критерии за прием в детските градини на територията на Столична община

  • 61 937
  • 1 457
# 975
Ели (Hrisa) не нападам никой от работната група  Peace, оценявам че отделяте от времето си и се занимавате с това   bouquet.
Възмущението ми е насочено по-скоро към всички пишещи тук, които от 3 месеца повтарят едно и също - който плаща данъци /респективно има постоянна адресна регистрация/ той има право да ползва ДГ. И колкото и да се мъча да обясня че постоянната адресна регистрация няма нищо общо с данъците никой не иска да ме чуе. След такива настроения тука е логично и общината и Сирма да няма намерение да го променят защото "имат подкрепата на родителите". Съжалявам ако обиждам някого с изказването си, но наистина ............................. просто не знам как да коментирам. В момента с тази формулировка по отношение на адресната регистрация  просто ми се отнема всякакъв, дори и минимален шанс, детето ми да постъпи в такова заведение - само защото майка му и баща му нямат на какъв адрес да се регистрират постоянно. Съжалявам, но ми е много обидно и болно  Sad

Точно това искам да кажа и аз, а, убедена съм, и още много, много други...

Моля за извинение, ако тези, които успяват да намерят време и да защитават останалите, са се почувствали засегнати, не съм искала да омаловажа труда им по никакъв начин  Praynig

Виж целия пост
# 976
Lovi - татко.
 От сдружението на многодетните майки искаха да се осигури и удобството на многодетните да водят децата си в една и съща детска градина, освен осигурените им места в ДГ. Било е трудно да се разкарват децата напред-назад.
Директорките на ДГ им опонираха, че това не е толкова фатално, тъй като ДГ са на разстояния от около 500 м.

3 т. - Двама работещи родители (1 т.) + едно дете (1 т.) + адресна регистрация в София (1 т.).
4 т. - Двама работещи родители (1 т.) + две деца (2 т.) + адресна регистрация в София (1 т.).

В анализа на "Сирма" не се отчитат желанията по поредност на  избрана ДГ.


Корекция! За едно дете не се дава точка. За двама работещи родители се дават две точки.  Та информацията по-горе просто трябва да се коригира:

3 т. - Двама работещи родители (2 т.) с едно дете + адресна регистрация в София (1 т.).
4 т. - Двама работещи родители (2 т.) + две деца (1 т.) + адресна регистрация в София (1 т.).

Я.Дж.
Виж целия пост
# 977
Възмущението ми е насочено по-скоро към всички пишещи тук, които от 3 месеца повтарят едно и също - който плаща данъци /респективно има постоянна адресна регистрация/ той има право да ползва ДГ. И колкото и да се мъча да обясня че постоянната адресна регистрация няма нищо общо с данъците никой не иска да ме чуе.
Ами да, и аз писах в началото, че адресната регистрация не би трябвало да има нещо общо с приемането в ДГ. Аз лично имам адресна регистрация, но не плащам местни данъци и такси, защото нямам собственост. По този начин не допринасям с нищо за общинския бюджет, както и други хора без адресна регистрация в София.
Виж целия пост
# 978
10+ - общо в София 20бр (комулативно 19)
9т     - 41 бр ( 60 бр)
...
0т.     - 15бр    (10 000бр)
...................

Това означава, че семействата с две деца имат шанс да бъдат приети АКО се разпределят равномерно по градините...А семействата с едно дете, почти нямат шанс по първите си желания..Т.е..те имат шанс, единствено ,ако кандидатстват по първо желание в не толкова желани (предпочитани) от другите градини..

Какво ще рече София 20бр (комулативно 19)?
И при този недостиг на ДЗ коя ли градина ще остане свободна за нашите деца, които си нямат братчета и сестричета? Може би отново в Нови Искър?  ooooh! Или в Кремиковци?  ooooh! Не , благодаря...  #Crazy Трябва да се преселвам, за да ползвам услугите им.  #Cussing out #Cussing out #Cussing out
КАВО ИСКАШ ДА КАЖЕШ С ТЕЗИ НАПАДКИ ЗА ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ В ПО КРАЙНИТЕ КВАРТАЛИ  Naughty???И ТАМ ХОДЯТ ДЕЦА ,ЗАЩО АКО НЯМАШ ИЗБОР ДА НЕ СЕ ВЪЗПОЛЗВАШ ОТ ТЯХ.И СЪМ СИГУРНА ЧЕ ЩЕ ГО НАПРАВЯТ ДОСТА ОТ РОДИТЕЛИТЕ .ТОГАВА И АЗ КАКТО И МНОГО МАЙКИ ОТ ТЕЗИ КВАРТАЛИ НА СОФИЯ ЩЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАМЕ ДАЛИ НАШИТЕ ДЕЦА ЩЕ БЪДАТ ПРИЕТИ!!!!!
Виж целия пост
# 979
Благодаря за разяснението! Значи семейство с едно дете  просто да забрави  за градина. Това с 2 да се надява тото-то да  го уцели а останалите 50%  ще са все специални случаи.  Има ли грешка в разсъжденията ми ?!

Това не е вярно. Семейството с едно дете (с работещи родители, адрес в София) ще има 3 т. и около 50% шанс за класиране.

Я.Дж.
Виж целия пост
# 980
А ако таткото има ЕТ и се самоосигурява, счита ли се за работещ?
Виж целия пост
# 981
г-н Джонев можеше да спести може би половината среща, която мина в неговата глупава лекция, ако беше предоставил хистограмата и обяснението за жребия ПРЕДИ срещата, за да ги разгледаме и осмислим и да зададем евентуални въпроси.Вместо това изгуби на всички ни половин ден, за да обясни за трети път как действа единствената алтернатива- жребия. При това дори се оказа, че самата община е 50:50 по отношение на фактор време, а не го отхвърля напълно, както твърдеше г-н Джонев и например Хаджигеоргиев от общината.
В крайна сметка аз също като други присъствали се наложи да си тръгна, защото все пак не съм общински служител и съм на работа, и пропуснах най- съществената част.Благодаря на останалите родители че са защитили децата от ясла, както и че е обсъден варианта за студентите. Все пак, макар да бяхме обвинение в това че сме едва ли не навлеци, дето се сменят всеки път и бавим работните срещи, все пак частните случаи на родителите (например студенти, които сигнализират че нямат право на постоянен адрес в студентски град) дават възможност да се изчистят неща, които не се сещаме в началото, но изникват в последствие. Сега, ако евентуално ели и шурчо разкажат какво стана на срещата през втората част, и ни остава само да чакаме мъдрото решение на СОС. Този път директорките ме изненадаха приятно, защото се оказа че разсъжденията им са доста близки до нашите(например квотния принцип и разделянето на момичета и момчета), само дето преди повтаряха като папагали каквото каже Сирма и общината и сега вече е късно за радикални промени....та така квотния принцип замина в историята, а ако беше спазен, хистограмата на Сирма щеше да отразява не само идеалния случай, а и реалността.

Твърде некоректна квалификация на предвиждането за разпределение като 'глупаво'. Неконструктивно, най-малкото.

Я.Дж.
Виж целия пост
# 982
А ако таткото има ЕТ и се самоосигурява, счита ли се за работещ?

Да. Трябва да донесе документ от НОИ за самоосигуровка.

Я.Дж.
Виж целия пост
# 983
А какво се случи с точката за деца, чиито родители работят в системата на МОН?
Виж целия пост
# 984
Между другото, г-н Джонев спомена,че всеки родител, ще може да поясни в профила на своето дете, доколко то представлява специален случай. Надявам се да ни обясни по-подробно това, когато има възможност. Между другото, мисля,че така е най-добре, понеже много родители не биха подали молба до Общината за специалността на техния случай, но биха споделили проблеми, които реално имат ... Може би точно по този начин от Общината ще присъждат точките, на които имат право...евентуално? Моля г-н Джонев за разяснение..

А какво ще стане, ако някой прояви творчество и напише свободни съчинения, неотговарящи на истината?

Става въпрос за комисията по Извънредни обстоятелства, която ще се организира в Дирекция "Образование". Тази комисия на практика действа и в момента - просто е определена по-добре в новия регламент. Тя ще може да дава от 1 до 6 допълнителни точки, ако прецени, че действително има извънредни обстоятелства.

Родителите, които мислят, че тяхната ситуация изисква разглеждане за извънредни обстоятелства, ще могат да опишат случая си в специална форма в системата. Предполагам, че хората от Дирекция "Образование" ще преценят кои случаи да повикат за повече информация и доказателства. Всичко това е добре да се случи в месеците преди юни.

Я.Дж.





Виж целия пост
# 985
По въпросът за постоянната адресна регистрация. За мен тя е показател до колко човек смята че се е установил трайно като местоживеене. Наясно съм къде и кой какви данъци плаща. Съгласна съм че това не е аргумент.

Но има много хора, живеещи на квартира, които са сметнали за удачно да си сменят постоянния адрес. И са го направили, защото това отговаря на дългосрочните им планове. Технически не е проблем. Проблем е при честа смяна на квартира, а това вече е личен проблем. За мен няма логика да се твърди че имаш дългосрочни планове да живееш в дадено населено място и да си оставиш официалния адрес за кореспонденция някъде в провинцията. Лично мнение.

Хората, които нямаха никаква възможност за избор се оказаха студентите, настанени в студентски общежития. Ако настоящият адрес не беше включен в регламента за тях, техните деца автоматично се наказваха с нулев шанс.

Всички останали имат избор - могат да направят необходимото и да си вземат заветната точка. Ако я искат. И всеки може да кандидатства и изобщо без никакъв адрес в София - има право.
Виж ако на някого му откажат постоянна адресна регистрация на основание договор за наем - нека сигнализира в СО. Аз поне не знам за такъв случай.
Виж целия пост
# 986
Съпруга ми е полицай - на смени, имаме 1 единствена читава баба за 4 внучета, дъщеря ми скоро прави 2г и 6м, а сина ми е на 8 г. И съпруга ми, и аз сме родени в София, както и моите родители. Забавих се с регистрирането в системата, защото трябваше да си взема първокласника тогава от училище. Затова все още детето ми не е класирано... Имам резервни 10 дни платен отпуск, защото неплатения ми изтича с навършването на 2г и 6м на детето ми. Знае ли някой колко кожи ще ми свали която и да е детегледачка, защото трябва да гледа 1 дете и да тича да води и взима 2класника, който пътува 5 автобусни спирки до училището си и 2-ра смяна. А детската градина я виждаме от балкона си - пред нас е. Не е честно поколения наред да живеят в 1 град и да плащат 2/3 от заплатата си на жена да им гледа децата, като се класират безработни и пришълци от къде ли не. Като са дошли от скоро - да си изпратят децата да им ги гледат родителите им от там откъдето идват. Районирането, наличието на още деца до 10 г, работещите родители и жителството трябва да са основни критерии с най-мн. точки. Класираха се деца с по 2 здрави баби, чиито майки имаха време да висят пред компютрите. Колко частни ОДЗ има в Младост и какви са им само цените, проверете! Предлагам още да се извършват проверки на децата за посещенията в ОДЗ - ако няма поне 15 дни за месец присъствие - да се предупреждава и ако продължи, да се изключва, а не само да държат местата. Познава , семейство с 2 здрави баби, детето посещава ОДЗ 2 дни и после по 1 седмица си е вкъщи, ту при 1 баба, ту при другата, а заема място. Личната им докторка дава бележки - няма проблеми.
Виж целия пост
# 987
Затова предложих да се установяват със съдебни решения и удостоверения за влезли в ход процедури истинското положение на децата на разведени родители, именно защото наистина има и такива и такива.  Разсъждавам от позицията, че предлаганите като доказателство документи са с такава тежест и еднозначност и издаването им е факт в резултат от трайни действия, които са скъпи и не биха били предприети освен ако няма крайна нужда от тях. несъпоставими са  с облагите от 1-2 допълнителни точки при кандидатстване за детска градина. Вярвам че съществуването и представнето им  са достатъчни да отделят плявата от зърното сами по себе си.Едно влязло в сила решение с което се присъжда плащане на неплащаната от години издръжка и воденето с години преди това на такова дело говорят достатъчно... Влязло в сила решевние с което се постановява мярка, като например се забранява на бащата да припарва на 10 метра от детето  говори достатъчно. Още повече че тези деца са първо ощенени, защото не могат да ползват еднакво с другите облагите:да получат допълнителни  точки ако имаха реалната грижа и на двамата си родители. Тоест ние първо раздаваме на другите точка, която за детето на разведени, макар при същите условия /осигурен родител/ да е полагаема, остава недостъпна именно поради развода т.е. практически ги дискриминираме.
Няма такива разведени родители, които ако са във влошени отношения ще предоставят на другия  родител бележка от работодателя че се осигурява, защото там се указва размера на дохода. Ето оттук започва дискриминацията. Даването на 1 точка само и изравнява старта. И понеже се дава в общия случай точка за осигурен родител, нека се дава пак в общия случай точка за родителя, който не би предоставил тази бележка дори и да работи - и то само като капак на всички други грижи които не полага.  Когато нещата се удостоверяват с официални документи за какво е комисия а и няма нищо изключително и необичайно в тази група деца, и трябва да бъдат третирани като група?!? както и точките за инвалидността не минават през Комисия - а направо се удостоверява с ТЕЛКК?
А и основната разлика е че ако не е предвидево в регламента  ПРАВОТО на тази примерно 1 допълнителна точка на тази група деца, Комисията може да даде, може да не даде, но никъде не пише че е ДЛЪЖНА да даде... ако се установи че детето получава грижи само от един родител.
 Според мен когато едно дете фактически е с един родител то има право, защото има нужда.  И този един родител има много по-голяма нужда ОДЗ/ЦГ да поеме част от грижите за детето, за да може той да ходи на работа. В известен смисъл този един родител е социално неравностоен на другите, защото житейския товар който е поел е по-голям от обикновено, както и родителят инвалид е неравностоен,  защото не може да понесе обичайния житейски товар без чужда помощ. И следва това несъответствие да бъде компенсирано  и в двата случая. И това да бъде изрично регламентирано като хипотеза, а не да бъде оставено на свободната преценка на Комисията. Или поне в регламента да се предвиди че Комисията ако установи тези факти е длъжна да даде минимум 1 точка според тежестта на положението.

Тези за доказателства при извънредни обстоятелства са разумни. Предполагам, че Комисията ще разработи общи правила, по които да се ръководи. Предполагам, че в Комисията ще има представители на НПО. Много е сложно в момента да хванем всички възможни случаи. Ще препратя този пост на г-жа Минчева.

Я.Дж.


Виж целия пост
# 988
Съпруга ми е полицай - на смени, имаме 1 единствена читава баба за 4 внучета, дъщеря ми скоро прави 2г и 6м, а сина ми е на 8 г. И съпруга ми, и аз сме родени в София, както и моите родители. Забавих се с регистрирането в системата, защото трябваше да си взема първокласника тогава от училище. Затова все още детето ми не е класирано... Имам резервни 10 дни платен отпуск, защото неплатения ми изтича с навършването на 2г и 6м на детето ми. Знае ли някой колко кожи ще ми свали която и да е детегледачка, защото трябва да гледа 1 дете и да тича да води и взима 2класника, който пътува 5 автобусни спирки до училището си и 2-ра смяна. А детската градина я виждаме от балкона си - пред нас е. Не е честно поколения наред да живеят в 1 град и да плащат 2/3 от заплатата си на жена да им гледа децата, като се класират безработни и пришълци от къде ли не. Като са дошли от скоро - да си изпратят децата да им ги гледат родителите им от там откъдето идват. Районирането, наличието на още деца до 10 г, работещите родители и жителството трябва да са основни критерии с най-мн. точки. Класираха се деца с по 2 здрави баби, чиито майки имаха време да висят пред компютрите. Колко частни ОДЗ има в Младост и какви са им само цените, проверете! Предлагам още да се извършват проверки на децата за посещенията в ОДЗ - ако няма поне 15 дни за месец присъствие - да се предупреждава и ако продължи, да се изключва, а не само да държат местата. Познава , семейство с 2 здрави баби, детето посещава ОДЗ 2 дни и после по 1 седмица си е вкъщи, ту при 1 баба, ту при другата, а заема място. Личната им докторка дава бележки - няма проблеми.



Ами тогава хайде да се дават точки и за болни баби... И лели... И т. н. - абсурдно е да се преценява по подобни критерии
Виж целия пост
# 989
А как стои въпроса за семействата, в които единия родител не работи? Около мен има много такива случаи и те също ще кандидатстват за ОДЗ или ЦДГ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия