И з р а е л 24

  • 19 326
  • 299
# 195
Даааа добре записах си правилото Тиги с розов химикал-ще помогне ама как да разбера дали е ах или ех и липсва никуд???А ако свършва на в???Много ми е сложно SadНе може да няма някаква скрита схема,има някаква тайна по голяма от ах и ех  newsm78
Аз знам и за думите които свършват на т,че са ж.р с някои изключения,обаче не е достатъчно....И още как думата как думата от захар,некива.....преминава в шем поал-има ли цака???Това са неща които са учили преди,мен като ме е нямало,и аз сега тука нов иврит измислям-луди схеми...
Руснаците ще ходят до Цфат-и аз искам..Хайя сега ще издирва начин как да се включа в групата понеже не съм ола...Казах,че съм навита и да платя само да ме заведат там  Praynig
Виж целия пост
# 196
Цитат
Това за мъжки и за женски род аз го бях свързал по следния начин - ако става дума за жена/женски род - както в българския има накрая "а". Когато става дума за "-ах"/"-ех" - по жените всички трябва да въздишат, значи е с "ах"! За мъжете остава другото...  Very Happy
     Браво тигър страхотна логика.  newsm10 smile3501 newsm44
     Борянче хвали се така ти се е паднало.
      Ментичка прочетох 5-6 статии от американската ти колежка- не са лоши, но и по хубави съм чела за Израел и Алия  Wink. Тази за Пурим( за кучето) ми хареса най-много, но ми стана интересно :, че е написала " Kosher pig's ear" ( за кошер храната за кучета). Просто прасенце и кошер взаимно се изключват.   Peace
     
Виж целия пост
# 197
Здравейте,момичета.Всички сте много мили.Благодаря на Борянчето,на Мимкис,на Виокла за прекрасните пожелания. От вашите уста-в Божиите уши!
Ментичка,добре е,че ми пишеш за тези неща.Особено за свекървите,но бъдещите свекър и свекърва си живеят във Вашингтон.Двамата им синове живеят в Ню Йорк като всеки си има свой собствен апартамент в Манхатън. Така,че само ще си гостуват отвреме навреме. Малката ми дъщеря и тя живее наблизо до тях,само,че ползва апартамент под наем. Та ставаше дума за семейството на бъдещия зет.Изобщо не са религиозни. Сватбата ще бъде само светска.Плюшено меченце,благодаря и на теб за пожеланията!
Цанитка,голямата ми дъщеря сега през месец май ще направи вече 10 години откакто е там,а малката,пак през май,ще направи 6 години. И двете вече имат двойно гражданство - българско и американско.
 Между другото днес,на 18 февруари и моята по-малка дъщеря има рожден ден.

Да е честит на всички рожденици! Весела и приятна вечер!
Виж целия пост
# 198
Ааа, Мимкис, тя е голям перко моята колежка, не и хваля писането, само я посочвам като разказвач... Ние вече не поддържаме връзка, но някога аз и бях единственият адрес да си оставя кучето, когато пътува... сега вече има две, омъжи се преди 2 години... В началото на есента я видях на едно погребение и не я познах...
Предполагам, че е намерила някаква имитация на ушенца или го е посочила точно като някакъв абсурд в разказа си, нейното чувство за хумор е малко особено...  Peace

Бубе, шем поаль озн. инфинитив, напр. имаш глагол уча - обикновено го преподават в сег. вр., като започват със спреженията, нали?
ломед (לומד)- уча, м.р.; ломедет (לומדת) - уча, ж.р.
инфинитивът е лилмод (ללמוד) - ако търсиш някакво правило, по което да запомниш как ги образуваме, запомни, че всички инфинитиви (т.е. всяко шем поал) започва с ламед (ל); можеш да прехвърлиш буквата вав да е предпоследна, но това е само с определени видове глаголи, глаголите от биниян паал (בניין פעל); други глаголи от този биниян са ходя-олех-הולך, чета-коре-קורא (формите им в м.р. ед.ч. сег.вр.), като тук ходя=олех е изключение, заради първата буква в корена ->ה
Напиши още какви глаголи спрягате, за да видя кои "сгради" (бинияним=בניינים) сте учили?  Hug
Женския род на думите ще го разпознаеш, защото по правило те завърват или на "а"=ה (както е в бълг. ез.) или на "т"=тав=ת; на вав няма как да е женски род  Peace А примерът на Тигър е за местоименията (льах=на теб, ж.р.; шельах=твой ж.р.; отах=теб ж.р., бишвилех= за теб ж.р.)  Wink В местоименията мъжкия род завършва на -ха, все едно мъжът казва "Ха, така"  tongue - пр. леха=на теб; шельха=твой; отха=теб  Simple Smile В мн. ч. е лесно, защото и за вас и за тях - женският род винаги завършва на нун (като некева=женски), а мъжкият - на мем (като мъж) -> атен/атем; етхен/етхем...

vilivitska, да ти е жива и здрава рожеденичката   bouquet И на теб честито!

Виж целия пост
# 199
ВилиВитска,да ти е жива и здрава дъщерята!Догодина на внуче да се радваш  Grinning
Виж целия пост
# 200
Само активните Ментичка учиме и четирите входа  Joy го взехме,пасивните може би ще ги учим към края на алеф нивото..Засега знаем само,че мисля носеа е в блока на пасивите но е активен глагол,нищо друго не учим за пасивите,да ти кажа малко оплетено ми стана като ми снесоха на веднъж всичко за тези блокове макар,че беше обяснявано с рисунки и примери с националности,но за момента ми е по важно да се науча как да обращам глаголите в инфинитиф,не ми се иска да ги уча наизуст.Гадно ми е,че поякога в инфинитив за мен звучат като нови думи или в час като ни дадат инфинитив и ние трябва да кажем формата за рабим например и аз се  Shocked  Joy

Вили да ти е жива и здрава дъщерята   bouquet
Виж целия пост
# 201
ОК, ние ги учехме различно - всяка активна група с прилежащата и пасивна, а накрая рефлексивните... Вашата учителка е избрала малко по-различна схема  newsm78 Всеки "блок" си има формула, по която да образуваш инфинитив (шем поаль), герунд (шем пеула), имперетивна форма (цивуй) и спрежения в трите времена. След това само трябва да разпознаеш към кой "блок" е глагола и по формулата си го образуваш  Peace За паал - написах - преместваш вав-а, започва с ли-; за ифил - "леа ХХ и Х" - на мястото на Х е буква от корена; за пиел е най-лесно леХХХ  Peace само заместваш ме- с ле-  Grinning. На иврит изглеждат така:
פעל: קורא -> לקרוא
הפעיל: מקריא -> להקריא
פיעל: מדבר -> לדבר

Разбира ли се нещо от написаното?

Другото е рефлексивната група глаголи - итпаел - там винаги е "леитХаХеХ", освен ако няма четирибуквен корен... това е най-трудната група корени междудругото...  Confused
Виж целия пост
# 202
Имам формулите,но не ни е обяснявано-дори незнаех,че чрез тези формули се образува инфинитива  newsm78
Формулите ги учихме онзи ден,но дали аз не съм разбрала нещо или просто ни е нахвърлена тази информация незнам,но от твоите постове и таблиците които имам определено ще се пробвам да проумея идеята.Ох,на мен ли ми се струва или тази граматика е страшно сложна  newsm78 Както казват рускините:Кошмар  Joy
Виж целия пост
# 203
Сайтът с игрите се отваря само с Explorer, с Mozilla Firefox при мен не работи  Confused
http://hebrew.moia.gov.il/Games.aspx

Ташбец е кръстословица  Peace Първите са кръстословица за мазон (храна), за семейство (мишпаха)...
Не са трудни - ако разбереш какво те питат, ще се сетиш за думичката  Peace
Ако за сега ти се струва трудно, може би след месец ще можеш да ги решаваш   Hug

Мила хасера = липсваща дума го остави за по нататък, защото изисква да имаш някакъв речник, научен набор от думи.
Милим нофлот = падащи думи е да определиш къ коя от 4-те категории думи принадлежи падащата дума и да я преместиш там, пробвай с тази игра (има за мъжки/женски род, единствено/множествено число)

Бубе, не е сложно, но в улпана се учи много интензивно, с времето нещата се усмислят Wink Hug  bouquet
Виж целия пост
# 204
С падащи думи е готина,но аз не мога да чета толкова бързо  Joy прекалено бързо падат...
За кръстословиците..трудно ми е да пиша-ползвам виртуална клавиатура а там не се виждат добре буквите..
Все пак благодаря   bouquet надявам се някой ден нивото ми да е достатъчно та да играя тези игри.
Аз утре ще съм без домашно  Cry не можах да се справя а мъжо не разбра условието на заданието за да помогне  Cry изнервих се и така....
Виж целия пост
# 205
Момичета и Тигър чак сега намерих време да се включа!
Jakinik Честит Рожден Ден ! Много щастие и любов,нека всички твои желания бъдат мои пожелания!

Малко късничко,но все пак да ви почерпя за на Ицик Рожденния ден!



Благодаря на всички за хубавите пожелания! Hug
Хубава вечер на всички!  bouquet
Виж целия пост
# 206
Аз малко закъснях,с пожеланията за рождениците,ама сега ще ги поздравя! Laughing
Честит рожден ден на Jakinik,на мъжа на Цани и на дъщерята на vilivitska!Да сте живи и здрави и много обичани!
Трябва да се науча да слагам,и картинки,че направо срамота!
Айде лека Ви вечер,дружки!
Виж целия пост
# 207
Вили, да е жива и здрава дъщеря ти.Много успех, щастие и късмет и желая!

на голямата ти дъщеря и пожелавам дълъг семеен живот изпълнен с много любов, разбирателство и детска глъч. За съжаление не мога да ти помогна с информация , но съм сигурна,че всичко ще е о.к Peace
Тигър, много ми хареса твойта логика за ах и ех  Laughing
На всички благодаря за хубавите пожелания Hug
Като нямам ивритска клавиатура, ще мога ли да решавам и аз кръстословицата newsm78, май не -жалко Sad
това с падащите думи е готино, малко бързичко е, но успявам Peace
Виж целия пост
# 208
Жаки, ползвай тези:
http://ok-board.com/hebrew.htm
http://translator-bg.com/content/view/72/63/lang,bg/
Пишеш, после копираш и пействаш  Peace (става, пробвах).

Вили, добре дошла сред нас. Благодаря ти за милите думи.
Да е здрава и щастлива рожденничката ти. А на голямата щастлив семеен живот.
Ще прелиташ често над океана- с две щерки там  Peace!

Наина, картинките не са най- важното, а жеста и желанието. Както и добрата дума  Peace! Ники е много красива! Дай още снимки, ако ти се занимава  Hug.
Виж целия пост
# 209
Тали, благодаря сега ще пробвам  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия