Проблеми с ученето или какво знаем за дислексията! - 2

  • 86 834
  • 741
# 195
Ani_ta30 не е нужен ТЕЛК за да ползвате ресурсна помощ.Ние бяхме на ресурсно подпомагане 2 години и освен ЛКК и обследване от съвместна комисия на инспектората по образованието и Ресурсния център друго не беше необходимо.Освен това към ресурсния център може да ползвате освен учител така и логопед и психолог.Ние също имаме говорни нарушения и от 4 години ходим на логопед,но 1 път седмично по 30мин. е крайно недостатъчно.Когато ходихме на частно бяхме по 3 пъти седмично с продължителност по 1 час,а тази година сме към Държавния логопедичен център и сме отново 3 пъти седмично по 40мин.

Относно този вариант на обучение,където децата не получават количествени оценки и от тях не се изисква да покриват нормите,а са просто като присъствие в час аз съм твърдо против.Първо,че не получават диплома като останалите ученици и съответно след 8 клас не биха могли да продължат образованието си.Миналата година всички учители и специалисти с които работихме ни съветваха за 2 клас да минем на този план,защото детето ми не успя да прочете дори и една сричка 1 клас,а да не говорим за диктовки.Тогава ние също посетихме центъра по дислексия в Русе,но след това не отидохме на курса,защото е важно детето да иска да се научи и да издържа с часове заниманията.Бях наистина отчаяна и не знаех какво да правя.В крайна сметка сменихме училището и още в началото на годината детето започна да се мъчи да чете,а вече го прави с удоволствие.От около 3 месеца правим вече и диктовки.Не бих казала,че покрива нормите на 100%,но се справя много добре.Учи по учебния план като всички деца и получава количествени оценки.
Виж целия пост
# 196
1. 10 думи му ги казваме бавно и отчетливо веднъж и той трябва да ги повтори, това се прави четири пъти като се отбелязва всеки път колко думи е повторил, след това се почива половин час и трябва детето само да каже кои думички си спомня без да му ги четем пак. 2. Другото упражнение е с мемори карти с 2 по 2 с еднакви картинки. Едното тесте е в мен , другото в него. Подреждам от моето тесте 3 карти, той ги гледа и ги запомня, обръщаме ги и трябва под тях да нереди същите карти от неговото тесте. Постепенно увеличаваме боя на картите като накрая стигаме до 10. Картите обикновено са с професии, плодове, зеленчуци, сезони, емоции, за да ги учи и тях повтаряме кое какво е. 3. Следващото е да играем "Игра да думи" и "Забавна математика" - има ги в книжарниците, аз ги купих от една книжарница в Русе.  И това правим за сега + много и всекидневни упражнения. Постоянно го поощряваме. Имаме лист, късето пишем червени точки ако е бил послушен и добър навсякъде през деня, и сделка като станат 20 на брой да му купим еди си какво. (Той си го избира предварително.)
         Mar4ela5, благодаря ти за упражненията за паметта, които сподели на нас ще се ни от полза, защото и ние имаме проблеми с концентрацията и паметта.
         Книжките "Игра на думи" и "Забавна математика" на кое издателство са, за да ги потърся в нета и книжарниците?
Виж целия пост
# 197
1. 10 думи му ги казваме бавно и отчетливо веднъж и той трябва да ги повтори, това се прави четири пъти като се отбелязва всеки път колко думи е повторил, след това се почива половин час и трябва детето само да каже кои думички си спомня без да му ги четем пак. 2. Другото упражнение е с мемори карти с 2 по 2 с еднакви картинки. Едното тесте е в мен , другото в него. Подреждам от моето тесте 3 карти, той ги гледа и ги запомня, обръщаме ги и трябва под тях да нереди същите карти от неговото тесте. Постепенно увеличаваме боя на картите като накрая стигаме до 10. Картите обикновено са с професии, плодове, зеленчуци, сезони, емоции, за да ги учи и тях повтаряме кое какво е. 3. Следващото е да играем "Игра да думи" и "Забавна математика" - има ги в книжарниците, аз ги купих от една книжарница в Русе.  И това правим за сега + много и всекидневни упражнения. Постоянно го поощряваме. Имаме лист, късето пишем червени точки ако е бил послушен и добър навсякъде през деня, и сделка като станат 20 на брой да му купим еди си какво. (Той си го избира предварително.)
         Mar4ela5, благодаря ти за упражненията за паметта, които сподели на нас ще се ни от полза, защото и ние имаме проблеми с концентрацията и паметта.
         Книжките "Игра на думи" и "Забавна математика" на кое издателство са, за да ги потърся в нета и книжарниците?
Sladko pate, радвам се, че съм била полезна. А "Ирга на думи" и "Забавна мамематика" не са книжки, а игри. Играта на думи е подобна на скрабъл и се казва "Българските букви" на "Детски свят" ЕООД - Димитровград е.  Математиката се казва "Забавна математика", но не знам на кого е и сега не е пред мен да погледна. Казаха ми , че ги има в книжарници АБВ.
Анита, сещам се за етърва ти. Много мила мацка и загрижена за Алекс. Сетих се още нещо - спорта е много важен. Алекс посещава ли някакъв спорт?
ме4таHug . Много ми харесва, че пишеш само хубави неща за Мишо. Дано все така да напредва!   bouquet
Виж целия пост
# 198
1. 10 думи му ги казваме бавно и отчетливо веднъж и той трябва да ги повтори, това се прави четири пъти като се отбелязва всеки път колко думи е повторил, след това се почива половин час и трябва детето само да каже кои думички си спомня без да му ги четем пак. 2. Другото упражнение е с мемори карти с 2 по 2 с еднакви картинки. Едното тесте е в мен , другото в него.
         Mar4ela5, благодаря ти за упражненията за паметта, които сподели на нас ще се ни от полза, защото и ние имаме проблеми с концентрацията и паметта.
       
Здравейте!
Проблемите при паметта и вниманието при различните деца може и често са на различни нива и параметри. Такъв тип упражнения се препоръчват конкретно според индивидуалните затруднения и с цел да се подобри някой показател на когнитивните умения.
Конкретно първите две упражнения не са терапевтични техники.
За паметта: това е пробата на Лурия и модификации след него за да изследва слухова памет /памет за десет думи/ има много информации в и-нет и особено на руски ако решите да разгледате. На различни възрасти тези проби са различни. Ако просто така го правите не давате стратегии които да помогнат на детето и да подобри способноста му да запомня. Също дефицитите на слухово ниво  и памет може да се дължат на много други причини. Подаваните думи и какви са те са много важни и интерпретацията на казаното след това.
Следващата игра също не дава особена светлина в какво точно помага и как научава детето.
Важно е да мислите защо, какво и как правите при всяко конкретно дете.

Виж целия пост
# 199
me4ta22 на нас ни казаха,че за да отидем на комисия в Инспектората ни трябва документ за ТЕЛК.Подадохме молба,но още не ни беше дошло писмо,когато казаха,че ще има такава комисия.За да не чакаме новата учебна година и да може да му се отпусне ресурсен учител ми казаха да му извадя документ от детски психиатър.С този документ минахме комисията,но с изричната уговорка да предоставим и документ от ТЕЛК.Дори се стигна до малък спор,защото аз попитах дали е необходим този документ(защото ТЕЛК-а си е освидетелстване и не ми се искаше да го минаваме).Отговориха,че е задължителен и ако не го минем няма да има право детето на такъв вид обучение.

mar4ela5 и аз съм чувала,че спорта е много важен.В детската Алекс ходеше на танцова и по думите на учителката се справял доста добре.За съжаление при нас няма много голям избор на спорт - основно борба и карате,но мисля че не е удачно да го пускам на такива неща(и без това в главата му е само КЕЧ-а).Много обича футбола и дори онзи ден една жена го попита какъв иска да стане и той отговори - Футболист.Знам,че в съседния град има такъв спорт,но ми бяха казали,че е за малко по-големи дечица.
И на мен ми допаднаха упражненията,които споделяш,че са ви дали от Русе и тъй като от 2 дни Алекс беше НЕВЕРОЯТНО послушен реших да му предложа да направим календар за послушание.Отговора му беше,че това било малко тъпо,защото било бебешко,но като разбра,че ще има облага и ще му се купи нещо - веднага се съгласи да го направим.Пък за слушането ще видим... Thinking
Виж целия пост
# 200
Анита, ние сме минали през всичко това и документа със сигурност не е  ТЕЛК, а Протокол от ЛКК, както ти е казала мечта22.  Това е лекарска комисия, която заключва, че детето има нужда от ресурсно подпомагане. В много случаи(като нашия) тази комисия не знаеше какво и как трябва да прави и да пише и ние им казвахме... Но това е друга тема... Радвам се, че Алек е бил послушен, нека по-често да се случва. За спорта и Петьо иска футбол, но отказаха да до вземат сега, бил малък. Като свърши учебната година казаха да го заведем пак. В училище няма никакъв спорт до 3 клас?! И така - сега чакаме. Иначе и той в детската играеше народни танци и се справяше много добре и го правеше с желание.  Peace
Оля, винаги чета написаното от теб внимателно и ценя всяко твое включване, тъй като ти имаш професионален поглед върху нещата. Може би си права, аз само казвам какво ни посъветваха да правим у дома и казаха, че ще помогне за запомнянето и концентрацията. Оказа се, че Петьо е най-концентриран втория път. Но по какъв начин помага това да се поправи и аз не разбирам...  Rolling Eyes А за картите освен да помни коя къде е, служат и за научаване и запомняне на ежедневно заобикалящи ни предмети, цветове, ситуации, емоции, които Петьо знае за какво служат и какво изразяват, но не може да ги запомни. Незнам да ли ме разбрахте, малко объркано обясних Embarassed, ще дам пример: Знае за какво се използва гардероба, но като го попиташ това какво е не може да ти каже гардероб, макар че тази дума я използваме често. Просто не може да си я измъкне от паметта - така ни ообясниха. Другото е с цветовете един цвят като не го използва няколко дни често не може да го назове след това. С плодовете и зеленчуците е същото. И с буквите е същото. Ти би ли могла да препоръчаш упражнения за това?  Rolling Eyes 
Виж целия пост
# 201
Здравейте!
Проблемите при паметта и вниманието при различните деца може и често са на различни нива и параметри. Такъв тип упражнения се препоръчват конкретно според индивидуалните затруднения и с цел да се подобри някой показател на когнитивните умения.
Важно е да мислите защо, какво и как правите при всяко конкретно дете.


       Olia, благодаря ти за уточнението съгласна съм с теб, че упражненията трябва да бъдат определени от специалист за всяко конкретно дете.
       Примрните тестове може да видите тук:
http://www.dcare.org/info-bg.php?content=02
Виж целия пост
# 202
sladko pate благодаря за линка,бях попаднала на него преди време,но после не можах да го намеря....

Ani_ta30 наистина е странно това за ТЕЛК...може би и други майки ще се включат освен аз и mar4ela5 да кажат при тях как е било,но....Добре примерно ако едно дете има нужда от ресурсна помощ,но при явяването на ТЕЛК не получи необходимите 50% какво...???Моето дете е било на ТЕЛК и освен проблемите с обучението има проблем и със слуха,но получихме само 33% и съответно нямаме документ за ТЕЛК.
Така,че ако детето няма други придружаващи заболявания само заради проблеми с обучението или хиперактивност с дефицит на концентрация и с интелект в норма едва ли ще получи процент за ТЕЛК.
Виж целия пост
# 203
Ani_ta30  и моето няма ТЕЛК , а има ресурсен учител. Учителя, психолога на училището и логопеда дават мнения и пускат от училището документите към Ресурсния център. Родителите само се подписват за съгласие.

Понеже me4ta22 каза и други да се вкючат та затова пиша -  иначе всички станахте супер мами. Вече доста знаете. Аз мисля че особено Парапланерчето биха я взели на работа в Ресурсния център, толкова много се специализира.
Виж целия пост
# 204
На нас така ни казаха - че трябва да имаме такъв документ и за това направихме постъпления за ТЕЛК.Само да спомена,че при нас Ресурсни центрове няма,нито Логопедични.Има само 2 ресурсни учителки в училището.Когато ни казаха,че ще има комисия,а още не сме готови с ТЕЛК-а - да извадим поне документ от детски психиатър.През това време подочух,че не на всички искали ТЕЛК.Когато минахме комисията и ми казаха,че ще ни се отпусне ресурсен учител,зададох следния въпрос:"След като имаме документ от психиатър и сме минали вече комисията,наложителен ли е документа за ТЕЛК,тъй като съм чула,че не е".Тогава "леко" ми повишиха тон,че е АБСОЛЮТНО задължителен,че за това не трябвало да се допускат хора с непълен пакет документи,че ми е направена "лична" услуга да не чакаме следваща комисия и че избора си е мой - да казвам ако няма да извадя ТЕЛК - късат документа и детето ми остава без ресурсен учител.Опитаха се дори да наложат мнение,че детето ми било с психични отклонения с което не бях съгласна(а и по време на комисията докато Алекс работеше с логопед,психоложката ми каза,че е минал теста над средно ниво и с 2 думи в къщи си имаме един малък гении,който има леки говорни нарушения) - и изведнъж се опитват да ме убедят,че детето ми не е със всичкия си.
Стана доста объркано - надявам се да сте ме разбрали Simple Smile

А искам да ви питам и друго - никога не сме ходили на невролог,а на мен ми се иска да разбера от къде идва проблема.И как да разбера какъв вид терапия да проведем,защото от както ви чета,разбирам за толкова много методи и нямам на идея от къде да започнем.

sladko pate благодаря за линка с тестовете - като "нова булка" ще са ми много полезни да ги пробваме.

Виж целия пост
# 205
Анита, това го копирах от страницата на Ресурсен център Варна:
Необходими документи за кандидатстване пред ЕКПО
за насочване на деца и ученици със специални образователни потребности

1. Молба от родител/настойник/ до началника на РИО/ по образец/
2. Експертно решение от РЕЛКК/ТЕЛК или протокол на лекарска комисия, специализирана по профила на заболяването/ЛКК/
3. Психолого-педагогическа характеристика на детето, издадена от детската градина или училището
4. Удостоверение за раждане
Това са документите, които ни искаха на нас.  Проверих какво се изисква в другите ресурсни центрове в страната - същите са документите. Може да се изисква ТЕЛК при деца, които имат нужда от него - в наредбата за ТЕЛК са посочени кои са те, но ХАДВ не е от тях.
Анита, тези ресурсни учителки все пак трябва да се водят към някой Рес.център,  предполагам това е София област. Ето координатите му: http://www.integracia.org/?q=node/1099 . Най-добре се обади на посочения  телефон и попитай.  Peace А за отношението на комисията - нямам думи!  Confused
Невролога ще ви каже, това, което ви е казал детския психиатър, поне при нас беше така. Ние първо посетихме невролог и той ни постави диагнозата. А в последствие разбрах, че за ХАДВ правилния специалист е детски психиатър.  Има тема за хиперактивността - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=376991.0- може да пишем там, да не разводняваме тази.  Peace  Има тема и за ресурсното подпомагане: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=373317.0 .
От това , което описваш според мен е трябва да започнете от работата с логопед ако вече не сте го направили. До колкото знам в  София специалисти, които се заминават с проблеми като нашите има в болница Св.Никола. Ако бъркам, моля някой да ме поправи. Нека майчетата от София се включат.  Hug 
Пак стана дългичко... за което се извинявам. Усмихнат ден на всички!   bouquet

Допълнение: Необходимите документи за кандидатстване пред ЕКПО за насочване на деца със специални образователни потребности са въз основа на чл.6а ал.4 т. 3 от ППЗНП. Ето го и правилника: http://www.paragraf22.com/pravo/pravilnici/prav-pr/22.htm. А ето и самата т. 3 , в случай, че не се отвори страницата: " да приема и разглежда следните документи на деца и ученици с хронични заболявания: молба от родителите или настойниците; удостоверение за раждане; лична карта на ученика; протокол от специализирана по профила на заболяването Лекарска консултативна комисия, който се актуализира ежегодно; лична амбулаторна карта, съдържаща необходимите изследвания, консултации, епикризи и други, които удостоверяват заболяването; удостоверение за завършена подготвителна група/подготвителен клас, удостоверение за завършен първи клас, удостоверение за завършен начален етап на основно образование, свидетелство за основно образование; удостоверение за преместване; документ за психолого-педагогически статус, издаден от детската градина или училището, от което идва детето или ученикът; "

Виж целия пост
# 206
 Ani_ta30 - два пъти ходихме на невролог и нищо. Правиха му ЕЕГ и нищо му няма там. Е и ние сме гений с говорни проблеми  Joy
Виж целия пост
# 207
Здравейте, момичета. Създали сте страхотни теми, сега нямам време, но довечера ще ги прочета внимателно. Сега искам набързо да ви разкажа историята на сестра ми и да ми кажете какво смятате вие.
Лятото ще стане на 15 години. Знам, знам, че е вече доста голяма, но чак сега стигнахме с моите родители до съмнението, че може да има такъв проблем.  Confused
До четвърти клас беше в България, а сега живеят в Испания. Остава две години подред в същия клас в Испания, но сметнахме, че е заради трудностите с езика. Сега е скъсана по 6 предмета от общо 10, а знае езика по-добре и от родителите ми. Няма никакви трудности в нормалното общуване на испански, но с ученето е ад. Още в България имаше затруднения. Една позната учителка се занимаваше с нея по български и математика, но пак й беше много трудно. Проговори на три годинки. А поне до 7-8 бъркаше думите и говореше на полу-бебешки. Дори сега обърква някои думи. В България ходеше на логопед, много й помогна за говоренето, но дори не спомена, че може да има нещо по-сериозно като проблем. Четох и за проблеми с часовника и завързването на обувките - при нея също го има.
Сега напоследък ми прави впечатление, че пише на българо-испански. Смесва буквите и трудно се разбира какво е написала. Да я накараш да чете е много трудно. И с математиката има големи затруднения. Аз съм си в България и говорим само по скайп, но примерно скоро я пробвах да сметне няколко неща и когато съм написала задача с изваждане - тя всъщност събира.
Поради непрестанните проблеми с ученето й (защото ние мислехме, че се дължи предимно на мързел) често родителите ми са я водили на срещи с училищния психолог, където са й правили разни тестове, от които са стигнали до извода, че е изостанала в развитието си с няколко години, но нямало никакво заболяване. Как може да останеш с развитието няколко години и за това да няма никаква причина? Най-накрая имат насрочен час за психолог (не училищен), с който да говорят за съмненията си, но в Испания стават малко бавно тези неща и часа е чак за края на май.

Не знам дали предпочитам да й диагностицират дислексия или да се окаже просто, че не е достатъчно амбициозна или умна, не знам... Тя не желае да учи, не желае да ходи на училище, децата й се подиграват непрекъснато Sad Последното й хрумване беше, че не иска да учи, а да работи Sad Може би ако се окаже, че има дислексия ще се вземат някакви мерки, ще се намери добър подход към нея и тя малко по малко ще започне да се справя. Но ако е просто нежелание и мързел - тогава не знам как е възможно да бъде накарана да учи - пробвани са всички методи (с добро, с лошо) - нищо няма резултат.

Моля ви, кажете ми какво мислите?
Виж целия пост
# 208
Струва ми се, че сестра ти наистина има дислексия. Най- добрия начин да и се помогне е да се работи с нея по специални програми за дислексици, с логопеди и специалисти, които са запознати с проблема (защото не всички са наясно) и позитивно отношение от ваша страна - много любов, приемане и разбиране. Тя е нормален човек който има своите особености и да се търсят силните и страни и възможности за реализация.
Виж целия пост
# 209
Тази сутрин предаването по "Часът на Мама" беше за дислексията. Имаше много гости и съобщиха за интересни програми на МОН. Аз го хванах от средата, ще търся да изгледами  записа. Видях и Оля.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия