Български език

  • 96 212
  • 746
# 525
Здравейте,
Излязъл е нов тираж на Граматика за всички - Б. Кръстев

http://www.helikon.bg/books/147/15007_gramatika-za-vsichki.html

Дерзайте!
Виж целия пост
# 526
Аз искам да ви се оплача. Толкова често виждам "еВтин" написан "еФтин", че чак започнах и аз да бъркам кое е правилно.  Confused
Виж целия пост
# 527
И аз го мернах преди малко Tired

А на мен друго запона да ми прави впечатление:
Когато някой иска да каже например: "Не съм я опитвала", пише "Не съм е опитвала" - може ли някой да ми каже за какво, по дяволите, става въпрос? Как така ще се заблудиш с подобно нещо ooooh!
Пояснение: не го виждам веднъж или два пъти. За първи път го прочетох в скайп, когато си пишех с едно момиче. Многократно. А наскоро започнах и тук да го мяркам все по-често!!
Виж целия пост
# 528
И аз го мернах преди малко Tired

А на мен друго запона да ми прави впечатление:
Когато някой иска да каже например: "Не съм я опитвала", пише "Не съм е опитвала" - може ли някой да ми каже за какво, по дяволите, става въпрос? Как така ще се заблудиш с подобно нещо ooooh!
Пояснение: не го виждам веднъж или два пъти. За първи път го прочетох в скайп, когато си пишех с едно момиче. Многократно. А наскоро започнах и тук да го мяркам все по-често!!

На мен не ми се е случвало да чета някой, който пише така.
Обаче все по-често срещам - разберЪт, донесЪт и т.н.
Виж целия пост
# 529
И аз го мернах преди малко Tired

А на мен друго запона да ми прави впечатление:
Когато някой иска да каже например: "Не съм я опитвала", пише "Не съм е опитвала" - може ли някой да ми каже за какво, по дяволите, става въпрос? Как така ще се заблудиш с подобно нещо ooooh!
Пояснение: не го виждам веднъж или два пъти. За първи път го прочетох в скайп, когато си пишех с едно момиче. Многократно. А наскоро започнах и тук да го мяркам все по-често!!

Я и Е ориентираните говори в България - източни и западни. Не ги помня вече точно, но например в Пазарджик говорим на Е. Аз съм Е направил....и прочие Mr. Green Пещерци пък говорят на А. Никога няма да забравя в гимназията един ден учителката ни се караше, че не сме прочели една книга. Изправи се Мариянка от последния чин и казва: "Аааааа, госпожооооо, аз съм аааа прочела"
 Joy
(затова например мляко и млеко са дублети (ударение на О в млеко) - всичко идва от ориентацията на говорите в БГ)
Виж целия пост
# 530
Помислих си, че идва от разните му диалекти. Макар да съм софиянка, никога няма да напиша млеко. Може понякога да говоря така (само в съответната компания), но да го напиша - никога. Naughty

Хексе, забелязЪх и аз таз' тенденция Mr. Green
Виж целия пост
# 531
 Joy
Виж целия пост
# 532
Здравейте,
Излязъл е нов тираж на Граматика за всички - Б. Кръстев

http://www.helikon.bg/books/147/15007_gramatika-za-vsichki.html

Дерзайте!


Разгледах новото издание, на титулната страница пише 1992 година, никъде не видях в увода да е опоменато дали има подобрения. Въпроса ми е от тогава досега има ли някакви съществени промени в книжовния език, защото мисля да си я взема?!
 Не ми се вярва пък ИК "Наука и Изкуство"  да преиздадат нещо остаряло? newsm78
Виж целия пост
# 533
Между другото здраво се зачудих дали се пише опоменато или упоменато.  Thinking Embarassed
(аз винаги съм писала упоменато)
Виж целия пост
# 534
Между другото здраво се зачудих дали се пише опоменато или упоменато.  Thinking Embarassed
(аз винаги съм писала упоменато)

И аз така го пиша, Мече, но ти пък сега ме хвърли в музиката.  Thinking
Виж целия пост
# 535
Между другото здраво се зачудих дали се пише опоменато или упоменато.  Thinking Embarassed
(аз винаги съм писала упоменато)

И аз така го пиша, Мече, но ти пък сега ме хвърли в музиката.  Thinking
Toва че, го пишете така -  не значи, че е вярно?!  Laughing Сигурно е така, но не звучи убедително.

Затова съм замислил да си взема при първа възможност правописен речник, Тълковен речник (Наука и Изкуство) и един синонимен речник ( доста старо издание- то не пречи), а може и този http://www.helikon.bg/books/149/12902_balgarski-sinonimen-rechnik.html

Как се казва когато в една фраза се съчетаят близки по значения (синоними) думи?
Виж целия пост
# 536
На диета съм и мисля бавно, ама ... вие бъзикате ли се с това "опоменато"?  newsm78
Виж целия пост
# 537
Между другото здраво се зачудих дали се пише опоменато или упоменато.  Thinking Embarassed
(аз винаги съм писала упоменато)

В моя правописен речник и двете думи липсват  Joy
Според мен, от двете думи правилната е "упоменато", а още по-правилно би било да бъде "споменато"  Simple Smile
Виж целия пост
# 538
Между другото здраво се зачудих дали се пише опоменато или упоменато.  Thinking Embarassed
(аз винаги съм писала упоменато)

В моя правописен речник и двете думи липсват  Joy
Според мен, от двете думи правилната е "упоменато", а още по-правилно би било да бъде "споменато"  Simple Smile

 Wink Joy
Виж целия пост
# 539
Между другото здраво се зачудих дали се пише опоменато или упоменато.  Thinking Embarassed
(аз винаги съм писала упоменато)

В моя правописен речник и двете думи липсват  Joy
Според мен, от двете думи правилната е "упоменато", а още по-правилно би било да бъде "споменато"  Simple Smile
Joy Joy Joy
Това ми прилича на оня лаф:
- Шефе, бе да пиша събранието за вторник, ама вторник с В или с Ф се пише?
Шефът:
- Бе, я го пиши за сряда!  hahaha Joy

Та и наш'та работа същата.  Mr. Green
За това, я го пишете "намекнато" и точка по въпроса!
  Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия