Рибната храна намалява риска от алергии при децата

  • 897
  • 12
Аз до сега си мислих, че рибата спада към алергените, но вижте какво открих:


Рибната храна намалява риска от алергии при децата



Децата, започнали да ядат риба през първата си година, са по-малко склонни към алергия, отколкото тези, в чието хранене не са включвани рибни ястия, показват данните от ново изследване, съобщи BBC.
Шведски учени са изследвали около 3000 деца на възраст до 4 години и са установили, че тези, които са консумирали риба на възраст под 12 месеца, се разболяват по-рядко от бронхиална астма, алергични ринити и дерматити.
Възможно е употребата на риба и намаляването на риска от алергия да не са пряко свързани, но резултатите от изследването съвпадат с данните за това, че омега-3 ненаситените киселини спомагат за правилното развитие на имунната система.
Понижено ниво на алергичност се наблюдава и при децата на майките, приемали по време на бременност капсули с рибено масло.
Обикновено педиатрите препоръчват след 6-ия месец в менюто на детето да се въвеждат постепенно твърди видове храни. Някои специалисти обаче съветват да не се дава риба на деца, чиито родители страдат от алергия.
В Швеция тези препоръки бяха отменени още през 2003 г.
Засега медицината не разполага с достатъчно данни за създаването на специална детска диета, предотвратяваща алергиите, но се предполага, че понижена склонност към алергия при децата може да се постигне, ако майката, още докато носи плода, употребява храни с по-голямо съдържание на ненаситени мастни киселини.



12 септември 2006, здраве.bg
 newsm78
Виж целия пост
# 1
Ами аз живея в Скандинавска страна също. Тук рибата се въвежда след 7-8 месец. На бременните се препоръчва да пият рибено масло, на децата над 6 мес. възраст - също.
Виж целия пост
# 2
Интересна информация,дано има още мнения по въпроса,защото аз съм от мнооооооого предпазливите и още не съм я въвела.Май ни е време  Thinking
Виж целия пост
# 3
Рибеното масло по лекарско предписание ли се дава?Дъщеря ми е на три години и половина и е алергична към някаква храна,не е изследвана към какво.Излизат и пъпки по цялото тяло и много я сърбят.Лекарката не назначи изследване,каза че е уртикария и изписа сироп,който да взима двадесет дни.След сиропа пъпките изчезнаха,спряхме да и даваме шоколад,ядки и морска риба,тъй като са силни алергени и се предполага,че от тях се обрива.А рибата е много полезна за малките деца,ако давам рибено масло,ще предизвикам ли пак алергична реакция? 
Виж целия пост
# 4
Ами тука не е с лекарско предписание. Има местно масло от черен дроб на треска специално за деца, което масово се ползва. По принцип хората с алергия толерират рибено масло. Всъщност има изследвания, според които рибеното масло от черен дроб на треска има благоприятен ефект върху алергиите. Не смея обаче нищо да те съветвам. Не съм лекар. А и качеството на рибеното масло вероятно е от голямо значение.
Виж целия пост
# 5
Не трябва да се забравя обаче, че по принцип в скандинавските страни консумацията на риба и морски храни е завишено спрямо нашия тип хранене, в нашите географски ширини. Така че там организмите са настроени по съвсем друга схема, лично мнение, и нещата стоят доста по-различно.

Нещо като принципа, че билките имат най-голямо въздействие върху хора, които живеят в региона, където растат билките. Това с с рибата ми изглежда сходно-децата не би трябвало да проявяват толкова алергии към нея, защото, когато порастнат ще се изхранват така или иначе основно с риба. newsm78
Виж целия пост
# 6
Ами следвайки подобна логика, това би означавало, че в България трябва да са редки алергиите към кравето мляко, защото ние традиционно си консумираме много кисело мляко, сирене, въобще млечни продукти. Тъй де, организмът трябва да се е настроил. Ама не е баш съвсем така.   Grinning

Иначе хората не се изхранват основно с риба тук. Може би е било така преди столетия, както вероятно са правили и хората, живеещи по Черноморието... Индустриализацията и глобализацията не прощават на никой обаче.


В действителност, това което е изключително ценно в рибата, са омега 3 мастните киселини. А споменатото проучване далеч не е първото, които показват благоприятния ефект на омега 3 МК върху алергиите.  Виж, ако наистина имаш доказана алергия, точно към протеина на рибата, положението   е по-различно.
Виж целия пост
# 7
Въпреки че си права се замислям и за качетсвото на консумираните от нас млечни продукти и това че адаптетата се "пробутват" на децата от самото им раждане, преди храносмилателната им система дори да се е замисляла за "нечовешка" храна, а рибната храна и според статията се предлага през първата им година и най-рано след 6 месечна възраст, когато нещата с храносмилателната система е мааааааааалко по-различни.

Това не означава така или иначе, че теорията ми е правилна.

Дори и с рибата винаги съм се придържала към правилото да "действам според детенце". Моят син опита за първи път риба на 11месеца и я харесва много. Яде с искрено удоволствие сьомга и пастърва, които наистина са богати на омега киселини и със сигурност са една от най-добрите храни за растещато му мозъче Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Ами всъщност рибеното масло тук, Исландия, съвсем доскоро  се е давало още от 1-2 месец. В Норвегия все още я има тази практика. Тя и тук не е съвсем отшумяла, нищо че стандартната препоръка е витамини АД до 6 мес, оттам нататък - рибено масло.
Виж целия пост
# 9
Знаеш ли какви са им доводите да се измести рибеното масло към 6 месец? Че е потенциален алерген ли е проблема  или нещо друго? Стана ми интересно сега дали теорията ми има логика.
Виж целия пост
# 10
Според акушерката рибеното масло от черен дроб на треска е хранителна добавка, т.е. храна, и не съдържа само витамини А и Д, заради които основно се дава на малките бебета. Предвид препоръките за изключително кърмене до 6 месеца обаче, по-добре би било да се дава само витамини А и Д в началото, а след захранването да се премине към рибеното масло. Така или иначе, ако майката пие рибено масло, полезните омега 3 МК стигат до бебето чрез кърмата. Не знам как стои положението с бебетата на АМ, т.е. дали е възможно при тях по-рано да се почне с маслото.

Иначе Скандинавските страни далеч не са единствените, в които рибата се въвежда преди годинката. Един бегъл поглед върху Бейбисентър Англия, Германия, Канада показва, че и там не е задължително толкова дълго да се изчаква. В американските сайтове като че ли са по-предпазливи. Американците също по-късно въвеждат и месото, за разлика от европейците. Тук зелена светлина има още след 6 месеца.

Като се замисля, не знам какви са официалните препоръки в България за въвеждането на рибата и въобще има ли такива.
Виж целия пост
# 11
Мога само да споделя, че и тук в Холандия след 6-я месец ми дадоха зелена светлина за захранване с всичко - риба, месо, яйце, сирене, хляб... Само с млякото и макароните ме посъветваха да изчакам малко, но вчера бяхме на консултация и ми казаха, че мога да въведа вече кисело мляко. Аз лично и на двете им давам всичко "забранено" и нямам никакви проблеми, но нямаме и алергии в семейството. Риба и жълтък направо обожават! За хляба ми казаха, че според последни проучвания колкото по-рано се въведе глутенът, толкова по-добре! Е, не бих дала морски дарове, например, и трябва да се изчака и с цитрусовите плодове.
Все още кърмя и от самото начало и аз не съм се ограничавала и си ям абсолютно всичко, без никакви проблеми за девойките  Simple Smile
Иначе тук дават витамин Д, но за рибено масло не съм чувала  newsm78
Виж целия пост
# 12
И аз съм чела тази статия; ако се разровите за оригиналното изследване ще видите, че там се предлагат някои обяснения (като например приема на омега 3 и 6 мастни киселини чрез рибата) за това, защо се потискат алергичните реакции.
Ето тук имаше едно интересно и компетентно включване на Косе Босе по темата
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия