Примерна схема на захранване (13)

  • 34 788
  • 472
# 240
Момичета, извинявам се, ако повтарям нечий въпрос, отдавна не съм ви чела, времето започна съвсем да не ми стига... Та имам следния въпрос: купих си Био овес и Био ечемик, но на опаковките не пише как се приготвят. Някой знае ли? Колко време се киснат, колко време се варят? Пояснявам, че не става въпрос за ядки, а за цели зърна.

Доколкото си спомням, бях чела, че всички глутенови зърна е добре да се киснат поне 12 часа, даже и повече. За варенето, предполагам след като са накиснати ще са достатъчни 5-10 мн., но ти ще прецениш като ги вариш дали е достатъчно. За ечемика намерих инфо че се прави в съотношение 1:4 (зърна:вода), но за овеса не съм сигурна. Дано съм ти бла полезна  Hug

Ох, а защо е това дълго киснене? Заради глутена ли нещо? Никак не ми е удобно да ги кисна по толкова време...

Аз имам друго питане - моето дете е голямо  Simple Smile и от време на време му давам солетка, от тзи които са без сол в/у самите солети, но роднините се научиха да му дават каквито им падне сладки и солени бисквити и сега той непрекъснато плаче за тези турските бисквитки Чизи ( ако ги знаете). На мен не ми се ще да му давам, защото са твърде солени, но всички твърдят, че съм се вманиачавала. Вие как мислите мами на по големи деца, дали наистина мога да му давам (защото на него една не му стига и иска поне 4-5 една след друга).
И аз много се тормозя от това, че всеки гледа да даде на Нели нещо да дъвче. И това основно са бисквити и соленки, понякога се вбесявам. Но се опитвам търпеливо да обяснявам, че ако яде такива неща после не си яде млякото и месото (бабите поне знаят, че за детето е важно да яде мляко, сирене и месо). И също им напомням, че и ябълките стават да дъвчене. Гледам и да зареждам бабите, у които ходим по-често, с разни по-полезни неща за гризкане, например Царевин или Био сушени кайсии. Но и аз й давам солетки и бисквитки, особено ако някой друг яде и тя си поиска. Правилното хранене е важно, но пък ако детето възприема някои храни като забранени ще е още по-привлечено към тях.
В крайна сметка нищо няма да им стане от тези храни, особено ако ги ядат инцидентно, но не е добре да е за сметка на приема на важните храни.
Виж целия пост
# 241
... за глутена, какви могат да са рисковете от късното му въвеждане. Случи се така, че заради закъсняла ваксина все още не съм започнала с него.
... да започна с овесена каша безмлечна с кърма
... За какво трябва евентуално да следя?

... Кои други пловоде са най-безопасни?

За глутена
Препоръките за късно въвеждане обръщат внимание на факта, че след определена възраст не е оправдано да се отлагат глутеновите храни – това по никакъв начин не предпазва от проблеми, които най-често са генетично заложени. Освен това ненужно се ограничава хранителния режим само с безглутенови храни.

Проблемите с късното въвеждане са свързани с бързото увеличаване на количеството и честото даване на глутенови храни, не толкова със самата възраст. След като при вас има конкретни причини да се забави въвеждането на глутена – няма проблем да се даде на 10 м. Въвеждаш внимателно – първо с овесена каша, след 2 седмици най-рано включваш пшеница. Корички хляб също можеш да даваш седмица-две след овесената каша, детето едва ли ще изяжда нещо, по-скоро ще си чеше венците.

Ако при първите няколко приема на глутен няма разстройство и болки в стомахчето, тогава продължаваш спокойно с въвеждането. Обикновено непоносимостта се проявява доста по-късно, след като глутенът вече е въведен редовно в менюто. Но при вас едва ли ще се случи – детето е кърмено, глутенът се дава внимателно, а и няма алергично предразположение, което е фактор в 90% от случаите.

За плодовете
Можеш да пробваш банан и други плодове по избор. Внимателно въвеждане, както досега. Ако има проблем, спираш.
Ако през последните месеци не е имало алергични прояви или екземи, можеш да включиш по-разнообразни плодове. Ограничителният режим без повод също не е разумен вариант.

Авокадо: безпроблемно и като алерген, и като поносимост от стомахчето; калоричен и витаминозен плод, който може да се ползва и като зеленчук.
Праскова: също става за по-ранна възраст; 6-8 м. на пюре, след  8 м. пресни или замразени; не е алерген противно на някои мнения; има много полезни витамини, минерали и пектин.
Манго: може около 8 м., не е сериозен алерген; средноцелулозен плод; но пък регулира и е богато на някои витамини.

Други сравнително безопасни плодове за възрастта: грозде, боровинки, дюля.
Хистаминът само по себе си не е проблем, напротив. Увеличава силата на алергичната реакция, но при вас в момента няма изявени и дълготрайни проблеми.
Виж целия пост
# 242
Ох, а защо е това дълго киснене? Заради глутена ли нещо? Никак не ми е удобно да ги кисна по толкова време...
Не е задължително, само препоръчително.
Причината не е глутенът, а защото желязото и други минерали са блокирани от фитиновата киселина.

Накисването е начин да се повиши хранителната стойност на домашно приготвените зърна, които нямат добавените витамини и минерали в готовите храни. Напр. СЗО има проучвания, в които се разглеждат именно полезните техники за домашно приготвяне на бебешка храна.
Накисването е препоръчително в началните етапи на захранване, когато храненето не е толкова богато като видове храни и няма разнообразни източници за набавяне на витамини и пр. Но не е задължително.
Виж целия пост
# 243
Въвеждаш внимателно – първо с овесена каша, след 2 седмици най-рано включваш пшеница. Корички хляб също можеш да даваш седмица-две след овесената каша, детето едва ли ще изяжда нещо, по-скоро ще си чеше венците.

Ако при първите няколко приема на глутен няма разстройство и болки в стомахчето, тогава продължаваш спокойно с въвеждането. Обикновено непоносимостта се проявява доста по-късно, след като глутенът вече е въведен редовно в менюто. Но при вас едва ли ще се случи – детето е кърмено, глутенът се дава внимателно, а и няма алергично предразположение, което е фактор в 90% от случаите.

За плодовете
Можеш да пробваш банан и други плодове по избор. Внимателно въвеждане, както досега. Ако има проблем, спираш.
Ако през последните месеци не е имало алергични прояви или екземи, можеш да включиш по-разнообразни плодове. Ограничителният режим без повод също не е разумен вариант.


Благодаря ти Косе Босе   bouquet

Има ли проблем да започна вместо с овесена каша с пшеничен грис? Зная че в пшеницата глутена е повече, но овеса разхлабва, а тя често има периоди на разхлабване заради сливите и крушите и тиквата, които са й основна храна сега. За да не ми се налага да давам само ябълка като коректив на овесената каша си мислех да започна с гриса, като слагам микроскопични количества и постепенно увеличавам в сутрешната каша, която за този период да бъде например безмлечна ориз, царевица ябълка на хумана. А останалите храненета да могат да включват пак разхлабващи неща. Другия вариант ми е същия, само че в същата каша да слагам например по малко овесена каша. Редно ли е така?
Докато трае двуседмичния период на първата глутенова храна, мога ли да дам нещо друго (да речем след първата седмица), например тогава да е някой от плодовете? Защото иначе за цял месец ще съм въвела 2 глутенови неща само?
Банана по-безобидно ли е от каша и пюре, или мога директно малки парченца пресен?

Имаме фамилна обремененост с алергии. Аз й баща й не, но брат ми е астматик, и свекърва ми също има сенна хрема, та затова също съм много внимателна. Но е факт, че в момента освен няколко пъпчици по врата и лицето, няма други прояви.
Виж целия пост
# 244
Ани, за броколито четох, че е газообразуващо,затова се препоръчва в някои схеми напо-късен етап.

Да, знам го това за броколито и за карфиола също, затова може би ще продължа с тиквичката и с комбинации между въведените вече зеленчуци. Другата седмица смятам да му направя крем супа от тиква, да видим дали ще я яде.

Смятате ли, че мога да въведа най-напред месото и после кашата. Калоян въврви доста едър и още не ми се почва тази каша, нито попарата /нея даже може и изобщо да не я давам/???
Виж целия пост
# 245
Ако кашата, която давам на сина си е млечна, проблем ли е, ако не давам преди или след нея мляко? Той е на 6 месеца.
Не, не е проблем, ако детето приема 750 мл мляко дневно.
Да, проблем е, ако детето не приема 750 мл мляко дневно.
При дете на 6 м. може да бъде трудно да се осигури нужното мляко, ако не се дава шише преди/след кашата - зависи от режима и детето.


Какво е дневното количество мляко, което трябва да изпива? Той е на АМ.
Около 750 мл.
Поне 600 мл.
Най-много 950 мл.


И още нещо, да ви питам дали добре съм си наредила храните за въвеждане: …
Много добре са подредени и като групи храни, и като смилаемост, и като алергенен потенциал, и като възможност за комбиниране при преход от една към друга храна.  


Косе Босе, намерих този твой цитат в по-старите теми и затова искам да те питам нещо:
Калоян е на 6м. и половина. Храни се около 6-7 пъти в денонощието. Само на кърма е, а на обяд изяжда по около 50гр зеленч.пюре. Захранен е преди 20 дни. Яде обаче по коло 150-160гр кърма на хранене, а понякога и малко повече. Имам теглилка и понякога го тегля. А понякога яде и от шише когато ме няма.
Та като гледам количеството на мляко което си писала в поста ми се струва че той хапва доста мляко. 6 пъти по 150гр са 900гр, пък да не говорим за 7 пъти. Смяташ ли че трява да заместя хранене за да намаля малко кърмата, че и без това вече е 9200гр
Виж целия пост
# 246

Нека да мине повече време от захранването. Освен това след 10-ина дни можеш да включиш второ твърдо хранене, така че детенцето вероятно самичко ще си намали кърмата за сметка на другата храна. Нямате проблем със захранването и отказ на пюрета, така че тези количества кърма са съвсем нормални и не компенсират липсата на друга храна.

За тази възраст 6-7 пъти кърма на денонощие си е точно по книга, така е най-добре. Самото количеството също е в норма – голямото количество мляко на ден (над 1 л) се тълкува като проблем ако детето отказва напълно лъжичката по една или друга причина и си търси само кърмене.


Смятате ли, че мога да въведа най-напред месото и после кашата.
Може месо преди кашата.
Има официални схеми на захранване, в които е точно така.
Ла Лече Лига също препоръчват месото с приоритет пред кашите.
Виж целия пост
# 247

Имам въпрос и аз - Косе Босе беше писала, че зърната задължително се измиват преди да се използват, но аз съм купила не цели зърна, ами такива като овесените ядки. Трябва ли и те да се мият  Thinking? Защото те веднага набъбват от водата  после не мога да преценя колко вода да сложа, за да стане нужното съотношение, пък и ми е трудно да ги отцедя, затова се чудя  newsm78.

Някой може ли да ми отговори на този въпрос  Praynig?
Виж целия пост
# 248
Купа, аз не мия овесените ядки. Щом са като тях не би трябвало да се мият  Thinking
Виж целия пост
# 249
Шада, мерси   bouquet
Виж целия пост
# 250
Момичета, включвам се с въпрос за брюкселското зеле. Синът ми е почти на годинка и от вчера се опитвам да му давам брюкселско зеле. Приготвих го на пара. Прие се добре. Обаче ме притеснява, понеже е по-тежка храна, какво максимално количество мога да му давам?  newsm78 Какъвто ми е лаком ме е страх да не натоваря стомахчето.
Изобщо какво е препоръчителното количество на по-трудносмилаемите и газообразуващи храни? Аз например давам до 1/3 от порцията, което е около 60-70 гр. Добре ли е така?
Виж целия пост
# 251

За глутена

Ако при първите няколко приема на глутен няма разстройство и болки в стомахчето, тогава продължаваш спокойно с въвеждането. Обикновено непоносимостта се проявява доста по-късно, след като глутенът вече е въведен редовно в менюто. Но при вас едва ли ще се случи – детето е кърмено, глутенът се дава внимателно, а и няма алергично предразположение, което е фактор в 90% от случаите.

Аз давам на Ива от няколко дни каша изцяло от пълнозърнеста пшеница и днес акито и беше по-редичко(ака два пъти). Предните дни май и беше нормално. Ако има проблем с глутена всеки път ли при ядене на по-големи количества се проявява реакция? По принцип се кърмим и не знам да има някой с непоносимост към глутен в рода ми. Другото, което яде вчера беше плодови пюрета от грозде, кайсия и банан.

Мога ли да давам сурови къпини? Купих едни замразени био къпини. newsm78
Виж целия пост
# 252
Има ли проблем да започна вместо с овесена каша с пшеничен грис? ...
Другия вариант ми е същия, само че в същата каша да слагам например по малко овесена каша ...
Докато трае двуседмичния период на първата глутенова храна, мога ли да дам нещо друго ...
* По-добре първо овеса. Освен това пшеницата би могла да бъде алерген, така че малко по-късно въвеждане също е оправдано.
* Може: овесена каша + другата каша, овесена каша + печена ябълка (ако е печена има запичащ ефект), овесена каша + банан (първо въведи пресен банан за 3-4 дни, после кашата). Самата овесена каша може да е по-гъста – когато пълнозърнестите храни не се дават с достатъчно течности, могат да са запичащи вместо разхлабващи.
* Докато даваш глутена въвеждаш нови плодове и зеленчуци по стандартната схема по 3-5 дни, идеята е глутенът да се дава сравнително редовно в началото.


аз съм купила не цели зърна, ами такива като овесените ядки. Трябва ли и те да се мият 
Не.
Целите зърна се мият, защото само е 'съблечена' външната люспа, но е възможно да са останали замърсявания. Зависи от качеството на самата марка, но по правило целите зърна се мият добре преди употреба, особено за малки деца.
Овесените ядки и подобни храни всъщност са обработени - водят се пълнозърнести, но в процеса на валцоване и сушене губят част от външния зърнен слой. Не се мият.


Изобщо какво е препоръчителното количество на по-трудносмилаемите и газообразуващи храни? Аз например давам до 1/3 от порцията
Чудесна пропорция.


Аз давам на Ива от няколко дни каша изцяло от пълнозърнеста пшеница и днес акито и беше по-редичко(ака два пъти)...
Мога ли да давам сурови къпини? Купих едни замразени био къпини.
При проблем реакцията е по-скоро диария, плюс болки, цялостно неразположение и т.н. И обикновено настъпва доста бързо. След това се проявяват други признаци, които подсказват нещо нередно – лоша миризма, характерен цвят и др. Така реагират децата, които вече имат някаква чувствителност или алергия, особено засягащите храносмилателната система.
Иначе признаците за проблеми с глутена се проявят най-често между първата и втората година. Лекото разхлабване на стомахчето не е притеснително, по-скоро е настройване към новата храна.

Къпини в суров вид или замразени = след 1 год.
Виж целия пост
# 253
Благодаря ти Косе Босе,   bouquetи аз никога не съм си мислила че може кърмата да му е в повече, все пак той сам си преценя колко да яде. Иначе на обяд изяжда 50-60гр зеленчуково пюре с голям апетит, а един час преди това си е цокал. Така че вярвам че всичко е наред. Hug
Виж целия пост
# 254
Косе Босе,проблем ли е,че понякога пропускаме твърдата храна на закуска?Когато спи до по-късно само го кърмя и той си заспива.Като цяло твърдите хранения не са ни много фиксирани и на обед.Един ден му се приспива към 11.00 и тогава му давам пюрето,на другия ден пък чак към 13.00.Този *режим*малко ме притеснява.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия