Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Има ли задължително изискване да се върна на работа за 10 дни след изтичане на майчинството, за да актуализирам заплатата си и да подам молба за платен годишен отпуск за две години?
Как се изчислява годишният отпуск?
Как мога да продължа да се грижа за детето си до 2-годишна възраст и да получавам майчинство?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Има ли задължително изискване да се върна на работа за 10 дни след изтичане на майчинството, за да актуализирам заплатата си и да подам молба за платен годишен отпуск за две години?
Не, няма задължително изискване да се връщате на работа за 10 дни след изтичане на майчинството, за да актуализирате заплатата си и да подадете молба за платен годишен отпуск за две години. Въпросът относно актуализирането на заплатата е регулиран в Кодекса на труда, където се посочва, че по време на платен годишен отпуск работодателят изплаща възнаграждение на служителя въз основа на полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец преди използването на отпуска, през който служителят е работил най-малко 10 работни дни. Отпуската се изчислява въз основа на последния календарен месец, в който сте работили най-малко 10 работни дни.
-
Как се изчислява годишният отпуск?
Годишният отпуск се изчислява въз основа на последния календарен месец, през който служителят е работил поне 10 работни дни. За времето на платения годишен отпуск работодателят изплаща на служителя възнаграждение, изчислено от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ използването на отпуска, през който служителят е работил поне 10 работни дни.
-
Как мога да продължа да се грижа за детето си до 2-годишна възраст и да получавам майчинство?
Ако трудовият ви договор бъде прекратен, трябва или отново да бъдете назначени на работа, или да намерите работодател, който ще ви назначи поне един ден, а след това можете да излезете в отпуск по майчинство. По отношение на майчинството имате право да го използвате до навършване на 3-годишна възраст на детето и вашият работодател не може да ви уволни без разрешение от Инспекцията по труда.
-
Кой плаща осигуровките по време на неплатен отпуск?
-
Как се изплаща неизползваният платен отпуск и как се изчислява при прекратяване на трудов договор?
- девойката не знае.Трябвало да пита някоЙ си и да ми звънне след това.Седнах и си написах една молба свободен текст, но изникнаха няколко въпроса:
на 27.05.2009 ми изтече майчинството обадих се в фирмата но от там нищо неми обясниха доколкото знам по взаимно съгласие ако ме освободят имам право да отида на борсата за 4 месеца когато попитах за отпуската ми през тези 2 години(по 20 дена на година) ми се отговори че или ще я ползвам или ще ме обещетят вапросат ми към вас е длажна ли сам да я ползвам или не и ако съм длажна нетрябва ли пак да ми я изплатят доколкото знам ползвам неползвам трябва да се плати и за 2009 като имам 5 месеца имам ли право пак на половината поне отпуска благодаря ви предварително
в смисал могат ли даме зъдалжат
и се боя, че няма да ме ориентират по моя въпрос
и отпуската ми изтича. В отпуск съм от април 2007- малко преди да родя и оттогава не съм била на работа. Сега какво трябва да направя, за да подам молба за неплатен отпуск и колко месеца са това
...какво да правя точно