Работна тема за кандидатсване 2009 г.- предложения и обсъждане! СОФИЯ

  • 111 548
  • 1 995
# 330
Момичета, ето че излизат много въпроси- нали това е целта, да видим какви ситуации ще се случат и ако трябва да с еизмисли нещо съвсем различно...може пък да искаме да остане стария регламент, или да измислим друго?
Виж целия пост
# 331
Моето дете е прието в ОДЗ и аз лично не мога да се оплача от системата. Нямам баби под ръка, нямам никакви връзки, още по- малко пари за рушвети, компютърът , на който кандидатсвахме блокираше на всеки половин час, а няколко дни след това се скапа напълно... Искам да кажа, че нямах никакво предимство - даже напротив, но се оказа, че има шанс и за хора като мен. Проблемът не може да се реши при такъв дефицит на места, няма критерий , който да е честен при положение, че 3-4 хил. деца ще останат извън класациите. Иначе съм съгласна, че трябва да е точково класирането по местоживеене и работещи родители, предимство на сираци и деца с родител инвалид.
Виж целия пост
# 332

Ето защо мисля че е най- разумно просто да се изисква регистрация на единия родител в София за срок от 1-3 години преди кандидатсването

Това, мисля, е нещо като компромисно предложение за това пусто райониране. Като пак питам - каква регистрация???? Важно е да се уточни. Моето предложение е:

- Регистрация по настоящ адрес на поне единия родител в София (града, а не за конкретен район) за срок от 1-3 години преди кандидатсването.

Имам един апел към всички: моля ви, недейте гледа само и единствено от вашата камбанария. Стремежът е да се измисли максимално обективна система, а не просто да се реши точно вашия проблем. Въвеждането на жителството (както някои от вас въртят и сучат само около това) ще оправи нещата за вас, но няма да реши максимално възможно проблема. Винагаи поглеждайте нещата и от другат астрана, поставете се на нечие чуждо място (на дете сирак, на инвалид, на смаотен родител,на многодетен родител и т.н.).

Плодова фея, и на мен ми писна от разправията тук, но не може да искаме само неща, които на нас са удобни. Едни искат да си запишат детето до градината до вкъщи, други до работа, трети в най-престижната, четвърти ще са благодарни, ако изобщо запишат децата си. Благодаря ти, че въпреки всичко си толкова активна и се стремиш да погледнеш нещата от всички страни.
Виж целия пост
# 333
 Да ви кажа за мен най-безспорното предимство е за работещи родители.Защо го отхвърляте? Не знам само как ще се доказва.

 П.С. И ние с таткото имаме различни постоянни адреси. На кой от двамата ще се гледа?
Виж целия пост
# 334
Да ви кажа за мен най-безспорното предимство е за работещи родители.Защо го отхвърляте? Не знам само как ще се доказва.
С бележка от НОИ. Всеки които плаща осигуровки работи. Или го осигурява работодателя или се самоосигурява.
Виж целия пост
# 335
Ами на мен на моменти ми писва, на моменти ме обхваща ентусиазъм, че ще го измислим  Crazy
На моменти си признавам,че си мисля само за моя проблем  Embarassed, но пък някои от случаите няма как да ги знам, защото не с ами се случили
Ето защо реших да пусна темата доста рано, още докато тече сегашното класиране, за да имаме повече време да помислим

КАКВОТО И ДА ПРЕДЛАГАТЕ, МИСЛЕТЕ КАК ЩЕ СЕ ДОКАЖЕ БЕЗСПОРНО С ОФИЦИАЛЕН ДОКУМЕНТ, а и дали не е основа за злоупотреби !Мисля че това е доста важно!
Виж целия пост
# 336
Да ви кажа за мен най-безспорното предимство е за работещи родители.Защо го отхвърляте? Не знам само как ще се доказва.

 П.С. И ние с таткото имаме различни постоянни адреси. На кой от двамата ще се гледа?

Настоящ адрес

За мен това си е дискриминация спрямо безработните.
Виж целия пост
# 337
Според мен единственото предимство, което трябва да има е жителство в София независимо колко години. Всички останали предимства да се премахнат ( брат/ сестра в същата градина, близнаци и др.). Ако има предимства или оценяване по точкова система пак ще има недоволни. Проблема просто, че е няма места.
Виж целия пост
# 338
аз предлагам да има бонус за живеене в същата община по регистрация по постоянен адрес:

1-3 години :Х точки
3-5 години да носи повече точки,пример: (Х+1)точка
от 1-3 години :Х точки
 
предлагам също да има бонус точки за:

-родители с 2 деца-Х точки
-родители с 3 деца-Х+1 точка
-родители с 4деца -Х+2 точки
и т.н
-родители с дете в същата градина-Х точки
мисля, че ще се съгласите че колкото повече деца имаш, толкова по-трудно е и да ги отглеждаш, пък и държавата би трябвало да те насърчава/подпомага повече.
Виж целия пост
# 339
Според мен единственото предимство, което трябва да има е жителство в София независимо колко години. Всички останали предимства да се премахнат ( брат/ сестра в същата градина, близнаци и др.).

жителство в София може да се извади за една седмица, и вс.които искат да си запишат децата ще го направят.тогава какво предимство ще е това? искам да попитам , ако имате 3знаци и трябва да ги пратите на частна децка градина, колко би струвало това?
Виж целия пост
# 340
Имам предложение - като няма места в държавните градини, което е по вина на държавата, в частност на общината - Софийската, нека тя да поеме разликата в таксите в частните градини. Там места има достатъчно, няма кой да им плаща скъпите такси само. Съгласна съм и двойна такса да платя ако община ми покрива разликата. Мисля, че много бързо за следващата година ще си построят общински детски градини и ясли.
Предлагам да се внесе подобно предложение!
Подобно предложение просто не може да се внесе защото е меко казано необмислено.Да,ДГ са в системата на образованието ,но НЕ СА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ с изключение на подготвителната група за училище.И вероятно сте установили ,че места за ПГУ има,ако не в ДГ,то в у-ще,но приема е на 100%.Както се правят предложения ПГУ-то да отиде САМО в у-ще за да се осигури място за по-малките ДГ ще излезе от образователната система и ще загуби много.
              Плодовата фея  е права ,че може да се изгради система за оценяване при кандидатстване,но до колкото виждам всяко предложение ощетява една част от родителите /без значение какво е адресна регистрация,данъци или друго/.С една дума не върви . От както съм запзната със системата винаги се е кандидатствало с подадена молба с входящ номер и по реда на молбите се класират децата.Предимствата са били - брат/сестра,студенти,деца на инвалиди,самотни майки /бащи и т.н.НО едно голямо НО - местата не са стигали само в определени години и определени ДЗ,повечето са работили с намален капацитет.Убедена съм,че и сега докато построят нови ДЗ отново ще се наложи да ги закриват.Този прилив и отлив се наблюдава на 2-3 години.Предложението върху което се работи и което вероятно ще влезе от 2009 год е - дават се субсидии и на ЧДГ такива,каквито са в общинските ДЗ.Таксата се определя от ДЗ независимо дали е частно или общинско и тогава...всеки плаща там където му е по джоба му или си стои в къщи ,ако не може да плати.Така места ще има за всички. Peace
Виж целия пост
# 341
аз предлагам да има бонус за живеене в същата община по регистрация по постоянен адрес:

1-3 години :Х точки
3-5 години да носи повече точки,пример: (Х+1)точка
от 1-3 години :Х точки
 
предлагам също да има бонус точки за:

-родители с 2 деца-Х точки
-родители с 3 деца-Х+1 точка
-родители с 4деца -Х+2 точки
и т.н
-родители с дете в същата градина-Х точки
мисля, че ще се съгласите че колкото повече деца имаш, толкова по-трудно е и да ги отглеждаш, пък и държавата би трябвало да те насърчава/подпомага повече.

Против и двете предложения.

За съм да остане предимството брат/сестра в същата градина, но против дискриминацията на хората с едно дете!!!

Нямам нищо против Софийското местожителство, но нека не ставаме чак толкова дребнави за броя на годините...

По въпроса за районирането... в моя район има само ОДЗта... и след като не сме приети тази година в тях, другата година нямаме шанс. Шанса ни е ЦДГ, която да е в съседен квартал или по месторабота... пак ли ще ни отрежете и по този критерий?
Виж целия пост
# 342
Съгласна съм с Didiа! Винаги ще има ощетени родители независимо дали е по точкова система или с точно определени предимства. Но наистина досега винаги е имало предимства - живеещи в района, брат/ сестра в същата градина, близнаци, многодетни родители и родители инвалиди. И като гледам сега за самото  останаха същите предимства без живеещи в района. Затова предлагам или за никой предимства или да останат досегашните.
Виж целия пост
# 343
За децата на инвалиди трябва да има прием извън класациите.
Мисля също, че настоящият адрес в Столична община от Х години трябва да носи определени точки.
Самотните майки трябва да имат някакво предимство, както и вдовци/вдовици. Тези неща могат да се докажат документално!
Сега ще кажете, че гледам от "моята камбанария", но многодетието се стимулира в цяла Европа, където, както и тук, раждаемостта е ниска. И това е държавна политика, не просто някакво доста ограничено предимство за детска градина! Освен това децата са деца до 18 години, на каква основа се поставя ограничението 10, 12, ... години?

Виж целия пост
# 344
За децата на инвалиди трябва да има прием извън класациите.
Мисля също, че настоящият адрес в Столична община от Х години трябва да носи определени точки.
Самотните майки трябва да имат някакво предимство, както и вдовци/вдовици. Тези неща могат да се докажат документално!
Сега ще кажете, че гледам от "моята камбанария", но многодетието се стимулира в цяла Европа, където, както и тук, раждаемостта е ниска. И това е държавна политика, не просто някакво доста ограничено предимство за детска градина! Освен това децата са деца до 18 години, на каква основа се поставя ограничението 10, 12, ... години?


Toва за възрастовото ограничение при трите деца и аз се чудех откъде го измислиха. Мисля, че трябва да отпадне, трите деца са си три деца.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия