Примерна схема на захранване (9)

  • 76 742
  • 596
# 150
[И във връзка така изброените неща искам да попитам Косе Босе, как ти се струва последователността на нещата на въвеждане? (....)

Много добре е замислен редът на въвеждане. Всички тези продукти има с какво да обогатят менюто на дете под 1 год. откъм важни витамини, желязо, фибри, ценни протеини – не само да го разнообразят.

1. Млечни продукти и риба - достатъчно е да има по-голяма пауза между двата вида храна, поне седмица-две. Все пак са доста специфични като белтъчен състав и като алергенен потенциал.

2. Риба около 10 м. е чудесен избор, щом няма алергична обремененост. За рибата се счита, че по-късното въвеждане не предпазва от отключване на алергия, за разлика от повечето хранителни реакции в най-ранна детска възраст.

3. Йогуртите могат да се предлагат за самостоятелна закуска (сутрин или следобед) – въпреки че повечето имат оризови добавки, все пак не са достатъчно калорични предвид възрастта, за да заместят пълноценно хранене с плодова каша. В случая може да се добавят бисквити например. Другият „по-лек” вариант е йогурт плюс дохранване с плодове. Като десерт след основното хранене – може, ако детето има нужда и желание.

4. Фасулът съвсем не е толкова тежък за стомахчето - в сравнение с другите бобови. Дори е по-лек вариант от лещата например. В доста схеми на захранване се въвежда сравнително рано, около 6-8 м., така че 11 м. е чудесна възраст.
Зелето (бяло главесто) е напълно сравнимо по смилаемост с другите видове от това семейство (карфиол, броколи, китайско зеле и т.н.). Карфиол и броколи се предпочитат по-рано, тъй като съдържат малко повече разтворими фибри спрямо неразтворимите. Това е малката разлика. Голямата разлика обаче са местните кулинарни традиции – в България класическото бяло зеле е по-масово консумирано за разлика от другите видове и обратно за други райони.
Факт е, че в повечето схеми на захранване не се прави разлика между видовете зеле! Освен това, карфиолът често се препоръчва поне от 10-12 м. нататък, броколи малко преди това или 8-10 м. В една от предишните теми бях дала сравнение между съдържанието на фибри, витамини и минерали за различните видове зеле – няма съществена разлика. Тук има много теми против зелето на възраст 10-11 м., но не виждам разумен аргумент, ако се отчете прецизно хранителната стойност на различните видове и най-вече препоръките на различните схеми на захранване. Лещата е далеч по-тежка за стомахчето от зеле в комбинация с по-леки зеленчуци например.

5. Изварата се редува със сиренето, въпреки че съдържа доста по-малко калций и мазнини. Става въпрос за обикновена извара. Ако изварата е от готово вносно бурканче - може по друго време на деня, независимо от сиренето (мое мнение). Причината е, че т.нар. извара от готовите бурканчета е съпоставима като съдържание на млечни протеини, мазнини и прочие с йогуртите и подобни млечни съставки. Тя е по-близка по състав до киселото мляко без жива закваска, отколкото до сиренето и класическата извара в магазините. След 1 год. не е нужно да се спазва стриктно редуване на млечните продукти.
Виж целия пост
# 151
Хубаво ли е да капвам зехтин или някакво друго олио в кашата?
как се въвеждат  магданоз и копър?

Мазнина в кашите

Добавянето на мазнина в кашите има за цел:
- да повиши енергийната стойност (детенцето расте с много ускорени темпове на 6-12 м.)
- да внесе допълнително мазнини (които са важни за развитието на клетъчните мембрани, мозъка, ретината, нервната система и т.н.)

Може и без мазнина в кашите:
- Стига да се осигури дневния прием на мазнина чрез зеленчуковото пюре например (8-10 гр или ½ до 1 ч.л.)
- Зърнените култури са богати основно на витамини от В-групата, които са водноразтворими т.е. нямат нужда от мазнина за усвояването им.

Подходящи мазнини:
- Всеки вид растителна мазнина е подходяща.
- Може и краве масло, ако е въведено.
- Рапичното олио е препоръчвана мазнина от гледна точка на традициите и местния вкус в Германия, Австрия, Швейцария, Северна Америка.
- Зехтинът е равностоен заместител на рапичното олио - и двете са растителни мононенаситени мазнини.



Магданоз, копър
- около 8 м.
- зелените подправки се считат за алерген (но алергията често не е от типа на хранителната): при липса на алергично предразположение може около 8 м.
- първоначално се въвеждат обработени в лека степен (добавят се 2-3 мин. преди да са готови зеленчуците)
- после в свеж вид
- режат се и се добавят непосредствено преди да се пасира или поднесе пюрето (с цел запазване на витамин С в максимална степен)

Виж целия пост
# 152
ако е въведен оризът, кафявият ориз отново ли трябва да се въвежда или не е необходимо?

Кафявият ориз може (но не е задължително) да се въведе като нова храна:
- пълнозърнест т.е. товари стомахчето – ако се въвежда каша или голямо количество кафяв ориз, най-добре е да се даде време за адаптация на стомахчето и да се предлага поне 3-4 дни; ако се добавя малко ориз за сгъстяване и калоричност на храната – по-скоро няма значение
- вероятен алерген по логиката, че повечето пълнозърнести храни се считат за алергизиращи
Виж целия пост
# 153
Аз пък искам да питам Косе Босе дали нектарините са с равностоен витаминен състав с прасковите.
И освен това дали има възраст, от която солта е необходима за организма.
Предварително благодаря!
Виж целия пост
# 154
Момичета имам един въпрос. Ако започна да захранвам с оризова каша и след това зеленчукова пюре задължително ли трябва в началото да прибавям избраното от мен пюре в кашата или може да се даде само? Simple Smile
Виж целия пост
# 155
Косе Босе, благодаря за изчерпателния отговор. Hug

Невена, и аз съм взела едно пакетче елда и смятам да му давам за закуска. Предполагам, че зърната като се сварят ще станат горе-долу като кус-куса, така че би трябвало да му хареса на малкия. Чудя се кое би било по - добре( по - здравословно) елда на зърна или от каша?

Erota, ето тук има инфо от Косе Босе за лещата. Аз лично смятам  да я дам по- нататъка

A_N_G_E_L,  другите момичета са ти отговори вече за пюретата на Ганчев - въпроса не е в марката, а в съдържанието на пюретата. Ако бяха без сухо мляко, сол, захар и други неща не бих имала нищо против да купувам "родни" пюрета на половин цена, вместо вносните на двойно по- висока цена. Това е причината. Друг е въпроса, че в едното пюре на Ганчев, което съм взела имаше една цяла люспа лук - непасирана, което не ми се е случвало в други пюрета. Но това е друга тема вече. (между другото главното "не" в предишния ми пост е по погрешка, а не нарочно, ако това те е заблудило понякакъв начин)

Виж целия пост
# 156
Здравейте,

Благодаря ви за отговорите за жълтъка. Мисля да го оставя за след годинката. Дано да няма проблем.  Praynig
Невена, ние до сега сме правили 2 вида тест за алергия. За единия се взима кръв от вената. Той се прави за цял панел (около 20) алергена. И другия беше с драскане по ръката. Този начин е само за 1 вид алерген. А иначе ние от 3 месец сме с обриви и лишеи. Беше се изчистил, но като дадох риба и пак наново. И затова пуснах този тест.

Мога ли да приготвя кисела вечерта и да го дам на детето на следващия ден?

А относно пюретата - ние най-често използваме на Ганчев. Но на Коко най-много му допадат на Гербер. Хип взимам за разнообразие или когато въвеждам нов продукт!
Виж целия пост
# 157
Момичетата, киселото мляко запичащо ли действа? Откакто минахме на безглутенова диета и на кисело мляко вместо адаптирано изхожданията на малката съвсем се объркаха. Много често ака твърдо и много се напъва. В някои дни въобще не ака. Чудя се с какво мога да го оправя това нещо. За повече плодове ясно, но аз давам всеки ден грозде и нищо. От време на време давам и пълнозърнеста каша, но не я харесва много.
Виж целия пост
# 158
Готвя се за захранването. Изчетох доста. И искам да попитам : Като започна с морковите да капвам ли олио или не?! т.е. Да започна чисти моркови, колкото да тествам стомахчето, пък после (след няколко дена) да добавя олио за усвояване на витамините.
От педито имам схема и в нея следвасчото хранене е "млечно- зърнена вечеря". Дайте някаква сламка как се приготвя и с какво млеко. И после - пак ли постъпково се въвежда?
Другата седмица сме за ваксина и искам да си изчистя въпросите.
Благодаря момичета предварително.

Виж целия пост
# 159
тъи като скоро 4етох zа олиото и съм "топла"  Laughing
зехтинът не се препоръчва, тъй като е нерафиниран. Олиото/маслата в храната трябва да са рафинирани.
Виж целия пост
# 160
Момичета, скоро някой беше питал, но не мога да намеря отговора:
Защо пюрета като това на Хип Ориз със зеленчуци и пуешко ги дават за над 8 месеца? При положение, че съдържат съставки, които бебето вече яде (например това на Хип съдържа вода, сварен ориз, моркови, пуешко месо, царевично масло, сол), защо не може да се дават и по-рано?
Виж целия пост
# 161
Виви, доколкото знам киселото мляко дори действа обратното. Има регулиращо действие и действа против диарии, запек и други стомашно-чревни болести.  Със сигурност проблема не е в него.
В тази таблица Запичащи и разхлабващи храни   млякото е дадено като храна с индивидуално въздействие,. Можеш да погледнеш и другите храни, които действат разхлабващо и да даваш от тях. По принцип при нас броколите действат безотказно. Grinning

Yanina, според мен няма да стане да приготвяш кисела от предходната вечер, защото като престои той се втечнява и освен това плодовете ще са загубили всякакви витамини от единия до другия ден.

Защо пюрета като това на Хип Ориз със зеленчуци и пуешко ги дават за над 8 месеца? При положение, че съдържат съставки, които бебето вече яде (например това на Хип съдържа вода, сварен ориз, моркови, пуешко месо, царевично масло, сол), защо не може да се дават и по-рано?
Защото са направени или с цял ориз или с по - едри частички на месото и/или зеленчуците, които са подходящи за деца над 8 месеца, когато вече трябва да опитват да дъвчат, а по- малките бебета ще се задавят с тази гъстота на пюрето.
Виж целия пост
# 162
Yanina можеш да си приготвиш само царевичното нишесте с водата и да го прибереш в хладилника,а на другия ден преди хранене да се добави плодовото пюре или пасиран плод.Иначе ще стане така както е написала Home raider.
Yoanna  купувам такива пюрета с малки парченца,но пасирам пюрето,понеже все още иска само гладко пюре.Можеш да пробваш така.
Виж целия пост
# 163
Защото са направени или с цял ориз или с по - едри частички на месото и/или зеленчуците, които са подходящи за деца над 8 месеца, когато вече трябва да опитват да дъвчат, а по- малките бебета ще се задавят с тази гъстота на пюрето.
[Yoanna  купувам такива пюрета с малки парченца,но пасирам пюрето,понеже все още иска само гладко пюре.Можеш да пробваш така.
Близко до ума, ама кой да мисли. Благодаря ви!
Виж целия пост
# 164
Невена, Косе Босе-Благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия