Как се справяте със страховете на децата си?

  • 734
  • 7
Голямата ми дъщеря беше много спокойна , макар и малко страхлива , но в рамките на нормалното за едно 3 годишно дете ( страхуваше се от клоуни и силно пищящи играчки ).Винаги ( от бебе ) си е заспивала съвсем сама в нейното си легло и никога не е проявявала желание да спи при нас с баща и.От месец някъде започна да се страхува ( и тя не знае точно от какво според мен ) и вярно много я е страх.Не иска да остава сама ( дори и с бебето ) в стаята вечер.Изобщо не може да става въпрос да си легне сама.Казва , че я е страх от тъмното , от луната , от звездичките , че някой щял да я вземе , от животните ... изобщо от много неща , които не са свързани по никакъв начин.Ако искате ми вярвайте , но от страх става по 20 пъти да ака #Crazy.И вярно се напъва и примерно 15 пъти успява.Аз лягам всяка вечер с нея и въпреки всичко има вечери когато направо полудява от страх.
Има ли майки които са преживели подобно нещо и как се справихте с това?Опитах и с добро и с лошо и с всичко.Изчерпах се от идеи вече.А не признава и никой друг.Само майка си иска вече.Имаше период когато и с баба и дядо можеше , но от вчера само мама и това е.Извинявам се че стана малко дългичко , но не знам как да го обясня по-кратко.
Виж целия пост
# 1
Нормално е на тази възраст въображението да се развихря и детето да почне да изпитва страхове, които преди не ги е имало. Всеки случай си е индивидуален и ако нещо много те притеснява само детски спихолог може да ти даде адекватен съвет и то не на прима виста, а след като проучи добре детето и ситуацията, но това, което дава добър резултат при нас е ГОЛЯМО ТЪРПЕНИЕ И РАЗБИРАНЕ към детските страхове. Няколко месеца Дими спа в нашата стая, защото изведнъж започна да се бои да спи сам, но нито веднъж не му се скарах и не му казах, че трябва да си спи в леглото. В един момент реших да рискувам и предложих да се върне в стаята си, но не сам, а една седмица спах при него, в неговото легло, докато самият той не каза "мамо така не ми е удобно, отиди си в товоето легло". И сега често идва при нас, но колкото и да ми се спи и да ми пречи шинаги го прегръщам и казвам "ела да те гушна". Целта ми е той да знае, че не е на заточение в своята стая и винаги, когато иска може да дойде при мен и нокога няма да се разсърдя или скарам. Спи на запалена нощна лампа и никога не съм го карала да я гасим. Както се шърна да си спи в стаята сам и все по-рядко идва при нас, така и лампата един ден сам ще пожелае да я изгасим. Нужно е само търпение. В момента от бременността ми е адски тежко да ставам нощем с Дими, но знам че е важно да съм спокойна и да създам у него чувството, че и сто пъти на нощ да има нужда от мен и 100те пъти ще стана и ще отида при него без възражения. Така той успокоява страховете си и те изчезват - като знае, че не трябва да се бори с тях сам, а мама и тате винаги са до него. Това е моята рецепта.
Виж целия пост
# 2
и аз мисля като  Nellie
трябва да и кажеш че разбираш как се чувства и какво преживява
да и се покаже че този и страх няма да я нарани , че луната и звездичките са красиви , като ги види да си пожелае нещо , животните са приятели , могат да помогнат филчета и книжки
аз лично не бих потърсила психолог просто щах да я  преместя в наща спалня  и щях да пускам нощна лампа докато отмине този период
Виж целия пост
# 3
Справяме се с много разговори. Кати се впечатлява дори от сцени от анимационните филмчета- страх я е какво ще стане с героите и др. такива. Свекърва ми я беше наплашила с "чичкото, където я гледа през прозореца", когато направи нещо лошо и Кати имаше страх и от мъже. Дори я беше страх от чичо й. Добре че, той е много внимателен и има опит с неговите две деца и така Кати вече нормално приема да контактува с мъже, защото имаше период, в който пищеше от тях. Иначе, когато каже, че я е страх от нещо обяснявам, че мама и татко са тук и винаги ще я пазят.
Виж целия пост
# 4
Гледали ли сте "Франклин се бои от тъмното" - много интересно и поучително филмче за детските страхове. А и филмчето е много подходящо за възрастта и. Успех !!!
Виж целия пост
# 5
Ще пусна дълъг цитат от "Изкуството да бъдеш родител" на Ф. Додсън. Той казва много неща за детския страх...

Малките деца не могат да изтласкват само някои чувства, като гнева и страха например, без да потиснат и останалите. Ако ги възпитаме да не дават воля на гнева и страха си, несъзнателно ги възпитаваме да сдържат и „добрите" си чувства на обич и нежност.
Не е достатъчно впрочем децата да обяснят какво става в тях. Те трябва също да знаят, че родителите им наистина разбират чувствата им. Когато са нещастни или ядосани, или обидени, те търсят разбиране. Как да покажете на детето си, че ви е ясно какво изпитва?
Можете да сторите-това формално, като просто му заявите: „Знам какво ти е". Но това е прекалено лесно и бързо и рискува да не го убеди. Има по-сигурен начин да засвидетелствате на детето си дълбокото си разбиране. Този начин бе открит още през четирийсетте години от психолога д-р Карл Роджърс и се нарича „отразяване на чувствата".
Техника на отразяване на чувствата
Ето как се прави: показвате на някой друг, че наистина разбирате какво изпитва, като предавате чувствата му със свои думи, така че да ги отразите, все едно сте огледало. С двегодишни деца е много лесно, тъй като можете да повторите същите думи, които те са употребили.
.............

Преди няколко години една майка, която бях посветил в техниката на обратното действие, ми разказа случка, добре илюстрираща начина на действието й. Майката, която членуваше в приятелска асоциация на детегледачи, една вечер гледала децата на друга семейна двойка. Родителите сложили Тими да спи и излезли. По едно време Тими изскочил от стаята си уплашен и притеснен й рекъл: „Госпожо Джоунс, в стаята ми има вълк!" Майката ми обясни, че преди да усвои въпросната техника, тя би реагирала зле в дадената ситуация, както впрочем повечето родители. Би казала: „Хайде сега, не ставай смешен, Тими, много добре знаеш, че в стаята ти няма вълк." И би обиколила стаята с момченцето, показвайки му, че вътре няма вълк, което ни най-малко нямаше да намали страха му. Вместо да действа по този на пръв поглед разумен, но неправилен начин, тя под-ходила към въпроса другояче - приложила нашия метод.
Казала му: „Седни до мен и ми разкажи за вълка." И детето споделило колко се бои от вълка. Тя му отговаряла с фрази като: „Наистина те е страх от този вълк!" или „Този стар вълк май много те плаши!" и други подобни. Не се опитвала да го успокоява, нито да го разсейва. Задоволила се да му препраща чувствата, които описвало. Момченцето й казало, че много се бои от този вълк, че го мрази и че ще го хвърли в морето от скалите. Накрая, след около двайсет минути, през които тя само отразявала чувствата му, то се обърнало към нея и й рекло: „Госпожо Джоунс, сега мисля, че мога да отида да спя." Тя го завела в стаята му, завила го и след няколко минути то вече спяло.
Госпожа Джоунс ми разказа всичко това седмица след случката и забеляза: „Знаете ли, наистина помага." Така е, помага. Опитайте. Впрочем тази техника съдържа нещо
като саморегулатор. Ако не разберете какво изпитва детето, то почти сигурно ще реагира с думите: „Не, не е това, не ми е така."
Виж целия пост
# 6
Искам да добавя, че съм го прилагала, когато дъщеря ми я е страх вечер от нещо. Например от призрак или дракон (много филми гледа туй дете  ooooh!). Започвам да я питам как изглежда дракона, защо така изглежда, абе всичко което се сетя по въпроса. Така си говорим и тя се успокоява...
Виж целия пост
# 7
Благодаря за бързите отговори!
Аз я разпитвам за страховете и , но те са неясни и за нея все още.Там е проблемът според мен.Иначе за гушкането и спането е ясно , че спи при мен , но и това не помага.Снощи заспа върху мен , но няма вече значение къде и как , важното е да се успокои и да заспи.Благодаря още веднъж!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия