.
Как да реагирам на предложения от сорта такса 200 лв.? За ДЪРЖАВНА детска градина?
Защо си решила, че се заяждам. Вече ти казах, че смятам идеята ти за добра, просто наблягам на това, че целият персонал, който предвиждаш е женски. Това са жени с деца, които трябва да обслужват очевидно доста по-богати от тях. Заплатата на готвачка - 100 лв. Извинявай, но как да не се усъмня в здравия ти разум?

И понеже говорим изцяло за детски градини, пак питам - какво да правят всичките тези хора с наистина ниски заплати? Да не раждат? Да си се ядосват на себе си, че предпочитат своя любима професия и да се задоволяват със стара гнусна сграда за 40 лв.? Когато се правят предложения, трябва така да се предлага, че да не обидиш такова огромно количество народ и да помислиш за тях. Те също работят, искат да работят, просто получават мизерни пари.
Виж целия пост
# 218
занда, не виждам какво предлагаш като изход от ситуацията, конкретната ситуация с дг

Какво не виждаш? Върни се назад и прочети какво съм написала.
Писах вече - единственият изход е да се работи за държавни детски градини не само като изграждане на база, а като подготовка на кадри, което е невъзможно дори с оглед само на тази тема. След като обществото е с убеждението, че е редно работещите в ДГ да получават средна заплата 200-300 лв., такива просто няма да има. Трява да се промени отношението към тези хора и изобщо начинът на мислене на българина, че сервитьорката например заслужава повече от лелката в детската градина.
Виж целия пост
# 219
майка ми от години се опитва да започне отново работа като детска учителка, но места просто няма, няма свободни места
кадри има, повярвай ми
Виж целия пост
# 220
...
Искам много внимателно да погледнете заложените заплати. При такава действителност какво да правят тези жени? Може би няма да раждат деца, за да гледат вашите?

Искам много внимателно да се замислиш, Занда, какво печелиш, като се заяждаш с всички, които дават идеи, разлчини от твоите? Какво толкова те дразни, че можем да получим същите пари, които ще получи и твоето дете, за да посещава ДДГ, само че ние ще ги използваме по друг начин и ще създадем друг тип детско заведение, по наш вкус? И какво си се захванала за тези цифри - те са съвсем условни, никой не ги е обсъждал и приел, просто гледаме дали е осъществимо. С малко помощ от общината мисля, че е. Но иска и много, много работа; подбор и подготовка на персонала; търсене на алтернативни източници на финансиране, много организация, съпътстваща появата на нещо ново.

Така ли мислиш.
Как да реагирам на предложения от сорта такса 200 лв.? За ДЪРЖАВНА детска градина?
Защо си решила, че се заяждам. Вече ти казах, че смятам идеята ти за добра, просто наблягам на това, че целият персонал, който предвиждаш е женски. Това са жени с деца, които трябва да обслужват очевидно доста по-богати от тях. Заплатата на готвачка - 100 лв. Извинявай, но как да не се усъмня в здравия ти разум?

И понеже говорим изцяло за детски градини, пак питам - какво да правят всичките тези хора с наистина ниски заплати? Да не раждат? Да си се ядосват на себе си, че предпочитат своя любима професия и да се задоволяват със стара гнусна сграда за 40 лв.? Когато се правят предложения, трябва така да се предлага, че да не обидиш такова огромно количество народ и да помислиш за тях. Те също работят, искат да работят, просто получават мизерни пари.

Да, така мисля. Че се заяждаш. Едва сега си малко по-умерена, за което благодаря. Пак казвам, това са такси, които Тикърбел е сложила, не сме ги обсъждали точно в този вид; по-скоро говорихме майките да готвим на ротационен принцип (някои от нас го правят вместо детска кухня и се получава). Ако готвачка/чистачка идва за час-два на ден, не е нужно да получава 600 лв, какво толкова? И съвсем не става дума жени да работят за малко пари, за да могат жени с доста по-високи заплати да си оставят децата там. Аз също съм на държавна заплата (когато не съм по майкчинство). Университетски преподавател съм, изкарвам малко повече от 300 лв (сега май има актуализация, но не съм я видяла още). Но бих давала доста повече от 45 лв на месец, бих участвала в свободното си време, само за да мога да предложа нещо по-качествено на детето си от стандартната детска градина, която за мен е отбиване на номера, не е качествено решение.
Виж целия пост
# 221
майка ми от години се опитва да започне отново работа като детска учителка, но места просто няма, няма свободни места
кадри има, повярвай ми

Е, сега ще има. Но дали тя ще може да си позволи да работи за 200 лв. и да бъде хулена и обиждана от всекиго?

Емем, това си е твой избор и никой не го оспорва. Аз обаче нямам такова време, нито средствата на този етап. А върша доста важна работа и по-добре да работя, отколкото следващите 5 години да съм вкъщи с детето. Но, ако трябва, и това ще направя.
Виж целия пост
# 222
винаги ще има богати и бедни
какво правят бедните ли? или се борят или се примиряват или намират друг начин!!!
някой си мисли че ще пормени света ли що ли???
и така има хора плащащи но под масата на ЛИЧНО 200лв...и дегцата им влизат
защо да не се узаконят тези пари????
да държавна за 200...ми има и държавна за 40лв! в крайна сметак държавата трябва да се ПОГРИЖИ за условията...друг е въпроса, че ако аз реша да занеса тстовето ДВД в детската - каков да не го правя защото някой не може???
или щото аз не мога да си платя частна детска - дай да гжи затворим и всички в кюпа???
тъпо е така ад се разсъждава...
ми нямам възможности ще търся а като няма - ще си налягам парцалите и няма да искам и детето на еди кой си да мизерства като моите!
Виж целия пост
# 223
Нищо не разбрах...
Какви богати, какви бедни?
Ясно е, че богатите не говорят изобщо за ДГ, те си намират частни или други варианти. Говорим за масовата прослойка, която се нуждае от ДГ. Поне аз за това говоря.
Виж целия пост
# 224
ами явно и в нея има разлика в паричните възможности...
но не може защото аз не мога да си позволя ДГ за 200лв това предложение да се отхвърля с лека ръка....
щото така или ниаче съм убедена че в "елитните" ДГ пак ще се влиза само от "избраните"...
това имах в предвид
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия