Неплатен и платен отпуск след майчинство?

  • 122 625
  • 910
# 255
Здравейте! Имам следният въпрос: отпускът ми за отглеждане на дете до 2г. възраст  изтича на 16.06.2009г.( на тази дата е родено детето). От следващият ден -17.06.2009г. искам да изляза в неплатен отпуск по чл. 167а от КТ. Днес звънях в офиса да попитам какви документи да си подготвя. Останах изумена Shocked #Crazy - девойката не знае.Трябвало да пита някоЙ си и да ми звънне след това.Седнах и си написах една молба свободен текст, но изникнаха няколко въпроса:
1. От коя дата трябва да е неплатеният отпуск?
2. В графата " желая да ползвам ......... / дневен  неплатен "; работни или календарни дни да напиша?

Моля Ви спешно за помощ!
 
Чл. 49. (Нов - ДВ, бр. 72 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.
(2) Отпускът по ал. 1 се заявява и ползва в календарни дни.
(3) Когато отпускът за отглеждане на детето по чл. 167а КТ се ползва за първи път, в заявлението се декларира, че такъв отпуск не е ползван от никое от лицата, които имат право на него.

Отпускът по чл.164, ал.1 от КТ за отглеждане на дете до 2-годишна възраст, включва и деня на раждането на детето, което означава че неплатения отпуск трябва да е от 17.06.

Ето и примерно заявление https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_13dhhnmdfw&hl=en
Виж целия пост
# 256
anii_ta , благодаря ти много!  bouquet  bouquet  bouquet
Виж целия пост
# 257
здравейте мамчета за първи път пиша в този форум и се радвам че го има и има и вас зада помагате Grinning на 27.05.2009 ми изтече майчинството обадих се в фирмата но от там нищо неми обясниха доколкото знам по взаимно съгласие ако ме освободят имам право да отида на борсата за 4 месеца когато попитах за отпуската ми през тези 2 години(по 20 дена на година) ми се отговори че или ще я ползвам или ще ме обещетят вапросат ми към вас е длажна ли сам да я ползвам или не и ако съм длажна нетрябва ли пак да ми я изплатят доколкото знам  ползвам неползвам трябва да се плати и за 2009 като имам 5 месеца имам ли право пак на половината поне отпуска благодаря ви предварително  ooooh!
Виж целия пост
# 258
до Управител на.........

Писмено заявление от ........ ЕГН........, адрес

г. Управител

Желая, да ползвам неплатен отпуск в размер на 6 месеца за отглеждане на детето ми.......... съгласно чл. 167А считано от 17.06..2009
декларирам, че не съм ползвала до този момент неплатен отпуск по гореказаният член.
Декларирам, че детето ми ......... не е настанена в заведение на пълна държавна издръжка.

дата...                                С уважение
Виж целия пост
# 259
здравейте мамчета за първи път пиша в този форум и се радвам че го има и има и вас зада помагате Grinning на 27.05.2009 ми изтече майчинството обадих се в фирмата но от там нищо неми обясниха доколкото знам по взаимно съгласие ако ме освободят имам право да отида на борсата за 4 месеца когато попитах за отпуската ми през тези 2 години(по 20 дена на година) ми се отговори че или ще я ползвам или ще ме обещетят вапросат ми към вас е длажна ли сам да я ползвам или не и ако съм длажна нетрябва ли пак да ми я изплатят доколкото знам  ползвам неползвам трябва да се плати и за 2009 като имам 5 месеца имам ли право пак на половината поне отпуска благодаря ви предварително  ooooh!

Да - или трябва да ползваш натрупаният отпуск или да те изплатят обезщетение. Ако ползваш отпускът този период ще ти се зачете за осигурителен стаж. За 2009 година имаш също право на платен отпуск пропорционално на изминалите 5 месеца. Според мен , ако излезеш в платен отпуск и чак тогава след изтичането му си прекратиш договора ще ти бъде по-изгодно.
Виж целия пост
# 260
значи ако си ползвам отпуската няма да получа никакви пари а и аз длъжна ли съм да ползвам платената отпуска  newsm78 в смисал могат ли даме зъдалжат
Виж целия пост
# 261
значи ако си ползвам отпуската няма да получа никакви пари а и аз длъжна ли съм да ползвам платената отпуска  newsm78 в смисал могат ли даме зъдалжат


Е как няма да получаваш пари  newsm78 Това е платен отпуск.
Виж целия пост
# 262
Здравейте на всички майки-бъдещи и настоящи! Heart Eyes
Опитах се да прочета всичко относно изплащането , но е много дълго , а и аз имам доста питанки та затова ще досадя Embarassed Rolling Eyes
за жалост нашите счетоводители май не са компетентни #2gunfire и се боя, че няма да ме ориентират по моя въпрос Shocked ....
Положението е следното:
На 29 юни щерка ми става на 2г Simple Smile и отпуската ми изтича. В отпуск съм от април 2007- малко преди да  родя и оттогава не съм била на работа. Сега какво трябва да направя, за да подам молба за неплатен отпуск и колко месеца са това  newsm78/доколкото четох във форума май са 6 м . и 6 м за таткото. Но тук има ли някакви допълнителни условия- ние не сме бракувани, а таткото работи, но не е на договор- може би не могат да се прехвърлят месеците?/ Какво трябва да направя и за да си взема платен отпуск и полага ли ми се?мога ли сега да го взема? Той ,предполагам ,се изчислява на база дни, в които последно съм била на работа... newsm78 Rolling Eyes
Ако някой има прясна информация и ако не ви се пише- ориентирайте ме с линк или споделете Blush ...какво да правя точно Embarassed

Skype: natalia-todorova.blogspot.com
Виж целия пост
# 263
ne spiram da 4eta, moej i da se orientiram:)))) tuka ima mnogo otziv4ivi majki Hug
Виж целия пост
# 264
bgbuda ,можеш веднага след майчинството да ползваш натрупалият се платен отпуск.ще ти се изчисле върху последната ти заплата.Трябва да подадеш молба за платен отпуск 10 дни по-рано от датата на започването му.Имаш право на платен отпуск 6 месеца.Също трябва молба 10 дни по-рано.Вие нямате брак,но предполагам,че бащата е припознал децата и той не може да ти прихвърли неговите 6 месеца.Ако беше самотна майка т.е децата не са припознати от бащата,тогава имаш 12 м неплатен отпуск
Виж целия пост
# 265
здравейте отново днес говорих с счетоводителката и тя ми каза че шефовете категорично отказват дами изплатят платената отпуска да я ползвам но пари да нетърся каже те newsm78ми моля ви как да процедирам зада си взема парите
Виж целия пост
# 266
здравейте отново днес говорих с счетоводителката и тя ми каза че шефовете категорично отказват дами изплатят платената отпуска да я ползвам но пари да нетърся каже те newsm78ми моля ви как да процедирам зада си взема парите

Можеш да ги осъдиш  Thinking
Виж целия пост
# 267
ами ако подам жалба в инспекция по труда от там нищо ли немогат да направят newsm78
Виж целия пост
# 268
ами ако подам жалба в инспекция по труда от там нищо ли немогат да направят newsm78

Можеш, но не подписвай никакви платежни документи за въпросните суми при работодателя.
Виж целия пост
# 269
а случайно знешли какво могат да направят в инспекцията по труда в смисал дане си остана само с жалбата
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия